Onliner یکشنبه ، ۲۴ آذر ، ۱۳۹۸ | 6:48 بازدید: 762 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

کمپرسور باد بی‌صدا(سایلنت) یکی از دستگاهای مهم و پرکاربرد در صنایع غذایی، پزشکی، چوب و دیگر صنایع است. بهتر است برای خرید کمپرسور هوا، به طور کامل با انواع آن آشنا باشید و مشخصات فنی یک کمپرسور هوای عالی را بدانید. کمپرسور هوا در اصطلاحی اشتباه، پمپ بادخوانده می‌شود. در صورتی که کمپرسور هوا یا همان کمپرسور باد یک وسیله مکانیکی است که بامصرف انرژی مکانیکی، هوا تولید می‌کند. هوا تولید شده در مخزنی نگه داری می‌شود تا در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

کمپرسور باد بی‌صدا چیست؟

همان طور که ازنام این کمپرسور‌ها مشخص است، این دستگاه ها تولید کننده هوای فشرده هستند. یا به طور دقیق‌تر با صدای کمتری نسبت به کمپرسور‌های معمولی باد تولید می‌کنند. کمپرسور باد بی‌صدا (سایلنت) دو نوع هستند که یک مورد یخچالی . نوع دیگر با نام کمپرسور بدون روغن هم شناخته می‌شوند. در مدل کمپرسور باد بی صدا یخچالی هر 6 ماه یکبار نیاز به تعویض روغن میباشد.اما در مدل بدون روغن به هیج عنوان نیاز به روغن نیست.در کمپرسور باد بی صدای اویل فری به دلیل عدم تعویض روغن و عدم نیاز به سرویس مجدد، باعث می‌شود دستگاه استهلاک کمتری داشته باشد و عمر آن به مراتب بیشتر خواهد شد.

انواع کمپرسور باد هوا

با توجه به استفاده گسترده از کمپرسور‌ها در صنایع مختلف، انواع مختلفی از کمپرسور‌ها باد تولید شده‌اند که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 • کمپرسور باد سیلندر پیستونی: تولید باد در این کمپرسور به وسیله رفت و برگشت سوپاپ انجام می‌شود. این حرکت سوپاپ‌ ها باعث جابه‌جایی هوا می‌شود.
 • کمپرسور هوا صنعتی روغنی: استفاده از روغن در کمپرسور‌ باعث افزایش طول عمر آن می‌شود. در این مدل از کمپرسور‌ها بین قطعات فلزی که با یک دیگر در تماس‌اند به وسیله روغن حرکت لغزشی ایجاد می‌شود که این حرکت موجب عدم اصطکاک شده و به این صورت عمر قطعه فلزی افزایش پیدا می‌کند.
 • کمپرسور هوا پنوماتیک: این مدل از کمپرسور‌ها را می‌توان نوعی ازکمپرسور‌های هوا فشرده دانست. دراین کمپرسور‌ها نیروی مورد نیاز برای تولید هوابه وسیله ابزارآلات پنوماتیکی تولید می‌شود.
 • کمپرسور باد بی‌صدا: به دلیل صدای کم این نوع کمپرسور‌ها در زمان کار به آن‌ها کمپرسور باد بی‌صدا می‌گویند. معیار سنجش صدای کمپرسور، همان دسی‌بل ایجاد شده از کارکرد دستگاه می‌باشد. به صدایی بلند گفته می‌شود که بیشتر از 65 – 60 دسی‌بل باشد. در اکثر مدل‌های کمپرسور باد بی‌صدا، میزان بلندی صدا کمتر از 75 دسی‌بل می‌باشد.
 • کمپرسور باد بدون روغن: این مدل از کمپرسور‌ها بیشتر در صنایع دارویی و صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به دلیل حساسیت بالا در این صنایع، هوای تولید شده توسط کمپرسور به هیچ وجه نباید دارای روغن باشد. این نوع از کمپرسور‌ها همچنین در صنایعی که دقت حرف اول را می‌زند، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کمپرسور باد بی‌صدا چیست

در هنگام خرید کمپرسور باد بی‌صدا به چه نکاتی باید دقت کنیم؟

برای خرید کمپرسور باد بی‌صدا یا همان کمپرسور هوا سایلنت نیاز است که به موارد زیر توجه داشته باشیم:

 1. گنجایش مخزن دستگاه: اطلاع دقیق از میزان حجم مخزن مورد نیازتان، از مهم‌ترین مواردی است که باید در هنگام خرید از آن اطلاع داشته باشید.
 1. اندازه فشار مورد نیاز: اگر فشار دستگاه خریداری شده توسط شما کمتر از مقدار مورد نیاز باشد، دستگاه جوابگوی نیاز شما نخواهد بود. خرید دستگاه با فشار بالا در صورت عدم نیاز باعث هدر رفت سرمایه‌تان خواهد شد. پس اطلاع از میزان فشار دستگاه در خرید حیاتی است.  
 2. امکان جابه جایی دستگاه:اگر وزن دستگاه زیاد باشد و نتوانید کمپرسور باد را حمل و نقل نمایید ،دچار مشکل خواهید شد.حتما سعی کنید که کمپرسور هوایی که میخواهید بخرید دارای چرخ باشد.
 3. نیاز به فشار باد دایمی یا موقت:اگر کار شما به نوعی باشد که فشار باد دایمی نیاز داشته باشید و دستگاهی انتخاب نمایید که نیاز به استراحت داشته باشد،باز هم جوابگوی کارتان نخواهد بود.پس حتما سعی نمایید اول از نیازتان کاملا آگاه شوید سپس با خیال اسوده اقدام به خرید نمایید.اطلاع از دایم کار بودن یا نبودن کمپرسور باد بسیار مهم میباشد.

مزیت استفاده از کمپرسور باد بی‌صدا چیست؟

اگر شما در خرید خود اطلاعات درستی از حجم هوای مورد نیاز داشته باشید، این مدل از کمپرسور جوابگوی تمام نیازهای شما خواهد بود. در زیر به برخی از مزایای استفاده از این دستگاه پرداخته‌ایم:

 • تمیزی بیشتر محیط: کمپرسور‌های بدون روغن هیچگونه آلودگی ناشی از روغن را به محیط کار شما وارد نخواهند کرد.
 • آماده به کار در تمام شرایط هوایی: کمپرسور باد بی‌صدا به دلیل ساختار خاص خود توانایی کارکرد در تمام شرایط هوایی را درا می‌باشد. این درصورتی است که استفاده از کمپرسور‌های معمولی در هوای سرد امکان پذیر نیست.
 • استفاده در تمام شرایط محیطی: شما از این مدل کمپرسور می‌توانید در تمام سطوح مانند سطوح صاف، سطوح ناهموار و … بدون هیچ مشکلی استفاده کنید.
 • آلودگی کمتر: این مدل از کمپرسور‌ها نسبت به مدل معمولی، آلودگی کمتری در هوای خروجی خود دارند.کمپرسور‌های باد بی‌صدا به ازای هر 25 لیتر گنجایش، به یک موتور معمولا نیم اسب بخار نیاز دارند، یعنی در یک دستگاه با مخزن 100 لیتری، 2 عدد موتور یک اسب بخار و یا یک موتور با توان 2 اسب بخار مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل آلودگی کمتری خواهند داشت.

عمر بیشتر

در گذشته یک باور عمومی وجود داشت که کمپرسورهای روغنی در مقابل کمپرسور اویل فری عمر بیشتری دارند. دلیل این باور عملیات تعمیرونگهداری منظمی بود که به خاطر روغن‌کاری این دسته از کمپرسورها انجام می‌شد. اما امروز با پیشرفت‌ تکنولوژی کمپرسورهای بدون روغن با میزان گرمای کمتری کار می‌کنند و طول عمر بیشتری دارند.

صدای کمتر

طراحی امروزه کمپرسورهای بدون روغن با تکنولوژی دایرکت درایو و دو پیستونه (dual – piston) همراه با تکنولوژی‌های کاهش صدا باعث شده که کمپرسورهای بدون روغن روان‌تر از انواع پرسروصدای روغنی کار کنند. کاهش صدا در کمپرسورهای بدون روغن تا حدی است که امروزه در اصل با نام کمپرسور باد بی صدا شناخته می‌شوند.

کارایی بیشتر

ساختار پمپ دوگانه (dual pump) در کمپرسور هوای بی صدا امکان رسیدن به  نسبت حجم به فشار بالاتر (CFM/PSI) را با دور(RPM) کمتری فراهم می‌کند. علاوه بر این استفاده از سیلندر آلمینیوم برای کاهش حرارت باعث می‌شود در دمای پایین‌تری فعالیت کنند. در واقع برای فعالیت در دمای پایین کمپرسورهای بی‌صدا بهینه هستند زیرا نگرانی راجع به سفت شدن روغن در سرما وجود ندارد.

شاید جالب باشد بدانید که پمپ باد بی صدا برای محیط زیست نیز بهتر است. در این کمپرسورها میزان نشتی و اتلاف انرژی به حداقل می‌رسد. امروزه بسیاری از صنایع برای پیروی از قوانین جهانی در زمینه محیط زیست، از کمپرسور اویل فری استفاده می‌کنند. از سایر مزایای کمپرسور باد بی صدا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هوای خروجی تمیزتر و خشک‌تر
 • وزن کمتر و قابلیت جابه‌جایی بیشتر
 • بدون نیاز به روغن‌کاری و تعمیر و نگهداری خاص
 • بدون نیاز به فیلتر روغن
 • قابلیت استفاده در هوای سرد
 • صدای کمتر، بهره‌وری بیشتر

کمپرسور باد بی‌صدا برای چه دسته از افرادی مناسب است؟

یکی از دستگاه‌های ضروری برای افرادی که در صنایعی مانند نجاری، نقاشی و حتی پزشکی به ویژه دندانپزشکی فعالیت دارند، کمپرسور باد می‌باشد. استفاده از کمپرسور باد بی‌صدا یکی از گزینه‌های مورد انتخاب شما خواهد بود. اگر تا به حال از کمپرسور‌های معمولی استفاده کرده باشید، حتما با صدای بلند و گوش خراش این دستگاه آشنا هستید.

با توجه به این که کمپرسور‌ها برای تولید باد مورد نیاز، باید مدت زمان زیادی روشن باشند این صدا به شدت آزاردهنده خواهد شد.به همین دلیل استفاده کنندگان از محفظه‌ و یا گوشی برای کاهش صدا استفاده می‌کنند. اما همانصور که گفته شده کمپرسور بادبی‌صدا کمترین صدا رابه گوش افراد استفاده کننده می‌رساند. افرادی که نیاز است از کمپرسور باد بی‌صدا استفاده کنند عبارتنداز:

 • پزشکان: پزشکان به دلیل استفاده از ابزار‌های نومتیک بادی و پنوماتیک بادی و نیاز به تمرکز زیاد اولین دسته از افرادی هستند که به کمپرسور باد بی‌صدا نیاز دارند.
 • نجار‌ها: نجارها به خصوص نجارانی  که در منزل مشغول به کار هستند، از جمله افرادی هستند که به این دستگاه نیازپیدا خواهند کرد.
 • نقاشان ساختمان: نقاشان ساختمانی که برای اجرا و رنگ آمیزی به منبع باد نیاز دارند نیز از این دستگاه استفاده می‌کنند.

کمپرسور باد بی‌صدا

قیمت کمپرسور باد بی‌صدا

به طور میانگین قیمت کمپرسور باد بی‌صدا در ایران بسته به نوع کمپرسور، برند و شرکت سازنده آن، حدود 3 تا 6 میلیون تومان است. ارزان بودن یک کمپرسور به معنی باکیفیت بودن آن نیست. قبل از خرید کمپرسور حتما از میزان هوا و موارد مورد نیاز خود اطلاعات لازم را کسب کنید. به طور معمول کمپرسورهای باد بی‌صدا به دلیل مزیت‌های زیادی که نسبت به کمپرسور‌های معمولی دارند از قیمت بالاتری نیز برخوردارند.

جمع بندی

 • توان تولید باد خروجی در هر دو مدل معمولی و بی‌صدا به یک اندازه است.
 • کمپرسور‌های باد بدون صدا خیلی سبک‌تر از کمپرسور‌های روغنی هستند.
 • در مدل کمپرسور‌های بدون روغن، تعویض روغن نداریم اما فیلتر هوا باید هر چند مدت یک بار تعویض شود.
 • مصرف برق در کمپرسورهای باد بی‌صدا با مدل معمولی یکسان است.
 • به طور معمول کمپرسور‌های روغنی نسبت به مدل بی‌صدا برای مدت طولانی‌تری کار می‌کنند.
برچسب‌ها,
مطالب مرتبط

پمپ باد دستی و برقی چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

پمپ باد یکی از ابزارهایی است که این روزها زیاد مورد استفاده قرار می گیرد و بسیار پرکاربرد است که افراد زیادی آشنایی بالایی با آن ندارند! از پمپ های...

کمپرسور صنعتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کمپرسور صنعتی یا متراکم کننده سیالات تراکم پذیر یکی از رایج ترین انواع ماشین آلات صنعتی در کارخانجات و کارگاه های صنعتی است که استفاده های فراوانی از آن می...

کمپرسورهای باد بدون صدا 20 الی 250 لیتری

کمپرسورهای بدون صدا ولرزش 20الی250لیتری کمپرسورهای صنعتی شرکت ایران پمپ باموتورپرقدرت هرموتیک(برودتی)مخصوص کولرگازی اسپیلت وحداقل قدرت2اسب بخارکه دراین شرکت مونتاژگردیده اند بدلیل کم صداولرزش بودن بهترین جایگزین کمپرسورهای تک سیلندرمی باشند...

معرفی وشناخت قطعات کمپرسورباد

معرفی و شناخت قطعات کمپرسور باد با شناخت دقیق از نوع قطعات کمپرسور باد میتوانید بهترین انتخخاب را در زمینه خرید لوازم کمپرسور باد داشته باشید.در حال حاضر در بازار...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. کامران یوسفی گفت:

  سلام وقت بخیر،بین کمپرسور های بیصدا (یخچالی و بدون روغن) کدام یک صدای کمتری دارند؟