مدیریت جمعه ، ۱ اسفند ، ۱۳۹۹ | 9:14 بازدید: 46 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 8 دقیقه

کمپرسور هوا بدن روغن یا فری اویل یکی از انواع کمپرسور های غیر صنعتی می‌باشد که ویژگی این کمپرسور، بدون صدا بدون و بدون روغن بودن آن ها است. از دیگر مزایای آن می‌توان به مقرون به صرفه بودن، نگهداری کم و سازگاری با محیط زیست اشاره. در این مطلب برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاربردهای زیاد کمپرسور باد بدون روغن و همچنین مزایا کمپرسور باد فری اویل یا بدون روغن نسبت به کمپرسورهای سنتی تزریق روغن دارند اشاره خواهیم کرد.

مقایسه کمپرسور باد فری اویل با کمپرسور باد روغنی

مقایسه کمپرسور باد فری اویل با کمپرسور باد روغنی

هنگام انتخاب کمپرسور باد برای کاربرد مورد نظر خود، باید دو گزینه‌ی اساسی را انتخاب کنید: کارکرد با روغن و کارکرد بدون روغن. اگر در دنیای کمپرسور باد تازه کار هستید، ممکن است با تفاوت‌ها آشنا نباشید.

تفاوت اساسی این دو در نحوه‌ی روغن کاری پیستون‌ها (که هوا را می‌کشند و آن را در مخزن ذخیره سازی فشرده می‌کنند) نهفته است. کمپرسور باد روغنی، همان طور که از نام آن پیداست، از روغن برای روانکاری پیستون‌ها استفاده می‌کند؛ در حالی که کمپرسورهای بدون روغن نیازی به روغن ندارند؛ زیرا جنس سیلندرها و آلیاژ های به کار رفته در تولید قطعات به گونه ای است که هیچ نیازی به روغن ندارند و به صورت کاملا خشک کار میکنند. این مسئله باعث می‌شود وقت و هزینه‌ی اضافی که برای تهیه و استفاده از روغن کاری ماشین‌آلات خود صرف می‌کنید، از بین برود. در واقع کمپرسور هوا بدون روغن توسط هوا خنک کاری میشوند. طراحی کمپرسور فری اویل ساده‌تر، سبک‌تر بوده البته به دلیل جدید بودن تکنولوژی این کمپرسور ها، قیمت این مدلها بیشتر از مدلهای روغنی میباشد.

به دلیل نبود روغن در کمپرسور های اویل فری، مشکلی بابت جابه‌جا کردن و ترس از روغن ریزی کمپرسور وجود ندارد. این مسئله باعث می‌شود کمپرسور بدون روغن برای مصارف غیر تجاری، (عمدتا در خانه) استفاده شود. کمپرسور های اویل فری هنگام کار کردن، حرارت بیشتری نسبت به نمونه‌های روغنی تولید می‌کند، زیرا هیچ روغنی برای خنک کردن آن وجود ندارد. بدون استفاده روان کننده در موتور، قطعات زودتر آسیب می‌بینند. کمپرسورهای بدون روغن کم سر و صدا هستند، اگرچه گزینه‌های بیشتری با صدای کمتر و ماندگاری بیشتر وجود دارند، اما موتور آن‌ها کندتر کار می‌کند. این بدان معنا نیست که این کمپرسور متناسب با نیازهای شما نیست(اگر از کمپرسور اویل فری با کیفیت استفاده کنید هرگز دچار این مشکلات نخواهید شد). به طور کلی شما می‌توانید از کمپرسور باد در مکان های مختلف مانند خانه، گاراژ یا محل کار خود استفاده کنید. این کمپرسور ها می‌توانند لاستیک ماشین را باد کرده و هوا فشرده را به ماشین آلات برسانند. انواع مختلفی از  کمپرسور باد موجود هستند، اما اگر می‌خواهید خطر آلودگی را کاهش دهید، هزینه‌های عملیاتی را به حداقل برسانید و اثر کربن را کم کنید، بهتر است از کمپرسور فری اویل استفاده کنید.

به این مطلب هم سر بزنید :  نقش کمپرسور در صنایع الکتریکی ، الکترونیکی و دیجیتالی

کمپرسور بدون روغن چگونه کار می‌کند؟

کمپرسور بدون روغن چگونه کار می‌کند؟

کمپرسور بدون روغن هوای خارج را از طریق یک شیر وارد سیستم می‌کند. سپس هوا را از میکروفیلتر مخصوص عبور می‌دهد تا از تمیز بودن آن اطمینان حاصل شود. به عبارت دیگر فیلتر باعث کاهش آلودگی و ضایعات هوای کمپرسور می‌شود. سپس شیر تخلیه باز می‌شود تا هوا را به محفظه پمپ هدایت کند. با بسته شدن شیر تخلیه، کمپرسور شروع به کار می‌کند. هنگامی که کمپرسور در حال کار است و شما از هوای داخل مخزن استفاده می‌کنید، کمپرسور نمی‌تواند هوای بیشتری را در مخزن ذخیره کند. پس بهتر است اجازه دهید تا هوای داخل مخزن کاملا پر شود و بعد از خاموش شدن کمپرسرو، با حداکثر فشار باد از کمپرسور استفاده کنید.

مزایا کمپرسور باد فری اویل یا بدون روغن

مزایا کمپرسور باد فری اویل یا بدون روغن

اگر در بخواهیم در مورد مزایا کمپرسور باد فری اویل صحبت کنیم، می‌توانیم به مهم ترین موارد آن که در ادامه گفته شده است، اشاره کنیم:

۱- تعمیر و نگهداری کمتر

نیاز به تعمیر و نگهداری کمپرسور باد با روغن سنتی بسیار بیشتر از نمونه‌های بدون روغن یا فری اویل است. این دستگاهها به تعویض روغن به صورت مرتب نیاز دارند، به این معنی که شما نیز باید مرتبا روغن مخصوص کمپرسور را تهیه و با روغن قبلی جایگزین نمایید(در صورتیکه از روغن نامناسب استفاده کنید،کمپرسور دچار گیرپاژ خواهد شد). این اقدام به هزینه و زمان بیشتری نیاز دارد. همچنین باید آئروسل‌های روغن را حذف کنید؛ بدین منظور به فیلتراسیون و عناصر جدا کننده‌ی روغن و هوا نیاز دارید. با استفاده از کمپرسورهای هوای بدون روغن، نیازی به انجام هیچ یک از این کارها نیست؛ اگرچه تخلیه‌ی کامل مخزن پس از هر بار استفاده برای افزایش طول عمر کمپرسور توصیه می‌شود.(تخلیه مایعات داخل مخزن فراموش نشود)

۲- هزینه‌ی کمتر

کمپرسورهای فری اویل راهی برای صرفه جویی در هزینه هستند. هزینه‌ی خرید آن‌ها عموما بیشتر است(اما در بلند مدت همان هزینه بیشتر صرف خرید روغن در کمپرسور های روغنی خواهد شد.) و همچنین به دلیل اجزای نسبتا کمی که دارند بیشتر دوام می‌آورند. برخی از مدل‌ها همچنین دارای تنظیم کننده‌هایی هستند که به شما این امکان را می‌دهند که فقط در صورت نیاز از انرژی استفاده کنید. بدین ترتیب به کاهش هزینه‌های سوخت کمک می‌کنند.

۳- سازگار با محیط زیست

فقدان روغن کمپرسور باعث سازگاری با  محیط زیست می‌شود؛ زیرا دستگاه هیچ آلاینده‌ای را در جو آزاد نمی‌کند. چرا که این مواد می‌توانند به محیط زیست و کارگران آسیب برساند.

۴- کاهش خطر آلودگی

آلودگی به روغن می‌تواند کیفیت محصولات شما را پایین بیاورد یا به خطر بیندازد. این مسئله به نوبه‌ خود می‌تواند به اعتبار نام تجاری شما آسیب برساند. کمپرسورهای بدون روغن اغلب در زمینه‌هایی مانند غذا و دارو مورد استفاده قرار می‌گیرند، جایی که وجود هوای پاک و بدون روغن ضروری است.

به این مطلب هم سر بزنید :  انواع کمپرسورهای هوای فشرده

۵- کاربردهای متعدد

برخلاف کمپرسورهای روغنی، کمپرسور باد بدون روغن یا فری اویل می‌تواند برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار گیرد. به دلیل وزن کم و آلایندگی کمتر، با توجه به نوع کاربرد، آن‌ها به راحتی قابل حمل و قابل حرکت به صورت عمودی یا افقی هستند. از آنجا که آن‌ها فاقد روغن می‌باشند، هنگام کج شدن کمپرسور باد در جهات مختلف، دیگر نگران نشت روغن نخواهید بود .همچنین استفاده از این کمپرسور ها در صنایع دارویی،غذایی،بسته بندی و پزشکی به شدت فراگیر شده است.

۶- شروع سریع‌تر

کمپرسورهای روغنی برای شروع به آمپر بیشتری نیاز دارند. این بدان معناست که اگر شما قصد دارید از آن در یک محیط سرد مانند گاراژ در یک روز زمستانی استفاده کنید، مدتی طول می‌کشد تا دستگاه شروع به کار کند. این مسئله به دلیل چسبناک بودن روغن است(غلظت روغن) که حرکت در هنگام سرما را دشوارتر می‌کند. با توجه به این که این نوع کمپرسور باد بدون روغن است، بدون توجه به دما می توانید خیلی سریع‌تر آن را راه اندازی کنید.

به طور خلاصه، استفاده از کمپرسورهای بدون روغن مزایای بی شماری دارد. برای هر موردی که از آن استفاده می‌‌کنید، یک کمپرسور بدون روغن می‌تواند به محافظت از محیط زیست و کاهش هزینه‌های عملیاتی شما کمک کند. این دلایل به تنهایی ممکن است انگیزه‌ی کافی برای انتخاب یکی از این ماشین‌ها به جای یک مدل سنتی مبتنی بر روغن را به شما بدهد.

 

کمپرسور باد بدون روغن در چه زمینه هایی استفاده می‌شود؟

مزایا کمپرسور باد فری اویل

کمپرسورهای هوای بدون روغن علاوه بر موارد فوق، مزایای بی شماری دیگری نیز دارند، همه کاره بودن این کمپرسورها بدون روغن، آن‌ها را به یک انتخاب اول عاقلانه تبدیل می‌کند. از جمله صنایعی که استفاده از کمپرسور باد بدون روغن در آن ها بسیار شایع است می‌توان به:

۱- صنایع دارویی

در کاربردهای دارویی و پزشکی، تمیز بودن برای عملکرد و کیفیت محصول بسیار مهم است. غالبا نوع تولید، میزان تحمل خطر را برای آلاینده‌هایی مانند رطوبت یا روغن تعیین می‌کند و پایین آوردن این خطرات تا حد ممکن حیاتی است. در کاربردهای پزشکی، تمام جنبه‌های فرایند، از خشک کردن محصول تا پوشش قرص باید بررسی شود و هوای فشرده نیز از این قاعده مستثنی نیست. با استفاده از کمپرسورهای بدون روغن یا فری اویل می‌توان از خطرات ناشی از آلودگی جلوگیری کرد.

۲- صنایع غذا

الزامات به روز شده در قانون مدرنیزاسیون ایمنی مواد غذایی (FSMA) نقش مهمی را در جلوگیری از آلودگی محصولات در صنایع غذایی ایفا می‌کند. با این حال، به دلیل این که قوانین فعلی الزامی نیستند، این امر به هر تولید کننده بستگی دارد که دستورالعمل‌های مدیریت خود را تنظیم کند و در مورد میزان قابل قبول آلودگی روغن، آب و سایر ذرات تصمیم بگیرد. کمپرسورهای فاقد روغن می‌توانند به بسیاری از تولیدکنندگان مواد غذایی کمک کنند تا از آلودگی روغن جلوگیری کرده و محصولاتی سالم تولید کنند.

به این مطلب هم سر بزنید :  معرفی و کاربرد انواع کمپرسور

۳- صنعت الکترونیک

در رابطه با تمیز کردن برد مدار چاپی (PCB) و برنامه‌های مشابه، ارائه‌ی هوای فشرده‌ی خشک و تمیز از اهمیت زیادی برخوردار است. انجام این کار به تولید کننده کمک می‌کند تا از ابزارهای شکننده محافظت کند.

۴- منسوجات

هوای فشرده شده‌ی تمیز برای دستگاه‌های بافندگی در جلوگیری از اتلاف تولید و لکه گیری پارچه بسیار مهم است. استانداردهای بالای خلوص هوا برای ارائه‌ی محصولات فری اویل و با کیفیت در صنعت نساجی الزامی است.

۵- گاز طبیعی

صنعت گاز طبیعی چندین برنامه با تقاضای بالا مانند انتقال گاز، حذف و بازیافت بخار را می‌طلبد که از هوای فشرده سود می‌برند.

۶- خشک شویی

خشک شویی شامل فرایندهایی مانند فشار دادن لباس و پردازش آن است، جایی که وجود هوای فشرده‌ی بدون روغن حیاتی است.

۷- بازیابی انرژی

وقتی صحبت از بازیابی انرژی از راه دور می‌شود، عملکرد قابل اعتماد بسیار حیاتی است. از آنجا که کمپرسور باد فری اویل نیاز به نگهداری کمی دارد و به ندرت خراب می‌شود(کمپرسور اویل فری با کیفیت)، برای این کاربرد بسیار مناسب به نظر می‌رسد.

۸- پلاستیک

در تولید پلاستیک، تلفات ناگهانی هوا می‌تواند کل عملیات را متوقف کند. یک بار دیگر، قابلیت اطمینان کمپرسورهای هوای بدون روغن، آن‌ها را به گزینه‌ی مناسبی برای این صنعت تبدیل می‌کند.

۹- نجاری

مشاغل نجاری مانند تولیدکنندگان مبلمان و تجهیزات آسیاب به عملکرد مقرون به صرفه‌ی کمپرسورهای هوا نیاز دارند و کمپرسورهای بدون روغن در اینجا بهترین انتخاب هستند.

۱۰- کاربردهای کم فشار

کمپرسورهای بدون روغن برای کاربردهای کم فشار ایده آل تلقی می‌شوند.

۱۱- لوله کشی

برای آزمایش فشار آب سیستم‌های لوله کشی، وجود کمپرسورهای تمیز و بدون روغن بسیار ضروری است.همچنین تست لوله های گاز در ساختمانها.

۱۲- نقاشی

بدون کمک کمپرسور باد، نقاشی می‌تواند بسیار خسته کننده باشد. از آنجا که مطمئنا نمی‌خواهید رنگ خود را به روغن آلوده کنید، کمپرسورهای بدون روغن نوع ارجح برای این کاربرد هستند.

لیست مزایا کمپرسور باد فری اویل یا همان بدون روغن فراتر از موارد ذکر شده است. تقریبا به هر صنعتی که بیندیشید، هوای فشرده‌ی بدون روغن نقش مهمی در برخی از جنبه‌های آن دارد.

اگر با مطالعه موارد فوق و مزایای کمپرسور های باد فری اویل، حس کردید که شما هم به این کمپرسور نیاز دارید، وقت را به غنیمت بشمارید و با مراجعه به فروشگاه سایت ایران پمپ، نسبت به خرید کمپرسور باد فری اویل اقدام نمایید.

مطالب مرتبط

راه های جلوگیری از افت فشار کمپرسور باد

کمپرسور باد به عنوان یک دستگاه صنعتی مناسب برای فعالیت های نیازمند به هوای فشرده شناخته شده است. در طول کار با این دستگاه، ممکن است با مشکلاتی روبه‌رو شود،...

با مزایای تعویض به موقع فیلتر کمپرسور باد آشنا شوید!

کمپرسور باد همواره برای کارکردن به قطعاتی نیاز دارد، قطعاتی که هر کدام وظیفه ای را به دوش کشیده و تاثیری در روند کارکرد کمپرسور هوا دارد. یکی از مهم...

چرا مخزن کمپرسور هوا پر نمی‌شود؟

تمام کسانی که با کمپرسور هوا کار می‌کنند، ممکن است هرازگاهی با مشکلات فنی و غیرفنی دسته و پنجه نرم کنند. مشکلاتی مانند نشتی هوا کمپرسور، لرزش زیاد، خاموش شدن...

چگونگی آماده سازی کمپرسور هوا برای زمستان

با سپری شدن فصل پاییز و نزدیک شدن به زمستان، دمای هوا کاهش پیدا می‌کند. با رسیدن زمستان و سرد شدن هوا وقت آن است که کمپرسور خود را بازرسی...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *