Onliner چهارشنبه ، ۱۸ دی ، ۱۳۹۸ | 1:07 بازدید: 449 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

کمپرسور ابتدا گاز عبوری از اپراتور که حامل گرمای جذب شده است را با متراکم کردن گاز، از دما و فشار پایین به دما و فشار بالا تبدیل می‌کند و این مراحل با خروج گرما پایان می‌یابد. در ادامه مقاله ایران پمپ قصد معرفی انواع کمپرسور‌های صنعتی هوا فشرده را داریم.

کمپرسور هوای فشرده

از 5 هزار سال قبل از مسیح از فشرده کردن گاز‌ها برای کارهای خود استفاده می‌کردند. در واقع برای ذوب فلزات، از دمنده‌ها برای فشردن گاز و دمیدن به آتش بهره می‌برند و در سال 1958 فرانکلین برای کاهش دما جسم از الکل و دمنده استفاده کرد. بنجامین فرانکلین هوای فشرده را از یک دمنده و از روی الکل عبور داد و بدین وسیله توانست دما را تا حد زیادی کاهش دهد؛ و بعد از این آزمایش اختراع دستگاه‌های خنک‌سازی مکانیکی کلید خورد. ابتدا از آمونیاک برای کاهش دمای جسم استفاده می‌شد و در اواسط قرن نوزدهم، وسیله شبیه به سیکل‌های تبرید اختراع شد که در آن مایع با گرفتن گرما تبدیل به گاز می‌شد و در ادامه فشرده‌سازی گاز توسط کمپرسور انجام شده و در یک کندانسور دمای آن کاهش می‌یافت و مجدد تبدیل به مایع می‌شد.

قیمت انواع کمپرسور‌های صنعتی هوا فشرده

بعد از گذشت سالیان بسیار، کمپرسور‌های پیچیده تولید شدند که از انواع و پیچیدگی خاص خود بهره‌مند بودند و حال قصد داریم تا توضیحاتی راجع به انواع کمپرسور‌های صنعتی هوای فشرده را شرح دهیم. از کمپرسور‌ها برای صنایع و مصارف خانگی استفاده می‌شود برای مثال در باد کردن لاستیک‌ها، ساخت یخچال‌ها و… ردپای کمپرسور به چشم می‌خورد. همچنین در وسایل نقلیه نیز از کمپرسورها برای فشرده‌سازی هوای ورودی به سیلندر استفاده می‌شود؛ و جالب است بدانید که در موتور‌های جت از نوع مخصوصی از کمپرسور‌ها بهره می‌گیرند.

انواع کمپرسور‌های هوای فشرده

کمپرسور‌ها برای تأمین نیازهای مصرف‌کنندگان در طرح‌ها و اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند تا در کاربردهای مختلف نیاز به تأمین هوا فشرده را ممکن سازند. حال قصد داریم تا انواع کمپرسور‌های فشرده را توضیح دهیم.

1- تلمبه یا ناسوس

تلمبه یا ناسوس از ساده‌ترین انواع کمپرسور هوای فشرده که از اجزای ساده طراحی شده است. این تلمبه از فولاد یا آهنی دو سر بسته و یک میله پیستون ساخته شده است. در انتهای مبله، پیستون یک دسته تی شکل قرار دارد که به وسیله آن انرژی به میله پیستون منتقل می‌شود و شلنگ خروج هوا در پایه زیرین تلمبه قرار دارد. با حرکت پیستون به سمت پایین، هوا فشرده می‌شود و از طریق شلنگ و شیر یک طرف به بیرون هدایت می‌شود که از شیر یک طرفه برای عدم ورود هوای فشرده به داخل سیلندر استفاده می‌شود.

 2- دمنده‌های قفس سنجابی

از دیگر انواع کمپرسور‌های صنعتی هوای فشرده می‌توان به دمنده‌های قفس سنجابی اشاره کرد که از پرکاربردترین و متداول‌ترین دمنده‌ها نیز به حساب می‌آیند. این دمنده‌ها را می‌توان در سیستم‌های گرمایش و تهویه مشاهده کرد. در ساخت دمنده‌های قفس سنجابی از یک پروانه استفاده شده است که بروی یک موتور AC قرار می‌گیرد و مابین پروانه و شفت موتور دمنده نصب می‌شود. پروانه از تعداد زیادی پره تیغه‌ای تشکیل شده است که به شکل استوانه‌ای به یکدیگر متصل شده‌اند. سرعت چرخش این پروانه به طور میانگین 3400 RPS است. نحوه کار آن به این صورت است که هوا از بخش ورودی دمنده به طرف فضای خارجی بدنه انتقال می‌یابد و در ادامه از محل تجمع هوا عبور کرده و به سمت دهانه خروجی رانده می‌شود.

بررسی انواع کمپرسور‌های صنعتی هوا فشرده

3- کمپرسور باد فشار قوی

در این کمپرسور، از پیستون و سیلندر بهره می‌بردند که میزان هوادهی آن بین 700 تا 1500 لیتر در دقیقه است و از آن برای تولید بطری‌های آب‌ معدنی استفاده می‌شود.

4- کمپرسور باد پیستونی

در واحد‌های تولیدی و صنعتی از کمپرسور‌های پیستونی بهره می‌گیرند. این کمپرسور با توجه به قابلیت‌های گوناگون در ساخت مبلمان، دکوراسیون، کارگاه‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی، با افزایش هوای کمپرس شده استفاده از کمپرسور با حجم بیشتر ضروری می‌شود.

5- کمپرسور باد اسکرو

در ادامه‌ی مقاله ایران پمپ که به تشریح انواع کمپرسور‌های صنعتی هوا فشرده می‌پردازیم قصد بیان نکاتی در مورد کمپرسور باد اسکرو داریم. اگر هوای فشرده بیشتر از 1000 لیتر دقیقه باشد از کمپرسور باد اسکرو استفاده می‌شود. این کمپرسور هوا را از بین دو موتور مارپیچی عبور می‌دهد که به طور معمول فشار تولید شده برای کمپرسور 8 تا 10 بار است که عملکرد آن به چرخش دو موتور بستگی دارد.

بر اساس دسته‌بندی مرحله‌ای این کمپرسور‌ها به دو دسته کمپرسور‌های تک‌مرحله‌ای و کمپرسور‌های چندمرحله‌ای تقسیم‌بندی می‌شوند. از کمپرسور‌های چند مرحله‌ای برای مواقعی که دارای حجم زیاد گاز با فشار بالا هستیم استفاده می‌شود. برای استفاده از کمپرسور‌های چند مرحله نکاتی که در زیر بیان شده است را مطالعه کنید.

  • این کمپرسور باعث کاهش تنش‌های کششی و فشاری روی بخش‌های متنوع کمپرسور می‌شوند.
  • اینترکولر در مراحل میانی باعث خنک کاری گاز می‌شوند.
  • با استفاده از کمپرسور چند مرحله مصرف انرژی کاهش می‌یابد.

قطعات مصرفی در ساخت کمپرسور‌ها

بعد از بررسی انواع کمپرسور‌های صنعتی هوا فشرده قصد داریم تا به بررسی انواع قطعات مورد استفاده در کمپرسور‌ها بپردازیم.

1- مبدل حرارتی کمپرسور هوای فشرده

از مبدل‌های حرارتی برای عملکرد درست و مناسب و کاهش انرژی بهره می‌گیرند و همچنین انتقال حرارت به صورت فیزیکی انجام می‌شود.

2- رادیاتور کمپرسور‌ هوا فشرده

از رادیاتور برای خنک کاری هوا و روغن‌کاری استفاده می‌شود. در رادیاتور طبق نظریه جنبش مولکولی، دمای هوای فشرده و روغن استفاده شده افزایش می‌یابد. لازم به ذکر است که دو عمل روغن‌کاری و خنکاری بدون وجود وقفه و باهم انجام می‌شود.

ویژگی انواع کمپرسور‌های صنعتی هوا فشرده

3- اینترکولر کمپرسور هوا فشرده

در بعضی ازکمپرسورها، از دو واحد هوا ساز که به صورت سریع کار می‌کنند برای تولید فشار مورد نیاز بهره می‌گیرند.

4- افترکولر کمپرسور هوای فشرده

فشرده شدن هوا باعث افزایش دما می‌شود به همین منظور لازم است تا دمای هوا کاهش یابد. این امر توسط رادیاتور انجام می‌شود که با حرکت سیال در لوله‌های مخصوص، دمای سیال را کاهش می‌دهد.

5-سوپاپ کمپرسور هوای فشرده

آسیب‌پذیرترین قطعه‌ای که در قطعات انواع کمپرسور‌های صنعتی هوا فشرده وجود دارد سوپاپ است که مابین این قطعه و نشستگاه عمل آب‌بندی صورت می‌گیرد.

6- سنسور کمپرسور‌ هوای فشرده

سنسور یا حسگر، میزان فشاری که از طریق اثر پیروالکتریکی به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌شود را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

7- فیلتر کمپرسور

وجود روغن باعث افزایش دوام و استحکام کمپرسور می‌شود. البته استفاده از روغن نامناسب در کار کمپرسور اختلال ایجاد می‌کند. پیستون در درون سیلندر محرک است و انتقال نیرو را به وسیله شاتون انجام می‌دهد. نیرو به وسیله میل لنگ به پیستون رانده می‌شود. این میل لنگ از آلومینیوم ساخته شده و اولین بخش موتور است که به حرکت درآمده و باعث تولید انرژی می‌شود.

برچسب‌ها, ,
مطالب مرتبط

کمپرسور باد

کمپرسور باد ✅دستگاهی است که هوا را فشرده میکند و با فشار خارج می کند. از کمپرسور در صنایع مختلف استفاده می شود ... (کلیک کنید)

خشک کننده های هوای فشرده (میکروفیلتر)

وجود اب در هوای فشرده  یکی از مشکلات  سیستمهایی است که از هوای فشرده استفاده می کنند.البته معمولا از این مشکل غفلت می شود  و هزینه های زیادی از این...

راهنمای خرید کمپرسور هوای خانگی

نمی‌توان نقش بسیار مهم کمپرسورهای هوا را در صنایع مختلف نادیده گرفت. کمپرسورهای هوا نقش بسیار اساسی در مکانیزه شدن صنایع داشته و سبب افزایش حجم تولیدات شده است. اما...

راهکار جلوگیری از سوختن کمپرسور باد در هنگام قطع برق

یکی از مهمترین مشکلاتی که این روزها همه  دارن باهاش سرو کله میزنن همین قطع شدن ناگهانیه برق هستش.بدون هیچ خبری قطع میشه و بعد از چند ساعت مجددا وصل...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *