مهدیه درخشانی دوشنبه ، 4 نوامبر ، 2019 | 10:36 بازدید: 615 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

اگر می خواهید با ابزار آلات بادی کار کنید به احتمال زیاد با کمپرسور هوا آشنایی دارید چرا که این نوع از کمپرسور از قدرتمند ترین ابزار لازم برای تامین انرژی و نیروی لازم برای این نوع از ابزارآلات هستند! از این نوع از کمپرسورها در وسایل و ابزارهای مختلفی استفاده می شود که در ادامه می توانید، لیست مهم ترین آن ها را مشاهده کنید:

  • انواع میخکوب
  • انواع چکش
  • انواع منگنه کوب های بادی
  • پیستوله های رنگ پاش بادی
  • پرچ کن ها
  • و …

انواع کمپرسور هوا

انواع کمپرسور هوا

برای دسته بندی کردن کمپرسورهای بادی معمولا از معیار حجم مخزن استفاده می کنند! جالب است بدانید که کمپرسورهای بادی سبک به راحتی قابل حمل هستند اما مدل هایی که سنگین تر هستند، برای حمل آن ها از چرخ کمک گرفته می شود. چرخ باعث می شود که به راحتی بتوانید پمپ باد های سنگین را حمل و نقل کنید!

اگر می خواهید یک کمپرسور بادی خریداری کنید، باید بدانید که مهم ترین عامل در خرید این نوع از کمپرسورها حجم مخزن است که با توجه به کارایی که به آن احتیاج دارید، مشخص می شود! باید بدانید که هر چه میزان مخزن باد بزرگ تر باشد، حجم خروجی باد نیز بیشتر خواهد بود! این حجم بیشتر باشد باعث می شود که یک پمپ باد انرژی بیشتری را تامین کند، بنابراین بهتر است که حتما میزان انرژی لازم خود را مشخص کنید و بعد از آن به خرید کمپرسور باد بروید.

از دیگر انواع دسته بندی کمپرسور هوا می توان به دسته بندی بر اساس سیستم روانکاری اشاره کرد. یکی از نکاتی در خرید کمپرسور هوا سیستم روانکاری باید رعایت کرد، مدل با روغن یا بدون روغن آن است. البته بدون روغن هم می تواند سیستم روانکاری کار کند، به این صورت که از روان کننده نوع فشار استفاده شود.

سیستم روانکاری روغنی

یکی از نکاتی در خرید کمپرسور هوا باید بدانیم این است که اگر کمپرسور باد شما از سیستم روانکاری روغنی باشد، باید بدانید که رسیدن به قطعات داخلی در این زمینه می تواند به شما کمک شایسته ای بکند! معمولا کمپرسورهای بادی که از سیستم روانکاری روغنی استفاده می کنند، دارای وزن بیشتری هستند که باید در بازه زمانی های خاص و مشخصی به تعویض روغن آن ها پرداخت

به این مطلب هم سر بزنید :  معرفی انواع کمپرسور + [ تصویر و توضیحات ]

مزیت اصلی این نوع از کمپرسورهای باد این است که صدای کمتری دارند و طول عمر بیشتری دارند. البته این نوع از کمپرسورها در بلند مدت عملکرد ضعیف تری از خود را نشان داده اند!

سیستم روانکاری بدون روغن

اگر از کمپرسور بادی استفاده می کنید که بدون روغن، سیستم روانکاری آن کار می کند باید بگوییم که در سیستم های این نوع از کمپرسورها از روانکارهای دائمی استفاده می شود!

یکی از نقاط ضعفی که در مورد این نوع از کمپرسورهای هوا وجود دارد این است که باید بصورت دائم و منظم آن ها را سرویس کنید، در غیر این صورت باید هزینه زیادی برای تعمیر آن ها بپردازید. البته از مزیت های این نوع از کمپرسورهای هوا می توان به سبک بودن آن ها اشاره کرد.

اگر به کمپرسوری نیاز دارید که بتوانید، فشار را کنترل کنید باید بگوییم که این نوع از کمپرسورها که از سیستم روانکاری دائمی استفاده می کنند، قابلیت تنظیم و کنترل فشار ندارند. شما می توانید از این نوع کمپرسورها برای کاربری های سنگین و سخت استفاده کنید و از انتخاب خود راضی باشید.

کمپرسور هوا ثابت

از نوع دیگر کمپرسورها می توان به آن هایی اشاره کرد که قابلیت حمل و نقل و جا به جایی ندارند! این نوع از کمپرسورها در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرند که بیشترین کاربرد را دارند. شما می توانید از این نوع کمپرسورها در پارکینگ ها، تعمیرگاه ها و سیستم های ساختمانی استفاده کنید که نیازی به حمل و نقل پمپ باد نباشد!

کمپرسور هوا کوچک

نوعی دیگر از کمپرسورها که رواج بیشتری دارند، کمپرسور هوا کوچک هستند که در وسایلی مانند میخ کوب ها، منگنه کوب های بادی و ابزارآلات بادی کاربرد دارند.

به این مطلب هم سر بزنید :  انتخاب پمپ باد مناسب برای استفاده خانگی

دسته بندی کمپرسورهای بادی از لحاظ فنی

اگر خواسته باشیم که کمپرسور بادی را از لحاظ فنی و تخصصی دسته بندی کنیم به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

  • تک مرحله ای
  • دو مرحله ای

کمپسور باد تک مرحله ای

کمپرسوهای بادی تک مرحله از یک یا چند سیلندر تشکیل شده اند که برای ورودی مورد استفاده قرار می گیرند. در این نوع از کمپرسورها از یک نوع گاز ورودی استفاده می شود.

کمپسور هوا دو مرحله ای

در این نوع از کمپرسور هوا از حداقل دو سیلندر استفاده می شود. این نوع از کمپرسور باد دارای چند مزیت است که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فشار هوای بالا برای مصارف سنگین
  • کارکرد چندین ابزار بدون کاهش فشار

چه ویژگی هایی را برای خرید کمپرسور باد، باید در نظر داشته باشیم؟

چه ویژگی هایی را برای خرید کمپرسور باد، باید در نظر داشته باشیم؟

اگر قصد خرید کمپرسور را دارید، باید بدانید که دانستن نکاتی در خرید کمپرسور هوا به شما کمک زیادی خواهد کرد که این موارد شامل:

ظرفیت

ظرفیت کمپرسوری که می خواهید، خریداری کنید، چقدر است؟ جواب این سوال را وقتی می توانید بدهید ک بدانید، قرار است چه کاری را از کمپرسور خود بخواهید. پس در ابتدای کار حتما مشخص کنید که چه کاربری را برای کمپرسور باد در نظر گرفته اید؟

فرکانس

فرکانس کمپسور هوای شما چه قدر باید باشد؟ این مبحث کمی تخصصی است و اگر برای کارگاه یا کارخانه خود می خواهید، کمپرسور باد بخرید، بهتر است با مهندسین خود مشورت کنید تا به نتیجه دقیق تری در این زمینه برسید!

مدت زمان کارکرد

شما نیاز دارید که کمپرسور هوای شما تا چه مدت زمانی کار کند و نیاز به خاموش شدن نداشته باشد؟ این موضوع مخصوصا در قیمت کمپرسور باد بسیار تاثیرگذار است و برای کار شما هم بسیار ضروری به نظر می رسد. در این زمینه بهتر است که حتما مدت زمان کارکرد پمپ باد خود را مشخص کنید.

به این مطلب هم سر بزنید :  نحوه تشخیص قدرت کمپرسور

در بعضی مواقع ممکن است که پمپ باد بصورت 24 ساعته روشن باشد و کار کند اما در بعضی مواقع دیگر ممکن است که پمپ باد را برای تنها یک ساعت مورد استفاده قرار دهند. این تفاوت ها در انتخاب پمپ باد هم تاثیر خواهد گذاشت. صحبت با فردی که در این زمینه تخصص و دانش کافی را دارد، می تواند به شما کمک کند.

قابلیت حمل

قابلیت حمل کمپرسور هوا یک عامل کلیدی در انتخاب آن می باشد. کمپرسورهای قابل حمل در اشکال و اندازه های مختلف در دسترس هستند. مدل های کوچکتر به اندازه ی کافی برای حمل سبک می باشند ولی مدل های بزرگتر دارای چرخ هایی هستند که کمپرسور را قابل حمل می کنند.

عموما این کمپرسورهای کوچک در زمینه های مختلف و در صنایع مختلف استفاده می شود از قبیل: باد کردن لاستیک های اتومبیل، تامین انرژی مورد نیاز جهت ضربه زدن به میخ، رنگ کردن، استفاده در انواع مختلف ماشین آلات سنگین و غیره می باشد. اگر شما دنبال یک کمپرسور هوا قابل حمل مناسب برای کار روی یک خودرو یا یک گاراژ می باشید شما نیازمند یک دستگاه قدرتمند با ذخیره هوای بالا هستید که به صورت عمودی باشد تا فضای کمتری را اشغال کند و حجمی حدود ۲۰ الی ۳۰ لیتر را دارا باشد.

چند نکته در رابطه با خرید کمپرسور هوا

کمپرسورهای ثابت نوع دیگری از کمپرسور هوا می باشند که به یک منطقه خاص بسته شده و به طور مستقیم به مدار سیم کشی ساختمان می شوند. معمولا کمپرسور های ثابت برای پارکینگ ها، تعمیرگاه های آموزشی مناسب هستند چراکه این کمپرسورها قابلیت این را دارند که به ابزارهای مختلف بادی متصل شوند و با هزینه ی کمتر قابلیت بالایی را ارائه می دهد.

تماس با ما

 

مطالب مرتبط

راهنمای خرید پمپ باد

پیدا کردن و خرید پمپ باد مناسب برای افراد کم تجربه می‌تواند بسیار مشکل باشد. پارامترهای زیادی وجود دارند که کمپرسور هوای مناسب کار ما را مشخص می‌کنند. اگر نتوانید...

تعمیر و عیب یابی پمپ باد در مشهد

اگر پمپ باد شما هم دچار مشکل شده است حتما تا ادامه این مقاله همراه ما باشید. در این مقاله به تعمیر پمپ باد و علت های مختلف خرابی پمپ...

پیشگفتاری درباره کمپرسورهای ایران پمپ

کمپرسورهای ایران پمپ نوعی ماشین است که از آن برای افزایش فشار سیالات تراکم پذیر استفاده می شود. استفاده از قدرت هوای فشرده به عنوان یک ...

مهم ترین نکات ایمنی و نگهداری از پمپ باد

پمپ باد به عنوان موتور محرکه دستگاه های پنوماتیکی یکی از مهم ترین ابزارهای صنعتی است و خریداران و مالکین باید برای افزایش عمر و نگهداری از این دستگاه ها...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *