Onliner دوشنبه ، 10 می ، 2021 | 8:52 بازدید: 103 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

کمپرسورهای هوا در هر شکل و اندازه‌ای وجود دارند. احتمالا زمان خرید کمپرسور هوا متوجه شده‌اید که کمپرسورها در دو نوع روغنی و بدون روغن وجود دارند. اما کدام یک از این دو نوع برای کسب و کار شما بهتر است؟ کمپرسورهای بدون روغن مزایا و برتری‌های خاصی نسبت به کمپرسورهای روغنی دارند. اما قبل از قطعی کردن انتخاب خود لازم است بدانید که کمپرسورهای بدون روغن محدودیت‌هایی نیز دارند. همین محدودیت‌ها باعث می‌شود تا برای برخی از کسب و کارها، کمپرسورهای روغنی انتخاب بهتری باشند. تا انتها این مقاله همراه ایران پمپ باشید، چرا که قصد داریم به راهنمای انتخاب کمپرسور هوا بدون روغن بپردازیم مزایا و معایب این نوع کمپرسور را بررسی کنیم.

معرفی کمپرسورهای بدون روغن

کمپرسورهای هوا شامل قطعات متحرک زیادی مانند پیستون‌ ،سیلندر و … هستند که مجموعه این قطعات به فشرده‌سازی هوا کمک می‌کنند. اما این قطعات متحرک در حین کار اصطکاک و سایش زیادی ایجاد می‌کنند و به طبع دچار افزایش دما می‌شوند. برای کنترل دمای این قطعات و همچنین کاهش اصطکاک آنها نیاز به روان‌کار داریم. چرا که اگر کمپرسورها بدون روغن کار کنند، با گذشت زمان دچار آسیب‌های شدیدی می‌شوند.

کمپرسورهای روغنی از روان‌کارهای مایع یا همان روغن استفاده می‌کنند. این روغن‌ها طول عمر خاصی دارند و برای روان ماندن سیستم لازم است تا به صورت دوره‌ای تعویض شوند.

کمپرسورهای بدون روغن نیز از این امر مستثنی نیستند. در این کمپرسورها نیز لازم است تا اصطکاک در قطعات متحرک را با روان‌کاری سیستم تا حد امکان کاهش داد. اما تفاوت اینجاست که برای روان‌کاری کمپروسرهای بدون روغن از پوشش‌های تفلونی به جای روغن استفاده می‌شود. پوشش‌های تفلونی یا PTFE، اصطکاک را تا حد زیادی کاهش می‌دهند و دردسرهای تعویض دوره‌ای روغن را ندارند.

به این مطلب هم سر بزنید :  راهنمای انتخاب پمپ آب

چرا باید کمپرسور هوای بدون روغن انتخاب کنیم؟

اگر هنوز در انتخاب کمپرسورهای بدون روغن شک دارید، مطالب زیر را درباره مزایای این کمپرسورها مطالعه نمایید.

استفاده از کمپرسور باد بدون روغن چه مزایای دارد؟

نگهداری آسان

بطور کل کمپرسورهای روغنی در صورتی که به صورت مناسب روغن‌ کاری شوند و سطح روغن مناسبی داشته باشند، به خوبی کار کرده و دردسر زیادی ایجاد نمی‌کنند. اما اگر از تعویض به موقع روغن آن‌ها غفلت کنید، مشکلات زیادی برای شما به وجود می‌آورند. چراکه روان کار کردن قطعات متحرک کمپرسور بسیار ضروری می‌باشد.

تعویض دوره‌ای روغن کمپرسور کاری زمان گیر است. چراکه برای تعویض روغن نیاز است تا کمپرسور را خاموش کرده و روغن قبلی تخلیه شود. این امر برای آن کسب و کارهایی که بطور مداوم به هوای فشرده نیاز دارند مطلوب نیست.

اما کمپرسورهای بدون روغن به نگهداری این چنینی نیازی ندارند و نگهداری از آن‌ها به مراتب ساده‌تر از کمپرسورهای روغنی است.

عدم نیاز کمپرسورهای بدون روغن به تعویض روغن، تعداد دفعات خاموش شدن کمپرسور را کاهش داده و نگرانی‌های ناشی از عدم تعویض به موقع روغن را از بین می‌برد. چه در صنعت و چه برای استفاده خانگی، کمپرسورهای بدون روغن گزینه به مراتب بهتری از کمپرسورهای روغنی از لحاظ تعمیر و نگهداری هستند.

تمیز ماندن هوای فشرده

هوای فشرده شده با پیستون‌ها و روتور کمپرسور تماس پیدا می‌کند. از آنجایی که در کمپرسورهای روغنی، مقادیری روغن بر روی سطح پیستون‌ها و روتور وجود دارد، همواره مقادیری از این روغن وارد هوای فشرده تولید شده می‌شوند. در برخی از کاربردها آلودگی هوا فشرده با روغن موضوع مهمی نیست. برای مثال اگر از هوای فشرده برای راه انداختن مته بادی استفاده می‌کنید، می‌توانید از روغن درون هوای فشرده صرف نظر کنید.

اما برخی از کاربردها هستند که وجود روغن درون هوا حتی در مقادیر خیلی کم، مشکل ساز است. برای مثال اگر از پیستوله رنگ استفاده می‌کنید، هوای فشرده آلوده به روغن باعث افت کیفیت رنگ آمیزی شما خواهد شد. در برخی از کاربردها مانند کاربردهای بهداشتی و درمانی این موضوع جدی‌تر نیز می‌شود. به عنوان مثال هوای فشرده‌ای که در مطب‌های دندان پزشکی استفاده می‌شود، باید کاملا تمیز بوده و فاقد ذره‌ای روغن باشد.

به این مطلب هم سر بزنید :  همه چیز در مورد پمپ باد اسکرو دست دوم

پس در چنین کسب و کارهایی اکیدا توصیه می‌شود که از کمپرسورهای بدون روغن استفاده نمایید چراکه هر چقدر هم که کمپرسور خود را سرویس کرده و از فیلترهای مناسب استفاده کنید، باز مقادیری از روغن به هوای فشرده شما راه میابد.

هزینه نگهداری کمتر

کمپرسورهای بدون روغن از اجزای متحرک کمتری ساخته شده‌اند و مانند کمپرور های روغنی نیاز به روغن برای خنکسازی و روانکاری ندارند.همین موضوع باعث کاهش هزینه ها در نگهدار دستگاه میشود. در صورتیکه کمپرسور های اویل فری /بدون روغن دچار مشکل شوند به دلیل کمتر بودن قطعات تشکیل دهنده ،هزینه کمتری هم برای تعمیر خواهید پرداخت .

وزن کمتر :

از آنجایی که کمپرسورهای روغنی نیاز به سیستم روان‌کاری داخلی دارند، وزن بیشتری نیز نسبت به کمپرسورهای بدون روغن دارند. پس اگر نیاز به حمل کمپرسور هوای خود دارید، بهتر است از کمپرسروهای بدون روغن استفاده کنید.

تا اینجا مزایای کمپرسورهای بدون روغن را بررسی کردیم. اما لازم است بدانید که این کمپرسورها در کنار مزایای گفته شده، معایبی نیز دارند.

معایب کمپرسورهای بدون روغن

با جه معایبی هنگام کار با کمپرسور باد بدون روغن مواجه هستیم؟

طول عمر کوتاه تر

قطعات متحرک کمپرسورهای بدون روغن با پوششی از جنس تفلون پوشانده شده‌اند. پوشش‌های تفلنی از کیفیت بالایی برخوردار بوده و بسیار سخت هستند اما مانند هر چیز دیگری به مرور زمان آسیب می‌بینند. آسیب دیدگی پوشش تفلونی قطعات متحرک باعث افزایش اصطکاک و ایجاد اتلاف گرمای بیشتر در کمپرسور می‌شود.

پوشش تفلونی کمپرسورهای بدون روغن تعمیر نمی‌شوند. بر عکس کمپرسورهای روغنی که در صورت نیاز می‌توان روغن آن‌ها را تعویض کرد، پوشش تفلونی کمپرسورهای بدون روغن غیر قابل تعویض هستند. در نتیجه طول عمر کمپرسورهای بدون روغن به طرز قابل توجهی کوتاه‌تر از کمپرسورهای روغنی می‌باشد. هرچند کمپرسورهای بدون روغن با کیفیتی وجود دارند که می‌توانند سال‌های سال برای شما کار کنند.(البته قیمت بالاتری نسبت به مدل های موجود در بازار دارند)

نکته مهم:اگر از کمپرسور های بدون روغن/اویل فری با کیفیت استفاده کنید دیگر مشکل خورده شدن تفلون را نخواهید داشت زیرا در این مدل کمپرسور ها از آلیاژ خاصی از گرافیت و همچنین فسفر برنز استفاده شده است که عمر مفید بسیار بالایی را دارند.گر از این مدل کمپرسور ها نیاز داشتید میتوانید از شرکت ایران کمپرسور ،این کمپرسورها را تهیه نمایید.

به این مطلب هم سر بزنید :  خرید اینترنتی انواع پمپ باد

بطور کل اگر از کمپرسور هوای خود سخت کار می‌کشید، احتمالا کمپرسورهای روغنی برای شما گزینه بهتری باشند.

آسیب پذیری بالا در گرما

پوشش‌های تفلونی در کاهش اصطکاک بسیار موثر هستند. اما همانطور که می‌دانید اصطکاک باعث بالا رفتن دما می‌شود و پوشش‌های جامد مانند پوشش‌های تفلونی در پخش کردن دمای ایجاد شده به اندازه روغن، موثر نیستند. اگر محیطی که کمپرسور بدون روغن در آن کار می‌کند بسیار گرم باشد و تهویه مناسبی نیز نداشته باشد، احتمال آسیب دیدن دستگاه بالا می‌رود. به خصوص اگر بخواهیم از به صورت طولانی مدت استفاده کنیم.

نکته مهم: اگر برای کار مداوم و دایمی کمپرسور باد نیاز دارید ،توصیه میشود حتما از مدل های روغنی استفاده کنید. مانند انواع کمپرسور های اسکرو اگر اطلاعات کاملی ندارید بهتر است از متخصصین این حوزه مشورت بگیرید تا درست ترین انتخاب را داشته باشید.

کمپرسورهای اویل فری به دلیل داشتن تکنولوژی به روزتر نسبت به مدلهای روغنی بیشتر توصیه میشوند.البته در صورتیکه از برند های معتبر و با کیفیت تهیه شوند.

در این مقاله با هم، نقاط ضعف و قوت کمپرسورهای روغنی و بدون روغن را بررسی کردیم. برای اینکه بهترین انتخاب را داشته باشید، تمامی شرایط کاری خود را بررسی کرده و به نسبت شرایط کار خود، کمپرسور مناسب خود را انتخاب نمایید. ما در سایت ایران پمپ با ارائه مطالبی مفید در خصوص پمپ باد و آموزشهایی از این قبیل، سعی در افزایش مهارت و توانایی های شما هنگام کار با کمپرسور داریم.

چنانچه در مورد کمپرسور خود با مشکل و مسئله خاصی برخوردید، کارشناسان ایران پمپ آماده ارائه مشاوره به شما در جهت بهبود، رفع مشکل، تعمیر، راهنمای خرید کمپرسور می‌باشند، کافیست با شماره گیری ۳۸۵۹۵۳۳۳- ۰۵۱ با مشاورین ایران پمپ ارتیاط برقرار کنیم.

مطالب مرتبط

راهنمای خرید کمپرسور هوای خانگی

نمی‌توان نقش بسیار مهم کمپرسورهای هوا را در صنایع مختلف نادیده گرفت. کمپرسورهای هوا نقش بسیار اساسی در مکانیزه شدن صنایع داشته و سبب افزایش حجم تولیدات شده است. اما...

هر آنچه که لازم هست در مورد پمپ باد کوچک بدانید

همانطور که می‌دانید پمپ باد یا همان کمپرسور باد دارای انواع بسیار زیادی است که هر کدام به نوبه خود ویژگی هایی را نیز دارند. بعضی اوقات ممکن است شما...

مقایسه معایب و مزایا انواع کمپرسور باد

در این بخش می خواهیم به معرفی و مقایسه انواع کمپرسور باد از جمله : کمپرسور باد تسمه ای، کمپرسور باد سیلندری، کمپرسور یخچالی و کمپرسور اویل فری در ایران...

عدم تعویض روغن کمپرسور باد و مشکلات بعدی

در کمپرسورهای هوا به خصوص کمپرسورهای پیستونی با سیستم تزریق روغن، انتخاب مایع خنک‌کننده (روغن) مناسب و اطمینان از درست بودن جریان آن، امری لازم و بسیار ضروری است. پس...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *