Onliner جمعه ، 3 آوریل ، 2020 | 3:32 بازدید: 583 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

کمپرسور سردخانه دارای طیف گسترده ای می باشد که بر اساس عملکرد به اسکرو یا پیستونی یا اسکرال، نوع مبرد آمونیاک یا فریون ، ساختمان هرمتیک (بسته)، سمی هرمتیک (نیمه بسته) و باز و از نظر مراحل تراکم به تک مرحله یا دو مرحله ای دسته بندی می شود. کمپرسور سردخانه در واقع قلب سیکل برودتی و تجهیزات سردخانه می باشد و بر اساس نوع نیاز و بودجه، طراحی و انتخاب می شود.

فهرست مطالب

1-مقدمه

2-کمپرسور چیست؟

3-کمپرسور سردخانه

4-انواع کمپرسور سردخانه

5- کاربرد کمپرسور سردخانه ای در صنایع مختلف

6-روغن کمپرسور سردخانه

7-سخن پایانی

مقدمه

کمپرسور سردخانه یکی دیگر از انواع کمپرسور می باشد که با داشتن قدرت بسیار بالا در امر فشرده سازی و خنک سازی هوا، می تواند به راحتی محیط یک سردخانه بزرگ را خنک نگه دارد و با نگهداری دقیق هوا محصولات موجود در سردخانه را به شکلی سالم نگه داری کند. این محصول که در رده کمپرسورهای برودتی قرار می گیرد، می تواند با فشرده سازی هوای موجود در سردخانه اقدام به خنک کردن یک محیط نماید.

مزایای کمپرسور سردخانه عبارت اند از:

 • نصب آسان
 • تنوع ظرفیت
 • کاربرد فراوان
 • طراحی آسان
 • انتقال بدون روغن
 • مصرف کمتر از انرژی
 • دامنه ای وسیع از اسب بخار
 • برخورداری از فشارهای نسبتا بالا
 • برخورداری از دوام بالا و طول عمر زیاد
 • صرف هزینه اولیه کمتر نسبت به سایر کمپرسورها

حرکت یک سیال هیدرولیک در یک سیستم نیازمند پمپ یا کمپرسور است که هر دو اینکار را انجام میدهند اما با روش های متفاوت. پمپ ها قابلیت انتقال مایعات و گازها را دارند اما کمپرسورها معمولا فقط میتوانند گازها را منتقل کنند. با این مقاله از ایران پمپ همراه باشید.

کمپرسور چیست؟

کمپرسور

کمپرسور نوعی دستگاهی مخصوص کاهش حجم هوا  که به آن متراکم کننده یا فشرده کننده ی هوا نیز گفته می شود. کمپرسور مهمترین بخش چرخه سرمایش تراکمی است که امروزه در بسیاری از سیستم های تهویه مورد استفاده قرار می گیرد.

به این مطلب هم سر بزنید :  کمپرسور چیست؟

کار کمپرسورها ایجاد نیروی مکش لازم برای مکیدن گاز مبرّد از اواپراتور، تراکم کردن گاز و سپس فرستادن آن به کندانسور است، که در آن گاز به مایع تبدیل می شود .

کمپرسور سردخانه

سردخانه

سردخانه یکی از مهمترین قسمت‌ کارخانه‌ مواد غذایی است زیرا محصولات غذایی، سبزیجات و میوه‌ها تا زمانی که به بازار عرضه می‌شوند باید در جایی مناسب و خنک نگهداری شوند تا تازگی وطعم خود را از دست ندهند. کمپرسور سردخانه به عنوان قلب تپنده سیستم سرمایش شناخته شده و نقش آن در سیستم برودت این است که کاز عبوری کرده از اوتاپراتور را مکش می کند و با افزایش تراکم این گاز، دما و فشار آن را افزایش می دهد و به منظور دفع گرمای گرفته شده در اواپراتور این گاز را به کندانسور می فرستد.

انواع کمپرسور سردخانه

کمپرسور چیلر

کمپرسور چیلر

کمپرسور چیلر دستگاهی برای سرد کردن آب است که برای سرمایش هوای ساختمان و یا سرد کردن ماشین آلات و محصولات صنعتی استفاده می شود. در سرمایش هوا نیازمند تجهیزاتی مانند فن کویل یا هواساز و … هستیم. گرمایی که چیلر از مایع می‌گیرد برای گرمای محیط و یا کاربردهای گرمایشی بهربرداری می‌شود، گاز مبرد کمپرسور چیلر در کندانسور به سه روش آبی، هوای و تبخیری خنک کاری می‌شود.

کمپرسور سردخانه آمونیاک

کمپرسور امونیاک

کمپرسور سردخانه آمونیاک همانطور که از اسمش پیداست با آمونیاک کار می‌کند و روش عملکرد آن مانند سردخانه فریونی است. آمونیاک در کمپرسور به صورت بخار متراکم شده و با فشار و دمای بالا وارد کندانسور می شود و گاز فشرده در کندانسور عمل تقطیر انجام می‌ دهد بدین وسیله آمونیاک از حالت گاز به مایع خالص تبدیل می‌شود.

کمپرسور سردخانه زیر صفر

کمپرسور زیر صفر

برخی سردخانه‌ها برای محصولاتی‌ که استفاده می کنند باید آن را در دمایی زیر صفر درجه نگهداری کنند که شامل: گوشت دام و طیور، همبرگر، بستنی، پنیر پیتزا و  برخی از میوه‌ها است. کمپرسورهای سردخانه دارای دمایی حداکثر45 درجه زیر صفر و ظرفیتی معادل 1.5 تا 70 اسب بخاراند، این کمپرسور در هنگام مکش بارگیری کمتری دارد و فشار کمتری بر کمپرسور وارد می‌شود.

به این مطلب هم سر بزنید :  چگونه نشتی کمپرسور هوا را پیدا کرده و آن را تعمیر کنیم؟

کمپرسور پیستونی برودتی سردخانه

کمپرسور برودتی

کمپرسور پیستونی برودتی یکی از پرکاربردترین و بهترین کمپرسور سردخانه است. این کمپرسور از گنجایش بالایی برخوردار است و پایین‌ترین تا بالاترین ظرفیت را پوشش می‌دهد و از یک یا چند سیلندر ساخته شده است. نحوه عملکرد این کمپرسور به گونه‌ای است که پیستون را به سمت پایین فشار می دهد و داخل سیلندر از فشار مکش کمی پرشده و مبرد وارد سیلندر می‌شود.

کمپرسور سردخانه برودتی اسکرال

 بروتی اسکرال

 

کمپرسور سردخانه برودتی اسکرال با پیشرفته ترین تکنولوژی ساخته شده که این کمپرسور معمولا به صورت ساختار ظاهری استوانه ای می باشند و تشکیل شده از دو مارپیچ ثابت و متحرک، که با چرخش مارپیچ متحرک عمل مکش انجام می شود و گاز به داخل کمپرسور راه می یابد و پس از افزایش فشار و تراکم سازی گاز از کمپرسور به سمت کندانسور رانده می شود.

کمپرسور سردخانه اسکرو

کمپرسور اسکرو

در کمپرسور سردخانه اسکرو دستگاه روتور پیچیشی وجود دارد که ماده مبرد در بین آن قرار دارد و فشرده می‌شود، این کمپرسور قابلیت آن را دارد که برای مقادیر کم گاز نیز فشار بالایی تولید کنند. از مزیت‌های خوب آن این است که مصرف انرژی بسیار پایینی نسبت به کمپرسور پیستونی دارد به گونه‌ای که می‌تواند بطور دائم کار کند. کمپرسور سردخانه‌ای اسکرو فاقد سوپاپ مکش و رانش بوده پس خنک کاری، روغن کاری و آب بندی قطعات متحرک تنها با پاشیدن روغن بر روی روتورها انجام می‌شود. به همین جهت سیستم روغن کاری و جداساز روغن در داخل و یا بیرون آن نصب می‌شود؛ و روغنی که بعد از کاهش دما از گاز جدا شده را به کارتل کمپرسور بازمی‌گردانند

کاربرد کمپرسور سردخانه ای در صنایع مختلف

کمپرسورهای مختلف در موارد متعددی استفاده می شود که مهمترین مصارف انواع کمپرسور سردخانه است که شامل کمپرسورها موارد زیر می باشند

 • استفاده در سیستم های تهویه مطبوع
 • سیستم های سرمایشی صنعتی
 • سردخانه های نگهداری مواد غذایی مختلف با دمای بیشتر از صفر یا کمتر از صفر
 • کشتارگاه های صنعتی
 • کشتی های حمل کالاها و مواد غذایی (مجهز به سردخانه های مخصوص)
 • صنایع مختلف فراوری انواع ماهی و گوشت قرمز و…
 • صنعت بستنی سازی
 • صنایع پتروشیمی
 • سردخانه ها و تونل های انجماد گوشت
 • صنایع مختلف آزمایشگاهی
 • صنایع حمل و نقل یا ناوگان کانتینری مجهز به یخچال ها و کانتینرهای سردخانه ای
 • قطارهای مخصوص حمل بار و مسافر
 • صنایع مخصوص پخت نان های مختلف
 • سردخانه های مربوط به فروشگاه ها یا مراکز خرید بزرگ
 • سیستم های ضد انفجار
به این مطلب هم سر بزنید :  کمپرسور پرتابل (سیار) چه نوعی از کمپرسور باد است؟

روغن کمپرسور سردخانه

 • روغن کمپرسور برودتی سردخانه ای باید ویژگی های زیر را داشته باشد :
 • روغن مورد استفاده باید با مبرد سرخانه سیستم برودتی سازگار باشد و مخلوط شدن روغن و مبرد نباید باعث بشود خواص روغن کاری روغن از بین برود .
 • روغن کمپرسور تبرید در شرایط مختلف دمایی و فشار های متفاوت کاری تغییر حالت دهد و یا به حالت جامد در بیاید .
 • روغن مورد استفاده در کمپرسور تبریدی می بایست عاری از آب یا هر گونه مواد دیگری که اثر منفی بر سیستم می گذارند باشد .
 • نشانگر گیج روغن که فشار کمپرسور سردخانه در مورد روغن را مشخص می کند باید پایین باشد و به منظور استفاده در کمپرسور تبرید هرمتیک و سمی هرمتیک می بایست مقومت دی الکتریکی بالایی داشته باشد .

سخن پایانی

به هنگام انتخاب کمپرسور سردخانه، باید مواردی شامل: ظرفیت سردخانه، نرخ برودتی و توان کمپرسور را دقت کنیم. همچنین نوع کندانسور و اواپراتور در انتخاب کمپرسور تأثیر گذار می باشند. طراحی و توزیع بار برودتی سردخانه نیازمند اطلاعات دقیق و بررسی های فنی همچون منطقه مورد استفاده ، شرایط آب و هوایی و … می باشد. در نهایت نوع کمپرسور و یونیت برودتی با توجه به ابعاد سردخانه و توان آن معین می شود.

به طور کلی هنگام خرید و فروش کمپرسور یکی از مهمترین نکات قیمت کمپرسور می باشد که عواملی همچون فشار کاری کمپرسور ، ظرفیت هوادهی،  توان موتور ، سروصدای ، هوای خشک کمپرسور و … تاثیر گذار می باشند.

مطالب مرتبط

چگونه بهترین نوع کمپرسور باد را انتخاب کنیم؟

کمپرسورهای هوا دستگاه‌های اولیه‌ و ضروری در بسیاری از مشاغل هستند. آن‌ها قدرت و نیروی طیف گسترده‌ای از ابزارها و دستگاه‌هارا تامین کرده و کاربردهای بسیاری دارند. کاربرد و موارد...

آشنایی با کمپرسور اسکرو – کاربردها، قطعات و نکات طلایی در مورد آن

کمپرسور اسکرو یکی از انواع کمپرسورهای صنعتی است که کاربردهای زیادی را در صنایع مختلف دارد. عملکرد پایه این دستگاه به شکلی است که با استفاده از حرکت دورانی دو...

بهترین پمپ باد برای تعمیرات موبایل و کامپیوتر

امروزه از پمپ‌های باد برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شود. یکی از این کاربردها، تعمیرات موبایل و کامپیوتر می‌باشد. هرچند نمی‌توان از هر پمپ بادی برای تعمیرات تخصصی و حساس استفاده...

نکاتی در مورد پمپ باد با موتور یخچال

پمپ باد از وسیله‌ های بسیار مهم و کاربردی در صنعت به شمار می‌رود که از آن ‌ها برای رنگ کاری، باد کردن لاستیک خودرو، باز کردن پیچ ‌ها به...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *