راهنما

نکاتی را که در خرید کمپرسور هوا باید بدانیم

آپدیت شده در: 31 فروردین 1401

اگر می خواهید با ابزار آلات بادی کار کنید به احتمال زیاد با کمپرسور هوا آشنایی دارید چرا که این نوع از کمپرسور از قدرتمند ترین ابزار لازم برای تامین انرژی و نیروی لازم برای این نوع از ابزارآلات هستند! از این نوع از کمپرسور ها در وسایل و ابزارهای مختلفی استفاده می شود که در ادامه می توانید، لیست مهم ترین آن ها را مشاهده کنید:

  • انواع میخکوب
  • انواع چکش
  • انواع منگنه کوب های بادی
  • پیستوله های رنگ پاش بادی
  • پرچ کن ها
  • و …

Array

انواع کمپرسور هوا

اگر به فکر خرید کمپرسور هوا هستید بهتر است ابتدا از معیار حجم مخزن شروع کنید! جالب است بدانید که کمپرسور های بادی سبک به راحتی قابل حمل هستند اما مدل هایی که سنگین تر هستند، برای حمل آن ها از چرخ کمک گرفته می شود. چرخ باعث می شود که به راحتی بتوانید پمپ باد های سنگین را حمل و نقل کنید!

اگر می خواهید یک کمپرسور باد خریداری کنید، باید بدانید که مهم ترین عامل در خرید این نوع از کمپرسور ها حجم مخزن است که با توجه به کارایی که به آن احتیاج دارید، مشخص می شود! باید بدانید که هر چه میزان مخزن باد بزرگ تر باشد، حجم خروجی باد نیز بیشتر خواهد بود! این حجم بیشتر باشد باعث می شود که یک پمپ باد انرژی بیشتری را تامین کند، بنابراین بهتر است که حتما میزان انرژی لازم خود را مشخص کنید و بعد از آن به خرید کمپرسور باد بروید.

از دیگر انواع دسته بندی کمپرسور هوا می توان به دسته بندی بر اساس سیستم روانکاری اشاره کرد. یکی از نکاتی در خرید کمپرسور هوا سیستم روانکاری باید رعایت کرد، مدل با روغن یا بدون روغن آن است. البته بدون روغن هم می تواند سیستم روانکاری کار کند، به این صورت که از روان کننده نوع هوا یا آب استفاده شود.

Array

سیستم روانکاری روغنی

یکی از نکاتی در خرید کمپرسور هوا باید بدانیم این است که اگر کمپرسور باد شما از سیستم روانکاری روغنی باشد، باید بدانید که رسیدن به قطعات داخلی در این زمینه می تواند به شما کمک شایسته ای بکند! معمولا کمپرسورهای بادی که از سیستم روانکاری روغنی استفاده می کنند، دارای وزن بیشتری هستند که باید در بازه زمانی های خاص و مشخصی به تعویض روغن آن ها پرداخت

مزیت اصلی این نوع از کمپرسورهای باد این است که صدای کمتری دارند و طول عمر بیشتری دارند. البته این نوع از کمپرسورها در بلند مدت عملکرد ضعیف تری از خود را نشان داده اند!

Array

سیستم روانکاری بدون روغن

اگر از کمپرسور بادی استفاده می کنید که بدون روغن، سیستم روانکاری آن کار می کند باید بگوییم که در سیستم های این نوع از کمپرسورها از روانکارهای دائمی استفاده می شود!

یکی از نقاط ضعفی که در مورد این نوع از کمپرسور های هوا وجود دارد این است که باید بصورت دائم و منظم آن ها را سرویس کنید، در غیر این صورت باید هزینه زیادی برای تعمیر آن ها بپردازید. البته از مزیت های این نوع از کمپرسورهای هوا می توان به سبک بودن آن ها اشاره کرد.

اگر به کمپرسوری نیاز دارید که بتوانید، فشار را کنترل کنید باید بگوییم که این نوع از کمپرسورها که از سیستم روانکاری دائمی استفاده می کنند، قابلیت تنظیم و کنترل فشار ندارند. شما می توانید از این نوع کمپرسورها برای کاربری های سنگین و سخت استفاده کنید و از انتخاب خود راضی باشید.

Array

کمپرسور هوا ثابت

از نوع دیگر کمپرسور ها می توان به آن هایی اشاره کرد که قابلیت حمل و نقل و جا به جایی ندارند! این نوع از کمپرسورها در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرند که بیشترین کاربرد را دارند. شما می توانید از این نوع کمپرسورها در پارکینگ ها، تعمیرگاه ها و سیستم های ساختمانی استفاده کنید که نیازی به حمل و نقل پمپ باد نباشد!

Array

کمپرسور هوا کوچک

نوعی دیگر از کمپرسورها که رواج بیشتری دارند، کمپرسور باد کوچک هستند که در وسایلی مانند میخ کوب ها، منگنه کوب های بادی و ابزارآلات بادی کاربرد دارند. از انواع آنها میتوان به نمونه های روغنی و بدون روغن ، صدا دار و بدون صدا اشاره کرد. معمولا به کمرسور هایی که حجم مخزن آنها بین 10 تا 30 لیتر باشد، به طوری که یک نفر بتواند به تنهایی این وسیله را جابه جا کند،پمپ باد کوچک گفته میشود.از نمونه های بی صدا میتوان به مدلهای یخچالی و اویل فری اشاره کرد. همچنین از نمونه های صدا دار میتوان به مدلهای سیلندری یا کوبل و براشلس اشاره کرد.

Array

دسته بندی کمپرسور های بادی از لحاظ فنی

اگر خواسته باشیم که کمپرسور باد را از لحاظ فنی و تخصصی دسته بندی کنیم به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

  • تک مرحله ای
  • دو مرحله ای

کمپرسور باد تک مرحله ای

کمپرسوهای بادی تک مرحله از یک یا چند سیلندر تشکیل شده اند که برای ورودی مورد استفاده قرار می گیرند. در این نوع از کمپرسورها از یک نوع گاز ورودی استفاده می شود.

کمپرسور هوا دو مرحله ای

در این نوع از کمپرسور هوا از حداقل دو سیلندر استفاده می شود. این نوع از کمپرسور باد دارای چند مزیت است که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فشار هوای بالا برای مصارف سنگین
  • کارکرد چندین ابزار بدون کاهش فشار

Array

چه ویژگی هایی را برای خرید کمپرسور باد ، باید در نظر داشته باشیم؟

اگر قصد خرید کمپرسور هوا را دارید، باید بدانید که دانستن نکاتی در خرید کمپرسور هوا به شما کمک زیادی خواهد کرد که این موارد شامل:

ظرفیت مخزن

ظرفیت مخزن کمپرسوری که می خواهید، خریداری کنید، چقدر است؟ جواب این سوال را وقتی می توانید بدهید ک بدانید قرار است چه کاری را از کمپرسور خود بخواهید. پس در ابتدای کار حتما مشخص کنید که چه کاربردی را برای کمپرسور باد در نظر گرفته اید؟ سپس با کمک یک تکنسین میتوانید حجم مورد نیاز برای مخزن کمسور هوا را بدست آورید.

فرکانس

فرکانس کمپرسور هوای شما چه قدر باید باشد؟ این مبحث کمی تخصصی است و اگر برای کارگاه یا کارخانه خود می خواهید، کمپرسور باد بخرید، بهتر است با مهندسین خود مشورت کنید تا به نتیجه دقیق تری در این زمینه برسید!

مدت زمان کارکرد

شما نیاز دارید که کمپرسور هوای شما تا چه مدت زمانی کار کند و نیاز به خاموش شدن نداشته باشد؟ این موضوع مخصوصا در قیمت کمپرسور باد بسیار تاثیرگذار است و برای کار شما هم بسیار ضروری به نظر می رسد. در این زمینه بهتر است که حتما مدت زمان کارکرد پمپ باد خود را مشخص کنید.

در بعضی مواقع ممکن است که پمپ باد بصورت 24 ساعته روشن باشد و کار کند اما در بعضی مواقع دیگر ممکن است که پمپ باد را برای تنها یک ساعت مورد استفاده قرار دهند. این تفاوت ها در انتخاب پمپ باد هم تاثیر خواهد گذاشت. صحبت با فردی که در این زمینه تخصص و دانش کافی را دارد، می تواند به شما کمک کند.

قابلیت حمل

قابلیت حمل کمپرسور هوا یک عامل کلیدی در انتخاب آن می باشد. کمپرسورهای قابل حمل در اشکال و اندازه های مختلف در دسترس هستند. مدل های کوچکتر به اندازه ی کافی برای حمل سبک می باشند ولی مدل های بزرگتر دارای چرخ هایی هستند که کمپرسور را قابل حمل می کنند.

عموما این کمپرسورهای کوچک در زمینه های مختلف و در صنایع مختلف استفاده می شود از قبیل: باد کردن لاستیک های اتومبیل، تامین انرژی مورد نیاز جهت ضربه زدن به میخ، رنگ کردن، استفاده در انواع مختلف ماشین آلات سنگین و غیره می باشد. اگر شما دنبال یک کمپرسور هوا قابل حمل مناسب برای کار روی یک خودرو یا یک گاراژ می باشید شما نیازمند یک دستگاه قدرتمند با ذخیره هوای بالا هستید که به صورت عمودی باشد تا فضای کمتری را اشغال کند و حجمی حدود 150 الی 250 لیتر را دارا باشد.

Array

کمپرسور های ثابت نوع دیگری از کمپرسور هوا می باشند که به یک منطقه خاص بسته شده و به طور مستقیم به مدار سیم کشی ساختمان می شوند. معمولا کمپرسور های ثابت برای پارکینگ ها، تعمیرگاه های آموزشی مناسب هستند چراکه این کمپرسورها قابلیت این را دارند که به ابزارهای مختلف بادی متصل شوند و با هزینه ی کمتر قابلیت بالایی را ارائه می دهد.

روغنی یا بدون روغن

همانطور که قبلا هم گفتیم کمرپسور ها در 2 نوع روغنی و بدون روغن تولید میشوند.کمپرسور های باد بدون روغن یا اویل فری بیشتر در مصارف بهداشتی، خوراکی، بیمارستانی و امثالهم مورد استفاده قرار میگیرند.اما مدلهای روغنی بیشتر در کارگاههای صنعتی یا کارخانه ها استفاده میشوند.

کمپرسور هوا دائم کار باشد یا نه

باید بدانید کمرپسور هوایی که نیاز دارید باید دائما در حال تولید هوای فشرده باشد و به صورت 24 ساعته کار کند یا نه. اگر این مورد را نمیدانید حتما از همکارانتان پرس و  جو نمایید.این مساله در هزینه خرید کمپرسور هوا بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

کمپرسور باد ایرانی یا خارجی

آیا نیاز دارید که کمرسور باد خارجی بخرید یا ایرانی؟ در حال حاضر شرکت های ایرانی معتبری وجود دارند که محصولات تولیدی آنها با نمونه های خارجی در رقابت است.اما مساله مهمتر این است که به دلیل تحریم ها، قطعات یدکی کمپرسور های هوای خارجی در بازار موجود نیست یا به زحمت پیدا خواهد شد. در صورتیکه قطعه هم پیدا شود دارای قیمت بسیار زیادی خواهد بود.

پس بهتر است از نمونه های با کیفیت ایرانی استفاده کنید که علاوه بر دردسترس بودن قطعات ، دارای گارانتی واقعی و بدون قید و شرط نیز میباشد.

کمپرسور هوا تک فاز یا 3 فاز

طبیعتا اگر برای استفاده در کارخانه نیاز به کپرمسور هوا دارید بهتر است از نمونه های 3 فاز استفاده کنید تا هم برق کمتری مصرف کنید و هم کمپرسور هوا دارای قدرت بیشتری باشد.حداکثر حجم مخزن برای کمپرسور باد تکفاز 1000 لیتر میباشد.اگر به کمپرسور بزرگتری نیاز دارید حتما از مدلهای 3 فاز استفاده کنید.

امیدواریم این محتوا برایتان مفید بوده باشد.چنانچه هرگونه نظر یا سوالی داذرید در قسمت نظرات مطرح نمایید تا در کوتاهترین زمان به شما پاسخ دهیم.

Array

 

ایران پمپ ⭐ مرجع معرفی انواع کمپرسور و پمپ باد

نوشته های مشابه

‫14 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟