مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

آشنایی کمپرسور کولر گازی اسکرال و مزایای آن

آپدیت شده در: 30 خرداد 1401

کمپرسور کولرگازی به ویژه نوع و قدرت آن، یکی از مهمترین پارامترهایی است که باید در هنگام خرید این وسیله مورد توجه قرار گیرد. که بسته به شرایط آب و هوایی متفاوت می باشد. کمپرسور های کولر گازی موجود در بازار، انواع مختلفی دارند که بنا به نوع منطقه جغرافیایی و نوع آب و هوای آن منطقه، باید نوع مناسب انتخاب کنیم. به عنوان مثال کولر گازی پیستونی برای نواحی گرم و جنوب استفاده می شود ولی کمپرسور روتاری برای مناطق مرطوب و سردسیر استفاده می شود.

کمپرسور کولرگازی به ویژه نوع و قدرت آن، یکی از مهمترین پارامترهایی است که باید در هنگام خرید این وسیله مورد توجه قرار گیرد. که بسته به شرایط آب و هوایی متفاوت می باشد.

کمپرسور های کولر گازی موجود در بازار، انواع مختلفی دارند که بنا به نوع منطقه جغرافیایی و نوع آب و هوای آن منطقه، باید نوع مناسب انتخاب کنیم. به عنوان مثال کولر گازی پیستونی برای نواحی گرم و جنوب استفاده می شود ولی کمپرسور روتاری برای مناطق مرطوب و سردسیر استفاده می شود.

کمپرسور و کندانسور دو قسمت اصلی از کولر گازی هستند که بیرون از محل مورد استفاده نصب می شود. در کولر گازی اسپلیت، کمپرسور کولر گازی، وظیفه فشرده کردن گاز و چسباندن مولکولهای گاز را بر عهده دارد و در واقع گاز کولر را از اواپراتور (یا تبخیر کننده) مکش و با متراکم کردن گاز، آنرا به سمت کندانسور می فرستد. کندانسور گاز فشرده و داغ را به مایع خنک تبدیل می کند.

کمپرسور یا پمپ وسیله ای است که انرژی مکانیکی را از موتور گرفته و به سیال مایعی، گاز و یا جامد که در حال عبور از آن است منتقل می کند. از پمپ ها برای انتقال و یا جابجایی سیال از یک نقطه به نقطه دیگر در یک سیستم لوله کشی و یا هیدرولیک استفاده می شود. در این مطلب سعی بر این کرده ایم تا شما را به طور کامل با کمپرسور های کولر گازی آشنا کنیم. با ما در ایران پمپ همراه باشید.

آشنایی با کمپرسور کولر گازی وانواع آن

کولر گازی یکی از پرکاربردی ترین لوازم و تجهیزاتی است که در بسیاری از ساختمان، به چشم می خورد. این نوع کولر به خاطر تولید سرما و گرمای مورد نیاز محیط از یک دستگاه و نیز به موجب داشتن قابلیت های منحصر به فرد توانست کم کم جای انواع کولرهای آبی و قدیمی را گرفته و در بازار لوازم خانگی حرف اول را داشته باشد.

این دستگاه با سیستم سرد و گرمی که دارد برای بسیاری از خانواده‌ها به صرفه‌ تر است.  زیرا می توانند از آن در تمام فصل ها استفاده کنند. در برخی از شهرهای ایران بدون استفاده از کولر گازی، زندگی کردن سخت و دشوار و گاهی غیرممکن است. زیرا در بعضی از ساعات روز در تابستان گرمای هوا تا ۵۰ درجه سانتیگراد هم بالا می رود. و تحمل این گرمای طاقت فرسا برای ما سخت میشود.

در مجموع کولر گازی به سه دسته اصلی کمپرسورها تشکیل می گردد:

 • کمپرسور پیستونی
 • کمپرسور روتاری (Rotary)
 • کمپرسور اسکرال (Scroll)

کمپرسور کولر گازی پیستونی

کمپرسور پیستونی یکی از قدیمی ترین سیستم های خنک کننده است که در کولرها مورد استفاده قرار می گیرد. قطعه اصلی این کمپرسور پیستون  سیلندر است. در واقع عملکرد این کمپرسور پیستونی شبیه سیلندر خودرو است به این صورت که با هر بار رفت و برگشت پیستون، مقداری از گاز مبرد که در محفظه کمپرسور وجود دارد را به داخل سیلندر می برد و در داخل سیستم با فشار هدایت می شود.

این کمپرسورها با ظرفیت های 18000 تا 36000 در کولرگازی ها به کار می روند که بیشتر به دلیل تولید سرمای بهتر در مناطق گرم و نواحی جنوب مورد استفاده قرار میگیرد. عیب خاصی که می‌توان برای این نوع کولر گازی نام برد، صدای بالای آن است. کولر گازی که کمپرسور پیستونی داشته باشد صدای زیادی تولید می‌کند و گاهی ممکن است این صدا اذیت کننده نیز باشد. البته سرویس کردن آن به طور دوره ای، از صدای آن می‌کاهد.

مزایای کمپرسور پیستونی

 • این کمپرسور از قیمت مناسبی برخوردار است.
 • وجود تعداد زیادی تعمیرکاران متخصص برای کمپرسور
 • تعمیر و نگهداری آسان این کمپرسور
 • قدرت خنک کنندگی بالا و پاسخگو در مناطق خشک و گرم
 • تحمل گرما زیاد
 • قدرت خنک کننده بالا و پاسخگو در مناطق خشک و گرم

معایب کمپرسور پیستونی

 • این کمپرسور از صدای بالای برخوردار است.
 • مصرف انرژی بالای و راندمان پایین دارد.
 • تولید حرارت زیاد در اطراف موتور
 • لرزش موتور حین کار

کمپرسور روتاری

کمپرسور روتاری از جمله کمپرسور هایی بسیار متداول است که در کولر گازی ها استفاده می‌شود. این دستگاه با برخورداری از مکانیزم بالا و همچنین قابلیت جا به جایی مثبت از نوع چرخشی در مکان هایی که نیاز به حجم بالایی از فشار هوا است مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً این دستگاه را با میزان ظرفیت های 7000 تا 36000 بی تی تولید می کنند. به همین علت این دستگاه قادر است با گردش 360 درجه ای تیغه ها در آن، عمل مکش و کمپرس هوا به آسانی صورت می گیرد.

زمانی که مبرد وارد فضای کمپرسور روتاری می‌شود، توسط تیغه‌هایی که با سرعت در حال چرخش هستند به سمت قسمت خروجی کمپرس فرستاده می‌شوند. با توجه به نوع ساختار کمپرسور روتاری کولر گازی، عملکرد آن در مناطق سردسیر و مرطوب بهتر است. در نتیجه بیشتر این نوع کولر گازی را در غرب و شمال ایران استفاده میشود.

مزایای کمپرسور روتاری

 • از صدای کمتر نسبت به کمپرسور پیستونی برخوردار است.
 • مصرف کمتری نسبت به کمپرسور پیستونی دارند.
 • تولید گرمای کمتر نسبت به پیستونی
 • مصرف انرژی بسیار کم و موتور بسیار پر قدرت با راندمان بالا
 • مناسب برای کل مناطق ایران

معایب کمپرسور روتاری

هزینه تعمیرات بیشتر نسبت به کمپرسور پیستونی

قیمت بالاتر

کمپرسور کولر گازی اسکرال

Array

کمپرسور اسکرال به روز ترین و بهترین نوع کمپرسور است که به نوع مارپیچی معروف است. این کمپرسور دارای دو صفحه مارپیچ است که یکی از آنها ثابت و دیگری متحرک است، نحوه قرارگیری آن به گونه ای است که یکی برخلاف دیگری حرکت می‌کند. و زمانی که گاز از دریچه ورودی به داخل محفظه میرود صفحه مارپیچ متحرک با چرخش ۳۶۰ درجه گاز را فشرده می‌کند کمپرسور اسکرول نسبت به تمام کمپرسورها از بازده و عملکرد بهتری برخوردار است و بیشترین بازده را میان کمپرسورهای اسپیلت دارد و قیمت آنها کمی بالاتر است.

از اسکرال برای اسپیلت، چیلرها و دستگاه‌های تهویه مطبوع مرکزی نیز استفاده می‌شود. این نوع کمپرسور برای مناطق گرمسیری و بسیار گرم مناسب است، این کمپرسور بیشتر در قدرت‌ها و توان‌های بالا ۲۴۰۰۰ کاربرد دارد و نسبت به کولر پیستونی مصرف پایین‌تری دارد.

مزایای کمپرسور اسکرال

 • کمپرسورهای اسکرال در مصرف انرژی نسبت به کمپرسورهای پیستونی ۲۵ الی ۳۰ درصد از بازدهی بالاتری برخوردارند.
 • کمپرسورهای اسکرول نسبت به سایر کمپرسورها از لرزش و صدای بسیار کمتری برخورداند.
 • در کمپرسورهای اسکرول به علت عدم وجود سوپاپ مکش و سوپاپ فرستنده، مشکلاتی همچون رسوب‌گیری مجاری
 • سوپاپ‌ها و خرابی فنر و پولک‌های صفحه سوپاپ که متعاقباً موجب پایین آمدن عملکرد کمپرسور می‌گرند بوجود نخواهد آمد.
 • این کمپرسور ها نسبت به سایر کمپرسور ها از عمر بالاتری و راندمان بالایی برخوردارند.

معایب کمپرسور اسکرال

 • قیمت بالا
 • نصب تنها روی کولر گازی با ظرفیت بالا

روغن چه تاثیری در کمپرسور کولر گازی می گذارد؟

کمپرسور، شبیه قلب در بدن انسان است. اگر قلب انسان کوچکترین نقصی پیدا کند می‌تواند حیات انسان را به مخاطره بیاندازد. همین شرایط در مورد کولر گازی نیز ایجاد می‌کند. روغن کاری کولر گازی به کمپرسور کمک می کند تا در زمان روشن بودن کولر، میزان ساییدگی آن کم شود و در نتیجه عمر این قطعه افزایش یابد. هر چقدر که کمپرسور کولر در شرایط ایده آل تری باشد، قدرت خنک کنندگی کولر شما بیشتر خواهد شد.

سخن پایانی

همان طور که در مطالب بالا گفته شد در کولرهای امروزی، کمپرسور روتاری پرکاربردترین نوع است و کمپرسور اسکرول با وجود عملکرد بهتر کمتر استفاده می شود. کمپرسور اسکرول در کولرهای گازی با ظرفیت 24000 تا 96000 استفاده می شود . این کولرها دارای کارایی بهتر و قیمت بیشتری می باشند، و خنک کنندگی بالای دارند و نسبت به دو مدل دیگر دارای صدای کمتر و مصرف انرژی کمتری هستند. پس اگر شما از لحاظ هزینه مشکلی ندارید بهتر است کولری با کمپرسور اسکرول بگیرید .

باید توجه داشته باشید که تعمیر هر کدام از این کولرهای گازی نیاز به تعمیرکار و سرویس کار حرفه ای مخصوص خود را دارد. در نتیجه بهتر است قبل از خرید حتما بررسی کنید که در محل زندگی شما تعداد تعمیرکاران حرفه ای کولر گازی کدام نوع کمپرسور بیشتر است. اگر سرویس‌کار مخصوص کولر گازی که قصد خرید آن را دارید در محل زندگی شما نیست، بهتر است بی خیال خرید آن مدل کمپرسور شوید.

آشنایی کمپرسور کولر گازی اسکرال و مزایای آن

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫19 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟