مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

علت کار نکردن بخاری ماشین چیست؟ (مهم ترین دلایل خرابی بخاری خودرو)

آپدیت شده در: 15 بهمن 1402

چرا بخاری ماشین گرم نمی کند؟ علت کار نکردن بخاری ماشین چیست؟ خرابی بخاری یکی از بدترین اتفاقاتی است که ممکن است در فصل سرد سال رخ دهد. کافیست در یک روز سرد زمستانی بدون بخاری با ماشین تردد کنید تا به اهمیت سلامت آن پی ببرید.

به همان اندازه که کار نکردن کولر ماشین در فصول گرم سال برای رانندگان دغدغه ایجاد می کند، گرم نکردن بخاری ماشین در فصول سرد هم می تواند چالش آفرین باشد. دلایل کار نکردن بخاری خودرو به معیوب شدن و اختلال در عملکرد اجزای مختلفی چون ترموستات، فن، واتر پمپ، هسته بخاری و … مربوط می شود. برای نگهداری، عیب یابی و بهبود عملکرد بخاری ماشین بهتر است عوامل ایجاد کننده این نقص در سیستم گرمایش خودرو را بشناسید.

14 علت کار نکردن بخاری ماشین

پس از گرم شدن موتور خودرو و روشن کردن بخاری، در طی مدت کوتاهی باد گرم از دریچه های تهویه داشبورد خارج می شود. در این وضعیت چنانچه فضای داخل خودرو گرم نشود، نشانه ای از خراب بودن بخاری است. کار نکردن بخاری خودرو به دلایل مختلفی از جمله خرابی فن، ترموستات،شیر بخاری و … اتفاق می افتد.

1. خراب شدن فن یا دمنده بخاری

ایجاد مشکل در سیستم پرتاب باد خودرو یا همان فن یکی از عواملی است که بخاری خودرو را از کار می اندازد. خراب شدن فن باعث اختلال در ورود جریان هوا از دریچه های تهویه به داخل اتاق می شود. در نتیجه دمای اتاق خودرو بالا نمی رود.

 معیوب شدن فن ممکن است به دو دلیل زیر باشد:

 • سوختن موتور فن
 • ایراد در سیم کشی و سایر اجزای برقی فن خودرو

2. اختلال در عملکرد ترموستات به دلیل معیوب شدن

Array

علت کار نکردن بخاری ماشین به معیوب شدن ترموستات هم مربوط می شود. ترموستات قطعه ای است که دمای مایع خنک کننده خودرو را به اندازه کافی بالا می برد و مسیر را برای عبور آب از رادیاتورها باز می کند. در صورتی که پس از گرم شدن موتور خودرو آمپر دمای آب آن همچنان روی شاخص “C” یا “قسمت سرد” قرار گرفته باشد، ترموستات معیوب شده است.

معیوب شدن این قطعه با ایجاد دو مشکل زیر مانع از گرم شدن هوای داخل کابین خودرو می شود:

 • سیستم خنک کننده ماشین فعال نمی شود .
 • رادیاتور بخاری مایع خنک کننده ای دریافت نمی کند.

در شرایطی که دمای ترموستات پایین است، به دلیل پایین بودن دمای آب رادیاتورها، بخاری خودرو نمی تواند گرمای کافی تولید کند. در این وضعیت باید از ترموستاتی با دمای استاندارد استفاده کرد.

3. خراب شدن واتر پمپ

علت کار نکردن بخاری ماشین را به عملکرد ضعیف واتر پمپ یا خراب شدن این قطعه هم می توان ارتباط داد. واتر پمپ قطعه ای است که آب رادیاتور را درون رادیاتور بخاری به گردش در می آورد. معیوب شدن این قطعه مانع از به گردش درآمدن مایع خنک کننده موتور در مدار مربوطه می شود. این شرایط عملکرد بخاری خودرو را مختل می کند و در نهایت گرمایی از آن خارج نمی شود.

4. ایراد در هسته بخاری ماشین

کار نکردن بخاری خودرو می تواند به دلیل نقص فنی هسته بخاری هم باشد. این قطعه مهم ترین جزء در سیستم خنک کننده ماشین است که باعث متعادل کردن گرما در داخل خودرو می شود و عملکرد خوب بخاری را تضمین می کند. هسته بخاری وظیفه توزیع گرما داخل کابین خودرو را بر عهده دارد. استفاده از مایع خنک کننده ای که چگالی مناسبی با مایع مخصوص خودرو ندارد و یا کثیف شدن مایع خنک کننده می تواند باعث مسدود شدن هسته بخاری شده و در نتیجه منتج به عملکرد ناکارآمد بخاری گردد.

برخی از مهم ترین علائم نشان دهنده مشکل در هسته بخاری عبارتند از:

 • بیش از حد گرم شدن موتور
 • گرم نبودن شیلنگ های بخاری
 • نشت آب رادیاتور در بخش زیرین داشبورد یا زیر پای سرنشینان
 • خروج گرمای اندک از فن
 • وجود مه داخل خودرو
 • تفاوت قابل ملاحظه در جریان هوا

5. گرفتگی رادیاتور بخاری خودرو

Array

معیوب شدن رادیاتور بخاری یا ایجاد گرفتگی در سیستم آبرسانی به آن یکی دیگر از دلایل خراب شدن بخاری خودروهاست. در این شرایط یا بخاری به اندازه کافی گرم نمی کند و یا کاملا از کار می افتد.

گرفتگی رادیاتور به دلیل کثیف شدن مایع خنک کننده موتور ایجاد می شود. در این شرایط امکان عبور آب از منافذ بسیار باریک این قطعه و جذب حرارت از مایع خنک کننده وجود ندارد. این وضعیت عملکرد بخاری ماشین را مختل می کند. عدم استفاده از ضد یخ در فصل گرما نیز می تواند منجر به گرفتگی این قطعه شود.

6. گرفتگی یا آسیب دیدن شیر بخاری

شیر بخاری هم یکی از قطعاتی است که آسیب دیدن آن می تواند علت کار نکردن بخاری ماشین باشد. این قطعه دمای هوای دمیده شده داخل کابین را کنترل می کند. این عملکرد از طریق تنظیم مقدار جریان مایع خنک کننده داخل رادیاتور با توجه به دمای مورد نیاز بخاری انجام می شود. معیوب شدن یا گیر کردن این شیر باعث می شود تا رادیاتور بخاری مطابق با نیاز صاحب خودرو تنظیم نشود. در این شرایط باید این قطعه تعمیر یا تعویض  گردد.

7. یخ زدن و راکد شدن مایع خنک کننده

ضد یخ راکد هم یکی دیگر از دلایل کار نکردن بخاری خودروها است. در شرایطی که مایع خنک کننده ماشین یخ بزند، تعادل مورد نیاز وسیله نقلیه جهت کارکرد موثر سیستم کنترل آب و هوا مختل شده و بخاری ماشین به حد کافی داغ نمی شود. راکد شدن مایع خنک کننده به دلیل اختلال در عملکرد اجزایی است که این مایع را در سیستم خنک کننده خودرو به گردش در می آورند. از جمله این اجزا می توان به شیر کنترل بخاری و واتر پمپ اشاره کرد.

8. کثیف بودن فیلترهای بخاری

در شرایطی که با زیاد کردن درجه بخاری هنوز هم هوای گرم داخل کابین جریان ندارد، باید فیلترهای بخاری را بررسی کرد. گرفتگی و کثیف بودن این قطعات به دلایل زیر باعث از کار افتادن بخاری می شود:

 • محدود کردن جریان هوا از سیستم تهویه
 • کم بودن جریان مایع خنک کننده در هسته بخاری
 • حبس شدن هوا در سیستم خنک کننده موتور

9. کمبود سطح مایع خنک کننده رادیاتور

کاهش سطح مایع خنک کننده هم می تواند علت کار نکردن بخاری ماشین باشد. گردش این مایع با فشار و حجمی مناسب درون رادیاتور یکی از فاکتورهای موثر در عملکرد صحیح بخاری وسایل نقلیه است.

مایع خنک کننده گرما را از موتور خارج می کند. با عبور آن از رادیاتور بخاری، هوای گرم داخل کابین توزیع می شود. پایین بودن سطح این مایع از کارکرد درست بخاری جلوگیری می کند و به موتور آسیب می رساند. سوختن واشر سر سیلندر و یا خرابی این قطعه از دلایل اصلی کاهش سطح مایع خنک کننده هستند.

10. کار نکردن درهای ترکیبی سیستم تهویه خودرو

Array

درهای ترکیبی اجزای داخلی سیستم تهویه خودرو هستند که در عبور جریان هوای گرم یا سرد نقش دارند. باز و بسته نشدن این درها مانع از عبور گرمای کافی از دریچه ها می شود و در نتیجه داخل کابین دما بالا نمی رود. این عملکرد نادرست می تواند به دلیل فرسوده شدن بخش هایی از سیم کشی یا قطعات آن باشد.

11. گرفتگی لوله های متصل به رادیاتور

گاهی کار نکردن بخاری یا کاهش گرمای آن به دلیل گرفتگی اتصالات بخاری یعنی لوله ها یا شیلنگ های متصل به رادیاتور رخ می دهد. در این وضعیت به دلیل عدم جریان آب گرم درون رادیاتور، گرمای بخاری کاهش پیدا می کند. با رفع گرفتگی یا تعویض لوله و شیلنگ ها می توان مشکل کار نکردن بخاری را برطرف کرد.

12. معیوب بودن موتور تهویه

در شرایطی که پرتاب بادی از سمت دریچه های بخاری وجود ندارد و آب گرم هدایت شده از موتور به رادیاتور گرمای کافی کابین را تامین نمی کند، باید علت کار نکردن بخاری ماشین را در معیوب شدن موتور تهویه جستجو کرد. با معیوب شدن این قطعه گردش هوا از رادیاتور بخاری و گرم کردن کابین خودرو انجام نمی شود. 

13. نقص در عملکرد تهویه خودرو

اگر هیچ یک از موارد بالا در خودرو وجود نداشته باشد، اما همچنان بخاری باد گرم نمی دهد، مشکل می تواند به یونیت تنظیمات سیستم تهویه خودرو مربوط شود. این یونیت قطعه ای است که دریچه های تهویه را از حالت بخاری به کولر و بالعکس تغییر حالت می دهد. معیوب شدن آن باعث اختلال در عملکرد تهویه خودرو شده و در شرایطی که بخاری روشن است گرمایی در کابین منتشر نمی شود.

14. رسوب گرفتن پروانه های واتر پمپ

Array

رسوب گرفتن و خوردگی پروانه های واتر پمپ باعث کند یا متوقف شدن گردش آب می شود. در این وضعیت با توجه به دور موتور گرمای بخاری خودرو کم یا زیاد می گردد. در دور کند موتور، بخاری سرد شده و با افزایش دور آن گرمای بخاری بیشتر می شود.

گاهی نیز به دلیل کلفت بودن واشر متصل شده به واتر پمپ، بین پروانه واتر پمپ و کفه روی سیلندر موتور فاصله زیادی ایجاد می شود. در نتیجه جریان آب به سمت رادیاتور بخاری کاهش پیدا می کند و گرمای بخاری نیز کاهش می یابد.

چند نکته مهم جهت نگهداری از بخاری وسایل نقلیه

 • بلافاصله بعد از روشن کردن ماشین بخاری آن را روشن نکنید. اجازه دهید کمی خودرو گرم شود و سپس اقدام به روشن کردن آن کنید.
 • در زمان کار کردن بخاری، جهت ورود هوای مطبوع داخل کابین، فیلتر هوای آن را سالانه تعویض کنید.
 • در فصول سرد سال بازرسی فنی بخاری و اجزای آن را فراموش نکنید.

در پایان، چگونه از خرابی بخاری خودرو جلوگیری کنیم؟

کمبود گرمای تولید شده از طریق بخاری اصلی ترین علامت خرابی بخاری خودروهاست. علت کار نکردن بخاری ماشین می تواند خرابی فن، واتر پمپ، ترموستات و دیگر موارد ذکر شده در این مقاله باشد. با شناخت مهم ترین دلایل کار نکردن بخاری خودرو شاید این سوال برایتان پیش آید که چگونه می توان از خرابی بخاری خودرو پیشگیری کرد؟ پاسخ این سوال مستلزم توجه به چند نکته ساده است.

تعویض به موقع ترموستات، اطمینان از صحت عملکرد فن دمنده، مقدار کافی مخلوط ضد یخ و آب درون رادیاتور، تنظیمات سیستم گرمایش خودرو و تعویض سالانه مایع خنک کننده مهم ترین نکاتی هستند که جهت عملکرد درست بخاری باید مدنظر قرار گیرند. با توجه به اینکه عملکرد تمام قطعات خودرو به هم وابسته است، بازرسی دوره ای و منظم خودرو نیز می تواند خیالتان را از گرمایش کافی این سیستم در فصل سرد زمستان راحت کند. 

ایران پمپ – مرجع معرفی انواع کمپرسور باد و پمپ باد

سوالات متداول

علت کاهش دمای بخاری در زمان درجا کار کردن خودرو چیست؟

این مشکل به ایراد در واتر پمپ ماشین و عدم انتقال آب توسط این قطعه مربوط می شود

علت بوی بد بخاری ماشین چیست؟

ایجاد مشکل در محفظه فن و انتقال هوای محیط به داخل کابین باعث ایجاد این بوی بد می شود. بررسی وضعیت آب بندی های محفظه و مسیر انتقال گرما در رفع این مشکل موثر است.

علت گرم نکردن بخاری ماشین به محض استارت زدن چیست؟

این وضعیت به عملکرد ترموستات مربوط می شود. برای اینکه موتور به دمای ایده آل خود (140-90 درجه) برسد و به اندازه کافی گرم شود، ترموستات بسته می ماند. در نتیجه مایع خنک کننده در کل سیستم حرکت نمی کند. با گرم شدن موتور، ترموستات باز شده و گردش مایع خنک کننده باعث گرم شدن سیستم می شود.

 

علت کار نکردن بخاری ماشین چیست؟ (مهم ترین دلایل خرابی بخاری خودرو)

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟