مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

کمپرسور پرتابل (سیار) چه نوعی از کمپرسور باد است؟

آپدیت شده در: 01 اردیبهشت 1401

کمپرسورها دستگاه‌هایی مکانیکی هستند که با تولید هوای فشرده شده، در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه انواع کمپرسور های باد کاربردهای فراوانی را برای مصارف صنعتی و عمومی فراهم کرده‌اند. کمپرسور باد صنعتی در ابعاد بزرگ و وزن بسیار زیاد به شکل ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرند و امکان جابه‌جایی آن‌ها وجود ندارد. به همین دلیل به کمپرسورهای کوچک‌ قابل حمل نیاز بود تا بتوان به راحتی آن‌ها را جابه‌جا کرده و در موارد مختلف از جمله مصارف صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار داد. در این مطلب کمپرسورهای پرتابل یا قابل حمل را معرفی کرده و انواع مختلف، کاربردها و موارد استفاده از آن‌ها و همچنین مهمترین تفاوت‌شان با سایر کمپرسورها را شرح خواهیم داد.

انواع کمپرسور پرتابل

کمپرسور پرتابل چیست؟

کمپرسور پرتابل یا کمپرسورهای قابل حمل یکی از انواع کمپرسورهای باد هستند که می‌توان آن‌ها را به راحتی جابه‌جا کرده و در موارد گوناگون مورد استفاده قرار داد. از میان انواع پمپ های باد، کمپرسور باد پرتابل کوچک‌ترین ابعاد را داشته و با این مزیت، امکانات بسیاری را برای اپراتور فراهم می‌کند.

کمپرسورهای باد پرتابل توسط یک موتور دیزل و یا موتور الکتریکی بزرگ هدایت می‌شوند که می‌توان آن‌ها را با توجه به نوع مصرف انتخاب کرد. اندازه‌ی موتور و ابعاد این کمپرسور به مقدار جریان هوا و میزان فشار آن بستگی دارد. کمپرسور هوای قابل حمل معمولاً می‌توانند از 7 تا 12 فشار بار را تولید کنند.

مقدار هوای تولید شده (جریان هوا) توسط این کمپرسورها در هر دقیقه در بین انواع مختلف آن‌ها متفاوت است. ابعاد کمپرسور نیز به ابعاد وسایل بادی که از آن استفاده می‌کنید وابسته می‌باشد. بیشتر ابزارهای بادی در ساخت و ساز و استفاده عمومی به حدود 7 بار فشار هوا نیاز دارند، اما میزان جریان هوا در هر یک از آن‌ها متفاوت است.

یک پمپ باد پرتابل قابل حمل باید قوی و قابل اطمینان باشد. این کمپرسورها اغلب در محیط‌های باز مورد استفاده قرار می‌گیرند و در معرض گرد و غبار هستند. بنابراین وجود فیلترهای هوای با کیفیت در آن‌ها ضروری است. علاوه بر این، کمپرسورهای باد پرتابل باید قابلیت کار در هر نوع شرایطی از جمله هوای بسیار سرد، مرطوب و یا ارتفاعات زیاد را داشته باشند.

 از دیگر ویژگی‌های کمپرسور پرتابل عبارت‌ است از : 

– دارای سیستم خنک کننده برای خنک کردن موتور دستگاه

رطوبت‌گیر، فیلترهای گرد و غبار، فیلتر روغن، آب و بخار (با توجه به کیفیت هوای فشرده شده‌ی مورد نیاز)

– سیستم گرم‌ کننده‌ی مجدد برای گرم کردن هوای خنک شده، برای جلوگیری از مشکلاتی که رطوبت می‌تواند ایجاد کند(درایر برقی)

– فیلتر ورودی قوی برای محیط‌های باز پر گرد و غبار

– سیستم مخصوص بهره‌برداری در مناطق سرد

کمپرسور پرتابل ایران پمپ“کمپرسور پرتابل را به راحتی جابه جا کنید”

 

اگر از کمپرسورهای پرتابل در محیط‌ هایی استفاده شود که در هوای آن مواد شیمیایی یا گازهای قابل اشتعال وجود داشته باشد (مثل پالایشگا‌ه‌های نفتی یا شیمیایی)، برای جلوگیری از وقوع حادثه، یک شیر خاموش کننده و جرقه‌گیر در کمپرسورها تعبیه شده است. همچنین ممکن است موتور کمپرسور پرتابل این گازهای قابل اشتعال را به داخل دستگاه بکشد. لذا این احتمال وجود دارد که گازها داخل موتور مشتعل شده و حادثه‌ساز شوند. شیر خاموش کننده در منبع هوا (دقیقا پشت فیلتر هوا) تعبیه شده است تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کرده و دستگاه را خاموش کند.

تمام ویژگی‌ها و شرایط ذکر شده برای موتور کمپرسور نیز صادق است. از موتورهای دیزل و یا الکتریکی برای هدایت کمپرسورهای پرتابل استفاده می‌شود. آن‌ها قوی و مطمئن هستند و می‌توانند ساعت‌ها یا هفته‌ها طی یک دوره کار کنند. موتور یا با قرقره و تسمه و یا مستقیماً به خود کمپرسور وصل می‌شود. دقیقاً مانند یک اتومبیل، کمپرسور پرتابل نیز برای راه‌اندازی از استارت موتور استفاده می‌کند و سرعت آن توسط سیستم کنترل دستگاه کنترل می‌شود.

کمپرسور باد پرتابل ایران پمپ

با توجه به کاربرد کمپرسورهای پرتابل معمولا این دستگاه‌ها نیاز به فشار خیلی زیاد ندارند. به این ترتیب، در این دستگاه‌ها یک تنظیم کننده فشار وجود دارد که می‌تواند به تنظیم دقیق میزان فشار هوای لازم برای یک کار خاص کمک کند. این سیستم دارای دو فشار سنج است: یکی قبل از تنظیم کننده‌ی فشار مخزن و دیگری بعد از مخزن ذخیره‌سازی. تنظیم کننده‌ی تانک فشار را در مسیر هوا یا شیلنگ نگه می‌دارد و مقدار مناسب فشار هوا را تخلیه می‌کند.

هنگامی که کمپرسور خاموش شود، هوای تحت فشار در سیلندر باقی می‌ماند. دستگاه دارای دریچه‌ی تخلیه کننده‌ای است که هوای تحت فشار را درون لوله‌ی تخلیه منتقل می‌کند(فشار شکن). در صورتی که سوئیچ فشار نتواند کمپرسور هوا را خاموش کند، یک شیر ایمنی برای تخلیه‌ی فشار اضافی وجود دارد.(سوپاپ اطمینان)

پمپ باد پرتابل

نحوه استفاده از کمپرسور هوا پرتابل

کار با کمپرسورهای پرتابل بسیار آسان است و نیاز به تخصص و مهارت ندارد. اما برای حفظ امنیت و دوام این دستگاه، باید هنگام استفاده از آن چند اصل را رعایت کرد تا با کارکرد و نگهداری مناسب، دستگاه به طور مؤثر کار کند و طول عمر بیشتری داشته باشد.

۱– تنظیم کمپرسور

تنظیم کمپرسور، اولین و مهمترین گام برای جلوگیری از خسارت ناشی از اتصالات نادرست است. یک روش تنظیم که در همه مدل‌ها رایج بوده و باید انجام شود، اتصال شیلنگ کمپرسور به شیر تنظیم کننده‌ی دستگاه است. اگر تازه کار هستید یا دانش فنی در مورد مراحل مونتاژ ندارید، بهتر است از یک متخصص بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد. علاوه بر این، دفترچه‌ی راهنمای دستگاه معمولاً دستور العمل‌هایی دارد که به شما در تنظیم درست آن کمک می‌کند.

2– بررسی سطح روغن و سوخت کمپرسور

اگر کمپرسور پرتابل از نوع روغنی باشد، بررسی سطح روغن بعد از هر بار استفاده از دستگاه بسیار مهم و ضروری است. روغن، موتور را روان و خنک می‌کند، بنابراین کار کردن یک کمپرسور هوا با سطح روغن پایین به موتور آسیب می‌رساند و تعمیر آن تحت پوشش اکثر ضمانت‌نامه‌ها نیست. اگر سطح روغن زیر خط معین باشد، باید به دستگاه روغن بیشتری تزریق کنید. همچنین برای جلوگیری از کاهش کارایی دستگاه، باید نشت روغن را بررسی کرده و محل‌های خروجی آن‌ را ببندید.

علاوه بر روغن کمپرسور، سطح سوخت آن نیز نیاز به بررسی دارد(در مورد کمپرسور های دیزلی) تا از مدت زمان اجرایی دستگاه به بهترین شکل اطمینان حاصل شود. علاوه بر این، بررسی سوخت و جلوگیری از اتمام آن مانع از وقوع وقفه‌های ناخواسته بین کارها، برای پر کردن مجدد سوخت می‌شود. متداول ترین منبع مورد استفاده در کمپرسور هوا پرتابل، گاز، دیزل و برق است که هر کدام از نظر کارایی، هزینه، دوستی با محیط زیست و سهولت استفاده متفاوت هستند.

۳– تمام دریچه های خروجی هوا را ببندید

برای اطمینان از باقی نماندن هوا در هنگام فشرده‌سازی، تمام دریچه‌های خروجی هوا را ببندید. به منظور ثابت نگه داشتن فشار دیفرانسیل هوای فشرده شده، این کار از نشت هوا جلوگیری می‌کند. با توجه به دستورالعمل دفترچه‌ی راهنمای دستگاه‌، باید مطمئن شوید که سوپاپ‌های مختلف به درستی تنظیم شده‌اند.

۴- روشن کردن موتور کمپرسور

اگر کمپرسور پرتابل از نوع الکتریکی است، کابل آن را به نزدیک‌ترین پریز برق وصل کنید و آن را روشن کنید. برای روشن کردن کمپرسور پرتابل دیزلی، از کافی بودن میزان سوخت اطمینان حاصل کنید، سپس آن را روشن کنید.

با روشن شدن موتور، سرعت آن به تدریج افزایش می‌یابد تا زمانی که به حداکثر سطح خود برسد. سپس باید اجازه دهید تا کمپرسور چند دقیقه قبل از شروع فشرده سازی هوا در مخزن خود، تا حداکثر فشار گرم شود. سپس می‌توانید شیر تخلیه‌ی مخزن را ببندید تا از خروج هوا جلوگیری شود. در صورتیکه موتور خیلی داغ شد ، مقداری استراحت به موتور بدهید و مجددا دستگاه را روشن نمایید.

راهنمای خرید کمپرسور پرتابل

انواع کمپرسور پرتابل

انواع مختلف کمپرسورهای قابل حمل را می‌توان با توجه به ساخت و شکل مخزن آن‌ها دسته‌بندی کرد. این دستگاه‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند تا به بهترین شکل بتوان از آن‌ها استفاده کرد. علاوه بر این، تولید کنندگان این دستگاه‌ها، مخازن آن‌ها را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که قابلیت مانور و حمل آن‌ها فراهم گردد.

کمپرسورهای پرتابل را بر اساس نحوه‌ی عملکرد آن‌ها نیز می‌‌توان به انواع گوناگون تقسیم کرد؛ تقریباً در همه‌ی موارد، از نوع پیچ دوار این نوع کمپرسورها (کمپرسور اسکرو پرتابل) استفاده می‌شود. این کمپرسور پرتابل دوار می‌تواند روغنی (سیستم تزریق روغن) یا بدون روغن/ oil free باشد، معمولا نمونه‌های بدون روغن این نوع کمپرسور‌ها گران هستند و تنها برای برنامه‌های ویژه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بنابراین، 90٪ از کمپرسورهای قابل حمل، از نوع کمپرسورهای دوار یا چرخشی تک مرحله‌ای تزریق شده با روغن هستند. نحوه‌ی عملکرد این نوع کمپرسورها تقریبا شبیه به کمپرسور پیچ دوار برقی ثابت است. تفاوت‌های جزئی آن‌ها معمولا در سیستم کنترل‌شان می‌باشد.

در دسته‌بندی دیگر، انواع کمپرسور پرتابل بر اساس نوع تغذیه‌ی آن‌ها به دو دسته‌ی الکتریکی و دیزلی طبقه‌بندی می‌شوند. کمپرسور پرتابل الکتریکی با اتصال به برق، هوای فشرده‌ی مورد نیاز را تولید می‌کند. باتری این دستگاه‌ها قابل شارژ بوده و می‌توان‌ ساعت‌ها از آن استفاده کرد(در بعضی از مدل های کوچک باطری وجود دارد).

کمپرسور پرتابل دیزلی ، با استفاده از سوخت، هوای فشرده را تولید کرده و به دو دسته‌ی روغنی و بدون روغن تقسیم می‌شود. این دستگاه‌ها از نظر عملکرد هیچ تفاوتی با هم نداشته و می‌توان هر یک از آن‌ها را با توجه به نوع نیاز و مصرف تهیه کرد. از دیگر کاربردهای کمپرسور هوا پرتابل می‌توان به آچار های بادی، سمپاش‌ها و همچنین رنگ‌پاشی اشاره کرد.

کمپرسور پرتابل دیزلی

کاربرد کمپرسورهای پرتابل

از کمپرسور هوای قابل حمل برای تهیه هوای فشرده در اماکن ساختمانی، کار در جاده‌ها (صنایع راه‌سازی، سد سازی و…)، صنایع گوناگون از جمله معادن و سایر پروژه‌های صنعتی و یا هر زمان که افراد به هوای فشرده نیاز داشته باشند و استفاده از کمپرسور ثابت امکان‌‌پذیر نباشد، استفاده می‌شود.

علاوه بر این، کمپرسورهای پرتابل به عنوان کمپرسور پشتیبان در کارخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ به ویژه زمانی که کمپرسور ثابت آن‌ها به تعمیر و نگهداری نیاز دارد و یا کار را متوقف کرده است. از کمپرسورهای پرتابل برای تامین هوای فشرده‌ی بسیاری از ابزارهای سنگین نیز استفاده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به دستگاه‌های پرس منگنه و میخ کوبی اشاره کرد.

یکی از رایج‌ترین موارد استفاده از کمپرسورهای پرتابل قابل حمل باد کردن لاستیک ماشین‌هاست. لذا این دستگاه‌ها در گاراژ‌ها و تعمیرگاه‌ها برای تامین باد مورد نیاز لاستیک‌ها با فشار زیاد کاربرد دارد. این کمپرسورهای سیار در ابعاد کوچک‌تر در دندان‌پزشکی‌ها نیز برای تامین فشار هوای دستگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پمپ باد دیزلی پرتابل

تفاوت کمپرسور پرتابل با سایر کمپرسورها

شاید تصور کنید که پمپ باد پرتابل به دلیل ابعاد کوچک نسبت به کمپرسورهای ثابت، میزان هوای فشر‌ده‌ی کمی تولید کرده و قدرت کمتری دارد. اگرچه بزرگ‌ترین و محسوس‌ترین تفاوت کمپرسور پرتابل با سایر کمپرسور‌ها در ابعاد آن‌هاست، اما این به معنای قدرت کم آن‌ها نبوده و این دستگاه‌ها قادر هستند هوای فشرده را با کیفیت بالا و فشار مناسب تولید کنند. به ویژه آن که کمپرسورهای پرتابل بر خلاف کمپرسورهای ثابت، قابل حمل بوده و می‌توان آن‌ها را به مکان مورد نظر انتقال داد و در موارد بسیاری از آن‌ها استفاده کرد.

تفاوت دیگر این دستگاه‌ها در سیستم کنترل آن‌هاست. در اغلب کمپرسورهای پرتابل سیستم کنترل سرعت موتور ساده است (پنوماتیک، با حداقل مقدار الکترونیکی). بر خلاف کمپرسورهای ثابت که امروزه دارای پنل‌های کنترل با میکرو کنترل‌های پیشرفته، تنظیمات و گزینه‌های بسیاری هستند.

انواع کمپرسور پرتابل

مزیت دیگر کمپرسور هوا پرتابل نسبت به سایر کمپرسورها در میزان مصرف آن‌هاست. این کمپرسورها با حداقل مصرف انرژی در هر دو نوع الکتریکی و دیزلی، مقرون به صرفه‌تر از کمپرسورهای دیگر می‌باشند و مشکلات کمتری برای اپراتور ایجاد می‌کنند.

یکی از مشکلات اغلب کمپرسورهای صنعتی، آلودگی صوتی آن‌هاست. عملکرد کمپرسورها به گونه‌ای است که صدای زیادی تولید می‌کنند. این مسئله به ویژه برای استفاده از آن‌ها هنگام شب مشکل‌ساز و آزار دهنده خواهد بود. در حالی که بعضی از کمپرسورهای پرتابل بدون هیچ گونه آلودگی صوتی امکان استفاده در محیط‌های کوچک و آرام را فراهم می‌کنند. علاوه بر این، کمپرسورهای پرتابل لرزش کمی دارند و مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

نگهداری و تعمیر کمپرسورها یکی از مهمترین عواملی است که به ویژه هنگام خرید آن‌ها باید مورد توجه قرار گیرد. با توجه به قابلیت حمل کمپرسورهای پرتابل می‌توان به راحتی آن‌ها را به تعمیرگاه‌های معتبر منتقل کرده و تعمیر کرد. در حالی امکان جابه‌جایی کمپرسورهای ثابت وجود نداشته و این مسئله تعمیر آن‌ها را کمی دشوار می‌کند.

جمع بندی……

با توجه به کاربردهای گسترده‌ی کمپرسورهای پرتابل، امروزه شرکت‌ها و برندهای گوناگون انواع مختلف این دستگاه را تولید می‌کنند. لذا برای خرید کمپرسور پرتابل انتخاب فروشگاهی معتبر از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت ایران پمپ/iranpump.com تولید کننده‌ی انواع کمپرسور پرتابل در ایران می‌باشد که به شکل تخصصی این دستگاه‌ها را با بهترین کیفیت عرضه کرده و شما را در زمینه‌ی خرید این دستگاه یاری می‌نماید.

تحریریه ایران پمپ

ایران پمپ ⭐ مرجع معرفی انواع کمپرسور و پمپ باد

نوشته های مشابه

‫12 نظرها

  1. سلام.ممنونم از اطلاعات خوبی که درباره کمپرسور باد پرتابل قرار دادید.یک سوال داشتم:
    ما یک کمپرسور باد500 لیتری داریم که نیاز داریم جابه جا کنیمش.آیا شرکت شما میتونه این دستگاه رو برای ما پرتابل کنه؟؟

    1. سلام وقت شما بخیر.بله امکانش هست.برای هماهنگی لطفا با واحد پشتیبانی تماس بگیرید. 05138595333

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟