راهنما

میزان هوای فشرده مورد نیاز انواع ابزار بادی چقدر است؟

آپدیت شده در: 30 شهریور 1401

هنگام خرید کمپرسور هوا اولین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که چند cfm هوا برای تامین انرژی ابزار آلات بادی نیاز است. نحوه محاسبه هوای فشرده برای انواع ابزار بادی چگونه است؟ برای فهمیدن این موضوع باید بدانید که دستگاه بادی صنعت شما چه مقدار جریان هوا برای کار کردن نیاز دارد. تقریبا همه ابزارهای بادی دارای الزامات خاصی از نظر حجم و فشار هستند.

برای اینکه دستگاه بادی بهترین عملکرد را داشته باشد، باید الزاماتی که برای عملکرد بهینه سیستم مناسب است را به وسیله یک کمپرسور هوای متناسب با دستگاه تامین کنید.

برای آگاهی از این که چه کمپرسوری برای دستگاه بادی مناسب است باید به نمودار cfm ابزار بادی مراجعه کنید. Cfm بزرگ ترین ملاحظه‌ای است که باید هنگام خرید کمپرسور در نظر بگیرید.

Cfm اصطلاحی کاربردی در بیان ویژگی‌های ابزارهای بادی و کمپرسورها می‌باشد. معنی cfm: فوت مکعب در دقیقه است و وقتی به طور مثال گفته می‌شود که cfm دستگاه ۳۰ است؛ یعنی این حجم هوا را می‌تواند در دقیقه پمپ کند؛ به عبارتی حجم و سرعت جریان هوا را نیز مشخص می‌کند.

تعیین اینکه برای کارکردن ابزار های بادی به چند cfm نیاز است بسیار دشوار بوده و معمولا این مقدار به صورت تقریبی به کمک نمودار cfm ابزار بادی مشخص می‌شود.

برای محاسبه حداقل cfm مورد نیاز دستگاه کمپرسور ، باید cfm ابزار بادی خود را در ۱.۵ ضرب کنید. به عنوان مثال: اگر می‌خواهید یک سند بلاست با 10 cfm کار کند، باید حداقل یک کمپرسور با 15 cfm را برای راه اندازی این دستگاه بادی در نظر بگیرید.

مراحل هوای فشرده برای انواع ابزار بادی

مراحل هوای فشرده برای انواع ابزار بادی شرایط لازمی دارد که به صورت کامل در ادامه برای شما توضیح داده ایم.

Array

شرایط لازم برای cfm ابزار پنوماتیک(بادی)

محاسبه و تعیین اینکه دقیقا چه نوع کمپرسوری و با چه نوع حجمی برای کار با ابزارهای بادی آن کارخانه و یا صنعت مورد نیاز است، بسیار سخت و طاقت فرسا است.

در صورتی که مقدار cfm کمپرسور مطلوب نبوده و کم تر از میزان نیاز باشد، نمی‌توانید با ابزارهای خود به طور مداوم کار کنید و یا حتی ممکن است اصلا نتوانید از دستگاه به صورت کارآمدی استفاده کنید.

اگر مقدار cfm کمپرسور هوا بیش تر از حد نیاز ابزار های بادی باشد نیز عملا بی فایده است و تاثیری بر عملکرد دستگاه نمی‌گذارد. در نتیجه به این معنی است که بیش از حد هزینه صرف کرده‌اید. در ادامه چند مورد از مهم ترین و تاثیر گذارترین فاکتورها در تعیین مقدار cfm دستگاه کمپرسور هوا به تفکیک ارائه داده می‌شود.

Array

استفاده مداوم در مقابل استفاده متناوب

هر یک از ابزارهای هوا به کمپرسوری با cfm مشخص نیاز دارند. Cfm کمپرسور هوا باید با cfm دستگاه بادی مطابقت داشته باشد. یکی از مهم ترین نکاتی که هنگام تعیین حجم هوای کمپرسور باید در نظر گرفته شود این است که ابزار بادی از چه نوع است و چگونه قرار است از آن استفاده شود.

به عنوان مثال: اگر از آچار ایمپکت استفاده می‌کنید:

1. آیا به دستگاه اجازه استراحت نمی‌دهید و ابزار بادی به طور مداوم در حال کار کردن است؟ به عبارتی تنها در فواصل زمانی کوتاه فعالیت ابزار متوقف می‌شود و در باقی ساعات روز روشن است؟

2. یا این که ابزار بادی را به طور متناوب استفاده می‌کنید؛ یعنی بین زمان استفاده از دستگاه وقفه‌های طولانی مدت وجود دارد و یا برای مدتی روشن می‌شود و شروع به فعالیت می‌کند و سپس زمان زیادی از روز دستگاه خاموش می‌شود.

اینها انواع سوالاتی هستند که باید هنگام تعیین cfm کمپرسور به آن‌ها پاسخ دهید.
اگر برنامه کاری شما به گونه‌ای است که ابزارهای بادی به طور مداوم و برای مدت زمان طولانی فعالیت می‌کنند، باید کمپرسوری با چرخه کاری 100% خریداری کنید تا ابزارها بتوانند به صورت مداوم کار کنند.(کمپرسور باد دائم کار)

در مقابل، برای ابزارهای بادی که فقط به طور متناوب استفاده می‌شوند، از کمپرسور هایی با حجم کم‌ تر استفاده کنید. در این صورت، در مجموع هزینه‌ها نیز صرفه جویی خواهید کرد.

Array

تعدد ابزار آلات بادی

یکی از اصلی ترین الزامات برای تعیین cfm لازم به منظور خرید دستگاه کمپرسور مناسب این است که در نظر داشته باشید چند ابزار بادی به طور همزمان در کارخانه در حال فعالیت هستند.

فعالیت چند دستگاه بادی در یک زمان، به خصوص هنگامی که دو یا چند نفر روی یک کار تمرکز کرده‌اند، می‌تواند راهی بسیار کارآمد برای انجام کارها و افزایش چشمگیر راندمان کاری باشد. اما در این حالت که چندین دستگاه بادی به طور همزمان در حال کار هستند، باید cfm مورد نیاز هر ابزار را به صورت جداگانه محاسبه کنید و سپس آن‌ها را با یکدیگر جمع کنید تا کل نیاز cfm مشخص شود.

به عنوان مثال: فرض کنید در کارخانه‌ای مشغول به کار هستید که ابزارهای بادی آن شامل: یک مته ½ اینچی و یک آسیباب می‌باشد. مته ½ اینچی برای تامین انرژی به 30 cfm و آسیاب برای تامین انرژی به 60 cfm نیاز دارد.

حال در صورتی که از این دو ابزار قرار باشد به طور همزمان استفاده شود، برای تعیین کل مقدار cfm دستگاه کمپرسور هوا باید cfm هر دو دستگاه بادی را با یکدیگر جمع کنید. بنابراین برای این کارخانه یک کمپرسور هوا با حجم 90 cfm باید خریداری شود تا بتواند به طور موثری حجم هوای لازم را برای ابزارآلات بادی تامین کند.

Array

لزوم وجود مخزن گیرنده هوا

الزام وجود مخازن ذخیره هوا از عوامل دیگری هستند که باید هنگام تعیین cfm ابزار آلات پنوماتیک در نظر بگیرید. بسیاری از کمپرسور های هوای موجود در بازار نیاز به مخزن هوا دارند. البته در عبارت فوق منظور از بسیاری از کمپرسورها، کمپرسورهای رفت و برگشتی هستند که بخش عظیمی از کل فروش کمپرسورهای هوا در ایران و جهان را شامل می‌شوند.

کمپرسورهای رفت و برگشتی به مخزن نیاز دارند. مخزن گیرنده هوا می‌تواند به کمپرسور هوا با cfm کم تر کمک کند تا با تقاضای بالاتر cfm ابزارآلات بادی موجود در کارخانه سازگار بشود. این ویژگی در زمانی که شما نمی‌خواهید روی کمپرسور هوا با cfm بالاتر سرمایه گذاری کنید، می‌تواند استراتژی خوبی باشد. ظرفیت مخازن گیرنده هوا می‌تواند از 100 لیتر تا 10000 لیتر متفاوت باشد.

برای محاسبه حداقل اندازه مخزن کمپرسور باید cfm مورد نیاز ابزار را در 6 ضرب کنید. به طور مثال: cfm آچار ایمپکت ۶.۵ یا ۸ می‌باشد، پس مخزن کمپرسور باید حداقل ۳۹ لیتر یا ۴۸ لیتر باشد.

Array

نمودار cfm ابزار بادی

همانطور که در مطالب فوق به آن اشاره شد؛ نمودار cfm ابزار هوا، اطلاعات تقریبا کاملی از مقدار cfm مورد نیاز برای کارکردن ابزارهای هوا در اختیار ما می‌گذارد‌. به طور کلی نمودار cfm ابزار بادی ایجاد شده تا به صاحبان صنایع کمک کند؛ کمپرسور هوای مناسب ابزارهای بادی مورد نیازتان را پیدا کنند.

در ادامه مطلب جدولی ارائه داده می‌شود که در آن اطلاعات مفیدی از حجم، فشار و بار ابزارهای بادی و کمپرسورهای تامین کننده آن‌ها به شما مخاطبان عزیز داده می‌شود:

30_ 40 Cfm

90 psi

%100 کارکرد کمپرسور

60_ 70 Cfm

90 psi

%100 کارکرد کمپرسور

 90_ 100 Cfm

90 psi

%100 کارکرد کمپرسور

 

آچار ایمپکت ¾

 

آچار ایمپکت یک اینچی

 

آچار ایمپکت اسپلاین شماره ۵

 

چکش‌های بادی

 

آسیاب‌های عمودی و زاویه‌ای

 

اره‌های بادی

 

دیس آسیاب

 

سندرز

 

سنگ شکن ۹۰ پوندی

 

Ratchets

 

سنگ شکن ۶۰ پوندی

سخن آخر

برای عملکرد بهینه ابزارهای هوا باید cfm مورد نیاز آن را متناسب با نمودار cfm ابزار بادی تعیین کرد و سپس کمپرسوری متناسب با آن خریداری کرد. کمپرسورهای هوا بین 30 تا 140 cfm را در چرخه کاری ٪۱۰۰ ارائه می‌دهند؛ در نتیجه همواره حجم و جریان هوای مشخصی به ابزار بادی برای اجرای کارآمد ارائه داده می‌شود.

امروزه کمپرسورهای هوا علاوه بر این‌که سبک تر و کوچک تر هستند، سرعت بیش تری دارند؛ بنابراین بهره وری را بهبود می‌بخشند و سود بیش تری نیز دارند.

میزان هوای فشرده مورد نیاز انواع ابزار بادی چقدر است؟

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟