مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

توضیحاتی جامع برای انتخاب پمپ باد ایرانی مناسب

آپدیت شده در: 01 بهمن 1401

پمپ باد ایرانی از جمله ماشین آلات مهم در صنعت به شمار می‌رود که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. هم‌ چنین لازم است بدانید که بدون شک نبود این محصول در کشور ما مشکلات بسیار زیادی را به وجود خواهد آورد. در گذشته اکثر پمپ بادها از کشورهای خارجی وارد ایران می‌شدند اما پس از گذشت مدتی کشور ایران با به کارگیری قدرت و هوش جوانان ایرانی موفق به تولید پمپ‌ باد ایرانی شد که امروزه نیز انواع پمپ باد ایرانی از برندهای متفاوت در بازار به مشتریان عرضه می‌شوند.

پمپ باد یک وسیله بسیار مهم و کاربردی در زندگی امروزی می‌باشد که توسط فشار هوا کار می‌کند و از نظر حجم، کارایی، حجم مخزن و … در انواع متفاوت تولید می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند که به هنگام خرید آن باید حساسیت زیادی به خرج داد.

پمپ باد ایرانی از جمله ماشین آلات مهم در صنعت به شمار می‌رود که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. هم‌ چنین لازم است بدانید که بدون شک نبود این محصول در کشور ما مشکلات بسیار زیادی را به وجود خواهد آورد.

در گذشته اکثر کمپرسور از کشورهای خارجی وارد ایران می‌شدند اما پس از گذشت مدتی کشور ایران با به کارگیری قدرت و هوش جوانان ایرانی موفق به تولید پمپ‌ باد ایرانی شد که امروزه نیز انواع پمپ باد ایرانی از برندهای متفاوت در بازار به مشتریان عرضه می‌شوند. پمپ باد یک وسیله بسیار مهم و کاربردی در زندگی امروزی می‌باشد که توسط نیروی هوا کار می‌کند و از نظر حجم، کارایی، حجم مخزن و … در انواع متفاوت تولید می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند که به هنگام خرید آن باید حساسیت زیادی به خرج داد.

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که اگر پمپ باد را از برند‌های خارجی تهیه کنند، طول عمر بیشتری خواهد داشت و عملکردی بهتر از خود به جای خواهد گذاشت. اما باید گفته شود که امروزه شرکت‌ های ایرانی موفق شده‌اند پمپ‌ بادهایی همانند پمپ باد خارجی با همان کیفیت تولید کنند که علاوه بر کارایی بسیار عالی، شما می‌توانید پمپ باد ایرانی را با قیمت ارزان ‌تر خریداری کنید.

به علاوه تولید پمپ باد توسط متخصصان ایرانی یک دستاورد علمی می‌باشد که باید مورد استقبال و حمایت قرار گیرد زیرا بدیهی است که اگر دستاوردهای علمی کشوری توسط مردم آن کشور مورد توجه واقع نشود، یقینا برای دیگران نیز فاقد ارزش خواهد بود. بنابراین بهتر است که به جای انتخاب پمپ بادهای ژاپنی، چینی یا ایتالیایی از پمپ باد ایرانی خریداری شود تا هزینه آن نیز وارد چرخه اقتصادی ایران شود.

پمپ باد ایرانی با اهداف مختلفی طراحی و تولید می‌شود و سپس طبق معیارهای متفاوتی دسته بندی می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. پمپ بادها با توجه به نوع عملکرد، ظاهر، انتقال انرژی به دسته ‌های متفاوتی تقسیم می‌شوند که می‌توان به پمپ باد استوانه‌ای، اسکرو، اویل فری، یخچالی، پیستونی، دو مخزنه، دینامیک، پنکیکی، جریان مثبت و … اشاره کرد.

لازم است بدانید که به طور کلی نمی‌توان گفت کدام نوع از پمپ باد ایرانی بهتر است زیرا پمپ باد با توجه به نیاز و حوزه‌ی فعالیت شما در شاخه‌ های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انتخاب هر کدام از انواع پمپ باد ایرانی نیاز به شناخت و دقت کافی دارد که کوچک ‌ترین بی‌توجهی می‌تواند خسارت جبران ناپذیری به بار آورد. در ادامه مقاله با ایران پمپ همراه باشید تا اطلاعات جامعی را به منظور خرید پمپ باد ایرانی مناسب در اختیارتان قرار دهیم.

Array

نکات لازم برای انتخاب بهترین پمپ باد ایرانی

سیستم کلی تمامی پمپ بادها به این صورت است که هوا از بیرون به داخل کشیده می‌شود و در پمپ طی مراحلی فشرده می‌شود و پس از آن هوای فشرده شده در مخزن ذخیره می‌شود. معمولا تمامی پمپ بادهای ایرانی دارای موتوری قدرتمند می‌باشند که هوای فشرده شده را به آسانی پمپاژ می‌کنند، به گونه‌ای که نیروی لازم را برای به حرکت درآوردن هوای فشرده شده درون دستگاه ایجاد می‌کنند.

پمپ بادهای ایرانی بر حسب نیاز و از نظر اندازه به سه دسته پمپ بادهای ساختمانی، پمپ بادهای صنعتی و پمپ بادهای شخصی تقسیم می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. در اکثر مواقع افراد به هنگام انتخاب پمپ باد دچار شک و تردید می‌شوند و یا نمی‌دانند که چه عواملی را باید برای خرید یک پمپ باد ایرانی مناسب مد نظر قرار دهند که ما در این بخش این عوامل را شرح خواهیم داد.

Array

قابلیت حمل

از عوامل کلیدی در انتخاب پمپ باد، قابلیت حمل می‌باشد که در اشکال و اندازه‌ های متفاوت در دسترس هستند. مدل‌ های بزرگ‌ تر پمپ بادهای ایرانی دارای چرخ‌ هایی می‌باشند که به آن‌ ها قابلیت حمل می‌دهد و مدل‌ های کوچک ‌تر نیز به اندازه کافی سبک هستند و به راحتی بدون نیاز به چرخ قابل حمل می‌باشند.

پمپ بادهای کوچک معمولا به منظور کارهای جزئی، بادکردن لاستیک ‌های اتومبیل، انرژی لازم برای ضربه زدن به میخ و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثلا اگر شما برای یک گاراژ یا کار روی خودرو نیازمند یک پمپ باد هستید بهترین گذینه مدل‌ های عمودی با قدرت ذخیره هوای بالا می‌باشد که علاوه بر اشغال کردن فضای کم‌ تر، حجمی حدود 100 الی 150 لیتر داشته باشد.

نوع دیگری از پمپ باد ایرانی، پمپ‌ های ثابت می‌باشند که در یک جای خاص قرار می‌گیرند و به طور مستقیم به مدار سیم کشی ساختمان متصل می‌شوند که تعداد موتور آن‌ ها 2 الی 5موتور میباشد.مخزن آن‌ ها حجمی از 500لیتر به بالا را دارا می‌باشد. به طور معمول از پمپ بادهای ثابت برای تعمیرگاه ‌ها، کارگاه‌ های آموزشی و گاراژها استفاده می‌شود.

زیرا پمپ بادهای ایرانی ثابت علاوه بر داشتن قابلیت اتصال به ابزار مختلف، قابلیت بالایی را با هزینه کم ارائه می‌دهند که امروزه نیز در اکثر تعمیرگاه‌ ها این نوع از پمپ باد ایرانی را مشاهده می‌کنیم که از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

Array

شاخص عملکرد

شاخص عملکرد دستگاه از عوامل بسیار مهمی می‌باشد که در خرید پمپ باد باید لحاظ کرد. به عبارت دیگر مقدار هوایی که به وسیله پمپ باد تولید می‌شود، به صورت SCFM ارائه می‌شود که با واحد متر مکعب در دقیقه اندازه‌ گیری می‌شود. از این رو باید گفته شود که ابزارهای جانبی متصل به پمپ باد دارای شاخص عملکرد SCFM می‌باشند، بنابراین به منظور عملکرد بهتر دستگاه باید ابزارهای مناسبی به کار گرفته شود.

لازم است بدانید که ابزارهای بزرگ تقریبا به 10 SCFM و ابزارهای کوچک به 0 تا 5 SCFM نیاز دارند تا بتوانند عملکرد مثبت و خوبی داشته باشند. بنابراین هنگام خرید پمپ باد لازم است نسبت به شاخص عملکرد تمامی ابزارهای پمپ آگاهی کامل پیدا کنید.

Array

منبع تغذیه

منبع انرژی پمپ‌ های بادی به صورت الکتریکی و دیزلی می‌باشد که به طور کلی پمپ بادهای برقی کاربرد بیشاری دارند و هر چقدر تعداد موتور دستگاه بیشتر باشد، انرژی مصرفی آن نیز بیشتر خواهد بود. برای مصارف داخلی که محیط کاملا بسته است، خرید پمپ بادهای الکتریکی بهترین تصمیم است زیرا این دستگاه هنگام کار دود تولید نمی‌کنند.

کمپرسور دیزلی دارای قدرت بیشتر و عملکرد بهتر می‌باشند و برای صنایع بزرگ و سنگین انتخاب مناسبی هستند ولی باید دستگاه در محلی با تهویه مناسب قرار گیرد زیرا پمپ باد دیزلی موقع کار دود تولید می‌کنند. به علاوه حتما هنگام خرید هر کدام از انواع پمپ ها، اعم از دیزلی یا الکتریکی به مقدار انرژی، هوای تولید شده، منبع تغذیه و قابل حمل بود آن نیز توجه داشته باشید.

Array

حجم مخزن

از دیگر عوامل مهم به منظور انتخاب درست کمپرسور باد ایرانی، حجم مخزن می‌باشد زیرا حجم مخزن با اندازه پمپ باد  ارتباطی مستقیم دارد و هر چقدر مخزن از حجم بزرگ‌ تری برخوردار باشد، میزان بادی که تولید می‌شود نیز بیشتر می‌باشد و دیگر به کار کردن دوباره دستگاه نیازی نیست.

بنابراین اگر شما با ابزاری کار می‌کنید که برای راه ‌اندازی آن به فشار بالایی از هوا به مدت زمان طولانی نیاز دارید، انتخاب کمپرسور هوا با حجم مخزن بالا مناسب می‌باشد. اما اگر نیاز کاری شما از پمپ باد به صورت دائم نمی‌باشد، اقدام به خرید کمپرسور با مخزن کوچک با هزینه کم‌ تر کنید.

هم چنین اگر نیاز شما از دستگاه برای عملیات ساختمانی همانند کوبیدن میخ باشد، نیاز به مخزنی با حجم بزرگ ندارید و اندازه‌ی مخزن بین 40 تا 60 لیتر برای شما مناسب است.

Array

نوع پمپ

از عوامل مهمی که می‌تواند بازدهی کمپرسور هوا و شاخص عملکرد دستگاه را تحت تاثیر قرار دهید، طراحی نوع پمپ می‌باشد. به طور کلی پمپ ‌های باد، دو نوع پمپ تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای دارند که معمولا پمپ بادهای تک مرحله‌ای دارای یک یا بیشتر از یک سیلندر ورودی و تولیدی هوای فشرده هستند و فشار هوای خروجی نیز به صورت ثابت انجام می‌شود.

اما در پمپ بادهای دو مرحله‌ای حداقل از دو سیلندر استفاده شده است، به این صورت که سیلندر اول هوای مورد نیاز را وارد می‌کند و پس از فشرده شدن، هوا به سمت سیلندر دوم فرستاده می‌شود. تقریبا می‌توان گفت پمپ بادهای دو مرحله‌ای بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند زیرا فشار هوای بالایی را تولید می‌کنند و قابلیت این را دارند که با استفاده هم زمان چندین ابزار از آن بدون افت فشار کار کنند.

سخن پایانی، خرید بهترین پمپ باد ایرانی

به عنوان سخن پایانی لازم است گفته شود که عوامل مختلفی بر روی قیمت کمپرسور تاثیر می‌گذارند که شما می‌توانید با توجه به موارد بالا، میزان بودجه و انتظاراتی که از کمپرسور باد ایرانی در زمینه فعالیت خود دارید، انتخابی هوشمندانه داشته باشید.

توصیه می‌شود که موقع انتخاب کمپرسور مواردی چون ظرفیت هوادهی، سرو صدای پمپ، فشار کاری، توان موتور، ظاهر مناسب، لیبل مشخصات فنی و هوای خشک  را به طور کامل بررسی کنید تا از بروز مشکلات آتی جلوگیری شود. برای آگاهی از قیمت ‌های انواع پمپ باد ایرانی می‌توانید به شرکت‌ های تولید کننده کمپرسور باد مراجعه کنید تا بتوانید تمامی پمپ بادهای مورد نیاز خود را با یکدیگر مقایسه کنید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

به علاوه قبل از خرید این دستگاه نیاز است تا نسبت به بعضی از امکانات فنی دستگاه نظیر فشار سنج، نوع روغنی یا فاقد روغن، طول شلنگ، مشخصات موتوری، پیچ تنظیم فشار و … اطلاعات کسب کنید یا می‌توانید با کسانی که تجربه استفاده از پمپ مد نظر شما را داشته‌اند، مشورت کنید تا بتوانید بهترین و مناسب‌ ترین نوع کمپرسور  را خریداری کنید.

حتما از فروشگاه‌ ها یا تولیدی‌ های معتبر اقدام به خرید دستگاه کنید تا علاوه بر کسب اطمینان از کیفیت و اصل بودن ،از امکاناتی نظیر ارسال رایگان، نصب و راه اندازی، ضمانت بازگشت کالا، ضمانت اصالت و سلامت پمپ باد نیز بهره مند شوید. در پایان امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد تا بتوانید بهترین پمپ باد ایرانی را خریداری کنید.

توضیحاتی جامع برای انتخاب پمپ باد ایرانی مناسب

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫13 نظرها

  1. آقا ممنون.کاشکی زودتر این پست رو خونده بودم.ولی الانم خوبه -خیلی چیزا فهمیدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟