مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

بهترین کمپرسور برای نجاری

آپدیت شده در: 20 خرداد 1402

در زندگی امروزی با پیشرفت تکنولوژی و رشد زندگی در ابعاد مختلف باعث شده تا از ابزارهای مختلف مانند کمپرسور های باد برای راحت‌تر شدن کارها و سرعت بخشیدن به آن‌ها استفاده شود. در واقع نقش کمپرسور برای نجاری در بعضی از کارها آنقدر  مهم است که اگر نباشد باعث می‌شود کارها به درستی پیش نرود و دچار چالش شود.

از ابزارهای پیشرفته و کارآمدی که در زندگی انسان تاثیر مستقیم دارد و در ابعاد مختلف زندگی می‌توانید تاثیر مثبت آن را حس کنید کمپرسورها هستند.

کمپرسور دستگاه مکانیکی است که هوای حجیم را فشرده می‌کند و حجم آن‌ها را کاهش می‌دهد و در این پروسه فشار آن افزایش داده می‌شود. کمپرسورها کاربردهای متفاوت و گسترده‌ای دارند و بر حسب نیاز می‌توانند در بخش‌های مختلف کاربردهای اساسی داشته باشند.

در اکثر صنایع مانند صنعت خودروسازی، صنعت غذایی، نساجی، کاغذسازی، کفاشی و حتی نجاری شاهد تاثیر زیاد و مهم کمپرسور های باد هستیم. اگر کمپرسور ها در این صنایع نباشند، اصلی‌ترین و واجب‌ترین قسمت‌های سیستم ناقص می‌ماند و قطعا کیفیت و راندمان کار را پایین می‌آورد.

در حقیقت اگر بخواهیم کار کمپرسور باد را برای شما ملموس‌تر توضیح دهیم باید بگوییم کمپرسورها برای صنایع و کارهای مختلف مانند شش برای انسان عمل می‌کنند. شش‌های انسان کمپرسورهای طبیعی هستند که در زمان‌های قدیم برای روشن کردن آتش نیز از شش‌ها کمک گرفته می‌شد و حضور شش‌ها تاثیر مثبتی در زندگی انسانهای اولیه داشته است. اما امروزه با صنعتی شدن کارها و پیشرفته‌تر شدن آن کمپرسورهای قوی‌تر و با امکانات صنعتی روی کار آمدند.

از کاربردهای مهم کمپرسور در صنعت چوب و نجاری است. در صنعت چوب  از کمپرسورهای باد مختلفی استفاده میشود که در بازار به وفور یافت میشوند. این کمپرسور ها با توجه به قدرت موتور آن‌ها و گنجایش مخزنشان فشار متفاوتی از هوا تولید می‌کنند که برای بخش های مختلف نجاری مورد نیاز میباشند.

برخی دستگاه‌ های باد سیستم‌های حفاظتی تحت فشار دارند و اگر فشار هوای وارده به آن‌ها زیاد باشد، با استفاده از فشار شکن‌های نصب شده بر روی دستگاه ، هوای اضافی را تنظیم و یا تخلیه می‌کنند. برای مثال در دستگاه‌هایی مانند میخکوب بادی، پیستوله رنگ‌کاری، منگنه کوب و اوربیتال سندر فشار مورد نیاز متفاوت است و فشار هوای زیاد کارکرد این دستگاه‌ها را مختل خواهد کرد.

Array

بهترین کمپرسور برای نجاری

ابزارهای بادی زیادی در صنعت و به خصوص صنعت چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین کمپرسورهای متفاوتی نیز در بازار عرضه می‌شود که قدرت و گنجایش‌های مختلفی دارند و ما باید دقت کنیم ببینیم برای چه کاری می‌خواهیم از کمپرسورها استفاده کنیم و باتوجه به آن کار بهترین کمپرسور موجود برای کار خود را انتخاب و خریداری کنیم.

در صنعت نجاری از انواع کمپرسورهای هوا در تجهیزات و ابزارهای بادی استفاده می‌کنند. در حقیقت از تولیدکنندگان مبل گرفته تا سازندگان ابزار چوبی از فواید استفاده از کمپرسورهای هوا بهره‌مند می‌شوند. برای انتخاب کمپرسورهای مورد استفاده در نجاری باید عوامل متعددی مانند؛ قابل اطمینان بودن، تولید هوای فشرده پایدار در تجهیزات و همچنین صرفه‌جویی در مصرف انرژی را در نظر بگیرید.

 پیشرفت تکنولوژی در طراحی و عملکرد کمپرسور باد نجاری، باعث می‌شود که از این کمپرسورها در این صنعت استفاده مناسب شود و نتیجه مطلوب و انعطاف‌پذیری داشته باشد. بهترین کمپرسور باد برای ابزارهای بادی مانند میخکوب و منگنه‌کوب در نجاری دارای حجم 50 لیتر الی 200 لیتر خواهد بود. که با توجه به نوع نیاز کاملا متفاوت است. کمپرسور های باد یخچالی به دلیل بدون صدا بودن ، گزینه بسیار مطلوبی به حساب می آیند.

این کمپرسور هوا از قدرت بالایی برخوردار است و هوای فشرده را کاملا بدون صدا و لرزش تولید می‌کند، حتی اگر قصد استفاده از پیستوله را هم دارید این کمپرسور ها می‌توانند گزینه مناسبی برای شما باشد.

نوعی کمپرسور دیگر نیز به نام کمپرسور اویل فری وجود دارد که بدون صدا و روغن کار می‌کند و می‌تواند برای کارکردن با پیستوله نیز مناسب باشد البته در صورتی که کارتان زیاد و سنگین نباشد. این کمپرسور های باد از حجم مخزن 10 لیتر تا 1000 لیتری تولید میشوند که با توجه به نیازتان میتوانید انتخاب کنید. چنانچه برای رنگ کاری نیاز به کمپرسور با  دارید، توصیه ما انتخاب مخزن با حجم حداقل 200 لیتر میباشد.

نوع دیگر کمپرسور، کمپرسور باد سیلندری است که مناسب برای کار کردن یک نفر است و بر خلاف مدل‌های قبلی، صدای زیادی در حین کار تولید می‌کند. این مدل اصولا دارای مخزن‌هایی با ظرفیت 10 و 24 و50 لیتری میباشد. صدای زیاد در حین کار مهم ترین ایراد این کمپرسور به حساب می آید.

از مزیت‌های این کمپرسور می‌توان به این نکته اشاره کرد که جابه‌جایی راحتی دارد. اگر شما قصد دارید همزمان چند نفر با یک کمپرسور کار کنید می‌توانید از مدل‌های مختلف با مخزن‌های 50 و 80 لیتری استفاده کنید. اگر برای کارهای کارگاهی و بزرگ می‌خواهید از یک کمپرسور استفاده کنید حداقل سایز مناسب برای آن می‌تواند مخزن 150لیتری باشد.

همچنین اگر صدای زیاد حین کار برای شما اهمیتی ندارد مدل‌های پیستونی (تسمه ای) نیز می‌توانند در صنعت نجاری برای شما گزینه مناسبی باشند. کمپرسورهای پرتابل یعنی همان مدل‌های قابل حمل دارای یک یا دو مخزن هستند و حجم 10 الی 30 لیتری دارند که برای میخ‌زدن در نجاری و انجام کارهای غیر صنعتی بسیار کاربردی و کارآمد هستند.

Array

فشار هوای مناسب برای ابزارهای مختلف بادی در کارگاه‌ های نجاری

طبق تحقیقات و بررسی‌های انجام شده کارشناسان در زمینه دستگاه‌های مکانیکی مانند کمپرسور باد که بسیار پرکاربرد است متوجه شدند که فشار هوای مورد نیاز برای یک ابزار بادی نه باید خیلی کم و نه خیلی زیاد باشد و در واقع حالت نرمال این است که تعادل طبق استانداردها رعایت شود. حداقل فشار 4 بار و حداکثر فشار 8 بار در نظر گرفته شده است.

برای دانستن فشار هوای مناسب می‌توانید اولویت را مطالعه دفترچه راهنما دستگاه مورد استفاده خود قرار دهید. بعد از آن می‌توانید با جستجو در اینترنت درباره دستگاه خود اطلاعات زیادی بدست آورید و کمک بگیرید.

اندازه مخزن کمپرسور بر روی فشار هوای تولید شده توسط موتور تاثیری ندارد و مطرح نیست. مثلا یک کمپرسور هوا با مخزن 50 لیتری امکان تامین فشار هوا تا 8 بار یا (115 psi) را امکانش هست داشته باشد، البته این فشار اصولا ماندگار نیست و نمی‌توان از آن به صورت ثابت استفاده کرد و این باعث می‌شود که دستگاه مدام روشن باشد و بعدا مشکلات و چالش‌هایی را ایجاد کند. در واقع باید بدانید که تفاوت اصلی در حجم ذخیره هوا و مقدار ماندگاری فشار هوا است.

Array

فشار هوای مناسب در دستگاه میخکوب بادی نجاری چیست؟

فشار هوای مناسب برای انواع میخکوب بادی 8 بار می‌باشد. مدل‌هایی دیگری نیز دارند که از ظرافت خاصی برخوردار می‌باشند و فشار مورد نیاز آن‌ها 6 بار است که می‌توانند عملکرد مناسب و ایده‌آلی داشته باشند. اما برای اطمینان بیشتر وقتی اقدام به خرید میخکوب بادی کردید قبل استفاده در دفترچه راهنمای آن فشار هوای مورد نیاز برای دستگاه را بررسی کنید تا هنگام استفاده از آن خیالتان آسوده باشد و ناخواسته آسیبی به دستگاه وارد نکنید.

نکته دیگری که باید بدانید اینست که سایز میخکوب تاثیر زیادی در میزان فشار هوا دارد مثلا هر چه میخکوب شما بزرگ‌تر باشد به فشار هوای بیشتری نیاز خواهید داشت. همچنین براساس تجارب به دست آمده باید بدانید که اگر میخکوب مورد استفاده شما کوچک و سبک باشد و فشار وارده به آن مقدار زیادی باشد، این فشار موجب خراب شدن کارتان خواهد شد، پس لازم است قبل از استفاده حتما به مشخصات و فشار هوای مورد نیاز آن دقت کنید.

فشار هوای مناسب و مورد نیاز برای بادپاش نجاری چیست؟

در بازار بادپاش‌های مختلفی وجود دارند. نکته مهم در خصوص باد پاش ها این است که با هر فشار بادی توانایی کار کردن دارند. بادپاش‌ها از وسایل جانبی کمپرسور هوا هستند که در نجاری کاربردهای فراوانی دارند. از مزیت‌ بادپاش‌ها می‌توان به این نکته اشاره کرد که ظرفیت‌های مختلفی دارند و انتخاب با شماست. اما نکته‌ای که باید بدانید اینست که مدل‌های استاندارد بادپاش‌ها تقریبا با هر فشار بادی توانایی کار کردن دارند.

برای مثال نازل‌های معمولی نجاری برای استفاده در فشار باد 5 تا 10 بار مناسب هستند و در واقع در فشار هوای کمتر از 5 بار کارایی چندانی نخواهند داشت و همچنین برای تحمل فشار بیشتر از 10بار طراحی و ساخته نشده‌ اند. در کنار این‌ها نازل‌‌های قوی‌تری هم وجود دارند که فشار هوای آن‌ها 12 بار و بیشتر می‌تواند باشد البته این نازل‌ها بیشتر مورد استفاده در صنایع سنگین و برای اجرای سندبلاست‌ها مناسب هستند. نازل‌ها از لحاظ شکل ظاهری شبیه به لوله هستند و برای استفاده از آن نیاز به لوازم ایمنی و قدرت بدنی بالایی نخواهید داشت.

Array

فشار هوای مورد نیاز و مورد استفاده برای قلم براش چیست؟

از قلم‌های ایر براش برای نقاشی‌های سبک و سطحی که زمان زیادی نمی‌برند استفاده می‌شود. این قلم‌ها فشار هوای زیادی برای رنگ کردن لازم ندارند. اصولا نازل در آن‌ها بسیار کوچک است و خروجی بالایی احتیاج ندارند و مزیت آن‌ها اینست که شما را از تهیه یک کمپرسور هوا حجیم بی‌نیاز خواهد کرد. حتی جالب است بدانید کمپرسور ساخته شده با موتور یخچال هم می‌توان از این ابزار استفاده کند.

Array

فشار هوای مورد نیاز برای پیستوله بادی چیست؟

فشار هوای مورد نیاز برای پیستوله بادی بین 4 تا 8 بار است. امروزه با توجه به پیشرفت این پیستوله‌ها حداقل سه تنظیم هستند و امکان تنظیم فشار هوای خروجی با استفاده از پیچ تنظیم فشار هوا به شما خواهند داد. اگر قصد دارید به صورت همزمان از دو یا چند پیستوله استفاده کنید می‌توانید از یک کمپرسور هوا 500 لیتری با فشار هوای ثابت 8 بار استفاده کنید و این می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد.

اگر قصد رنگ‌آمیزی‌های کوچک مثلا برای سازه‌های مینیاتوری و کوچک و تابلوهای معرق را دارید این امکان را دارید از کمپرسور های 8م0 لیتری برای رنگ‌کاری خود استفاده کنید، ولی اگر قصد رنگ‌کاری‌های سنگین مانند رنگ‌آمیزی ساختمانی بزرگ را دارید باید از کمپرسوری حداقل 150 لیتری استفاده کنید. پس قبل رنگ‌آمیزی دقت کنید تا بتوانید درست انتخاب کنید.

Array

فشار هوای مورد نیاز برای سندبلاست کابیتی چقدر است؟

این دستگاه مانند دستگاه‌های دیگر در صنعت چوب کاربردهای گسترده و متنوعی ندارد اما از این دستگاه برای سندبلاست قطعات کوچک استفاده می‌شود و اجرای این سندبلاست به حداقل 15 بار فشار هوا نیاز دارد. همچنین در این دستگاه باید بدانید ترکیب فشار هوا و ماسه می‌تواند نتیجه موثر و خوبی را برای شما به وجود آورد.

Array

فشار هوای مورد نیاز برای دستگاه منگنه کوب چقدر است؟

منگنه‌کوب‌ها نیز در صنعت چوب کاربردهای متنوعی دارند اما برای استفاده از آن‌ها به فشار هوا زیاد احتیاجی ندارید. به طور متوسط به حدود 6 تا 7 بار فشار هوا احتیاج پیدا خواهید کرد. کمپرسور مناسب برای دستگاه منگنه‌کوب می‌تواند حداقل 50لیتری باشد.

یک نکته را در نظر داشته باشید که قطعات مکانیکی داخل منگنه‌کوب بر اثر رطوبت می‌تواند آسیب ببینند به همین دلیل برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی آن ، ما استفاده از میکرو فیلتر کمپرسور باد را به شما توصیه میکنیم. شما با استفاده از میکرو فیلتر ها یا رطوبتگیر های مناسب می‌توانید از خراب شدن و فرسوده شدن دستگاه خود جلوگیری کنید.

Array

فشار هوای مورد نیاز برای دستگاه سنباده بادی در نجاری چقدر است؟

سنباده بادی که نام دیگر آن اوربیتال سندر است برای کار کردن به حدود 6 بار فشار هوا نیاز خواهد داشت و نکته مهم درباره آن اینست که باید 6 بار هوای فشرده یکنواخت داشته باشد و می‌توان گفت کمپرسور هوا 50 یا 150لیتری مناسب این کار نخواهد بود چون فشار زیادی در حقیقت به دستگاه وارد می‌شود.

برای این عمل کمپرسور حداقل 500 لیتری مناسب است و مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر سنباده بادی دارای فشار 9 بار باشد می‌تواند تا 10هزار دور در دقیقه چرخش داشته باشد.

Array

سخن پایانی

در پایان این مقاله پیشنهاد ما به شما اینست که اگر قصد دارید از کمپرسور هوا در نجاری در جایی به صورت ثابت استفاده کنید می‌توانید با خرید کمپرسور هوا از فروشگاه اینترنتی ایران پمپ با مخزن بزرگ‌ و دقیقا مطابق با معیارها و کارایی‌های مورد نظرتان را خریداری کنید. اصولا کمپرسورهای مناسب و بزرگ حجم مخزن آن‌ها بالای 150لیتر است.

شما قبل از خرید کمپرسور باید همه مزایا و معایب آن‌ها را بررسی کنید و بعد اقدام به خرید کنید. مثلا کمپرسور هوای 50لیتری سیلندری سر و صدای زیادی ایجاد می‌کند و این باعث می‌شود زود فرسوده و از کار افتاده شود و مهم‌تر از آن در نجاری و بخش رنگ‌کاری آن اولین جایی است که می‌تواند با مشکل مواجه شود.

سعی کنید در خرید این وسایل مکانیکی که نقش مهم و اساسی می‌توانند در زندگی شما داشته باشند وسواس به خرج دهید و صرفا دستگاهی را به دلیل پایین بودن قیمت آن خریداری نکنید چون شاید بعدا برای شما پشیمانی به بار آورد و مطابق با ایده‌آل‌های شما کارها پیش نرود. فشار هوای مخزن کمپرسور هوا به صورت Bar یا PSI سنجیده می‌شود. اگر به نشانگر درج شده روی گیج فشار هوا نیز توجه کامل کنید متوجه خواهید شد.

بهترین کمپرسور برای نجاری

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫19 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟