معرفی قطعات کمپرسور

فیلتر هوا کمپرسور چه کاربردی دارد؟

آپدیت شده در: 25 تیر 1401

همانطور که میدانید کمپرسورها لوازم جانبی مانند بادپاش،شیلنگ و… دارند که در کنار دیگر قطعات و لوازم جانبی ها، هرکدام اهمیت خاصی دارند. یکی از قطعاتی که باعث سلامت و طول عمر بیشتر کمپرسور می شود، فیلتر هوای کمپرسور یا رطوبت گیر کمپرسور است. وظیفه فیلتر هوا جداکردن گرد و غبار و روغن از هواست و وظیفه میکرو فیلتر خشک کردن هوای خروجی از کمپرسور باد است.

به معنای ساده فیلتر هوا، هوایی که قرار است وارد موتور شود را تصفیه میکند و ذرات ریز و گردو غبار را از هوای ورودی جداسازی میکند. تعویض دیر به دیر فیلتر هوا می تواند باعث کاهش کارایی کمپرسور و معیوب شدنش در زمان کوتاهی شود. ذرات مختلف معلق در هوا می توانند وارد کمپرسور شوند و باعث خرابی زود هنگام موتور کمپرسور باد گردد.

Array

میکروفیلتر هوا چه زمانی مهم می شود؟ زمانیکه در حال رنگ آمیزی اشیائی مانند مبل، درب یا دیوار هستید. این ذرات به همراه هوا خارج شده و روی شیء می چسبند.

ظرفیت میکروفیلترهای استفاده شده در صنایع مختلف 0.01ppm و در فیلترهای کربنی 0.003ppm می باشد. در هنگام خرید به اندازه میکروفیلتر توجه داشته باشید، زیرا کمی کوچک یا بزرگ بودنش باعث ایجاد درز در اطراف فیلتر هوا و در نتیجه عبور هوا به همراه ضایعات می شود. ضایعات معمولا از چهار طریق وارد کمپرسور می شوند :

  1. ذرات معلق در هوا
  2. رطوبت هوا
  3. روغن کمپرسور
  4. زنگ زدگی مخزن

فیلترهای هوای کمپرسور باد از برندهای مختلفی تولید می شوند، با ما باشید تا در انتهای مقاله با یکی بهترین برندهای تولیدکننده فیلتر کمپرسور آشنا شوید.

Array

فیلتر هوای کمپرسور چه ویژگی هایی دارد؟

  • کارکرد فیلتر هوای کمپرسور باد برای جلوگیری از ورود اشیا خارجی به داخل و جذب ذرات معلق ورودی است.
  • همچنین بعنوان یک رسیور باعث کم شدن صدای کمپرسور باد درحال کار می شود.
  • در محیط هایی که گرد و خاک و ذرات معلق در هوا بسیار است هر شش ماه یکبار باید بازدید و درصورت نیاز تعویض شود.محیط هایی مانند کارگاههای نجاری،کابینت سازی و……

Array

فیلتر هوای مناسب شما چیست؟

فیلترها مانند دیگر قطعات انواع متفاوتی دارند، در ابعاد مختلف، کارایی های مختلف، به عنوان مثال برای رنگ کاری از فیلتر هوای تک کاره که حاوی رگلاتور تنظیم فشار هوا، درجه نمایش مقدار فشار هوا و مخزن جمع آوری رطوبت است استفاده می شود. اما در آچارهای بادی از فیلترهای هوایی که دارای دو قسمت است استفاده می شود؛ یک قسمت فیلترینک هوا و یک قسمت تزریق روغن به هوای خروجی.

فیلتر هوای کمپرسور باد

Array
فیلتر هوا

در این قسمت یکی از قطعات کمپرسور را به شما معرفی کردیم.فیلتر های هوای کمپرسور باد انواع مختلفی دارد .اما عملکرد همه آنها برای کاهش صدا و همچنین جلوگیری از ورود ذرات گرد و غبار به داخل موتور کمپرسور باد میباشد.

نکات مهم قبل از خرید فیلتر هوای کمپرسور باد

نکات مهمی که هنگام خرید فیلتر هوای کمپرسور باد باید در نظر بگیرید عبارتند از:

  • ابتدا سایز رزوه فیلتر را با توجه به محل نصب فیلتر بروی موتور در نظر بگیرید. معمولا سایز اکثر فیلتر ها 1/4 اینچ میباشد. سایز بعدی 1/2 و در آخر هم 3/8 اینچ مورد استفاده قرار میگیرد.خریدن فیلتر با سایز رزوه نامناسب باعث فشار آمدن بیشتر به موتور پمپ باد خواهد شد.
  • نوع فیلتر بسیار حائز اهمیت میباشد. داخل فیلتر ها معمولا یا با ابر پر شده است یا با نوعی کاغذ مخصوص. نکته مهم این است که بهتر است هر 2 ماه یکبار

Arrayمحل نصب فیلتر هوای کمپرسور باد

معمولا فیلتر هوای کمپرسور باد بر روی موتور دستگاه تعبیه شده است.هنگامی که موتور کمپرسور باد شروع به کار می کند، از قسمت فیلتر هوا، هوا به داخل موتور و سپس به داخل مخزن انتقال پیدا می کند.یکی از مهمترین نکات در زمینه نگهداری و مراقبت از پمپ باد ، سالم بودن فیلتر هوای پمپ باد میباشد. در تصویر بالا انواع مختلفی از فیلتر هوای پمپ باد را مشاهده میکنید.

Array

در صورتیکه فیلتر هوای کمپرسور باد مسدود شده باشد،بر روی موتور فشار زیادی بوجود خواهد آمد تا بتواند هوا را به داخل مخزن انتقال دهد.معمولا هر 2 ماه یکبار بهتر است فیلتر هوای پمپ باد چک شود.

همچنین در صورتیکه در محیطی کار می کنید که ریز گردها زیاد هستند(مانند نجار ها که همیشه گرده چوب در داخل فیلتر هوا وجود دارد) سعی کنید ابر داخل فیلتر هوای کمپرسور را مرتب بشورید تا منافظ باز شوند و هوا به راحتی به داخل موتور مکش شود.(فیلتر های کمپرسور باد معمولا یا دارای ابر هستند یا دارای نوعی خاص از کاغذ ، که وظیفه جذب ذرات ریز و گردو غبار را برعهده دارند.هر هفته باید فیلتر را باز کنید و ابر یا کاغذ داخلی را بررسی کنید تا منافذ دچار بسته شدن نشوند.)

گاهی اوقات به دلیل کم دقتی فیلتر هوا مسدود میشود و اپراتور بدون توجه به کارکردن ادامه میدهد که موجب فشار آمدن بر روی موتور و در نتیجه سوختن موتور میشود. همه ی مدل های کمپرسور باد دارای فیلتر هوا هستند.این فیلتر ها معمولا در بالاترین نقطه از موتور ، نصب میشود.

یکی از راهکار های کم کردن صدای کمپرسور باد تعویض فیلتر هوا میباشد.در حال حاضر انواع مختلفی از فیلتر های هوا در بازار وجود دارند. (پلاستیکی و آهنی). بهترین نوع فیلتر هوا دارای ابر های فشرده شده و حالت حلزونی دارند.

Array

خرید فیلتر هوای کمپرسور باد

در هنگام خرید فیلتر هوای کمپرسور باد حتما به سایز رزوه باید توجه کرد که متناسب با سایز ورودی هوای کمپرسور باد باشد.همچنین داخل فیلتر را باز کنید و محتویات داخل فیلتر را بررسی کنید.هرچه حالت مارپیچی در فیلتر بیشتر باشد ، صدای بیشتری از کمپرسور را میتواند بگیرد.

هرچه ابر داخل فیلتر هوا بیشتر و فشرده تر باشد ، اجازه ورود ذرات را به داخل موتور کمپرسور باد نخواهد داد.برای خرید فیلتر هوا میتوانید با شماره تلفن 05138543311 تماس بگیرید و با توجه به نوع کمپرسور بادتان همکارانمان به شما بهترین نوع فیلتر هوای کمپرسور را معرفی نمایند.همچنین با مراجعه به فروشگاه اینترنتی ایران کمپرسور، میتوانید به صورت انلاین اقدام به خرید انواع فیلتر هوای پمپ باد نمایید.

فیلتر هوا کمپرسور چه کاربردی دارد؟

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫14 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟