معرفی قطعات کمپرسور

خازن دائم کار چیست؟ چه تفاوتی با خازن راه انداز دارد؟

آپدیت شده در: 29 آبان 1402

خازن وسیله‌ای الکتریکی است که می تواند بار الکتریکی را در خود ذخیره کند. خازن دائم کار (PSC) هم بار را ذخیره و آزاد می کند. این خازن ها با افزایش تاخیر در جریان میان دو سیم پیچ، باعث فعالیت دائمی سیم پیچ کمکی خازن و سیم پیچ اصلی می شود. این کار باعث کارکرد موتور در مدار می شود. خازن های دائم کار جزو مدل های تک فاز محسوب می شوند.

خازن ها مشخصات، کاربرد و انواع مختلفی دارد. دو نوع اصلی از خازن ها، خازن های راه انداز (استارت) و استارت هستند.

Array

خازن دائم کار چیست؟

خازن های دائم کار توسط موتورهای AC (موتور جریان متناوب) تک فاز استفاده می شوند. نکته‌ جالب توجه این است که حتی پس از قطع شدن خازن استارت توسط سوپاپ گریز از مرکز، خازن های دائم کار به سیم پیچ کمکی متصل باقی می مانند.

علاوه بر این، ماهیت خازن های دائم کار جوری است که برای کار مداوم طراحی شده اند و حتی وقتی موتور خاموش می شود، نیروی کار خود را حفظ می کنند. این امر دلیلی واضح برای اجتناب از خازن های الکترولیتی و استفاده از خازن های پلیمری کم مصرف به جای آن می باشد.

اکثر کمپرسور های باد دارای خازن دایم کار هستند. خازن دایم کار از ابتدای شروع به کار موتور وارد مدار می شود و تا وقتی که موتور کمپرسور در حال کار کردن می باشد، خازن دائم کار هم پا به پای موتور کار می کند.

در واقع به نوعی نیروی کمکی موتور کمپرسور باد به حساب می آید.

Array

خازن استارت چیست؟

نوعی از خازن است که در طول مرحله‌ راه اندازی موتور استفاده شده و پس از آنکه چرخانه (روتور) به سرعت از پیش مشخص شده (حدود 75٪ از حداکثر سرعت موتور) برسد، از مدار خارج می شوند. این خازن ها با توجه به کاربرد مورد نظر ممکن است ولتاژ های مختلفی داشته باشند.

به بیان واضح تر خازن استارت در لحظه روشن شدن موتور کمپرسور باد وارد مدار شده و به موتور در روشن شدن کمک می کند.

در مواقعی که موتور پمپ باد در وسط کار خاموش می شود، برای روشن شدن مجدد نیاز به نیروی مضاعفی دارد. این نیرو از خازن استارت باید تامین شود. در صورتی که خازن استارت در موتور وجود نداشته باشد، احتمال روشن شدن مجدد موتور کمپرسور بسیار کم می باشد.

Array

تفاوت خازن راه انداز و دائم کار

در این بخش به تفاوت خازن های دائم کار و استارت کمپرسور می پردازیم. اگر بخواهیم به صورت کلی این 2 مدل خازن را تعریف کنیم باید بگوییم:

خازنی که دائما در مدار باشد را خازن دائم کار و خازنی که فقط در لحظه استارت موتور برق را ذخیره و به موتور انتقال دهد، خازن استارت می گویند.

یکی دیگر از تفاوت های بین خازن استارت و خازن دایم کار مربوط به ظرفیت آنها است. انواع خازن استارت عموماً ظرفیتی بیش از 70 میکرو فاراد دارند. این در حالی است که خازن های دائم کار دارای گنجایش کمتر در محدوده‌ی بین 1.5 تا 100 میکروفاراد هستند.

Array

ساختمان انواع خازن

  1. بدنه پلاستیکی یا فلزی
  2. عایق
  3. صفحه هادی

Array

انواع خازن های دائم کار و راه انداز کمپرسور باد

در بعضی از کمپرسورهای باد از هر دو خازن دائم کار و استارت به صورت همزمان استفاده می شود. (مانند کمپرسورهای یخچالی). در کمپرسورهای باد از خازن دائم کار 35 میکروفاراد تا 50 میکروفاراد استفاده می شود. همچنین از خازن استارت 80 میکروفاراد تا 300 میکروفاراد استفاده می شود. البته کمتر یا بیشتر از این میزان هم مورد استفاده قرار می گیرد اما بیشترین استفاده در این بازه می باشد.

دلایل از کار افتادن خازن های دائم کار و استارت چیست؟

Array

یکی از شایع ترین مسائل باد کردن قسمتی از خازن می باشد که به دلایل مختلفی میتواند این اتفاق بیفتد. مثلا نوسانات برق. در صورتیکه به هر دلیلی شکل ضاهری خازن ها دچار تغییر شود دیگر قابل استفاده نیستند و اگر هم از آنها استفاده نمایید بعد از مدتی به سیم پیچ موتور کمپرسورباد صدمه وارد می کنند که مجبور به تعویض سیم پیچ خواهید شد.

خازن در کمپرسور باد ارتباط مستقیم با سیم پیچ موتور کمپرسور دارد، در صورتی که خازن دچار ایراد شود، ایراد را به سیم پیچ انتقال می دهد که باعث خسارات بعدی خواهد شد.

Array

شکستگی یا ترکیدن خازن 

که در این موارد شکستگی همراه با بو می باشد و شما به راحتی می توانید متوجه بوی غیر طبیعی از دستگاه شوید که سریعا باید خازن را بررسی نمایید که آیا خازن دچار ترکیدگی شده است یا خیر. معمولا تکنسین های کمپرسور باد به محض اینکه متوجه بوی سوختگی یا بوی غیر طبیعی از دستگاه می شوند اولین اقدامی که انجام می دهند چک کردن خازن های کمپرسور باد می باشد.

توجه داشته باشید در صورتی که خارج ایراد پیدا کند باز هم امکان کارکردن آن وجود دارد، اما در حقیقت در حال صدمه زدن به سیم پیچ کمپرسور می باشد.

بعضا دید شده است که با رویت اینکه خازن دچار نقص هست ولی به دلیل اینکه کار می کند، از تعویض آن منصرف شده اند. اما بعد از گذشت مدت کمی، علاوه بر تعویض خازن، مجبور به تعویض سیم پیچ موتور کمپرسور باد هم شده اند!

خارج شدن مقداری روغن یا مایع چرب از خازن

Array

اگر متوجه مقداری مایع چرب بر روی بدنه خازن می شوید، حتما دستگاه را از برق جدا کنید و سپس بار الکتریکی خازن را خالی کنید. حال اقدام به تعویض خازن نمایید. لازم به ذکر است شما می توانید به وسیله اتصال 2 سیم خازن به یکدیگر، بار الکتریکی خازن ها را خالی کنید. همچنین ایراد بیان شده، در خازن های راه انداز و دائم کار تفاوتی وجود ندارد.

موارد دیگری هم وجود دارد که خیلی شایع نمی باشد. مانند کنده شدن سر خازن. نکته حائز اهمیت، نچسباندن مجدد سر خازن است. بسیاری از افراد به دلیل اینکه خازن هنوز کار می کند با چسب مجددا سر خازن را به بدنه می چسبانند و شروع به کار می کنند که باعث آسیب رساندن به وسیله می شود.

Array

نکته بسیار مهم در مورد خازن های دائم کار و استارت در کمپرسور باد

در صورتی که نیاز به تعویض خازن داشتید، حتما به میکروفاراد خازن مورد نیازتان توجه کنید. باید این عدد در هر دو خازن کاملا یکسان باشد.

مثال: خازن دائم کار کمپرسور باد شما 80 میکروفاراد بوده است. بنا به دلایلی خازن 80 میکروفاراد پیدا نکردید و فروشنده به شما خازن 100 میکروفاراد را پیشنهاد می دهد. لطفا هرگز این خازن را بر روی کمپرسور باد نصب نکنید زیرا در مدت کوتاهی نیاز به تعویض سیم پیچ موتور کمپرسور باد هم پیدا می کنید.

جمع بندی

خازن دائم کار یکی از کاربردی ترین انواع مدل خازن می باشد که نقش مهمی در کمپرسورهای باد دارد. تفاوت های این خازن با خازن های استارت یا راه انداز هم در این مقاله بیان شد. اگر قصد خرید کمپرسور باد را دارید، بهتر است از مراکز معتبر خریداری کنید که قطعات مورد نیاز شما را هم داشته باشند.

در بسیاری از موارد شاهد این موضوع بوده ایم که کم توجهی در انتخاب خازن باعث افزایش هزینه ها می شود. لطفا برای انتخاب و یا تعویض قطعات کمپرسور باد با تکنسین با تجربه مشاوره نمایید.

خازن دائم کار چیست؟ چه تفاوتی با خازن راه انداز دارد؟

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. آقا ممنون.کاشکی زودتر این پست رو خونده بودم.ولی الانم خوبه -خیلی چیزا فهمیدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟