مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

سرویس و نگهداری کمپرسور باد در ابتدای سال چطور انجام می‌شود؟

آپدیت شده در: 31 اردیبهشت 1401

کمپرسورها نقش گسترده‌ای در بسیاری از کارهای روزمره‌ی شما دارند. در عین حال، ممکن است از بررسی‌های اساسی در زمینه‌ی سرویس و نگهداری کمپرسور باد غافل شوید، که این امر می‌تواند به عملیات شما آسیب برساند یا در نهایت هزینه‌های زیادی برای تعمیرات اضطراری به همراه داشته باشد. با یک برنامه‌ نگهداری مناسب، کمپرسور باد می‌تواند سال‌ها دوام داشته باشد و هزاران ساعت به عملیات خود ادامه دهد. یکی از انواع روش‌ها در این برنامه‌ نگهداری، تمیز کردن به موقع کمپرسورهاست.

در این مطلب به سرویس و نگهداری کمپرسور هوا می‌پردازیم و مجموعه‌ کاملی از نکات را برای عملکرد روان کمپرسور ارائه خواهیم کرد. بسیاری از این عملیات ها باید هر روز و قبل از هر بار استفاده انجام شود، که در ادامه به طور مفصل به هر کدام از آن ها می‌پردازیم.

سرویس و نگهداری بهاره کمپرسور

با آغاز سال جدید، می‌بایست کمپرسور خود را برای انجام صحیح کلیه عملیات ها برای یک سال تمام آماده کرد. کمپرسور دستگاهیست که حداقل سالی یک بار نیاز به چک و بررسی دارد. شما می‌توانید در فصل بهار، کمپرسور خود را به طور کامل بررسی کنید و در صورت وجود هر گونه عیب و ایراد نسبت به برطرف کردن آن ها اقدام کنید. با انجام کلیه این کار ها، شما یک کمپرسور آماده به کار و سالم دارید و می‌توانید به مدت یک سال، با تمام قدرت و با حداکثر  بهروری با آن کار کنید.

در ادامه به کلیه اقداماتی که باید نسبت به سرویس و نگهداری کمپرسور باد در فصل بهار انجام داد اشاره می‌کنیم تا با داشتن آگاهی نسبت به این موضوع بتوانید بهتر با کمپرسور خود کار کنید.

ولتاژ ورودی را کنترل کنید

اطمینان حاصل کنید که ولتاژ ورودی کمپرسور هوا زیاد نیست. آمپرهای دستگاه را نیز بررسی کنید.

Array

آزمایش نشت هوا و مایعات

تشخیص نشت روغن بر اساس ناحیه‌ای که کمپرسور شما به طور معمول کار می‌کند، ساده است. اما نشت هوا ممکن است کمی دشوارتر باشد. سعی کنید آب و صابون را در برخی مناطق نشتی از جمله شیلنگ‌ها بمالید و به دنبال حباب‌هایی باشید که تشکیل می‌شوند. اگر به تجهیزات تخصصی دسترسی نداشته باشید، این روش می‌تواند به شما کمک کند حتی کوچک‌ترین نشتی را پیدا کنید.

دما را کنترل کنید

یکی از مهمترین مشکلاتی که اپراتورهای کمپرسور باد با آن روبه‌رو هستند گرم شدن بیش از حد دستگاه است. این امر منجر به کاهش کارایی و افزایش هزینه‌های تعمیر و نگهداری شده و باعث می‌شود مجبور شوید سیستم را زودتر از عمر مورد انتظار جایگزین کنید. درجه‌ی حرارت باید به طور مداوم ثبت شود تا مطمئن شوید که تجهیزات بیش از حد گرم نیستند.

هنگام سرویس و نگهداری کمپرسور باد در فصل بهار، حتما عملکرد کولر را بررسی کنید(در مورد کمپرسور های دارای کولر) و مطمئن شوید که به خوبی کار می‌کند. در غیر این صورت، باید کمی فضای فیزیکی بیشتری به آن اختصاص دهید. همچنین بهتر است چند دقیقه وقت بگذارید و اطمینان حاصل کنید که کمپرسور شما فضای کافی برای تخلیه‌ی مناسب را دارد؛ این مسئله در ماه‌های گرم تابستان بسیار مهم است.

ارتعاشات را بررسی کنید

سطح لرزش موتور و هوا و یا پمپ را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که واحد شما از سطح لرزش استاندارد فراتر نرود. این بررسی هوشمندانه است اما تیم شما همچنین باید در طول سال مراقب علائم هشدار دهنده باشد.

لاستیک پایه های ارتعاشی در زیر کمپرسور باد به شکل ثابت قرار گرفته و ارتعاش آن را به حداقل می‌رسانند تا برخی از لرزش‌ها متوقف شوند و احتمال آسیب دیدگی به حداقل برسد. سر و صدای زیاد اغلب به این معنی است که شما باید این موارد را بررسی کنید؛ زیرا لاستیک پایه های فرسوده منجر به شل شدن کف و به دنبال آن کج شدن کمپرسور شده و پیچ و مهره‌های پایه موتور را شل یا باز می‌کنند.

Array

روغن را بازبینی کنید

روغن را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را جایگزین کنید. لجن زیاد یا وجود پوسته‌های فلزی می‌تواند نشانه‌ی هشدار قابل توجهی باشد.در صورت ایجاد تغییر رنگ روغن ،سریعا روغن را تعویض نمایید. در صورت عدم تعویض، روغن خاصیتش را از دست می‌دهد و حتی ممکن است اثر منفی داشته باشد. پس اگر از کمپرسور باد روغنی استفاده می‌کنید، حتما نسبت به تعویض روغن آن حساس باشید.

به شیلنگ‌ها و دریچه‌های ورودی نگاه کنید

دریچه‌های ورودی و شیلنگ‌های کمپرسور باد می‌توانند از عوامل مشکل ساز باشند. دریچه‌های ورودی کثیف یا مسدود شده به کمپرسور شما آسیب می‌رسانند. ابتدا آن‌ها را پاکسازی کرده و سپس نگاهی به شیلنگ‌ها بیندازید. اگر ترک یا علائمی از خوردگی وجود داشته باشد، به زودی نشتی می‌تواند فشار زیادی را به کمپرسور وارد ‌کند. در اولین علامت ترک، بریدگی یا آسیب‌های دیگر، آن‌ها را جایگزین کنید. شلنگ ها را کج و راست کنید تا از حالت انعطاف آن ها مطمئن شوید.

تمیزکاری خوب و کامل

هر ساله کمپرسور را به طور کامل بررسی کنید. با مشاهده‌ فیلترهای کمپرسور شروع کنید و مطمئن شوید که آن‌ها عاری از گرد و غبار و روغن هستند.

مبدل‌های حرارتی قسمت دیگری است که غالبا کثیف شده و باعث کاهش دما عملکرد کمپرسور باد می‌شوند. آن‌ها را تمیز کنید تا عمر طولانی کمپرسور شما را تضمین کند.

بیشتر بخوانید : تبدیل واحد فشار

همچنین به شما توصیه می‌کنیم که برای تمیز کردن تمام قسمت‌های اطراف کمپرسور وقت بگذارید. باید روغن را تمیز کنید و به دنبال مشکلاتی باشید که منجر به آسیب رسیدن به کمپرسور شده و به کار شما لطمه می‌رسانند.

تعویض روغن پمپ

اگر از کمپرسور باد روغن استفاده می‌کند، باید بخشی از سرویس و نگهداری کمپرسور باد خود را نسبت به تعویض روغن اختصاص دهید. اگر از کمپرسور هوا به طور مداوم استفاده می‌کنید، حداقل در هر 1000 ساعت استفاده روغن را تعویض کنید، اگرچه می‌توانید این کار را به اندازه‌ی 500 ساعت کار هم انجام دهید.

کمپرسور خود را با روغن جدید، روان و کارآمد نگه دارید و روغن قدیمی را به طور کامل جایگزین کنید. برای این کار به روش زیر عمل کنید:

 • کمپرسور هوا را خاموش و از برق جدا کنید.
 • برای نوع مایعات توصیه شده و مقدار مورد نیاز، به دفترچه‌ی راهنما مراجعه کنید.
 • به کمپرسور باد استراحت دهید؛ سیلندر و پیستون موتور می‌توانند در هنگام استفاده بسیار گرم شوند.
 • سطح مورد نظر حتما باید صاف و یکدست باشد.
 • یک ظرف را زیر کلاهک تخلیه‌ی روغن قرار دهید و مطمئن شوید که به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد تا بتواند روغن بیشتری از آنچه در واحد شماست نگه دارد.
 • درپوش تخلیه‌ی روغن را بردارید؛ اگر درپوش پیچی است، آن را در جهت خلاف جهت عقربه ساعت بپیچانید و اجازه دهید روغن از موتور خارج شود.
 • درپوش تخلیه‌ی روغن را مجددا محکم کنید.
 • مقدار معینی از روغن مخصوص کمپرسور را داخل موتور بریزید، که معمولا روی واحد مشخص می‌شود.
 • به طور معمول، بهتر است از پر کردن روغن بیش از نیمه‌‌ی مخزن خودداری کنید، زیرا روغن با گرما منبسط می‌شود و شما هم اکنون با روغن خنک و متراکم کار می‌کنید.

Array

سرویس و نگهداری فیلتر کمپرسور باد

کمپرسورهای هوای رفت و برگشتی به عنوان بخشی از هر بررسی فصلی به فیلتر هوا نیاز دارند. وقتی کارایی کاهش می‌یابد، انرژی بیشتری برای کمپرسور شما لازم است تا قدرت مناسب مورد نیاز سیستم را تامین کند. با افزایش انرژی، هزینه‌های شما نیز افزایش می‌‌یابد. فیلترهای صحیح نگهداری شده می‌توانند هر ساله در هزینه‌های شما صرفه جویی کنند.

این فیلترها غالبا استاندارد بوده و بررسی آن‌ها آسان است. در ادامه چند مرحله‌ی اساسی برای بررسی فیلتر را خواهیم گفت، اگرچه روند کارکرد دقیق فیلتر کمپرسور باد ممکن است کمی متفاوت باشد. به یاد داشته باشید که اگر به مرحله یا بخشی رسیدید که با آن آشنایی نداشتید، همیشه از دفترچه‌ راهنما استفاده کنید و یا با متخصصان کمپرسور مشورت کنید.

بررسی فیلتر

 • کمپرسور باد را خاموش و از برق جدا کنید.
 • به کمپرسور خود زمان زیادی بدهید تا خنک شود.
 • قسمت بالایی فیلتر را از پایه‌ی فیلتر باز کنید. معمولا باید آن را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید.
 • پس از باز شدن، به آرامی درپوش بالایی فیلتر را از پایه جدا کرده و بردارید. به دنبال سایش یا سایر مشکلات احتمالی باشید.
 • به آرامی قطعه‌ای را که در پایه‌ی فیلتر قرار دارد بردارید.
 • قطعه را را بازرسی کنید. باید گرد و غبار باقی مانده را پاک کنید. توجه کنید که فشار هوا یا شست‌وشوی بیش از حد می‌تواند به آن آسیب برساند.
 • اگر قطعه‌ ترک خورده، فرسوده شده یا عمر آن تمام شده است، آن را تعویض کنید.
 • فیلتر تمیز یا جدید را در پایه‌ی خود محکم کنید. قسمت بالایی فیلتر را دوباره وصل کرده و آن را محکم پیچ کنید. معمولا با پیچاندن در جهت عقربه‌های ساعت محکم می‌شود.
 • اطمینان حاصل کنید که هیچ گرفتگی یا انسداد دیگری در تخلیه‌ی فیلتر وجود ندارد که باعث نشت هوا شود یا ماشین آلات شما را در معرض آسیب‌های دیگر قرار دهد.

Array

مخزن کمپرسور را تخلیه کنید

هوایی که کمپرسور باد به داخل دستگاه وارد می‌کند، دارای مقدار زیادی بخار آب است. هنگامی که دستگاه هوا را فشرده می‌کند، بخار آب نیز فشرده شده و به آرامی داخل هوای کمپرسور قرار می‌گیرد که می‌تواند به دستگاه‌ها آسیب برساند.

این مشکل را با تخلیه به موقع مخزن ،بوسیله پیچ تخلیه که معمولا در پایین‌ترین نقطه‌ی مخزن کمپرسور باد قرار دارد، برطرف کنید. روش‌های مختلفی برای پاکسازی وجود دارد. به عنوان مثال، شما می‌توانید از روش زیر استفاده کنید:

 • ابتدا کمپرسور هوا را خاموش کنید.
 • توجه کنید که هوای فشرده داخل مزن نباشد.
 • به آرامی شیر یا پیچ تخلیه مخزن را باز کنید.
 • حدود 10 دقیقه بگدارید شیر تخلیه باز باشد تا همه مایعات داخل مخزن خارج شود.
 • سپس شیر را مجددا سفت ببندید.
 • هر ماه یکبار این کار را تکرار کنید.

گزینه‌های خاموش کردن را بررسی کنید

کمپرسورهای هوا دارای گزینه‌های خاموش کردن ایمنی داخلی هستند(اورلود حرارتی) که می‌توانند بلافاصله عملکرد آن را در شرایط اضطراری یا خطر عمده متوقف کنند. به طور معمول، این سیستم در صورت گرم شدن بیش از حد کمپرسور باد ورد عمل شده و برق را قطع میکند.

حداقل یک بار در سال بررسی آن به شما کمک می‌کند تا ایمنی سیستم خود را تایید کنید.

تنظیم برنامه‌ی نگهداری پیشگیرانه کمپرسور هوا

پس از تمیز کردن بهاره‌ی کمپرسور، تهیه‌ی یک چک‌لیست نگهداری از آن، اطمینان از سلامتی کمپرسور باد در تمام طول سال را به همراه خواهد داشت. برخی از مهمترین مواردی که می‌توانید در نظر بگیرید عبارت‌اند از:

کارهای روزانه برای بررسی قبل از استفاده

 • بازرسی سطح روغن پمپ
 • بازرسی نشت روغن
 • آزمایش سر و صدا یا لرزش غیرمعمول
 • تسمه را بازرسی کنید
 • آزمایش نشت هوا

موارد هفتگی برای بررسی

 • در صورت نیاز فیلتر هوا را تمیز یا تعویض کنید
 • تخلیه مخزن کمپرسور باد

Array

وظایف نگهداری ماهانه

 • سوپاپ ایمنی را بازرسی کنید.
 • اتصالات را از نظر نشت بررسی کنید.
 • تسمه‌ها را امتحان کنید.
 • هر پیچ و مهره‌ای را بررسی و محکم کنید.

وظایف سالانه

 • پمپ و موتور را سرویس کنید.
 • کمپرسور باد را روشن کرده و خروجی آن را بررسی کنید.
 • تمام تجهیزات ایمنی و گزینه‌های خاموش را مرور کنید.

سرویس و نگهداری هرساله کمپرسور باد می‌تواند باعث دوام بیشتر، بهره وری و افزایش طول عمر کمپرسور شما شود. تمامی این اتفاقات خوب فقط با بررسی و رفع برخی ایرادات اتفاق می‌افتد. اگر شما هم کمپرسور دارید، بهتر است هر سال زمانی را صرف سرویس و نگهداری کمپرسور باد خود کنید تا از وقع خرابی ها و ایرادات برای کمپرسور شما جلوگیری شود.

همچنین می‌توانید با شماره گیری شماره با متخصصین سایت ایران پمپ ارتباط برقرار کنید و ضمن دریافت مشاوره رایگان، هر گونه سوال در مورد کمپرسور خود و مشکلات مربوط را با این مشاورین در میان بگذارید.

سرویس و نگهداری کمپرسور باد در ابتدای سال چطور انجام می‌شود؟

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫14 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟