مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

5 علت رایج در کار نکردن کولر ماشین

آپدیت شده در: 01 اسفند 1402

تصور کنید در یک روز گرم تابستانی سوار ماشین خود شده اید و مسیر طولانی در پیش دارید؛ ناگهان می بینید کولر کار نمی کند؛ این اتفاق ممکن است برای هرکسی رخ دهد و باعث کلافگی و عصبانیت او شود. علت کار نکردن کولر ماشین چیست؟ برخی از علت های این مشکل شامل خرابی کمپرسور، نشتی کولر، معیوبی کندانسور و مشکل در سیستم برق است که می توانید با مراجعه به تعمیرکار برای رفع آن اقدام کنید.

علت کار نکردن کولر ماشین

کار نکردن کولر ماشین، ممکن است دلایل مختلفی داشته است که در زیر به آن می پردازیم.

مشکل در کمپرسور

Array

یکی از قطعات مهم خودرو که نقش مهمی در تهویه خودرو دارد، کمپرسور کولر است که خرابی آن می تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود. رایج ترین علت خرابی پمپ باد فندکی (پمپ باد ماشین)، استفاده نکردن طولانی مدت از ماشین است. 

کمپرسور، باعث به حرکت در آوردن مایع خنک کننده است و در صورت خرابی، این روند با اختلال مواجه می شود. علائم خرابی کمپرسور و کار نکردن کولر پراید، عبارت اند از:

 1. باد گرم یا نسبتاً سرد از ونت های کولر خارج می شود.
 2. صدای ناهنجار از زیر داشبورد یا از موتور شنیده می شود.
 3. کلاچ کمپرسور به صورت دائم روشن و خاموش می شود یا اصلاً روشن نمی شود.
 4. فشار فریون در سیستم سرمایشی پایین است.

مشکل در کمپرسور و کار نکردن کولر ماشین، ممکن است به خاطر استفاده زیاد، نصب نادرست قطعات، نفوذ رطوبت یا آلودگی، ضربه به قسمت جلوی ماشین، بالا رفتن حرارت موتور و افزایش فشار در سیستم سرمایشی باشد.

نکات مهم در مورد کمپرسور کولر ماشین

نکاتی مهم درباره کمپرسور کولر خودرو که می تواند از خرابی آن پیشگیری کند، شامل موارد زیر می شود:

 • برای جلوگیری از خرابی کمپرسور، بهتر است حداقل هر هفته یک بار کولر ماشین را روشن کنید و حداقل 15 دقیقه آن را در حالت سرد و گرم نگه دارید.
 • برای افزایش عمر کمپرسور، بهتر است در روزهای گرم، ماشین را در مکان های سایه دار پارک کنید و قبل از روشن کردن کولر، ونت های ماشین را باز کنید تا هوای گرم خارج شود.
 • برای حفظ سلامت سیستم سرمایشی، بهتر است هر سال یک بار فیلتر خشک کن را تعویض کنید و هر دو سال یک بار فرعون را شارژ کنید.

معیوبی کندانسور

Array

کندانسور در سیستم خنک کننده کولر ماشین، یک قطعه مهم است که وظیفه تبدیل بخار فشرده شده را به حالت مایع، دارد. وقتی کمپرسور کولر ماشین کار می کند، بخار فشرده شده توسط کمپرسور به کندانسور ارسال می شود. 

در کندانسور، بخار فشرده شده خنک می شود و به حالت مایع شکل می گیرد. سپس به محفظه بخش تبخیر منتقل می شود تا به عنوان عامل خنک کننده برای موتور خودرو استفاده شود. اگر کندانسور معیوب باشد، ممکن است بخار فشرده شده خنک نشود و به حالت مایع شکل نگیرد.

در این صورت، این مشکل می تواند به دلیل ترک خوردگی یا انسداد در کندانسور، اتفاق بیفتد. بنابراین، اگر کندانسور معیوب باشد، حرارتی که توسط آن تولید می شود به درستی تبدیل نشده و باعث افزایش دمای موتور و علت کار نکردن کولر ماشین شود.

نشتی کولر ماشین

Array

یکی از دلایل کار نکردن کولر ماشین، نشتی آن است که باعث می شود سطح مایع خنک کننده پایین بیاید. امکان رخ دادن این مشکل در هر قسمت از سیستم تهویه مطبوع وجود دارد؛ بنابراین ممکن است نتوانید به راحتی محل نشتی را پیدا کنید. رایج ترین مکانی که نشتی در آن پیدا می شود در اتصالات شیلنگ واحد A/C است.

اگر متوجه شدید سطح مایع خنک کننده پایین است ممکن است وسوسه شوید خودتان مقداری مایع خنک کننده به آن اضافه کنید؛ اما توصیه ما به شما این است که این کار را انجام ندهید و کار را به یک متخصص بسپارید.

اشکال در سیم کشی و برق ماشین

Array

اشکال در سیم کشی برق در کار نکردن کولر ماشین، یک مشکل نه تنها برای راحتی و خنکی سرنشینان خودرو، است بلکه برای حفظ سلامت، عمر موتور و باتری خودرو نیز بسیار مهم است. پس از آنکه مطمئن شدید، مشکل از فیوز، رله، کمپرسور و گاز کولر نیست، باید به سیم کشی برق خودرو توجه کنید.

علائم اشکال در سیم کشی برق خودرو شامل موارد زیر می شود:

 • خاموش و روشن شدن تصادفی کولر ماشین
 • با تاخیر خاموش و روشن شدن کولر
 • عدم عکس العمل کولر ماشین به تغییر دادن دما و تنظیم سرعت باد
 • کولر در خودرو با روشن شدن چراغ های داخل خودرو یا استفاده از دستگاه های الکترونیکی دچار تغییرات نامنظم می شود.

عواملی که سیم کشی برق خودرو را دچار مشکل می کند عبارت اند از:

 1. به کار بردن سیم های ضخیم یا نازک تر از استاندارد در سیم کشی ماشین.
 2. استفاده از سیم های آسیب دیده، پاره، زنگ زده یا سوخته.
 3. سوکت های ناسازگار، شل، آسیب دیده یا زنگ زده در سیستم خودرو استفاده کردن.
 4. به کار گرفتن تجهیزات جانبی یا غیر استاندارد برای اتصال سیم ها.
 5. نصب نادرست یا نامرتب سیم ها در جای مناسب.
 6. تاثیر رطوبت، گرد و غبار، حرارت، سرما، شوک های فیزیکی یا شوره بر روی سیم ها.

برای رفع اشکال در سیم کشی برق خودرو، ابتدا تمامی سیم ها و سوکت های مربوط به کولر ماشین را بررسی کنید و در صورت نیاز سیم ها و سوکت های آسیب دیده، زنگ زده و سوخته را تعویض کنید. پس از نصب و اتصال صحیح و محکم سیم ها و سوکت، از طریق وسایل مناسب برای عایق بندی این قطعات، استفاده کنید.

کارایی غلط سیستم تهویه

Array

عملکرد نادرست یا کارایی غلط سیستم تهویه، در کار نکردن کولر ماشین تاثیرگذار است. کمبود مایع خنک کننده، خرابی کمپرسور، مشکلات در فن و برفک و سیستم الکتریکی ماشین از مواردی هستند که کارایی سیستم تهویه را دچار مشکل و ایراد می کند.

در آخر

کار نکردن کولر ماشین، دلایل مختلفی دارد که شامل مشکل در کمپرسور، نشتی کولر خودرو، معیوبی کندانسور، وجود اشکال در سیم کشی برق ماشین و کارایی غلط سیستم تهویه است. اگر متوجه مشکل در سیستم خودرو شدید، اگر تجربه و تخصص کافی ندارید، خودتان برای برطرف کردن آن تلاش نکنید و حتما کار را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید. همچنین در صورت نیاز به پمپ باد خودرو (پمپ باد فندکی)، می توانید ایران پمپ را انتخاب کنید و محصولی با کیفیت خریداری نمایید.

سوالات متداول

چرا کولر ماشین خراب می شود؟

کولر ماشین به دلایل متفاوتی از جمله مشکل در کمپرسور، نشتی کولر خودرو، معیوبی کندانسور، وجود اشکال در سیم کشی برق ماشین و کارایی غلط سیستم تهویه خراب می شود.

برای پیشگیری از خراب شدن کولر چه اقداماتی باید کرد؟

برای پیشگیری از خراب شدن کولر، هفته ای 2 بار آن را روشن کنید.

5 علت رایج در کار نکردن کولر ماشین

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟