مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

تفاوت میکرو فیلتر و تله آبگیر در کمپرسور باد

آپدیت شده در: 28 خرداد 1401

آماده سازی مناسب هوای خروجی کمپرسورها، اطمینان عملکرد و قابلیت تولید آن‌ها را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. ذرات آب و روغن در هوای فشرده شده باعث کاهش طول عمر و عملکرد اجزا و سیستم کمپرسورها می‌شوند و میزان بهره‌وری آن‌ها را کم می‌کنند. علاوه بر این، مقدار معینی از هوای فشرده شده توسط کمپرسور، می‌تواند حاوی میلیون‌ها ذره خاک، مقادیر قابل توجهی آب و روغن و حتی فلزات سنگین مانند سرب و جیوه باشد.

در صورت عدم فیلتر شدن این آلاینده‌ها، کار اجزای سیستم کمپرسور مانند دریچه‌ها و سیلندرها مختل شده و نمی‌توان کیفیت عملکرد آن‌ها را در طولانی مدت تضمین کرد. انواع فیلترهای موجود در کمپرسور قادر هستند ذرات ریز و درشت موجود در هوا و همچنین آب و روغن داخل کمپرسور را از هوای فشرده شده حذف و محصول نهایی کمپرسور را به شکل کاملا خالص خارج کنند. در این مطلب دو قطعه‌ی ضروری برای فیلتراسیون هوا در کمپرسورها، میکرو فیلتر و تله ابگیر، را به شما معرفی کرده و ویژگی‌ها، کاربردها و تفاوت آن‌ها را شرح خواهیم داد.

انواع میکرو فیلتر و تله ابگیر

ضرورت وجود فیلتر در کمپرسورها چیست؟

هوای فشرده شده با تهویه ضعیف می‌تواند مشکلات بسیاری از جمله آلوده کردن دریچه‌های کنترل و از بین رفتن مهر و موم‌های بعضی از قطعات کمپرسور را به دنبال داشته باشد. در نتیجه، آماده سازی مناسب هوای فشرده شده برای کاهش خرابی دستگاه و همچنین کاهش هزینه‌های نگهداری و انرژی مصرفی ضروری است. برای تصفیه‌ی هوا سه متغیر وجود دارد: خلوص، مقدار (جریان) و میزان فشار هوای فشرده شده. بسته به نیاز سیستم، هماهنگی این سه متغیر کیفیت بالای هوای فشرده شده ی بالا را تضمین می‌کند و اساس انتخاب اجزای واحد مراقبت کمپرسور برای عملکرد مناسب آن را تشکیل می‌دهد.

خلوص هوای فشرده شده مورد نیاز، هم عملکرد و هم کارایی سیستم‌های پنوماتیک (بادی) را افزایش می‌دهد و می‌تواند از مطابقت با ویژگی‌های مورد نیاز این دستگاه در صنایعی مانند فرآوری مواد غذایی اطمینان حاصل کند. مقدار جریان هوا تا حد زیادی توسط ابعاد آن تعیین می‌شود.

فشار عملیاتی بهینه شده، راندمان را افزایش می‌دهد، سایش و اصطکاک را به حداقل می‌رساند و مصرف برق را نیز کاهش می‌دهد. برای تولید هوای فشرده‌ی خالص، مقدار هوا و فشار مناسب، باید اجزای کمپرسور به درستی انتخاب شوند. انواع مختلفی از اجزای تصفیه هوا برای از بین بردن آلاینده‌ها از جمله ذرات جامد در هوا،مایعات، بخار آب و بخارات روغن، بو و حتی باکتری‌ها و ویروس‌ها وجود دارد که در میان آن‌ها تمرکز بر حذف ذرات جامد، آب و روغن یکی از مهمترین دلایل ضرورت وجود فیلتر کمپرسور در این دستگاه‌هاست.

تله ابگیر پمپ باد

تله ابگیر کمپرسور باد چیست؟

 میکرو فیلتر و تله ابگیر /water trap یا جداکننده‌های آب (Water Separator) جداکننده‌های مکانیکی هستند که به طور معمول در قسمت پایین مخازن کمپرسور هوا نصب می‌شوند. آن‌ها مانند یک فیلتر هوا معمولا از نیروی گریز از مرکز برای جدا کردن آب با هدایت هوا در یک مارپیچ استفاده می‌کنند. در مرحله اول تصفیه، هوای فشرده شده از سوراخ فیلتر عبور می‌کند، ذرات بزرگ‌تر به دام می‌افتند و آب به شکل قطرات بزرگتر متراکم می‌شود و سپس به محفظه جداسازی می‌رود. هوای فشرده کند می‌شود و به ذرات اجازه می‌دهد بر روی آب خشک کنِ شبیه به لانه‌ی زنبور ته نشین شوند.

این فرآیند حرکت قطرات را به سمت تخلیه تسهیل می‌کند. پس از ورود به سیستم زهکشی، قطرات به شکل قطره‌ای از دریچه‌ی تخلیه، خارج می‌شوند. در این مرحله از تصفیه، مقدار زیادی روغن، ذرات بزرگ و قطرات آب از بین می‌روند. این فیلترها از فشار هوا برای به دام انداختن ذرات جامد و جدا کردن مایعات از هوای فشرده استفاده می‌کنند و برای از بین بردن قطرات آب، روغن و همچنین ذرات گرد و غبار و ذرات بزرگ تا ۲۰ میکرون موثر است.

 اجزای اصلی موجود در این فیلتر کمپرسور هوا عبارت‌اند از:

ورودی: ورودی فیلتر کمپرسور هوا جایی است که هوا وارد آن شود. در این قسمت، درپوش داخلی وجود دارد که هوا را به سمت پایین به داخل مارپیچ سوق می‌دهد. استفاده از ورودی با اندازه‌ی مناسب ضروری است.

درپوش فیلتر: این قطعه جریان هوا را از طریق فیلتر هدایت می‌کند. می‌توانید جهت حرکت هوا را با فلش در قسمت بیرونی فیلتر تعیین کنید و از نصب آن به عقب جلوگیری کنید.

مسیر هوایی: این قسمت مسیری است که هوا از آنجا عبور می کند، مانند یک سیکلون می چرخد ​​و از درون فیلتر هوا عبور می‌کند.

تخلیه فیلتر: این دریچه اجازه می‌دهد تا هوا از فیلتر خارج شود. تخلیه‌ی فیلتر باید با اندازه‌ی ورودی مطابقت داشته باشد. اگر تخلیه‌ی فیلتر خیلی کوچک باشد، جریان هوا را محدود می‌کند.

فیلتر: فیلتر آلودگی‌ها را از هوا خارج می‌کند و به مرور زمان ذرات را به خود می‌گیرد. در نهایت فیلترها مسدود می‌شوند و باید تمیز و یا تعویض گردند.

کاسه فیلتر: کاسه بزرگ‌ترین قسمت فیلتر است. کاسه به درپوش وصل شده و در جای خود قفل شده است.

منطقه آرام فیلتر: آلودگی‌ها، آب و روغن جمع آوری شده توسط فیلتر همه در منطقه آرام در انتهای فیلتر قرار می‌‌گیرند. معمولا مخزنی در پایین فیلتر کمپرسور قرار می‌گیرد تا از ورود مجدد نخاله‌ها به هوا جلوگیری کند.

زهکشی: آلودگی‌های جمع آوری شده و زباله‌ها باید تخلیه شوند. بسیاری از فیلترها باید به صورت دستی تخلیه شوند، اما برخی دیگر دارای تخلیه خودکار یا برقی هستند.

بسته به دمای هوای فشرده شده، جدا کننده‌های آب قادر به حذف 40-60٪ آب از هوای فشرده شده هستند. تله آبگیرها یا جداکننده های آب برای از بین بردن میعانات از یکی از دو روش استفاده می‌کنند:

-‌ جداکننده های گریز از مرکز، حرکتی دوار و چرخشی ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود ذرات با سرعت و شتاب به بیرون منتقل شوند. با رسیدن ذرات به قسمت جداکننده، آن‌ها درون کاسه‌ی فیلتر تخلیه می‌شوند. این روش برای ذرات جامد بزرگ‌تر از پنج میکرون و برای جداسازی قطرات آب و روغن مفید است. مزیت بزرگ جداکننده‌های سانتریفیوژ این است که نیازی به نگهداری و تعمیر ندارند.

– در روش دوم، جداکننده‌های همسان کننده (گردابی)  باعث می‌شوند هوا از داخل فیلتر کمپرسور به سمت خارج جریان یابد. هنگام استفاده از این نوع جداکننده‌ی آب برای کمپرسورهای هوا، شما باید کارتریج‌های فیلتر را به‌طور مکرر تعویض کنید.

میکرو فیلتر پمپ باد

کاربرد تله آبگیر کمپرسور باد

از تله آبگیر یا جدا کننده‌ی آب به عنوان راهی برای جلوگیری از ورود مایعات و آلاینده های جامد به کمپرسورهای هوا استفاده می‌شود. آن‌ها مانع از ورود این آلاینده ها به تجهیزات و ایجاد خسارت می‌گردند. با توجه به این که این نوع فیلترها می‌توانند ذرات بزرگ‌تر از ۲۰ میکرون و مهمتر از همه روغن را از آب جدا کنند و به طور کلی تا ۳۰ درصد از رطوبت ورودی به کمپرسور را جذب کنند، وجود آن‌ها برای کمپرسور هوا ضروری می‌باشد.

تله آبگیر با یک مکانیسم ساده فیلترینگ می تواند روغن معدنی، روغن مصنوعی، پلی گلیکول و سایر روان کننده‌ها را که برای ریختن پیچ دوار و سایر قسمت‌های داخلی کمپرسور استفاده می‌شود، از میعانات سیستم کمپرسور جدا کند. علاوه بر این، تله آبگیر به عنوان یک رطوبت‌گیر توانایی حذف مقدار معینی از رطوبت را داشته و به افزایش عملکرد و طول عمر کمپرسور کمک می‌کند.

ورود میعانات به سیستم هوای فشرده شده باعث آسیب دیدن تجهیزات و خراب شدن محصول نهایی می‌شود. استفاده از تله آبگیر این امکان را به شما می‌دهد تا هزینه‌های تصفیه ضایعات هوای فشرده خود را به حداقل برسانید و در عین حال با محیط زیست نیز سازگار باشید. با وجود این، تله آبگیر برای داشتن هوایی کاملا خالص و عاری از هر گونه ذرات و آلاینده کافی نبوده و به قطعات دیگر از جمله خشک کن هوا (درایر) و میکرو فیلترها نیز برای هوای فشرده‌ی کاملا خالص نیاز می‌باشد.

اجزای داخلی میکرو فیلتر کمپرسور باد اجزای داخلی تله ابگیرتله اب گیر پمپ باد

میکرو فیلتر کمپرسور باد چیست و چرا به میکروفیلتر نیاز داریم؟

آلاینده های موجود در محیط کمپرسور هنگام استفاده مکرر از طریق کمپرسور هوا به سه روش وارد می شوند: بخار، بخار آب، دود هیدروکربن، ذرات طبیعی و ذرات هوا. این آلاینده‌ها علاوه بر اینکه می‌توانند به اجزای خود کمپرسور آسیب وارد کنند، با غیر فعال کردن کل دستگاه، هزینه‌های گزافی برای تعمیر کمپرسور یا دستگاه‌ اصلی خواهند داشت. همچنین خروجی محصول و کارایی صنعت شما را به شکل چشمگیری تحت تاثیر قرار خواهند داد. میکرو فیلتر با حساسیت فوق العاده بالا (تا 0.01 میکرون) آلودگی و رطوبت موجود در محیط کار کمپرسور را جذب می‌کند. این فیلترها از دو قسمت فیلتر و پوسته یا هوزینگ تشکیل شده‌اند که اغلب به راحتی قابل تعویض می‌باشند.

سوراخ‌های موجود در میکرو فیلترهای کمپرسور هوا آن‌قدر کوچک هستند که در واحد میکرون اندازه‌گیری می‌شوند. یک میکرون یک میلیونم متر است. برای مقیاس، عرض موی انسان معمولاً حداقل 70 میکرون است. میکرو فیلترها بسته به فشار، دما و میزان تراکم ذرات معلق در هوای محیط، می‌توانند ذراتی به اندازه‌ی ۰.۰۱ میکرون را به دام بیندازند، در حالی که یک فیلتر عادی ذرات را به اندازه 30 یا 40 میکرون جذب می‌کند. از آن‌جا که هنگام استفاده از میکرو فیلتر کمپرسور، خطر گرفتگی فوری وجود دارد، برای ادامه‌ی جریان هوا و در عین حال از بین بردن ذرات ریز، معمولا ابتدا از یک فیلتر معمولی در بالای جریان هوا برای از بین بردن ذرات بزرگتر استفاده می‌شود.

سپس میکرو فیلتر ذرات ریزتر را جذب کرده و هوا را به طور کامل تصفیه می‌کند. به دلیل وجود سوراخ های کوچکتر موجود در میکرو فیلترها، آن‌ها مرتبا نیاز به تعویض دارند. زیرا راحت‌تر و سریع‌تر از سایر فیلترها مسدود می‌شوند. توجه کنید که از فیلتر مناسب برای کمپرسور استفاده کنید. زیرا استفاده از فیلتر پنج میکرونی زمانی که وجود  فیلتر 40 میکرونی کافی است، باعث افت فشار زیاد در فیلتر شده و طول عمر آن را کوتاه می‌کند. میکرو فیلترها ضریب جذب متفاوتی دارند، لذا باید با توجه به میزان جذب آلاینده‌ها توسط آن‌ها، مناسب‌ترین نوع فیلتر را انتخاب کرد.

انواع میکرو فیلتر‌های کمپرسور عبارت‌اند از:- میکرو فیلتر اولیه (Pre Filter PF): این فیلتر کمپرسور، ذراتی زیر تا ۳ میکرون را جذب و مایع را خارج می‌کند.- میکرو فیلتر ثانویه (After Filter SF): این فیلتر، مایعات و ذرات بسیار ریز تا ۰.۱ میکرون را حذف کرده و تنها به اندازه‌ی  ۰.۵ میلی گرم روغن در یک متر مکعب باقی می‌گذارد.

میکرو فیلتر نهایی (Final Filter FF): این فیلتر، تمام مایعات باقی مانده‌ی احتمالی و ذراتی به ابعاد ۰.۰۱ میکرون را نیز به خود جذب می‌کند.از دیگر انواع میکرو فیلتر کمپرسور می‌توان به میکرو فیلتر هیدرو کربن یا کربن فعال اشاره کرد که برای جذب و حذف بوی نامطبوع از هوای فشرده شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این فیلتر غالبا در صنایع غذایی استفاده می‌شود.

مشخصات فنی میکرو فیلتر

کاربرد میکرو فیلتر در کمپرسور باد

همان طور که پیش‌تر گفته شد،میکرو فیلتر کمپرسور قطعه‌ای است برای فیلتراسیون هوا و جدا کردن ذرات بسیار ریز از آن. با توجه به عملکرد بالای این فیلتر و خالص بودن هوای حاصل از آن، از میکرو فیلتر کمپرسور می‌توان در صنایع مختلف از جمله صنایع حساس مانند غذایی، دارویی، بیمارستانی و دندان‌پزشکی استفاده کرد، بدون آن که حتی ذره‌ای ریز بر عملکرد آن‌ها تاثیر منفی داشته باشد. علاوه بر این، کارخانه‌های صنعتی، صنایع چاپ، نقاشی و نظامی می‌توانند برای افزایش عملکرد خود با توجه به نیازشان از انواع میکرو فیلتر‌ کمپرسور استفاده کنند.

تفاوت میکرو فیلتر کمپرسور باد با تله آبگیر در چیست؟

برای به دست آوردن هوای فشرده‌ی خالص و عاری از ذرات، گرد و غبار و هر گونه آلاینده، وجود تله آبگیر و میکرو فیلتر کمپرسور ضروری است. با توجه به ویژگی‌های ذکر شده و نحوه عملکرد این دو قطعه در کمپرسورها، اصلی‌ترین تفاوت میکرو فیلتر و تله آبگیر کمپرسور در میزات توان آن‌ها در جذب آلاینده‌ها و ذرات معلق است؛ تله آبگیر قادر به حذف ذرات بزرگ‌تر و جداسازی روغن از آب بوده و می‌تواند تا ۳۰ درصد رطوبت را از کمپرسور حذف کند.

اگرچه عملکرد تله آبگیر به عنوان اولین مرحله‌ی فیلتراسیون کمپرسور هوا و فشرده سازی آن ضروری است، اما کافی نیست. در مراحل بعدی فیلتراسیون کمپرسور، به قطعات دیگری از جمله درایر و میکرو فیلتر کمپرسور نیز برای حذف کامل مایعات و ذرات باقی مانده نیاز است تا محصول نهایی را عاری از هر گونه ذرات، حتی ذراتی به ابعاد ۰.۰۱ میکرون گرداند.

با وجود انواع میکرو فیلتر کمپرسور، کار ناتمام تله آبگیر تکمیل شده و می‌توان از خلوص کامل هوای فشرده شده‌ی خروجی کمپرسور اطمینان حاصل کرد. تفاوت میکرو فیلتر کمپرسور با تله آبگیر به معنی برتری هیچ یک از این قطعات نیست و همان طور که پیش‌تر ذکر شد، وجود هر دوی آن‌ها برای تولید هوایی خالص و بدون آلاینده ضروری و لازم است.

نوشته های مشابه

‫15 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟