معرفی و شناخت انواع کمپرسور هوا

آشنایی با کمپرسور باد بی‌صدا و مزایای آن

آپدیت شده در: 17 اردیبهشت 1401

کمپرسور باد بی‌صدا (سایلنت) یکی از دستگاهای مهم و پرکاربرد در صنایع غذایی، پزشکی، چوب و دیگر صنایع است. بهتر است برای خرید کمپرسور هوا، به طور کامل با انواع آن آشنا باشید و مشخصات فنی یک کمپرسور هوای عالی را بدانید. کمپرسور هوا در اصطلاحی اشتباه، پمپ بادخوانده می‌شود. در صورتی که کمپرسور هوا یا همان کمپرسور باد یک وسیله مکانیکی است که بامصرف انرژی مکانیکی، هوا تولید می‌کند. هوا تولید شده در مخزنی نگه داری می‌شود تا در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

Array
امروزه به لطف ماشین‌آلات مختلف، صداهای زیادی در گوشه و کنار کارگاه‌ها و کارخانه‌ها به گوش می‎رسد. برخی از این صداهای تولید شده، اجتناب ناپذیر هستند ولی برخی دیگر از صداها را می‌توان تا حدودی زیادی کاهش داد. در این مقاله به کمپرسور هوای کم صدا و برتری آن نسبت به کمپرسور پر صدا خواهیم پرداخت.

چرا بهتر است از کمپرسور باد بی صدا استفاده کنیم ؟

شاید اینگونه تصور کنید که در مکان‌های پر صدایی مثل کارخانه‌های تولیدی لزومی ندارد که از کمپرسور هوای بی صدا استفاده کنیم. چراکه به هر حال در محیط اطراف صدای زیادی تولید شده و کم صدا بودن کمپرسور تاثیر چندانی روی کاهش صدای محیط نخواهد گذاشت.

در پاسخ باید گفت که چنین تصوری اشتباه است. در مکان‌های صنعتی صدای زیادی به واسطه ماشین‌آلات ایجاد می‌شوند اما این موضوع، دلیل موجهی برای صرف نظر کردن از صدای کمپرسور هوا نمی‌باشد.

برخی از کمپرسورهای هوا صدای بسیار بلندی حتی بیش از ماشین‌آلات صنعتی پر صدا تولید می‌کنند که در طولانی مدت خطرات زیادی را برای شنوایی بوجود خواهند آورد. پس به کار گیری کمپرسور هوای کم صدا یک ضرورت به شمار می‌رود. در ادامه به بررسی ضرورت کاهش صدای محیط کار و بهره‌گیری از تجهیزات کم صدا خواهیم پرداخت.

Array
چرا کاهش صدای محیط کار اهمیت دارد ؟

صدای زیاد در محیط کار بیش از آنچه که فکر آن را بکنید برای شما و کارکنان‌تان مضر است. از ضرر و زیان صدای زیاد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1 – صدای زیاد باعث کاهش شنوایی می‌شود :

سر و صدای زیاد در محیط کار باعث تغییر یافتن ساختار درونی گوش شما شده و قوه شنوایی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حلزون گوش انسان در برابر صداهای بلند حساس بوده و صداهای زیاد می‌تواند باعث تخریب آن شود. همچنین صدای بلند باعث ایجاد حس گیجی و کاهش هشیاری افراد به محیط اطرافشان می‌شود.
در مکان‌های صنعتی، احتیاط حرف اول را می‌زند و از آنجایی که صدای بلند باعث کاهش هشیاری افراد می‌شود، ریسک خطرات احتمالی ناشی از حواس پرتی نیز بالا می‌رود. در نتیجه لازم است تا برای حفظ امنیت خود و کارکنانتان هم که شده، به فکر استفاده از کمپرسور هوای کم صدا افتاده و صداهای اطراف را تا حد امکان کاهش دهید.

2 – برخی دیگر از تاثیرات صدای زیاد بر روی سلامتی :

صدای زیاد در محیط کار تنها بر روی شنوایی کارکنان شما تاثیر نمی‌گذارد. صدای بلند باعث اختلال در خواب، سردرد و افزایش فشار خون می‌شود که هر کدام به نوبه خود سلامتی کارکنان‌تان را به خطر می‌اندازد. پس لازم است در حد امکان از تجهیزات کم صداتر بهره گرفته و به حفظ سلامتی کارکنان‌تان کمک کنید.

3 – تاثیر صدای زیاد بر روی کسب و کار شما :

تفاوتی ندارد که از کمپرسور هوا در چه صنعت و کسب و کاری استفاده نمایید. به هر حال صدای بالای کمپرسور هوا باعث ضرر دیدن کار شما می‌شود.
اگر از یک کمپرسور هوای پر صدا در فروشگاه خود استفاده می‌کنید، مطمئن باشید که صدای زیاد تولید شده باعث نارضایتی مشتریان‌تان می‌شود.

همچنین استفاده از کمپرسورهای پر صدا در کارگاه‌ها نیز باعث می‌شود تا کارکنان شما نتوانند به راحتی با هم تعامل داشته و یکپارچگی کار شما از بین خواهد رفت. پس تمام سعی خود را بر روی تهیه کمپرسور هوای کم صدا گذاشته و کمپرسورهای هوای قدیمی خود را با نمونه‌های جدیدتر و کم صدا جایگزین نمایید.

کمپرسور باد بی‌صدا چیست؟

همان طور که ازنام این کمپرسور‌ها مشخص است، این دستگاه ها تولید کننده هوای فشرده هستند. یا به طور دقیق‌تر با صدای کمتری نسبت به کمپرسور‌های معمولی باد تولید می‌کنند. کمپرسور باد بی‌صدا (سایلنت) دو نوع هستند که یک مورد یخچالی . نوع دیگر با نام کمپرسور بدون روغن هم شناخته می‌شوند.
در مدل کمپرسور باد بی صدا یخچالی هر 6 ماه یکبار نیاز به تعویض روغن میباشد.اما در مدل بدون روغن به هیج عنوان نیاز به روغن نیست.در کمپرسور باد بی صدای اویل فری به دلیل عدم تعویض روغن و عدم نیاز به سرویس مجدد، باعث می‌شود دستگاه استهلاک کمتری داشته باشد و عمر آن به مراتب بیشتر خواهد شد.

Array

انواع کمپرسور باد 

با توجه به استفاده گسترده از کمپرسور‌ها در صنایع مختلف، انواع مختلفی از کمپرسور‌ها باد تولید شده‌اند که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 • کمپرسور باد سیلندر پیستونی: تولید باد در این کمپرسور به وسیله رفت و برگشت سوپاپ انجام می‌شود. این حرکت سوپاپ‌ ها باعث جابه‌جایی هوا می‌شود.
 • کمپرسور هوا صنعتی روغنی: استفاده از روغن در کمپرسور‌ باعث افزایش طول عمر آن می‌شود. در این مدل از کمپرسور‌ها بین قطعات فلزی که با یک دیگر در تماس‌اند به وسیله روغن حرکت لغزشی ایجاد می‌شود که این حرکت موجب عدم اصطکاک شده و به این صورت عمر قطعه فلزی افزایش پیدا می‌کند.
 • کمپرسور هوا پنوماتیک: این مدل از کمپرسور‌ها را می‌توان نوعی ازکمپرسور‌های هوا فشرده دانست. دراین کمپرسور‌ها نیروی مورد نیاز برای تولید هوابه وسیله ابزارآلات پنوماتیکی تولید می‌شود.
 • کمپرسور باد بی‌صدا: به دلیل صدای کم این نوع کمپرسور‌ها در زمان کار به آن‌ها کمپرسور باد بی‌صدا می‌گویند. معیار سنجش صدای کمپرسور، همان دسی‌بل ایجاد شده از کارکرد دستگاه می‌باشد. به صدایی بلند گفته می‌شود که بیشتر از 65 – 60 دسی‌بل باشد. در اکثر مدل‌های کمپرسور باد بی‌صدا، میزان بلندی صدا کمتر از 75 دسی‌بل می‌باشد.
 • کمپرسور باد بدون روغن: این مدل از کمپرسور‌ها بیشتر در صنایع دارویی و صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به دلیل حساسیت بالا در این صنایع، هوای تولید شده توسط کمپرسور به هیچ وجه نباید دارای روغن باشد. این نوع از کمپرسور‌ها همچنین در صنایعی که دقت حرف اول را می‌زند، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

Array

در هنگام خرید کمپرسور باد بی‌صدا به چه نکاتی باید دقت کنیم؟

برای خرید کمپرسور باد بی‌صدا یا همان کمپرسور هوا سایلنت نیاز است که به موارد زیر توجه داشته باشیم:

 1. گنجایش مخزن دستگاه: اطلاع دقیق از میزان حجم مخزن مورد نیازتان، از مهم‌ترین مواردی است که باید در هنگام خرید از آن اطلاع داشته باشید.
 2. اندازه فشار مورد نیاز: اگر فشار دستگاه خریداری شده توسط شما کمتر از مقدار مورد نیاز باشد، دستگاه جوابگوی نیاز شما نخواهد بود. خرید دستگاه با فشار بالا در صورت عدم نیاز باعث هدر رفت سرمایه‌تان خواهد شد. پس اطلاع از میزان فشار دستگاه در خرید حیاتی است.
 3. امکان جابه جایی دستگاه:اگر وزن دستگاه زیاد باشد و نتوانید کمپرسور باد را حمل و نقل نمایید ،دچار مشکل خواهید شد.حتما سعی کنید که کمپرسور هوایی که میخواهید بخرید دارای چرخ باشد.
 4. نیاز به فشار باد دایمی یا موقت:اگر کار شما به نوعی باشد که فشار باد دایمی نیاز داشته باشید و دستگاهی انتخاب نمایید که نیاز به استراحت داشته باشد،باز هم جوابگوی کارتان نخواهد بود.پس حتما سعی نمایید اول از نیازتان کاملا آگاه شوید سپس با خیال اسوده اقدام به خرید نمایید.اطلاع از دایم کار بودن یا نبودن کمپرسور باد بسیار مهم میباشد.

مزیت استفاده از کمپرسور باد بی‌صدا چیست؟

اگر شما در خرید خود اطلاعات درستی از حجم هوای مورد نیاز داشته باشید، این مدل از کمپرسور جوابگوی تمام نیازهای شما خواهد بود. در زیر به برخی از مزایای استفاده از این دستگاه پرداخته‌ایم:

 • تمیزی بیشتر محیط: کمپرسور‌های بدون روغن هیچگونه آلودگی ناشی از روغن را به محیط کار شما وارد نخواهند کرد.
 • آماده به کار در تمام شرایط هوایی: کمپرسور باد بی‌صدا به دلیل ساختار خاص خود توانایی کارکرد در تمام شرایط هوایی را درا می‌باشد. این درصورتی است که استفاده از کمپرسور‌های معمولی در هوای سرد امکان پذیر نیست.
 • استفاده در تمام شرایط محیطی: شما از این مدل کمپرسور می‌توانید در تمام سطوح مانند سطوح صاف، سطوح ناهموار و … بدون هیچ مشکلی استفاده کنید.
 • آلودگی کمتر: این مدل از کمپرسور‌ها نسبت به مدل معمولی، آلودگی کمتری در هوای خروجی خود دارند.کمپرسور‌های باد بی‌صدا به ازای هر 25 لیتر گنجایش، به یک موتور معمولا نیم اسب بخار نیاز دارند، یعنی در یک دستگاه با مخزن 100 لیتری، 2 عدد موتور یک اسب بخار و یا یک موتور با توان 2 اسب بخار مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل آلودگی کمتری خواهند داشت.

Array

عمر بیشتر

در گذشته یک باور عمومی وجود داشت که کمپرسورهای روغنی در مقابل کمپرسور اویل فری عمر بیشتری دارند. دلیل این باور عملیات تعمیرونگهداری منظمی بود که به خاطر روغن‌کاری این دسته از کمپرسورها انجام می‌شد. اما امروز با پیشرفت‌ تکنولوژی کمپرسورهای بدون روغن با میزان گرمای کمتری کار می‌کنند و طول عمر بیشتری دارند.

صدای کمتر

طراحی امروزه کمپرسورهای بدون روغن با تکنولوژی دایرکت درایو و دو پیستونه (dual – piston) همراه با تکنولوژی‌های کاهش صدا باعث شده که کمپرسورهای بدون روغن روان‌تر از انواع پرسروصدای روغنی کار کنند. کاهش صدا در کمپرسورهای بدون روغن تا حدی است که امروزه در اصل با نام کمپرسور باد بی صدا شناخته می‌شوند.

کارایی بیشتر

ساختار پمپ دوگانه (dual pump) در کمپرسور هوای بی صدا امکان رسیدن به  نسبت حجم به فشار بالاتر (CFM/PSI) را با دور(RPM) کمتری فراهم می‌کند. علاوه بر این استفاده از سیلندر آلمینیوم برای کاهش حرارت باعث می‌شود در دمای پایین‌تری فعالیت کنند. در واقع برای فعالیت در دمای پایین کمپرسورهای بی‌صدا بهینه هستند زیرا نگرانی راجع به سفت شدن روغن در سرما وجود ندارد.

شاید جالب باشد بدانید که پمپ باد بی صدا برای محیط زیست نیز بهتر است. در این کمپرسورها میزان نشتی و اتلاف انرژی به حداقل می‌رسد. امروزه بسیاری از صنایع برای پیروی از قوانین جهانی در زمینه محیط زیست، از کمپرسور اویل فری استفاده می‌کنند. از سایر مزایای کمپرسور باد بی صدا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هوای خروجی تمیزتر و خشک‌تر
 • وزن کمتر و قابلیت جابه‌جایی بیشتر
 • بدون نیاز به روغن‌کاری و تعمیر و نگهداری خاص
 • بدون نیاز به فیلتر روغن
 • قابلیت استفاده در هوای سرد
 • صدای کمتر، بهره‌وری بیشتر

کمپرسور باد بی‌صدا برای چه دسته از افرادی مناسب است؟

یکی از دستگاه‌های ضروری برای افرادی که در صنایعی مانند نجاری، نقاشی و حتی پزشکی به ویژه دندانپزشکی فعالیت دارند، کمپرسور باد می‌باشد. استفاده از کمپرسور باد بی‌صدا یکی از گزینه‌های مورد انتخاب شما خواهد بود. اگر تا به حال از کمپرسور‌های معمولی استفاده کرده باشید، حتما با صدای بلند و گوش خراش این دستگاه آشنا هستید.

با توجه به این که کمپرسور‌ها برای تولید باد مورد نیاز، باید مدت زمان زیادی روشن باشند این صدا به شدت آزاردهنده خواهد شد.به همین دلیل استفاده کنندگان از محفظه‌ و یا گوشی برای کاهش صدا استفاده می‌کنند. اما همانصور که گفته شده کمپرسور بادبی‌صدا کمترین صدا رابه گوش افراد استفاده کننده می‌رساند. افرادی که نیاز است از کمپرسور باد بی‌صدا استفاده کنند عبارتنداز:

 • پزشکان: پزشکان به دلیل استفاده از ابزار‌های نومتیک بادی و پنوماتیک بادی و نیاز به تمرکز زیاد اولین دسته از افرادی هستند که به کمپرسور باد بی‌صدا نیاز دارند.
 • نجار‌ها: نجارها به خصوص نجارانی  که در منزل مشغول به کار هستند، از جمله افرادی هستند که به این دستگاه نیازپیدا خواهند کرد.
 • نقاشان ساختمان: نقاشان ساختمانی که برای اجرا و رنگ آمیزی به منبع باد نیاز دارند نیز از این دستگاه استفاده می‌کنند.

Array

بطور کل برای کاهش صدای کمپرسورهای هوا چند راهکار پیش‌رو دارید:

1 – رفع صدای ناشی از ارتعاشات :

ارتعاشات کمپرسور هوا به خودی خود ایجاد سر و صدا نمی‌کند، بلکه لرزش قطعات داخلی آن می‌باشد که صدا را بوجود می‌آورند. برای کاهش صدای داخلی کمپرسور راهکاری به غیر از استفاده از باکس‌های صدا گیر و لرزه گیر ندارید. لرزه گیر باعث دفع ارتعاشات بدنه کمپرسور شده و به رفع صدای ناشی از لرزش کمپرسور بر روی زمین کمک می‌کند.

2 – رفع صدای کمپرسور هوا با جابجا کردن آن :

اگر کمپرسور هوای شما همچنان صدای زیادی تولید کرد، می‌توانید آن را به اتاق دیگری انتقال دهید. با دور کردن کمپرسور از محیط اصلی کارتان می‌توانید صدای آن را کاهش دهید. البته باید توجه داشته باشید که دور شدن کمپرسور هوا از محل استفاده از هوای فشرده به معنی افزایش افت فشار و کاهش بازدهی می‌باشد.

3 – تعویض کمپرسور هوای قدیمی با کمپرسور هوای کم صدا :

اگر صدای کمپرسور هوای شما از طریق دو روش فوق کاهش پیدا نکرد و یا اجرا کردن روش‌های فوق برای‌تان امکان پذیر نبود، ناچار به تعویض کمپرسور خود و خرید یک کمپرسور هوای کم صدا هستید.

Array

قیمت کمپرسور باد بی‌صدا

به طور میانگین قیمت کمپرسور باد بی‌صدا در ایران بسته به نوع کمپرسور، برند و شرکت سازنده آن، حدود 3 تا 6 میلیون تومان است. ارزان بودن یک کمپرسور به معنی باکیفیت بودن آن نیست. قبل از خرید کمپرسور حتما از میزان هوا و موارد مورد نیاز خود اطلاعات لازم را کسب کنید. به طور معمول کمپرسورهای باد بی‌صدا به دلیل مزیت‌های زیادی که نسبت به کمپرسور‌های معمولی دارند از قیمت بالاتری نیز برخوردارند.

جمع بندی

 • توان تولید باد خروجی در هر دو مدل معمولی و بی‌صدا به یک اندازه است.
 • کمپرسور‌های باد بدون صدا خیلی سبک‌تر از کمپرسور‌های روغنی هستند.
 • در مدل کمپرسور‌های بدون روغن، تعویض روغن نداریم اما فیلتر هوا باید هر چند مدت یک بار تعویض شود.
 • مصرف برق در کمپرسورهای باد بی‌صدا با مدل معمولی یکسان است.
 • به طور معمول کمپرسور‌های روغنی نسبت به مدل بی‌صدا برای مدت طولانی‌تری کار می‌کنند.
آشنایی با کمپرسور باد بی‌صدا و مزایای آن

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫15 نظرها

  1. سلام وقت بخیر.بله میتونید از کمپرسور های 250 لیتری اویل فری که بدون صدا و بدون روغن هستند استفاده کنید.

 1. سلام ببخشید کمپرسور سه موتوره 100 لیتری ایران پمپ برای کار به سره سر ساختمان رنگ کاری مناسب هست برای پمپ مشکلی پیش نمیاد

  1. سلام وقت شما بخیر.بهتر هست از کمپرسور باد 250 لیتری با 3 تا موتور اویل فری 2 اسب استفاده کنید.اگر صدا دار بودن براتون مهم نیست،میتونید کمپرسور باد 250 لیتری تسمه ای استفاده کنید تا خیالتون راحت باشه.

 2. سلام وقت بخیر،بین کمپرسور های بیصدا (یخچالی و بدون روغن) کدام یک صدای کمتری دارند؟

  1. سلام دوست عزیز،در بین کمپرسورهای بی صدا(سایلنت) اول کمپرسور های یخچالی صدای خیلی کمی دارند و بعد کمپرسور های اویل فری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟