مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

قیمت هواساز پمپ باد تک مرحله‌ای بیشتر است یا دومرحله‌ای؟

آپدیت شده در: 01 تیر 1401

قیمت هواساز پمپ باد به عوامل زیادی بستگی دارد. از این رو کمپرسور‌ها از قطعات مختلفی تشکیل شده‌اند که این قطعات با انجام صحیح وظایف خود سبب بهبود عملکرد دستگاه می‌شوند. از این رو باید گفت که کمپرسور‌ها زمانی می‌توانند بیشترین بازده و بهترین عملکرد خود را داشته باشند که قطعات به درستی و به خوبی عمل کنند. کمپرسور‌ها اعم از نوع و مدلشان برای یک هدف مشترک به وجود آمده‌اند و آن‌ هم متراکم کردن هوا و خارج کردن آن با فشار بسیار زیاد است.

کمپرسور‌، دستگاه‌ کارآمدی است که می‌تواند سبب افزایش بیش از پیش سرعت در کار‌ها شود و راندمان کاری را بسیار افزایش دهد و از این رو فعالیت نیروی انسانی را به صفر برساند. بخش‌های مختلفی در کمپرسور‌ها وجود دارند اما می‌توان مهم‌ترین بخش کمپرسور را واحد هواساز به شمار آورد. هواساز‌ها در مدل‌ و کیفیت‌های مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند از این رو قیمت هواساز پمپ باد بسیار متغیر است.

همانطور که گفته شد کمپرسور‌ها دارای بخش‌های مهمی هستند که می‌توان گفت که الکتروموتور، مخزن هوا کمپرسور و هواساز سه بخش از مهم‌ترین قسمت‌های کمپرسورها هستند که عملکرد صحیح آن‌ها سبب افزایش کیفیت و کارآمدی کمپرسور می‌شود، همچنین قیمت این قطعات از دیگر  قطعات کمپرسور باد قیمت بیشتر است. هر کدام از این قطعه‌ها وظایف خاص خود را دارند؛ به عنوان مثال الکتروموتور از مهم ترین قطعات کمپرسور است که وظیفه‌ی چرخش فلکه سیلندر را به عهده دارد و این قطعه توسط تسمه به واحد هواساز و سیلندر وصل می‌شود.

مخزن هوا نیز وقتی هوا در واحد هواساز ساخته شد این هوای فشرده را در خود ذخیره می‌کند. همانطور که مشخص است بیشتر قطعات کمپرسور در خدمت واحد هواساز هستند و به نوعی برای بهبود عملکرد آن فعالیت می‌کنند. از این رو باید با توجه به قیمت هواساز پمپ باد و همچنین کیفیت آن بهترین هواساز را برای افزایش کیفیت دستگاه کمپرسور خریداری کرد.

هواساز قلب تپنده‌ی کمپرسور باد

هواساز به دلیل اهمیت بالایی که دارد به آن قلب تپنده کمپرسور می گویند. واحد هواساز اصلی‌ترین وظیفه کمپرسور که مکش و تراکم هوا است را به خوبی انجام می‌دهد و برای تامین نیرو برای فشرده سازی هوا از الکتروموتور کمک می‌گیرد. هواساز‌ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام از آن ها بسته به نیاز در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند.

معمولا افزایش ابعاد این واحد تاثیری در فشاری کاری ندارد و همه‌ی اندازه‌های آن فشار کاری تقریبا یکسانی تولید می‌کنند؛ اما تغییر اندازه و ابعاد تاثیر زیادی بر ظرفیت هوادهی دارد و از این رو برای خرید این واحد باید علاوه بر قیمت هواساز پمپ باد به ظرفیت هوادهی آن نیز بیش از پیش توجه کنید.

با توجه به اهمیت بالای هواساز شرکت‌های مختلف ایرانی و خارجی به تولید آن مشغول‌اند که محصولات این شرکت‌ها در کیفیت با یکدیگر تفاوت دارند از جمله‌ی این کشورها می‌توان به آمریکا، چین، ایران و ایتالیا اشاره کرد. اما لازم به ذکر است که ایتالیا معمولا کمپرسور و قطعات باکیفیت‌تری به نسبت سایر کشور‌ها تولید می‌کند. از این رو سایت ایران پمپ یکی از مجریان پخش قطعات کمپرسور باد باکیفیت ایتالیایی به ایران است.

قیمت هواساز پمپ باد تک مرحله‌ای بیشتر است یا دومرحله‌ای؟

واحد هواساز از نظر عملکرد و کارایی به دو نوع مختلف تقسیم بندی می‌شود که این دو معمولا  تک سیلندر هستند و یا دو سیلندر. البته در برخی از نمونه‌ها، با سه سیلندر نیز روبه‌رو بوده‌ایم. انواع مختلف هواساز‌ها عبارت‌انداز: هواساز تک مرحله‌ی پیستونی و هواساز دو مرحله‌ای. هر دوی این هواساز‌ها برای یک هدف ساخته شده‌اند اما می‌‌توان گفت که روش کار آن‌ها باهم کمی تفاوت دارد که همین موضوع سبب تفاوت کیفیت‌های آن‌ها شده است. قیمت هواساز پمپ باد تک مرحله و دو مرحله‌ای بایکدیگر تفاوت دارند و از این رو توصیه می‌شود تا پمپ باد و یا واحد هواسازی را خریداری کنید که متناسب با نوع کسب و کارتان باشد.

هواساز تک مرحله‌ای: از این نوع هواساز در مقیاس کوچک و مصارف سبک تا متوسط استفاده می‌کنند و بسیاری از کسب وکارهای کوچک که نیاز اندکی به استفاده از کمپرسور دارند می‌توانند از هواساز تک مرحله‌ای استفاده کنند. این نوع هواساز‌ها یک تا سه سیلندر دارند که جدا از تعداد سیلندر‌ها هوا را در یک مرحله  فشرده می‌کنند. فشرده سازی هوا در این نوع از کمپرسور‌ها از طریق لوله است که  به مخزن هوای فشرده وارد می‌شود.

هواساز دومرحله‌ای: هواساز‌ دو مرحله‌ای همانطور که از اسمش مشخص است، فشرده سازی هوا را در دومرحله انجام می‌دهد. قیمت هواساز پمپ باد دو مرحله‌ای با توجه به  مکانیزمش از هواساز تک مرحله‌ای بیشتر است. این نوع از هواساز‌ها دارای دو سیلندر هستند که یکی از آن‌ها قطر نسبتا بزرگی دارد و دیگری از قطر کمتری برخوردار است. برای فشرده سازی هوا در این دستگاه ابتدا هوا وارد سیلندر کم فشار که دارای قطر بیشتر است، شده و سپس برای تکمیل فرایند فشرده سازی وارد سیلند پرفشار با قطر کم می‌شود. فشار کاری در کمپرسور‌های دو مرحله‌ای تا 14 بار افزایش پیدا می‌کند.

هواساز پمپ باد را تعمیر کنیم یا تعویض؟

کمپرسور‌ها به وسیله‌ی جابه‌جایی مثبت عملیات فشرده سازی هوا را انجام می‌دهند. پمپ‌های باد به مانند سایر دستگاه‌ها عمر مفید خود را دارند حتی این دستگاه با توجه به این که به طور مداوم و پیوسته مورد استفاده قرار می‌گیرد عمر قطعاتش نیز کاهش پیدا می‌‌کند. هواساز پمپ باد از جمله مهم‌ترین قطعات این دستگاه است که به نوعی بیشترین فشار کمپرسور بر روی آن قرار دارد و از این رو امکان مستهلک شدن آن بیش از قطعات دیگر وجود دارد. از این رو توصیه می‌شود جدا از قیمت هواساز پمپ باد به کیفیت آن نیز بیش از پیش توجه کنید تا عمر مفید آن نیز افزایش یابد.

در واحد هواساز قطعات مختلفی وجود دارد و در صورت خرابی فقط قطعه آسیب دیده تعویض می‌شود و سایر قطعات بدون تغییر در جای خود باقی می‌مانند. از این رو تعمیرات دستگاه زیاد شده و باید هزینه‌های زیادی را برای تعمیرات آن کنار گذاشت به همین دلیل بهتر است به جای تعمیر دستگاه آن را تعویض کنید.

سخن پایانی

کمپرسور‌ها دارای بخش و قطعات مختلفی هستند که همه‌ی این قطعات دست به دست هم سبب افزایش کیفیت کار دستگاه می‌شوند. از مهم ترین قطعات کمپرسور باد می‌توان به واحد هواساز اشاره کرد که وظیفه‌ی متراکم کردن هوا را به عهده دارد و به قلب تپنده‌ی دستگاه مشهور است. واحد هواساز در کشور‌های مختلفی تولید می‌شود که هر کدام از آن‌ها کیفیت خاص خود را دارند و بدین جهت برای خرید هوا ساز علاوه بر قیمت هواساز پمپ باد به کیفیت آن نیز توجه کنید. می‌توانید با مراجعه به سایت ایران پمپ از محصولات با کیفیت این سایت بازدید نمایید.

قیمت هواساز پمپ باد تک مرحله‌ای بیشتر است یا دومرحله‌ای؟

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫18 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟