Uncategorized @fa

افتر کولر چیست و چه مزایایی برای کمپرسور دارد؟

آپدیت شده در: 13 دی 1402

افتر کولر نوعی مبدل حرارتی و از قطعات موجود در دیزل ژنراتور است. این قطعه هوای فشرده داغ را خنک کرده تا آب موجود در آن رسوب کند. افتر کولر بر روی کمپرسور قرار می گیرد و نقش خنک کنندگی را بر عهده دارد در واقع افتر کولر با نقش خنک کنندگی خود به طول عمر کمپرسور باد کمک زیادی کرده و برای کارکرد بهتر آن بسیار موثر است.

افتر کولر چیست؟

افتر کولر یکی از قطعاتی است که به منظور افزایش بهره وری موتور روی آن نصب می شود. این قطعه هوا را سرد کرده و باعث می شود هوای بیشتری وارد موتور شود. از افتر کولر بیشتر در کمپرسورهای صنعتی و بزرگ استفاده می شود تا حرارت را کاهش دهند.

مزایای افتر کولر برای کمپرسور

مزایای افتر کولر چیست؟ به طور کلی هدف اصلی استفاده از افتر کولر بهبود کارکرد کمپرسور و افزایش طول عمر آن است؛ اما ویژگی های مثبت افتر کولر تنها به این مورد محدود نشده و دلایل زیادی دیگری برای استفاده از افتر کولر وجود دارد. شش مورد زیر از مهمترین مزایای استفاده از افتر کولر برای کمپرسور است:

 • بهبود عملکرد: وجود افتر کولر باعث می شود تا کمپرسور در شرایط دما و فشار بالا بهتر کار کند.
 • حفاظت از کارکرد: افتر کولر با کاهش سرعت جریان هوا و هم چنین کاهش دما، باعث کاهش آسیب های نشات گرفته از حرارت می شود.
 • خنک کننده: افتر کولر به عنوان یک خنک کننده سبب کاهش دمای کمپرسور شده و از این طریق به افزایش طول عمر او کمک می کند.
 • افزایش بهره وری: با کاهش دما در کمپرسور، بهره وری آن بیشتر می شود. علاوه بر دما، کاهش مصرف انرژی و افزایش قدرت در خروجی کمپرسور نیز از دیگر مواردی است که به افزایش بهره وری کمک می کند.
 • کاهش در هزینه ها: استفاده از این قطعه باعث کاهش مصرف سوخت و در نتیجه کاهش هزینه ها می شود.
 • سازگاری با محیط زیست: سوخت استفاده از افتر کولر سبب افزایش بهره وری، کاهش مصرف انرژی و آسیب کم تر به محیط زیست می شود.
نحوه کار افتر کولر چگونه است؟

Array

افتر کولر بر روی دیواره خود لوله هایی دارد که هوا یا آب سرد از داخل آن لوله ها عبور می کنند؛ از این طریق به کاهش دمای هوای گرم فشرده شده در کمپرسور کمک می کند و آن را قبل از ورود به سیلندر دیزل ژنراتور خنک می کند.

یکی از راه های افزایش کارکرد دیزل ژنراتور، پایین نگه داشتن دمای هوای متراکم و خارج شده از توربو، قبل از ورود به سیلندر است. پایین نگه داشتن این دما سبب می شود که مصرف سوخت و گازوئیل به شدت کاهش پیدا کرده و آلاینده های کم تری وارد هوا شوند.

انواع افتر کولرهای موجود در بازار

به طور کلی سه نوع افتر کولر در بازار وجود دارد که به ترتیب افتر کولر جریان مستقیم، افتر کولر جریان متقابل و افترکولر با نازل بخار هستند.

 • افتر کولرهای جریان مستقیم هوای خنک را به صورت مستقیم بر روی کمپرسور فرستاده و حرارت را جذب می کنند.
 • افتر کولرهای جریان متقابل هوای خنک را در جهات مخالف به حرکت در می آورند تا باعث افزایش کارایی خنک کننده ها شوند.
 • افترکولرهای نازل بخار که از اصطکاک هوای سرد به ویژه در نازل کمپرسور، برای خنک کردن بخار استفاده می کنند.

ویژگی های افتر کولر خوب

Array

افتر کولر باید ویژگی های بخصوصی داشته باشد تا بتواند در بهبود کارکرد کمپرسور موثر باشد. اگر افتر کولر کیفیت و کارایی لازم را نداشته باشد، سبب کاهش کیفیت کارکرد در کمپرسور می شود.

 • توان خنک کنندگی بالا: یک افتر کولر خوب باید توان خنک کنندگی زیادی داشته باشد تا بتواند در محیط های گرم و بسیار مرطوب کارکرد خوبی داشته باشد.
 • کارایی بالا: افتر کولری که بتواند با مصرف انرژی کم تر، توانایی خنک کنندگی مقدار هوای بیشتری را داشته باشد، در اصطلاح کارایی بسیار بالایی دارد.
 • طراحی مناسب: افتر کولر باید به گونه ای طراحی شده باشد که بتواند هم در محیط های داخلی و هم در محیط های خارجی، مورد استفاده قرار بگیرد.
 • صدای کم: افتر کولر باید صدا و نویز کمی در هنگام کار داشته باشد تا مانع فعالیت های دیگر نشود.
 • سرعت قابل تنظیم: افتر کولر باید دارای گزینه قابلیت تنظیم سرعت باشد تا کاربر بتواند به دلخواه خود، سرعت پرتاب هوا را تنظیم کند.
 • قابلیت تحمل بالا: یک افتر کولر با کیفیت باید بتواند در طولانی مدت در برابر فشار، گرما، گرد و غبار، رطوبت و دیگر عوامل محیطی مقاومت کرده و کارکرد خوبی داشته باشد.
 • مصرف انرژی کم: افتر کولر باید دارای مصرف کم باشد تا صورت حساب برق کاربر بالا نباشد.
 • قابلیت حمل و نقل آسان: حمل و نقل آسان افتر کولر این اجازه را به کاربر می دهد که بتواند در مکان های مختلفی از آن استفاده کند.
 • کیفیت ساخت: هر چه کیفیت یک افتر کولر بهتر باشد می تواند سالیان بیشتری کار کند و هم چنین کارکرد بهتری داشته باشد.

سخن آخر

افتر کولر چیست؟ این قطعه نوعی مبدل حرارتی است که باعث خنک سازی موتور می شود و عملکرد آن را بهبود می بخشد. این قطعه بر روی کمپرسورها نیز نصب شده و هزینه های آن را کاهش می دهد. همچنین این قطعه با محیط زیست سازگار است و صدای کمی دارد که باعث شده از آن استفاده زیادی شود. شما می توانید این قطعه را بر روی کمپرسورهای ایران پمپ نصب نموده و عملکرد بهتری از آن ها شاهد باشید.

افتر کولر چیست و چه مزایایی برای کمپرسور دارد؟

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟