مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

راهنمای انتخاب پمپ آب | از 0 تا 100 خرید پمپ آب

آپدیت شده در: 12 بهمن 1401

ایران پمپ یکی از برندهای تولید پمپ در ایران است که با توجه به کیفیت بی نظیر محصولاتش در بازار ایران جایگاه خوبی پیدا کرده است.معمولا افرادی که به دنبال انتخاب  پمپ آب هستند بر اساس یک سری از مشخصات و ویژگی هایی که به آن ها گفته می شود به انتخاب پمپ می پردازند!

امروز می خواهیم با شما در مورد ایران پمپ و نحوه انتخاب پمپ آب بیشتر صحبت کنیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا در پایان بتوانید، خودتان یک پمپ را انتخاب کنید.


چگونه یک پمپ آب انتخاب کنم؟

همانطور که می دانید برای انتخاب یک پمپ آب باید از بین انواع مدل ها و برند های موجود در این زمینه انتخاب صحیحی داشته باشید. نحوه انتخاب پمپ نیاز به مهارت و تخصصی دارد که امروز در سایت ایران پمپ آن را به طور کامل برای شما به اشتراک می گذاریم.

Array

توجه به میزان دبی و فشار پمپ

پمپ ها معمولا فقط یک وظیفه مهم دارند و آن هم این است که یک مایع را از نقطه ای به نقطه ی دیگری منتقل کنند. اگر می خواهید از ایران پمپ، یک مدل پمپ انتخاب کنید، به شما توصیه می کنیم که این نکته را در نظر داشته باشید که بین فشار و دبی پمپ رابطه معکوس وجود دارد! اگر آدم فنی نباشید احتمالا منظور ما را متوجه نشده اید. در ادامه توضیح بیشتری در این رابطه می دهیم.

مفهومی که بالا گفتیم به این معنا است که هر چه پمپ مایع بیشتری را بتواند، انتقال دهد، فشار کم تری در این بین تولید می شود و بر عکس این موضوع هم درست است که هرچه میزان کم تری مایع توسط پمپ جا به جا شود، فشار آن نیز بیشتر خواهد بود.

Array

نوع سیالی که منتقل می شود

نکته ی دیگری که در انتخاب یک پمپ مد نظر داشته باشید، نوع سیالی است که پمپ قابل به انتقال آن است. مایعی که پمپ های ایران پمپ قادر به انتقال آن هستند، عبارت است از:

  • آب آشامیدنی
  • آب کشاورزی
  • مایعات موجود در فاضلاب های شهری
  • مایعات موجود در فاضلاب های صنعتی
  • مواد شیمیایی و سمی که انسان نمی تواند آن ها را منتقل کند!
  • مواد اشتعال پذیر و سوختنی
  • انواع مایعات اسیدی
  • و …

با توجه به نیازی که دارید، حتما در هنگام خرید پمپ به این موارد توجه کنید. پمپ های تولید شده در کارخانه ایران پمپ دارای ویژگی هایی است که در دیگر پمپ های ایرانی معمولا یافت نمی شود.

Array

مشخصات فیزیکی و فنی پمپ:

در هنگام خرید پمپ از ایران پمپ یا هر برند دیگری باید به یک سری از مشخصات توجه ویژه ای داشته باشید. در ادامه این موارد را تک به تک بررسی می کنیم تا شما در انتخاب پمپ، هوشمندانه تر عمل کنید:

دمای کاری

شاید شما بخواهید که سیالات مذاب یا با حرارت بالا یا بسیار پایین را منتقل کنید. برای این کار حتما باید پمپ شما در آن محدوده بتواند کار کند. این از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید. ابتدا سعی کنید قبل از به خرید پمپ، حتما نیاز های خود را بنویسید، این کار در انتخاب یک پمپ بسیار به شما کمک می کند.

محدوده درجه حرارت

برخی از پمپ ها نمی توانند بصورت مداوم کار کنند و باید هر از گاهی خاموش باشند تا بازدهی آن ها افزایش پیدا کند. محدوده درجه حرارت به شما کمک خواهد کرد که انتخاب بهتری در این زمینه داشته باشید.

شما با سوال از فروشنده هم می‌ توانید متوجه این موضوع شوید که آیا پمپ شما می تواند بصورت مداوم روشن باشد و کار کند؟ این موضوع هم متناسب با نیاز شما باید تنظیم شود.

میزان گرانروی یا ویسکوزیته

شما با توجه به مایعی که می‌ خواهید آن را منتقل کنید، باید از فروشنده بپرسید که میزان گرانروی یا ویسکوزیته پمپ چیست؟

پمپ های تولید شده در ایران پمپ دارای انواع مختلفی از گرانروی یا ویسکوزیته هستند که شما با توجه به نیاز خود می‌ توانید، پمپ مورد نظر خود را انتخاب کنید. ویسکوزیته یا گرانروی به معنای اصطکاک یا مقاومت یک مایع است. پمپ باید بتواند آن مایع آن میزان خاص از گرانروی را به راحتی منتقل کند.

Array

میزان املاح و ذرات جامد

شما اگر بخواهید آب های تصفیه نشده یا هر مایع تصفیه نشده دیگری را منتقل کنید، پس از مدتی از کارایی پمپ شما کم می‌ شود. شما باید میزان املاح و ذرات جامدی که می خواهید، منتقل کنید را مورد بررسی قرار دهید. پمپ های ایران پمپ دارای تنوع زیادی در این مشخصات هستند که با توجه به نیاز شما تولید شده اند و شما تنها باید نوع پمپ مورد نظری را که می خواهید، انتخاب کنید.

ظرفیت و مقدار آبدهی

اگر برای مصارف صنعتی پمپ می خواهید از مهندس کارخانه یا کارگاه خود در این زمینه حتما سوال بپرسید. ظرفیت و مقدار آبدهی از مهم ترین معیارهایی است که حتما باید مورد توجه قرار بگیرد تا کاری که از پمپ می خواهید به بهترین صورت انجام شود.

ارتفاع آبدهی

اگر می خواهید آب را در ارتفاع های بلندی مورد استفاده قرار بدهید به میزان ارتفاعی که پمپ آب را می تواند منتقل کند، حتما توجه کنید تا در آینده دچار مشکل بابت این موضوع نشوید.

Array

منبع مکش

یکی دیگر از موضوعاتی که در انتخاب پمپ می تواند، اهمیت داشته باشد، منبع مکش است. شما اگر می خواهید، پمپ شما آب دریا، آب چاه، آب مخزن و … را مکش کند برای هر کدام باید یک منبع متفاوت در نظر گرفته باشید.

Array

توجه به منحنی پمپ ها

در ایران پمپ تمامی توضیحات مربوط به این قسمت در کاتالوگ وجود دارد که به راحتی می‌توانید، آن را مطالعه کنید. مشاهده فروشگاه محصولات ایران کمپرسور نیز به شما کمک می‌کند که انتخاب بهتری داشته باشید و راحت برای بتوانید پمپی را انتخاب کنید که برای شما کارایی بهتری داشته باشد. کارایی و کارآمدی در پمپ ها، حرف اول را می زند، پس در مورد آن توجه کنیدو

نکته پایانی:

اگر می خواهید برای کارهای تخصصی از پمپ ها استفاده کنید، از مهندسین شرکت خود بخواهید با استفاده از فرمول های مشخص در این زمینه برای شما ظرفیت پمپ اب مورد نیازتان را محاسبه کند.

راهنمای انتخاب پمپ آب | از 0 تا 100 خرید پمپ آب

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫19 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟