Uncategorized @fa

چگونه دوچرخه را باد کنیم؟ باد زدن دوچرخه در خانه

آپدیت شده در: 13 دی 1402

دوچرخه یکی از وسایل حمل و نقل است که طرفداران زیادی دارد و دوچرخه سواری ورزش و تفریحی محبوب بین همه سنین است. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای این وسیله رخ دهد، پنچر شدن لاستیک آن است. البته این مشکل حل نشدنی نیست و خودتان می توانید آن را برطرف کنید. اگر می پرسید چگونه دوچرخه  را باد کنیم باید بگوییم که لازم است یک پمپ باد یا تلمبه بخرید! این وسیله را می توانید در مکانیکی های ماشین یا موتور سیکلت به راحتی پیدا کنید.

چگونه دوچرخه را پنچرگیری کنیم؟

باد کردن لاستیک دوچرخه کار دشواری نیست؛ اما ممکن است بلد نباشید و بپرسید چگونه دوچرخه را باد کنیم. همچنین ممکن است گمان کنید این کار به باد کردن لاستیک با پمپ باد خودرو  شباهت دارد. در ویدئو زیر می توانید نحوه باد زدن دوچرخه را ببینید:

همچنین مراحل باد زدن دوچرخه را به ترتیب برای شما توضیح داده ایم

پمپ یا تلمبه دوچرخه را آماده کنید!

در قدم اول باید یک پمپ باد دستی یا تلمبه برای دوچرخه آماده کنید. لاستیک دوچرخه با توجه به مدل آن یک سوپاپ یا والف presta یا یک والف شریدر دارد. بنابراین باید بدانید سر سوپاپ یا سر والف با پمپ دوچرخه سازگار است. بیشتر پمپ های دوچرخه با سوپاپ شیرهای شریدر کار می کنند.

اگر لاستیک دوچرخه شما دارای شیر پرستا است، ممکن است برای باد کردن به یک افزونه اضافی نیز احتیاج داشته باشید.

فشار لاستیک مورد نیاز برای دوچرخه را تعیین کنید!

لاستیک دوچرخه را بیش از حد یا کمتر از میزان لازم باد نکنید! برای تعیین حداقل و حداکثر فشار که بر اساس PSI اندازه گیری می شود به لاستیک های دوچرخه نگاه کنید؛ اما psi چیست؟ psi یکی از واحدهای اندازه گیری است که حجم هوا را اندازه گیری می کند.

همچنین شما می توانید با تبدیل واحد آنلاین، psi را به واحدهای مورد نظر خود تبدیل کرده تا حجم فشار را محاسبه کنید.

درپوش را جدا کنید.

هر دو والف شریدر و پرستا دارای درپوش پلاستیکی هستند که لازم است آن ها را بردارید. البته مواظب باشید درپوش را گم نکنید! هدف این درپوش پلاستیکی جلوگیری از ورود زباله به دهانه سوپاپ است. اگر سوپاپ شما پرستا است، لازم است مهره قفل را باز کرده و درپوش سوپاپ را بردارید. سوپاپ را بچرخانید نتا پیش از اتصال پمپ باز شود. در سوپاپ های شریدر به انجام این کار نیازی نیست.

پمپ را روی سوپاپ قرار دهید!

Array

تلمبه ها در دو نوع دستی و قابل حمل وجود دارند که هر دوی آن ها سوراخ نازل دارند و برای هر دو شیر پرستا و شریدر به کار می روند. نازل صحیح را انتخاب کنید و با فشار دادن آن بر روی سوپاپ، سر تلمبه را روی سوپاپ بگذارید.

اهرم تلمبه را بالا بکشید!

در این مرحله می توانید پمپاژ را شروع کنید. اکثر تلمبه های دوچرخه دارای اهرمی هستند که باید 90 درجه آن ها را بچرخانید. البته دستورالعمل این فرایند با توجه به تلمبه تغییر می کند.

لاستیک را باد کنید.

پس از اینکه تلمبه به طور امن به سوپاپ دوچرخه وصل شد، لازم است پمپاژ را شروع کنید. برای این کار کف پاها را در دو طرف دوچرخه قرار دهید و با دو دست شروع به پمپاژ کنید.

برای تلمبه دستی قابل حمل نیز، از یک دست برای نگه داشتن نازل و از دست دیگر برای پمپ کردن استفاده کنید. همه پمپ ها ممکن است گیج فشار نداشته باشند و بهتر است آن را تهیه کنید. زیرا دست زدن به لاستیک راه مناسبی برای تعیین فشار نیست.

تلمبه را از سوپاپ جدا کنید!

اهرم تلمبه را به سمت پایین فشار دهید؛ سپس نازل را از سوپاپ جدا کنید. ممکن است هنگام جدا کردن تلمبه صدای خروج هوا را بشنوید. این موضوع طبیعی است و جای نگرانی نیست. در این مرحله دقت کنید که اگر بیش از حد لاستیک را باد کرده اید، سوپاپ را باز کنید تا هوای کافی خارج شود.

سوپاپ را ببنید.

درپوش پلاستیکی را روی دریچه سوپاپ شریدر قرار دهید و در سوپاپ پرستا مهره قفل را ببندید. اگر لاستیک را با پارامترهای PSI به طور صحیح باد کرده اید، تایر باید سفت باشد.

چرا باید لاستیک دوچرخه را باد کنیم؟

لاستیک های بادی برای افزایش کیفیت، بدون باد طراحی شده اند. هوای داخل لاستیک دوچرخه به عنوان فنر عمل کرده و سیستم تعلیق را بهبود می بخشد و باعث می شود لاستیک برخورد معقول تری با زمین داشته باشد و چسبندگی بهتری ایجاد کند.

باد زدن دوچرخه کار کوتاهی است که باعث می شود لذت سواری شما بیشتر شود؛ فشار نامناسب بر نحوه دوچرخه سواری شما تاثیر منفی می گذارد و ممکن است باعث پنچری آن شود.

سخن آخر

دوچرخه سواری یک تفریح و ورزش محبوب است که افراد زیادی را به خود جذب می کند. کم باد شدن باد لاستیک ها یکی از مشکلات این وسیله است که به راحتی قابل حل است و نیازی نیست بپرسید چگونه دوچرخه را باد کنیم؛ زیرا تنها با خرید یک پمپ باد مخصوص دوچرخه می توانید مشکل رخ داده را برطرف سازید و از دوچرخه سواری خود لذت ببرید. همچنین شما می توانید سوالات خود را در زمینه هوای فشرده و انواع تلمبه دوچرخه از ایران پمپ بپرسید.

 

چگونه دوچرخه را باد کنیم؟ باد زدن دوچرخه در خانه

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟