مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

نقش کمپرسور باد در تولید ماسک تنفسی

آپدیت شده در: 18 اسفند 1401

با توجه به شیوع ویروس کرونا، ماسک‌های جراحی به یکی از ضروری‌ترین تجهیزات در بیش از 100 کشور و منطقه در جهان تبدیل شده‌اند. طبق پیش بینی کارشناسان، در آینده تقاضا برای ماسک‌های بهداشتی همچنان افزایش خواهد یافت؛ بنابراین بسیاری از کارآفرینان شروع به سرمایه گذاری در خطوط تولید ماسک جراحی کرده‌اند.

با افزایش تقاضای ماسک صورت، موجودی آن نمی‌تواند در دراز مدت نیاز کل جامعه را پشتیبانی کند. تولید ماسک کافی برای مبارزه با ویروس کرونا در حال حاضر اولین اولویت همه‌ی کشورهاست. شیوع ناگهانی ویروس کرونا مردم جهان را به یافتن راه حل مناسب برای جلوگیری از گسترش آن وادار کرد. موثرترین راه برای جلوگیری از آن استفاده از ماسک است.

روزانه میلیون‌ها نفر از مردم جهان از ماسک تنفسی استفاده می‌کنند. اما متاسفانه در حال حاضر در بسیاری از کشورها تولید ماسک نمی‌تواند نیازهای روزمره‌ی مردم را برآورده کند. در نتیجه، بسیاری از متخصصان و سرمایه داران به دنبال گسترش کارخانه‌ی تولید ماسک تنفسی با دستگاه‌ها و تجهیزات تخصصی هستند. دستگاه ساخت ماسک جراحی وسیله‌ای الکترومکانیکی است که می‌توان از آن برای ساخت ماسک‌های جراحی در ظرفیت‌های مختلف استفاده کرد.

اما عملیات این صنعت کاملا تخصصی بوده و به دلیل اطلاعات ناکافی در این زمینه به ویژه در مورد کمپرسور باد برای تولید ماسک تنفسی اغلب افراد دچار سردرگمی در انتخاب این تجهیزات می‌شوند. در این مقاله ابتدا انواع دستگاه‌های تولید ماسک تنفسی را به همراه مشخصات فنی و ویژگی‌های هر یک معرفی کرده و به مزایای استفاده از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

با بررسی قطعات تشکیل دهنده‌ی این دستگاه‌ها و نیاز به مواد اولیه‌ی باکیفیت برای تولید ماسک تنفسی ، نقش تجهیزات مختلف از جمله کمپرسور باد برای تولید الیاف ماسک را مشخص کرده و با تجزیه و تحلیل نحوه‌ی انتخاب کمپرسور هوا و تجهیزات تصفیه‌ی ماشین ماسک، اطلاعات لازم را در اختیار خریداران این دستگاه‌ها قرار خواهیم داد.

در انتهای مطلب با مطرح کردن برخی از رایج‌ترین سوالاتی را که در زمینه‌ی دستگاه‌های تولید ماسک تنفسی برای خریداران و متقاضیان به وجود خواهد آمد بررسی کرده و پاسخ خواهیم داد تا با آگاهی از آن‌ها بتوانند در زمینه‌ی تولید ماسک و خرید تجهیزات آن اطلاعات لازم را به دست آورند.

Array

فهرست مطالب نمایش

انواع ماسک تنفسی

ماسک‌ها غالبا به ۳ شکل تولید می‌شوند: نوع اول ماسک جراحی است که به عنوان یک وسیله‌ی پزشکی مانند دستگاه تنفس پزشکی و یا ماسک جراحی عمومی یکبار مصرف تولید می‌شوند. بیش از 1000 کارگاه تمیز بدون گرد و غبار و با توانایی بازرسی و آزمایش (یعنی خرید برخی تجهیزات آزمایشی)، با عملکرد خاص تجربی برای تولید این کار را انجام می‌دهند. نوع دوم ماسک محافظت از نیروی کار است.

برای تولید این ماسک باید برای صدور مجوز به اداره‌ی نظارت فنی استان، و برای گواهینامه‌ی نشان ایمنی تجهیزات ویژه محافظت از کار به بخش‌های مربوطه درخواست داده شود. نوع سوم ماسک معمولی روزانه است که در اپیدمی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

 

Array

مزایای دستگاه تولید ماسک

۱– افزایش بهره‌وری یا توان عملیاتی

دستگاه اتوماتیک ساخت ماسک تنفسی صورت با سرعت بالاتری کار می‌کند و با استفاده از آن بهره‌وری ماسک‌های جراحی افزایش می‌یابد. با استفاده از دستگاه اتوماتیک ساخت ماسک بهداشتی، در بازه‌ی زمانی کوتاه ماسک تنفسی بیشتری تولید خواهد شد.

۲- بهبود کیفیت

با استفاده از این دستگاه انواع ماسک تنفسی با کیفیت بسیار بالا را می‌توان تولید کرد؛ زیرا دستگاه اتوماتیک ساخت ماسک صورت از کیفیت قابل پیش بینی‌تری برخوردار است.

۳– مقاومت بهتر

قدرت و ثبات فرایند ساخت ماسک صورت با استفاده از دستگاه بسیار چشمگیر خواهد بود. علاوه بر این می‌توان کیفیت ماسک‌های صورت تولید شده با استفاده از این دستگاه‌ها را به وضوح افزایش داد و یا بهبود بخشید.

۴– کاهش هزینه‌ها

با استفاده از دستگاه تولید ماسک و به دنبال آن استخدام نیروی کار کمتر، پولی را که در فرآیند تولید صرف می‌شود، کاهش خواهید داد. زیرا دستگاه اتوماتیک ساخت ماسک جراحی اکثر عملیات تولید را بدون کمک نیروی انسانی انجام می‌دهد. به دلیل دقت بالا و عملکرد فوق العاده، مواد اولیه هدر رفت بسیار کمی خواهند داشت و در نتیجه هزینه‌ی تولید کاهش پیدا خواهد کرد.

۵– ایمنی بهبود یافته

از آنجا که دستگاه به کمک نیروی انسانی زیادی احتیاج ندارد، خطر کمتری برای صدمه زدن به بسیاری از افراد وجود دارد. علاوه بر این، دستگاه دارای سنسورهای خودکار بوده و در صورت خطر یا نقص عملکرد، برای جلوگیری از حادثه و صدمات خاموش می‌شود.

۶– افزایش کارایی

دستگاه ساخت ماسک تنفسی خودکار ، کارایی ساخت ماسک را افزایش می‌دهد. این دستگاه با دقت بالا در تعیین وزن و اندازه، قادر است فراتر از توانایی‌های انسانی و نیروی دست کار ‌کند.

Array

انواع دستگاه‌های ساخت ماسک تنفسی

پیش از معرفی قطعات اصلی دستگاه‌های ساخت ماسک از جمله نقش کمپرسور باد برای تولید ماسک، شناخت انواع مختلف این دستگاه‌ها و نحوه‌ی عملکرد آن‌ها ضروری است. در ادامه انواع مختلف دستگاه تولید ماسک صورت را معرفی خواهیم کرد:

۱- دستگاه ساخت ماسک تنفسی غیر بافته با الیاف غیر طبیعی

این دستگاه ماسک تنفسی، دستگاهی خودکار است که می‌توانید با استفاده از آن از مواد مختلف ماسک تهیه کنید. این دستگاه‌های ساخت ماسک به دلیل عملکرد بی‌نظیر و استحکام یکی از بهترین دستگاه‌ها برای تولید ماسک هستند. در قسمت نقش کمپرسور باد برای تولید ماسک به نحوه‌ی ساخت این الیاف و عملکرد کمپرسورها در تهیه‌ی آن‌ها خواهیم پرداخت.

ویژگی‌های اصلی که در هنگام انتخاب دستگاه ساخت ماسک تنفسی باید به آن‌ها توجه کرد عبارت‌اند از:

– دارای یک قفسه آلیاژ آلومینیوم محکم و قابل شست و شو

– یک ماشین پایدار با سطح خروجی بسیار بالا

– همراه با یک سیستم کنترل کشش اتوماتیک برای سهولت روند تولید

– امکان تنظیم واحد فوق مطابق با مشخصات تولید دستگاه

– دارای یک سیستم کنترل سرعت قابل تنظیم

Array

۲– دستگاه ساخت ماسک تنفسی یکبار مصرف با سرعت بالا

این دستگاه، دستگاهی است که برای ساخت ماسک یکبار مصرف با سرعت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این دستگاه برای تولید ماسک‌های یکبار مصرف تنفسی با موادی مانند پارچه‌های غیر بافته و مواد کربن فعال و فیلتر استفاده می‌شود. دستگاه با یک سیستم اتوماتیک قادر به انجام عملیات زیر می‌باشد:

– تغذیه دستگاه با مواد اولیه تا بریدگی بینی

– آب بندی لبه‌های ماسک‌های یکبار مصرف تنفسی- برش محصولات نهایی در اندازه‌های مختلف

از ویژگی‌های اصلی دستگاه تولید ماسک تنفسی یکبار مصرف با سرعت بالا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– میل لنگ دوبل فشار قوی که باز و بسته شدن قالب را کنترل می‌کند.

– مجهز به سیستم اتوماسیون بالا بدون آلودگی می‌باشد.

– دارای یک اتصال با سیستم نوار نقاله هوا در خط مستقیم با دستگاه پر کردن می‌باشد.

 

Array

۳– دستگاه ساخت ماسک جراحی کاملاً خودکار مجهز به حلقه‌ی گوش

برای تولید نوع خاصی از ماسک جراحی با حلقه‌ی گوش از این دستگاه استفاده می‌شود. این ماشین در ساخت ماسک تنفسی از انواع مختلف مواد استفاده می‌کند و یک حلقه‌ی گوش الاستیک (فنری) برای نگهداری ماسک روی صورت قرار می‌دهد.

ویژگی های اصلی دستگاه ماسک جراحی داخل گوشواره کاملاً اتوماتیک شامل:

– طراحی جمع و جور دستگاه فضای داخلی کارخانه را حفظ می‌کند.

– ماده اصلی برای ساخت دستگاه آلیاژ آلومینیوم محکم، زیبا و ضد زنگ است.

– دارای پایداری بسیار بالا با احتمال خرابی بسیار کم می‌باشد.

– از آنجا که سیستم عملکرد دستگاه به صورت اتوماتیک است، با یک سیستم کنترل PLC همراه می‌باشد. همچنین دارای یک سیستم تشخیص فوتوالکتریک بوده که احتمال خرابی دستگاه را به حداقل می‌رساند.

Array

دستگاه صنعتی تولید ماسک

۴– دستگاه کاملاً خودکار تولید ماسک تنفسی

این نوع دستگاه‌ها دارای یک سیستم کاملاً اتوماتیک برای ساخت انواع ماسک‌های جراحی هستند. با توجه به عملکرد کاملاً خودکار دستگاه در ساخت ماسک تنفسی به تعداد کمی کارمند نیاز خواهید داشت؛ چرا که بیشتر کارکردهای دستگاه کاملاً اتوماتیک بوده و نیازی به نیروی انسانی نیست.

برخی از ویژگی های دستگاه ساخت اتوماتیک ماسک تنفسی شامل موارد زیر است:

– سیستم کنترل PLC برای برنامه نویسی، کنترل و نظارت صحیح بر روی دستگاه

– قاب آلیاژ آلومینیوم محکم و مقاوم در برابر زنگ زدگی جهت افزایش دوام دستگاه

– اتصالات فولادی ضد زنگ برای تنظیمات مناسب

– دارای یک سیستم تولید کلیپ بینی برای نگهداری و تنظیم مناسب

– دارای عملکرد پایدار با تنظیم مداوم سرعت کار

Array

۵– ماشین ساخت ماسک تنفسی اتوماتیک با سرعت بالا

این نوع ماشین‌ها از پایداری بسیار بالایی برخوردار هستند و قادر به تولید ماسک‌های طبی با سرعت بسیار بالا می‌باشند. این ماشین قوی قادر است تمام فرایندهای تولید ماسک صورت را با سرعت بسیار بالا به طور دقیق انجام دهد. از آنجا که عملکرد این ماشین اتوماتیک است، برای استفاده از آن به نیروی کار زیادی نیاز نخواهید داشت.

ویژگی های اصلی دستگاه عبارت‌اند از:

– دارای قابلیت جوشکاری فوق العاده زیاد با پایداری بسیار بالا می‌باشد.

– این سیستم می‌تواند با دقت بسیار بالایی به سیستم‌های ماشین‌کاری یکپارچه چند منظوره دست یابد.

– این محصول دارای خروجی بسیار بالا از محصولات نهایی و همچنین سیستم‌های جمع آوری مناسب است.

– با سیستم‌های تشخیص عکس الکتریکی همراه است که بسیار قابل اعتماد بوده و احتمال خرابی آن‌ها بسیار کم می‌باشد.

– این دستگاه از آلیاژ آلومینیوم با ظاهری زیبا و بدون زنگ زدگی درست شده است.

– اندازه‌ی کوچک دستگاه سبب افزایش فضای کار خواهد شد.

Array

بهترین کمپرسور بادبرای تولید ماسک تنفسی

یکی از مهمترین قطعاتی که در تولید ماسک های تنفسی بسیار حائز اهمیت میباشد،کمپرسور باد است.کمپرسور باد به دستگاه تولید ماسک وصل میشود و برای پرس کردن کشها به ماسک استفاده میشود.با توجه به اندازه دستگاه تولید ماسک و نیاز دستگاه به هوای فشرده ،میتوان کمپرسور باد برای تولید ماسک را انتخاب کرد.

معمولا برای دستگاههای تولید ماسک کوچک از کمپرسورهای باد 10 و 15 لیتری یخچالی استفاده میشود.یکی از ویژگی های کمپرسور باد برای تولید ماسک این است که در حین کار کمپرسور باد نباید صدا اشته باشد تا باعث از بین رفتن تمرکز اپراتور نشود.اگر نیاز به کمپرسور باد برای تولید ماسک تنفسی دارید،میتوانید با واحد مشاوره قبل از خرید شرکت تماس بگیرید تا همکارانمان با توجه به دستگاه تولید ماسکی که دارید،بهترین کمپرسور باد برای تولید ماسک را به شما پیشنهاد دهند.

ویژگی های بهترین کمپرسور باد برای تولید ماسک تنفسی

یکی از مهمترین ویژگی کمپرسورهای باد که برای تولید ماسک استفاده میشوند،بدون صدا کار کردن میباشد.صدای زیاد در حین کار باعث نارضایتی اطرافیان و همسایه ها خواهد شد و همچنین تمرکز اپراتور را بهم خواهد زد و در نتیجه کیفیت محصولات به شدت افت خواهد کرد.

Array

معمولا کارگاههای تولید ماسک خانگی در طول شبانه روز مشغول تولید ماسک تنفسی هستند،پس اگر کمپرسور بادی که برای تولید ماسک استفاده میکنید دارای صدا باشد،معمولا در ساعات پایانی روز و یا ظهر ها قابل استفاد نمیباشد،چراکه موجب نارضایتی همسایه ها میشود.پس اگر کمپرسور باد بدون صدا داشته باشید دیگر محدودیتی برای تولید ماسک نخواهید داشت.برای تولید ماسک 2 نوع کمپرسور باد بیشترین استفاده را دارد.کمپرسور باد یخچالی و کمپرسور باد اویل فری.

معمولا برای کارگاههای خانگی و کوچک از کمپرسور باد 10 الی 25 لیتری یخچالی یا اویل فری استفاده میشود.هرچه دستگاه بزرگتر باشد حجم مخزن کمپرسور باد نیز باید افزایش داشته باشد.کمپرسور های باد یخچالی با روغن کار میکنند و بهتر است در خروجی باد این مدل از کمپرسورهای باد، میکروفیلتر نصب کنید تا روغن و اب موجود در هوای فشرده را خشک کند و سپس هوای فشرده وارد دستگاه تولید ماسک شود.

در مدل اویل فری خبری از روغن نیست اما به دلیل فشرده شدن هوا داخل مخزن،هوای خروجی دارای رطوبت است و باید رطوبتگیر نصب شود.در صورتیکه رطوبت موجود در هوا در کار شما تاثیر گذار نیست،نیازی به قرار دادن رطوبتگیر ندارید.

Array

قطعات دستگاه تولید ماسک تنفسی

خط تولید ماسک تنفسی پزشکی شامل اجزایی برای به پایان رساندن کل مراحل تولید ماسک صورت یا ماسک های یکبار مصرف صورت است. به طور کلی این دستگاه شامل نقاله برای تحویل مواد اولیه (لایه‌های پارچه‌ای، سیم فلزی گیره‌ی بینی، بند گوش)، فرآیند برش (برش بدنه‌ی ماسک، برش گیره بینی)، فرایند تاشو، فرآیند وصل کردن کش های گوش می‌باشد.

این دستگاه دارای سیستم تغذیه‌ی خودکار بوده و ماسک به صورت اتوماتیک به نوار نقاله منتقل می‌شود. لذا دستگاه تولید کننده‌ی ماسک جراحی را می‌توان به دو دستگاه بدنه و اتصال بند گوش تقسیم کرد. (دستگاه بدنه به عنوان دستگاه ماسک اولتراسونیک شناخته می‌شود.)

دستگاه ساخت ماسک خودکار جراحی از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که در ساخت ماسک‌های جراحی به صورت هماهنگ با هم کار می‌کنند. در ادامه قسمت‌های اصلی دستگاه ساخت ماسک جراحی معرفی شده است:

۱– سیستم تغذیه

سیستم تغذیه بخشی است که به طور خودکار دستگاه تهیه‌ی ماسک جراحی را با مواد اولیه تغذیه می‌کند. این قسمت توانایی تعیین مقادیر و اندازه‌های مناسب را دارد.

۲– سیستم الکتریکی

سیستم الکتریکی یکی از واحدهای اصلی است که قدرت کافی برای کارکرد دستگاه را فراهم می‌کند. علاوه بر این، دارای فیوزها و کلیدهایی است که میزان جریان عبوری از دستگاه را کنترل می‌کنند.

۳– سیستم قالب گیری

سیستم قالب گیری از انواع مختلفی از قطعات تشکیل شده است که وظیفه‌ی برش و فرم دهی ماسک‌های جراحی را بر عهده دارند. این سیستم با توجه به جزئیات برنامه نویسی قادر به تعیین اندازه‌ی مناسب ماسک جراحی می‌باشد.

۴- سیستم دوخت و پرس

سیستم دوخت و پرس بخشی از دستگاه است که وظیفه‌ی تجزیه‌ی تمام قسمت‌های ماسک را به عهده دارد. علاوه بر این، می‌تواند با استفاده از تکنیک‌های دوخت، قسمت‌های مختلف ماسک را به هم بدوزد.

علاوه بر سیستم دوخت، پرس کردن کش و بند ماسک به قسمت اصلی آن یکی از مهمترین موارد در تهیه‌ی ماسک است که توسط کمپرسور باد صورت می‌گیرد. در دستگاه‌های تولید ماسک جک‌هایی وجود دارند که به وسیله‌ی فشار باد تولید شده توسط کمپرسور باد کش‌های ماسک را به آن پرس می‌کنند.

۵– سیستم حمل

شما برای انتقال مواد از طریق ایستگاه‌های مختلف به سیستم حمل و نقل متشکل از ریل‌های محافظ و سیستم‌های نقاله نیاز خواهید داشت تا در انتهای کار نیز محصولات نهایی را به درگاه تخلیه منتقل کند.

۶- سیستم چاپ

این دستگاه قابلیت چاپ ماسک‌های جراحی در اشکال و طرح‌های مختلف را دارد. نوع طرح به سیستم چاپ بستگی دارد که ماسک‌های جراحی را با اطلاعات وارد شده علامت گذاری کند.

۷– سیستم بازرسی

به محض اتمام مراحل ساخت، دستگاه باید کیفیت ماسک‌های جراحی را بررسی کند. این سیستم بازرسی باید کیفیت ماسک‌های جراحی را با توجه به مشخصات تولید بازبینی کند. سیستم بازرسی قبل از عبور از واحد تخلیه نیز آن‌ها را به اشکال و اندازه‌های مختلف طبقه بندی می‌کند.

۸– واحد تخلیه

ماسک تنفسی نهایی از طریق واحد تخلیه، از دستگاه ساخت ماسک جراحی خارج شده و در دسترس قرار می‌گیرد. این  واحد بخش پایانی دستگاه است که محصول نهایی را برای پردازش بیشتر و بسته بندی آماده می‌کند.

Array

مراحل کار با دستگاه تولید ماسک

دانش کافی در مورد جنبه‌های فنی ساخت ماسک‌های جراحی یکی از مهمترین موارد پیش از خرید این دستگاه‌ها و قطعات مهم آن از جمله کمپرسور باد برای تولید ماسک است. بدین منظور، در ادامه به اختصار نحوه‌ی عملکرد دستگاه تولید ماسک و مراحل کار آن را شرح خواهیم داد:

۱- مواد اولیه‌ی مناسب تهیه کنید

ابتدا باید نوع موادی را که در فرآیند ساخت ماسک جراحی استفاده خواهید کرد، بدانید. بهترین مواد برای ساخت ماسک جراحی پارچه‌های غیر بافته با نفوذ پذیری مناسب هوا و فیلتراسیون خوب است. علاوه بر این، شما باید کیفیت مواد لازم برای ساخت دستگاه ساخت ماسک جراحی را بررسی کنید. بهترین ماده‌ای که می‌توانید برای ساخت دستگاه ساخت ماسک جراحی استفاده کنید، فولاد ضد زنگ و آلیاژ آلومینیوم است.

۲- سرعت تولید

سرعت تولید ماسک‌های جراحی باید در نظر گرفته شود. با استفاده از دستگاه‌های تولید ماسک می‌توانید آن‌ها را طوری تنظیم کنید که در هر دقیقه تعداد مشخصی ماسک تولید کنند. تعداد ماسک‌های تولید شده توسط این دستگاه‌ها به نوع و سیستم تنظیم آن‌ها بستگی دارد. به عنوان مثال، می‌توانید سرعت دستگاه ساخت ماسک جراحی را برای تولید 35 ماسک در دقیقه تنظیم کنید.

۳- ویژگی اولتراسونیک (مافوق صوت)

بیشتر دستگاه‌های خودکار ساخت ماسک جراحی دارای ویژگی اولتراسونیک برای تولید ماسک هستند. شما همچنین می‌توانید ابعاد فراصوت را در یک محدوده‌ی خاص، که می‌تواند 20 ، 30 یا 40 کیلوهرتز باشد، تنظیم کنید. این امر تعیین کننده‌ی‌ خوبی در اتصالات دستگاه روی ماسک می‌باشد.

۴- ابعاد

در این حالت، شما اندازه‌ی ماسک جراحی مورد نیاز برای ساخت را مشخص خواهید کرد و این شامل تعداد لایه‌هایی است که می‌خواهید روی ماسک جراحی خود داشته باشید. اندازه‌ی ماسک و تعداد لایه‌های آن وزن کلی ماسک را تعیین می‌کند.

Array

تولید پارچه‌ و الیاف ماسک با استفاده از فناوری melt blown

یکی از مهمترین نکاتی که باید پیش از تهیه‌ی ماسک به آن توجه کرد، کیفیت پارچه و الیافی است که در لایه‌های ماسک از آن‌ها استفاده شده و کیفیت و عملکرد ماسک را تضمین می‌کنند. در ماسک‌های چند لایه، لایه‌ی میانی ماسک از الیاف غیر بافتی خاص تهیه می‌شود که به شیوه‌ای خاص تولید می‌گردند.

این الیاف طی فرایند ذوب به نام فناوری melt blown تولید می‌شوند. فرآیند melt blown یکی از فرآیندهای غیر بافته اکستروژن پلیمر است که از دهه‌ی 1950 آغاز شد. در حال حاضر، حدود 70 درصد از تولیدات داخلی چین توسط تجهیزات اسپری ذوب مداوم تولید می‌شوند.

فرایند منسوجات غیر بافته‌ی ذوب با استفاده از هوای گرم با سرعت بالا جریان خوبی از پلیمر اکسترود شده از سوراخ انفجار رشته قالب را بیرون می‌کشد و الیاف فوق ظریفی را تشکیل می‌دهد که روی پرده یا غلتک به هم می‌پیوندند و به پارچه‌ی منسوجات غیر بافته می‌چسبند.

تجهیزات ذوب شده به طور کلی شامل فیدر، اکسترودر، مونتاژ چرخش، کمپرسور هوا، بخاری هوا، دستگاه گیرنده، دستگاه سیم پیچ و دستگاه کاربرد الکترواستاتیک است.

Array

1–  فیدر

فیدر در بالای قیف اکسترودر نصب شده است. کار فیدر این است که ذرات پلیمر را داخل قیف اکسترودر پمپ کند. فیدر با عملکرد مکش اتوماتیک، خشک شدن خودکار هوای گرم می‌تواند مقدار مکش را در واحد زمان با توجه به خروجی کل خط تولید تنظیم کند.

2- دستگاه اکستروژن پلاستیک

اکسترودر (روزن ران) یک قطعه‌ی اصلی در خط تولید کلی است که ذرات پلیمر را گرم و ذوب می‌کند و آن‌ها را به صورت یکنواخت به مونتاژ قالب اسپینرتر اکسترود می‌کند. درایو اکسترودر به طور کلی توسط یک موتور فرکانس متغیر کنترل می‌شود تا میزان اکستروژن قابل تنظیم باشد.

3- مجموعه‌های قالب نخ ریس

مجموعه‌های این قالب مهمترین قسمت دستگاه ذوب هستند که شامل سیستم توزیع مذاب پلیمر و سیستم قالب می‌باشند:

سیستم توزیع مذاب پلیمر تضمین می‌کند که مذاب پلیمر به طور یکنواخت در کل طول قالب ذوب شده جریان می‌یابد و ماندگاری یکنواختی دارد، بنابراین اطمینان حاصل می‌کند که منسوجات غیر بافته شده ذوب شده یکنواخت‌ هستند.

سیستم قالب عمدتا شامل دوشاخه‌های چرخشی، صفحات هوا، عناصر گرمایش، نگهداری و غیره می‌باشد. یکنواختی محصول ذوب شده با قالب ارتباط نزدیک دارد.

4- کمپرسور هوا

فرآیند ذوب به مقدار زیادی هوای گرم نیاز دارد. خروجی هوای فشرده شده حاصل از کمپرسور باد برای تولید ماسک خشک و فیلتر شده و برای گرم شدن به بخار هوا و سپس به یک مجموعه‌ی قالب ذوب شده منتقل می‌شود. خروجی پلیمر مذاب که در دمای 250 – 300 درجه‌ی سانتیگرادتحت فشار است، از پمپ اندازه‌گیری تغذیه می‌شود.

پمپ اندازه‌گیری یک پمپ جابجایی مثبت است که برای رساندن حجم ثابت مخلوط پلیمر تمیز به مجموعه‌ی قالب طراحی شده است که تغییرات فرآیند دما، فشار یا ویسکوزیته پلیمر مذاب را بر عهده دارد. درون پمپ دو چرخ دنده‌ی ضد هم وجود دارد. با چرخش چرخ دنده‌ها، آن‌ها پلیمر مذاب را از سمت مکش پمپ بیرون آورده و به طرف پمپ تخلیه می‌رسانند.

5– دستگاه دریافت کننده

انواع اصلی دستگاه‌های دریافت فرآیند ذوب عبارت‌اند از: نوع غلتک و نوع توری صاف. بیشتر جریان اصلی از نوع مسطح است. الیاف در حالی که در حالت نیمه گداخته هستند، دمیده شده و به سمت صفحه‌ی جمع کننده هدایت می‌شوند. جریان هوای گرم همچنین باعث می‌شود که هوای ثانویه از هوای محیط اطراف خارج شود.

با خنک شدن تارهای جمع شده از مواد تشکیل دهنده‌ی روی کلکتور (که یک صفحه فلزی جذب کننده است و به نوار نقاله متصل می‌باشد) فیبرها جامد می‌شوند، روی جمع کننده قرار می‌گیرند، به هم متصل می‌شوند و از طریق درهم آمیختگی به یکدیگر منسجم می‌گردند. با تغییر سرعت جمع کننده و فاصله‌ی بین قطعه‌ی بینی و جمع کننده، می‌توان تراکم پارچه‌ی الیافی را متناسب با کاربردهای مختلف تغییر داد.

6- دستگاه سیم پیچ

از دستگاه سیم پیچ برای چرخاندن پارچه‌ی مذاب تولید شده استفاده می‌شود. سرعت سیم پیچ توسط یک موتور فرکانس متغیر کنترل می‌گردد.

7– دستگاه‌های کاربرد الکترواستاتیک

برای اعمال الکتریسیته‌ی ساکن بر روی پارچه‌ی ذوب شده به منظور افزایش تأثیر آن در جذب الکترواستاتیک ذرات معلق استفاده می شود.

نوع پلیمر نقطه‌‌ی ذوب و خصوصیات رئولوژیکی آن را تعیین می‌کند. برای هر ماده‌ی اولیه پلیمری، یک فرآیند ذوب متناظر وجود دارد، مانند درجه‌ی حرارت گرم کردن، فرم اکستروژن، فرایند خشک کردن مواد اولیه و غیره که در آن‌ها تفاوت هایی وجود دارد.

Array

نحوه‌ی انتخاب کمپرسور باد برای تولید ماسک

کمپرسورهای باد یکی از اصلی‌ترین قطعات در تجهیزات و دستگاه‌های تولید ماسک هستند و از آ‌ن‌ها به عنوان قدرت تولید استفاده می‌شود. بنابراین وجود کمپرسور باد برای تولید ماسک ضروری است و دستگاه تولید ماسک از این قطعه‌ی کاربردی پشتیبانی می‌کند. یک کمپرسور هوا جریان هوای تحت فشار را که ابتدا از طریق یک مبدل حرارتی از کوره‌ی گازی یا کوره‌ی الکتریکی عبور داده می‌شود تأمین می‌کند تا دمای هوا را به محدوده‌ای مشخص برساند.

چگونه کمپرسور باد برای دستگاه تولید ماسک را انتخاب کنیم؟ انتخاب بهترین کمپرسور هوا برای دستگاه تولید ماسک نه تنها برای کاربر، بلکه برای تجهیزات کمپرسور هوا بسیار اهمیت دارد. کمپرسورها انواع مختلف داشته و هر یک نحوه‌ی عملکرد و بازدهی متفاوتی دارند. لذا انتخاب بهترین نوع و مدل کمپرسور باد از اهمیت زیادی برخوردار است.

به عنوان مثال انتخاب کمپرسور باد خیلی کوچک ممکن است باعث شود کمپرسور هوا برای مدت طولانی در حالت دائم کار باشد و نتواند نیاز دستگاه را برآورده کند و به دنبال آن سبب خرابی دستگاه و سایر تجهیزات گردد. روش کلی انتخاب کمپرسور هوا بدین صورت است که ابتدا فشار کاری و سپس میزان جریان حجم مربوطه را تعیین و در آخر ظرفیت منبع تغذیه را بررسی کنید.

تعیین فشار کار در مرحله‌ی اول

فشار کاری مورد نیاز در ابتدای کار باید مشخص و سپس فشار کمپرسور هوا انتخاب شود. البته اندازه‌ی خط لوله و تعداد نقاط چرخش نیز از عوامل موثر بر افت فشار هستند. هرچه اندازه‌ی خط لوله بزرگتر و نقاط چرخش کوچکتر باشد، افت فشار کمتر خواهد بود. برعکس، هر قدر اندازه‌ی خط لوله کوچکتر و نقاط چرخش بزرگتر باشد، افت فشار بیشتر می‌شود.

بنابراین، هنگامی که فاصله‌ی کمپرسور هوا با لوله‌ی انتهایی بسیار زیاد است، اندازه‌ی لوله اصلی باید به طور مناسب بزرگ شود. اگر شرایط محیطی مطابق با شرایط نصب کمپرسور هوا و شرایط کار باشد، می‌توان آن را در نزدیکی انتهای هوای فشرده نصب کرد. برای تولید کنندگان بزرگ ماسک، تولید دقیق ماشین ماسک مطابق با نیاز به فشار کمپرسور هوا، وضعیت خاص و حساس محسوب می‌شود.

جریان مربوطه را تعیین کنید

پارامترهای جریان حجم تجهیزات گاز را از تامین کننده‌ی تجهیزات گاز جویا شوید. در مورد قدرت ثابت، هنگامی که سرعت تغییر می‌کند، میزان جریان حجم و فشار کار نیز متناسب با آن تغییر می‌کند و سرعت کاهش می‌یابد.

ظرفیت منبع تغذیه

ظرفیت منبع تغذیه می‌تواند قدرت موتور را تأمین کند. برای تأمین بازدهی تولید 100 درصدی خط تولید، کمپرسور هوا نیز باید 24 ساعته کار کند. پیشنهاد می‌شود برای استفاده‌ی طولانی مدت، کمپرسور هوای پیچ اینورتر مگنت دائمی را انتخاب کنید. این نوع کمپرسور سر و صدای کمتری دارد و باعث صرفه جویی در مصرف برق و انرژی می‌شود.

Array

کمپرسور هوای یخچالی و بدون روغن (اویل فری)

با توجه به نیازهای فنی تولید ماسک، اگر می‌خواهید از استاندارد بین المللی کمپرسور باد برای تولید ماسک استفاده کنید، توصیه می‌شود کمپرسور هوای بدون روغن را انتخاب کنید. البته، از آنجا که هزینه‌ی تولید کمپرسور هوای بدون روغن بسیار بیشتر از کمپرسور های روغنی است، بنابراین تولید کنندگان ماسک می‌توانند کمپرسور باد روغنی را از نظر هزینه در نظر بگیرند و از میکروفیلتر دئودورانت برای خشک کردن هوای خروجی استفاده کنند.

علاوه بر این، کمپرسورهای باد یخچالی و اویل فری عملکرد کاملا بی‌‌صدا و بدون لرزش داشته و بهترین کمپرسور باد برای تولید ماسک به حساب می‌آیند. کمپرسورهای اویل فری نیز بدون نیاز به روان کننده بهترین گزینه برای دستگاه‌های تولید ماسک بوده و بدون تولید هیچ گونه آلودگی ماسک را به صورت کاملا بهداشتی عرضه می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین کمپرسورها برای تولید ماسک می‌توانید به وب سایت شرکت ایران کمپرسور مراجعه کنید.

Array

برخی از سوالات متداول در مورد دستگاه‌های تولید ماسک

‌۱– آیا کمپرسور هوای پشتیبانی کننده برای تولید ماسک نیاز به انتخاب تجهیزات تصفیه دارد؟

پاسخ مثبت است. به تولیدکنندگان ماسک توصیه می‌شود که از خشک کن سرد و فیلترهای با کیفیت استفاده کنند تا اطمینان حاصل شود که تولید محصولات می‌تواند استانداردهای لازم و ضروری را داشته باشد.

۲- دستگاه ساخت ماسک جراحی برای چه استفاده می‌شود؟

۱-۲– درست کردن انواع مختلف ماسک های جراحی

با استفاده از دستگاه‌های تولید ماسک، می‌توان انواع مختلف ماسک را در شکل‌ها و ابعاد گوناگون تولید کرد. برخی از ماسک‌های صورت که می‌توانید با استفاده از دستگاه ساخت ماسک جراحی تهیه کنید عبارت اند از:

– ماسک‌های جراحی غیر بافته

– ماسک‌های جراحی به شکل C

– ماسک‌های تنفسی فنجانی

سیستم پیشرفته در تنوع ساخت انواع ماسک این امکان را به شما می‌دهد تا مطابق با سفارش مشتری ماسک تولید کنید. این دستگاه قادر است مواد اولیه‌ی ساخت ماسک‌های جراحی را در اندازه‌ها و اشکال مختلف برش دهد. می‌توانید از دستگاه برای تغذیه‌ی خودکار مواد اولیه‌ی مربوطه که برای ساخت ماسک‌های صورت نیاز دارید استفاده کنید. با استفاده از این دستگاه می‌توان مواد اولیه را در اندازه‌های مختلف مطابق با سفارش مشتری تولید کرد.

۲-۲– ترکیب قسمت‌های مختلف ماسک‌های تنفسی

از طریق ماشین با استفاده از تکنیک‌های مختلف مانند دوخت، می‌توان تمام قسمت‌های ماسک را طراحی کرد. به عنوان مثال، می‌توان نوارهای گوش را روی ماسک صورت وصل کرد و به این ترتیب آن را برای همیشه به ماسک صورت چسباند. علاوه بر این، دستگاه قابلیت بررسی کیفیت ماسک‌های جراحی را نیز دارد.

۳-۲- مرتب سازی ماسک‌های تنفسی

شما از دستگاه می‌توانید برای دسته بندی ماسک‌های جراحی در اندازه‌ها و دسته‌های مختلف استفاده کنید.

۴-۲– چاپ روی ماسک‌های تنفسی یا بسته بندی

این دستگاه قادر است ماسک‌های جراحی را با برچسب‌ها و طرح‌های مورد نظر مطابق با سفارش مشتریان چاپ کند.

۳– قطعات اصلی دستگاه تولید ماسک از جمله کمپرسور باد را چگونه تهیه کنیم؟

شرکت ایران کمپرسور تولید کننده‌ی انواع کمپرسور باد بدون صدا و بدون روغن مخصوص دستگاه تولید ماسک در ایران می‌باشد. این شرکت سال‌هاست با تولید بهترین کمپرسورهای باد تولید شده توسط بهترین متخصصین این حوزه فعالیت کرده و علاوه بر فروش این محصولات با کیفیت و لوازم یدکی آن‌ها، خدمات تعمیراتی مختلفی به مشتریان خود ارائه می‌کند. جهت خرید کمپرسور باد برای تولید ماسک می‌توانید به سایت این فروشگاه مراجعه کرده و محصول مورد نظر خود را به صورت اینترنتی سفارش دهید.

 

این روزها کادر درمانی بیمارستان‌های کشور در خط مقدم جنگ با ویروس کرونا هستند و رسالت و تعهد سنگینی در قبال سلامت جامعه به عهده دارند که در این راستا سلامتی خود را نیز در کف اخلاص گذاشته‌اند.سفیدپوشانی که این روزها در مقابل تمام کمبودها و کاستی‌ها صبر پیشه کرده‌اند و بر اساس وظیفه انسانی خود تنها به نجات جان مردم فکر می‌کنند و با وجود مواجه‌شدن با ناملایمات، عرصه خدمت را به جولانگاه تسویه‌حساب تبدیل نکرده‌اند.
در شرایطی که ویروس کرونا هر روز رویی از پیچیدگی‌های خود را نشان می‌دهد و همچنان علم بشر از کشف دارو و واکسن علیه آن عاجز مانده، مدافعان عرصه سلامت نیز هر روز نمایی از فداکاری و ایثار خود را در عرصه خدمت به کشور و نجات جان هم‌وطنانشان عیان می‌کنند.
بدین‌وسیله از همه دست‌اندرکاران نظام سلامت، اعم از پزشکان، پرستاران و همه عزیزانی که در این روزهای سخت با مجاهدت و تلاش‌های شبانه‌روزی و باتحمل سختی‌ها و دوری از خانواده به هم‌وطنان خود، خدمت‌رسانی می‌کنند، سپاسگزاری می‌کنیم و از خداوند متعال توفیقات بیشتر را مسالت داریم.

Array

نقش کمپرسور باد در تولید ماسک تنفسی

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫14 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟