Onliner چهارشنبه ، 26 فوریه ، 2020 | 12:41 بازدید: 580 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

امروزه استفاده از کمپرسور در صنایع رایج شده است. کمپرسور دستگاهی می باشد که جهت متراکم نمودن سیالات مورد استفاده قرار می گیرد. کمپرسور ها با توجه به اقلیم و ظرفیت انواع مختلفی دارند که در کولر گازی از کمپرسور پیستونی، کمپرسور اسکرول و کمپرسور روتاری استفاده می شود. کمپرسور روتاری از بهترین آن ها می باشد که در سیستم های تهویه مطبوع و یخچال فریز خانگی و.. مورد استفاده قرار می گیرد. این کمپرسور از نوع روغن تزریقی یا بدون روغن تولید و به بازار عرضه می شود. کمپرسور روتاری از مزایا و معایبی برخوردار می باشد که در این مقاله از ایران پمپ به توضیح آن ها پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

1_کمپرسور چیست؟

2_انواع کمپرسور

4_مزایای کمپرسور روتاری

5_معایب کمپرسور روتاری

6_کاربرد های کمپرسور روتاری

7_نحوه عملکرد کمپرسور روتاری

8_سخن پایانی

کمپرسور چیست؟

کمپرسور

air compressor

کمپرسور نوعی دستگاه مکانیکی می باشد که امروزه در صنایع کوچک و بزرگ کاربرد فراوانی دارد. در واقع کار کمپرسور، ایجاد نیروی مکش لازم برای مکیدن گاز مبرد از اوپراتور، متراکم کردن گاز و سپس فرستادن آن به کندانسور است، که در آن گاز به مایع تبدیل می شود. با گسترش صنايع كه ازنيمه دوم قرن نوزدهم شروع گرديد و با رشدي شتابان قرن بيستم را پشت سر گذاشت، بايدانتظار داشت كه اين ماشين پر ارزش نقش مهمتري را در قرني كه بتازگي شروع شده در رفاه بشر و توسعه صنايع بعهده داشته باشد. امروزه حضور این دستگاه در جاي جاي جوامع بشري به شدت به چشم مي خورد كه عمده ترين آن ها عبارت اند از وسائل خانگي، تجهيزات پزشكي، صنايع هواپيمائي و صنايع.

انواع کمپرسور

کمپرسور ها با توجه به ظرفیت و اقلیم و نوع دستگاه دارای انواع مختلفی هستند که در کولر گازی به طور معمول عبارتند از :

 • کمپرسور پیستونی (Reciprocating)
 • کمپرسور اسکرول (Scroll)
 • کمپرسور روتاری (Rotary)
به این مطلب هم سر بزنید :  معرفی انواع کمپرسور‌های صنعتی هوا فشرده

کمپرسورهای رفت و برگشتی یا سیلندر بسته ( پیستونی )

کمپرسور های رفت و برگشتی یکی از رایج ترین کمپرسور های صنعتی می باشد. این کمپرسور ها معمولا به صورت تک سیلندر هستند ولی قابلیت این را دارند که به بیش از یک سیلندر مجهز شوند. کمپرسور پیستونی شامل میل لنگ، میله اتصال، سیلندر، پیستون و سر شیر است. این کمپرسور دارای دو کفه می باشد که به همدیگر جوش خورده اند و امکان دسترسی به فضای داخلی دستگاه را ندارد . از این نوع کمپرسور ها معمولا برای ظرفیت های پایین بین 5 تا 10 تن تبرید که در مصارف خانگی کاربرد دارند استفاده می شوند.

کمپرسورهای فنری یا چرخشی (اسکرول)

کمپرسور اسکرول دستگاهی برای فشرده سازی هوا یا مبرد است که در آن دو صفحه، یکی ثابت و دیگری متحرک به کار رفته است. این نوع کمپرسور از بازده و عملکرد بهتری برخوردار می باشد. کمپرسور های اسکرول معمولا در سیستم های تهویه ، هوای خودرو و چیلرهای تجاری استفاده می شوند. از مزایای این دستگاه می توان به ساختار متراکم و صدای کم و از معایب آن می توان به ظرفیت محدود آن اشاره کرد، بدین معنا که تولید این نوع کمپرسور ها برای ظرفیت بالای 3 تن مشکل است.

کمپرسورهای پیچ دوار (روتاری)

کمپرسور روتاری

Rotary compressor

کمپرسورهای روتاری یکی دیگر از کمپرسور های مشهور می باشد که در سیستم های تهویه و مطبوع مورد استفاده قرار می گیرند، عمدتا به آن ها کمپرسورهای پیچ دوار گفته می شود . این کمپرسور از نوع روغن تزریقی یا بدون روغن تولید و به بازار عرضه می شوند. در این نوع کمپرسور ها گاز از دریچه ورودی وارد می شود و در اثر برخورد گردش تیغه ها و پره ها با گاز آن را با فشار به سوی لوله های خروجی هدایت میکند کمپرسور روتاری مناسب آب و هوای با فشار هوایی بالا می باشد. همچنین تولید صدای بسیار کم و عدم لرزش دستگاه از ویژگی های منحصر به فرد این دستگاه محسوب می شود.

به این مطلب هم سر بزنید :  کمپرسور اکسیژن ساز صنعتی چه کاربردهایی دارد؟

مزایای کمپرسور روتاری

کمپرسور روتاری در مقایسه با کمپرسور پیستونی دارای مزایای زیر می باشد.

 • نصب آسان
 • ابعاد کوچکتر
 • بازدهی بالاتر
 • طراحی ساده
 • هزینه ابتدایی کم
 • قطعات متحرک کم
 • افزایش بازدهی کمپرسور
 • لرزش کمتر، قطعات کمتر، قابلیت اطمینان بالاتر

معایب کمپرسور روتاری

در مقایسه با سایر کمپرسورها، کمپرسور روتاری دارای محدودیت‌ هایی می باشد که این محدودیت ها شامل موارد زیر می باشند.

 • با شرایط کثیف مشکل دارد.
 • احتمال عمر کمتر نسبت به دیگر طراحی ها
 • تعداد بیشتر قطعات و در نتیجه طول عمر کمتر
 • طراحی های تک مرحله ای کارایی کمتری دارند.
 • قابلیت اطمینان پایین به علت تعداد بالای قطعات
 • طراحی های دو مرحله ای و بدون روغن هزینه اولیه بالاتری دارد.
 • بازدهی انرژی پایین به علت وجود کلیرانس و مقاومت شیر تخلیه
 • ظرفیت پایینتر، تا حداکثر 18 کیلووات به علت ساختار این نوع کمپرسور
 • نوع طراحی این نوع کمپرسورها که باعث می شود روغن تزریق شود باعث انتقال روغن در هوای خروجی می شود.

کاربرد های کمپرسور روتاری

کمپرسور روتاری معمولا در یخچال و فریز خانگی، تهویه خانگی و پمپ گرما تا 5 تن تبرید به کار می رود.

نحوه عملکرد کمپرسور روتاری

نمای داخلی کمپرسور روتاری

Rotary compressor interior

به طور کلی می توان گفت که انجام فرایند کمپرسور روتاری در پنج مرحله صورت می گیرد تا به یک سیکل کامل برسد. این مراحل پنج گانه به شرح زیر می باشد.

 • شروع: با حرکت از نقطه شروع شیر ورودی باز شده و حرکت دورانی پیستون در داخل محفظه سیلندر آغاز می شود.
 • مکش: با شروع حرکت دورانی پره ها در داخل محفظه، در بخشی از فضای آن خلأ ایجاد شده که این نیروی خلأ باعث مکش گاز از شیر ورودی می شود.
 • فشرده سازی: در این مرحله، شیر تخلیه بسته بوده، دوران پره ها باعث فشرده شدن گاز وارد شده پشت شیر تخلیه می شود. این عمل باعث بالا رفتن دما و فشار سیال می گردد.
 • تخلیه: بعد از اینکه فشار و دمای سیال به میزان تعیین شده برسد، شیر تخلیه باز شده و سپس گاز با دما و فشار بالا به بیرون از سیلندر تخلیه می گردد.
 • پایان: در نقطه پایان حرکت 360 درجه ای پره ها در سیلندر تمام شده و سیکل عملکرد با رسیدن به نقطه نهایی، مجدداً به نقطۀ شروع باز می گردد.
به این مطلب هم سر بزنید :  بهترین کمپرسور برای دستگاه جوراب بافی

سخن پایانی

همان طور که در مطالب بالا ذکر شد کمپرسور نوعی دستگاه می باشد که جهت متراکم نمودن سیالات به کار می رود. سه نوع کمپرسور در کولر گازی به کار می روند که معروف ترین آن ها کمپرسور روتاری می باشد. تمامی کمپرسور ها از مزایا و معایبی برخوردار می باشند که باید در هنگام خرید آن ها را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید کمپرسور باد مورد نیاز خود را با بهترین کیفیت خریداری نمایید.

برچسب‌ها:, , , ,
مطالب مرتبط

کمپرسور در صنعت نفت چه کاربردی دارد؟

کمپرسورها نقش فشرده‌سازی هوا در هر سیستم تهویه را دارند و به‌ جرائت می‌توان گفت کمپرسور همانند قلب هر دستگاه عمل می‌کند. پس تا اینجا دریافتیم اگر کمپرسور دچار مشکل...

چگونه نشتی کمپرسور هوا را پیدا کرده و آن را تعمیر کنیم؟

زمانی که صدایی نامتعارف از یکی از قسمت‌های کمپرسور باد خود بشنوید ممکن است متوجه نشوید که چه مقدار صدمه به کمپرسور و خط انتقال شما وارد شده است. نشتی...

چگونه بهترین نوع کمپرسور باد را انتخاب کنیم؟

کمپرسورهای هوا دستگاه‌های اولیه‌ و ضروری در بسیاری از مشاغل هستند. آن‌ها قدرت و نیروی طیف گسترده‌ای از ابزارها و دستگاه‌هارا تامین کرده و کاربردهای بسیاری دارند. کاربرد و موارد...

آشنایی با کمپرسور اسکرو – کاربردها، قطعات و نکات طلایی در مورد آن

کمپرسور اسکرو یکی از انواع کمپرسورهای صنعتی است که کاربردهای زیادی را در صنایع مختلف دارد. عملکرد پایه این دستگاه به شکلی است که با استفاده از حرکت دورانی دو...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *