مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

نحوه کار کمپرسور اسکرو به چه شکل است؟

یکی از کمپرسورهایی که از آن زیاد استفاده می شود، کمپرسور اسکرو است و همیشه این سوال در بین سوالات متداول این محصول وجود دارد که نحوه کار کمپرسور اسکرو به چه صورت است؟ برای یافتن جواب این سوال و آشنایی با نحوه کار کمپرسور اسکرو که از دستگاه های پرکاربرد می باشد با این مقاله از ایران پمپ همراه باشید.

1.تقسیم بندی و انواع کمپرسور اسکرو

1.نحوه کار کمرسور اسکرو

2.نحوه کار کمپرسور اسکرو به صورت فنی و تخصصی

4.جمع بندی و سخن آخر در مورد نحوه کار کمپرسور اسکرو

تقسیم بندی و انواع کمپرسور اسکرو

نحوه کار کمپرسور اسکرو
screw compressor

در این مقاله اگر می خواهیم در مورد نحوه کار کمپرسور اسکرو باید در نظر داشته باشید که این نوع از کمپرسورها به دو نوع خشک و روغنی تقسیم بندی می شوند. کمپرسور خشک یا Oil Free نوعی از کمپرسور است که بدون روغن کار می کند و کاملا خشک است، در نقطه مقابل کمپرسور oil inject وجود دارد که با استفاده از روغن کار و فعالیت خود را انجام می دهد.

کمپرسور oil free

کمپرسورهای خشک یا oil free نوعی از کمپرسور هستند که بدون احتیاج به یک قطره روغن می توانند، کار کنند. این نوع از پمپ ها و کمپسرسورها در صنایع دارویی و غذایی کاربردهای فراوانی دارند به این علت این که بدون رغن کار می کنند و بهداشت ماده غذایی یا دارویی را به خطر نمی اندازند. البته باید در نظر داشته باشید که این نوع از پمپ ها قادر نیستند که دوره های بالای حرارت را تحمل کنند. در واقع نهایت فشاری که این نوع از کمپرسورها بتوانند، تحمل کنند 3 بار است. یعنی تا جایی که فشار هوای خروجی 3 بار هوای ورودی باشد.

کمپرسور oil inject

نوعی دیگر از کمپرسورها که مورد استفاده قرار می گیرند، کمپرسورهای اسکرو روغنی هستند که باید به صورت پیوسته روغن کاری شوند تا کار کنند و بتوانند عملکرد خوبی داشته باشند. در واقع نقش روغن در این پمپ ها به این صورت است که باعث می شود، اصطکاک ایجاد شده تا حد بسیار پایینی کاهش پیدا کند. با کاهش اصطکاک درجه حرارت کمپرسور پایین می آید. نحوه کار کمپرسور اسکرو روغنی به این صورت است که می تواند تا حد زیادی به واسطه استفاده از روغن فشار بالا را تحمل کند و کارایی بهتری نسبت به نوع بدون روغن خود ارائه کند. فشاری که این موارد می توانند تحمل کنند، به مراتب بالاتر است. در این زمینه بهتر است که با کارشناسان ایران پمپ صحبت کنید تا شما را راهنمایی کنند.

نحوه کار کمپرسور اسکرو

نحوه کار کمپرسور اسکرو
How to operate a screw compressor

نحوه کارکرد این پمپ در واقع به این شکل می باشد که الکتروموتور از طریق تسمه یا کوپل مستقیم یکی از روتورهای بلوک هواساز را به گردش می اندازد. این کار باعث می شود که روتورها به صورت همزمان با هم درگیر شوند. پس از ورود هوا به داخل بلوک هواساز و ترکیب هوا با روغن به صورت خاص در شکاف ها روتورها فشرده می شوند. این کار باعث می شود که روغن به عنوان روان کننده، نقش داشته باشد. البته نقش های دیگری هم مانند آب بندی، جذب بیشتر حرارت و چرخش روتورها در این زمینه می توانند کمک کنند.

نحوه کار کمپرسور اسکرو به صورت فنی و تخصصی

اگر بخواهیم به صورت تخصصی تری به این مسئله نگاه کنیم، باید بگوییم که پس از مخلوط روغن و هوا پس از فشرده سازی وارد مخزن جدا کننده هوا- روغن می شود. در این جداکننده همانطور که حدس می زنید، باید روغن و هوا از هم جدا شوند. این کار باعث می شود که قسمت عمده هوا از روغن جدا شود و برای مصرف نهایی که برای آن در نظر گرفته شده است، آمادگی لازم را پیدا کند.

البته در فیلتر روغنی هم باقی می ماند ولی جالب است بدانید که شاهد این هستیم که این روغن باقی مانده در واقع جذب هوا می شود. بعد از این مرحله روغن تحت فشار هوا قرار می گیرد تا دوباره جهت روانکاری، جذب بیشتری حرارت و آب بندی مورد استفاده قرار بگیرد. البته در نظر داشته باشید که روغن مورد نظر باید قبل از استفاده خنک شود.

مدار هوا

مدار هوا کمپرسور اسکرو
Screw compressor air circuit

اگر می خواهید که نحوه ی کار کمپرسور اسکرو را به خوبی درک کنید، باید در مورد مدار هوا اطلاعات کافی داشته باشید. در واقع سیکل هوای داخل کمپرسور شامل فیلتر هوای مکش، شیر کنترل ورودی هوا، بلوک هواساز، سپراتور روغن-هوا، شیر کمینه فشار و … می باشد! در حالت معمولی و کلی از این سیکل برای مکش هوا به داخل استفاده می شود، اما در حالت خاص این سیکل می تواند مانند یک فیلتر عمل کند و هوا و روغن را جدا کند. در واقع کارهای بسیار مهمیاز فرآیند استفاده از کمپرسور اسکرو روغنی بهع مدار هوای آن بستگی دارد.

شیر کنترول ورودی هوا

از دیگر اجزایی که به شما کمک می کند به صورت بهتر درک کنید که نحوه کار کمپرسور اسکرو به چه صورت است، شیر کنترل وردی هوا است. در واقع این شیر وظیفه ی بسیار مهم کنترل ورودی هوا وظیفه کنترل جریان هوا را دارد. شیر کمینه فشار یا همان شیر کنترل وردی در مواقعی که شیر باز است و هوا را به داخل می کشاند،  فشار معادلی را ایجاد می کند که می تواند باعث کنترل وضعیت و فشار شود.

مدار روغن

آخرین بخشی که لازم است برای نحوه کار کمپرسور اسکرو بشناسیم، سیکل روغن یا مدار روغن است که شامل جدا کننده هوا و روغن، مبدل حرارتی روغن، فیلتر روغن و شیر کنترل دماست. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید قسمت انتهایی فیلتر جدا کننده هوا و روغن، محلی است که در آن روغن جمع می شود. فشار این بخش، روغن گرم شده را دوباره به چرخه باز می گرداند که در این چرخه روغن دوباره سرد میشود و برای مصرفی که در نظر گرفته شده است، استفاده می شود. اگر دستگاه خاصی مد نظر دارید و باید طرز کار آن را بدانید، کافی است که با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما علاوه بر مشاوره رایگان یک راهنمایی دقیق و هدفمند نیز به شما بکنند.

جمع بندی و سخن آخر در مورد نحوه کار کمپرسور اسکرو

شناخت نحوه کار نوع کمپرسوری که می خواهید از آن استفاده کنید، شاید در روند کار شما تاثیر بگذارد! پس برگردید و تمامی این اطلاعات را به دقت بخوانید همچنین اگر در این زمینه نیاز به کمک دارید با ما تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

‫13 نظرها

  1. من که چیزی نفهمیدم که علت فشرده سازی هوا در این سیستم چیست ؟
    اگر از اساتید کسی توضیح بهتری دارد بفرمایند.

    1. سلام وقت بخیر.اول اینکه وظیفه همه کمپرسور های باد فشرده کردن هوا داخل مخزن هستش.و بعد استفاده از هواس فشرده برای مصارف مختلف.کمپرسور های اسکرو هم نوعی از انواع کمپرسور هستند که در دسته بندی صنعتی قرار میگیرند و به شیوه خاصی هوا رو فشرده میکنن.شما نفهمیدین که چطور هوا در این سیستم فشرده میشه یا اصلا چرا هوا باید فشرده بشه؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟