راهنما

راهنمای خرید پمپ باد | اطلاعاتی مورد نیاز خرید کمپرسور باد

آپدیت شده در: 04 اردیبهشت 1401

پیدا کردن و خرید پمپ باد مناسب برای افراد کم تجربه می‌تواند بسیار مشکل باشد. پارامترهای زیادی وجود دارند که کمپرسور هوای مناسب کار ما را مشخص می‌کنند. اگر نتوانید این پارامترها را به خوبی شناسایی کنید، در آینده دچار مشکلات زیادی با کمپرسورهای خود خواهید شد.
در این مقاله به معرفی تمامی این پارامترها پرداخته و شما را در خرید کمپرسور هوای مناسب با صنعت و کسب و کارتان یاری خواهیم کرد.

بازار پر است از کمپرسورهای هوای متنوع در انواع و اقسام مدل‌ها و این موضوع تا حد بسیار زیادی انتخاب را دشوار می‌کند. با این حال شما بسته به صنعت و نیازهای صنعت خود می‌توانید این گزینه‌ها را محدود کرده و انتخاب را ساده‌تر سازید. بطور کلی لازم است تا پیش از خرید کمپرسور هوا، انواع مختلف آن را بشناسید.

انواع پمپ باد:

کمپرسورهای هوا انواع مختلفی دارند که از جمله مشهورترین آنها می‌توان به کمپرسورهای پیستونی و اسکرو اشاره کرد.این کمپرسور ها را در دسته بندی های مختلفی قرار میگیرند،مانند کمپرسور باد صنعتی و کمپرسور باد غیر صنعتی  که در ادامه توضیحات بیشتری خواهیم داد.

Array

کمپرسورهای پیستونی :

کمپرسور باد پیستونی به دو نوع کمپرسورهای تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای تقسیم بندی می‌شوند. کمپرسورهای پیستونی هوا را به درون خود مکیده و سپس با بستن پیستون، هوا را فشرده‌سازی می‌کنند. در کمپرسورهای تک مرحله‌ای، فشرده‌سازی هوا در یک مرحله اتفاق می‌افتد درحالیکه در کمپرسورهای دو مرحله‌ای، هوا پس از فشرده شدن در سیلندر اول، وارد سیلندر دوم شده و برای بار دیگری فشرده می‌شود.
استفاده از کمپرسورهای پیستونی بسیار متداول بوده و این کمپرسورها صنایع زیادی را پاسخگو می‌باشند.

Array

کمپرسورهای اسکرو :

کمپرسورهای اسکرو ، هوا را از طریق دو حلزون مارپیچ فشرده سازی می‌کنند. در واقع هوا با گیر افتادن بین دندانه‌های روتور، فشرده سازی می‌شود.
کمپرسورهای اسکرو برای صنایعی که به هوای فشرده زیادی نیاز دارند مناسب بوده و قادر است تا حجم زیادی از هوا فشرده با فشار بالا را ایجاد کند.
هر دو مدل کمپرسورهای پیستونی و اسکرو در دو نوع روغنی و بدون روغن یا اویل فری وجود دارند. بطور کل کمپرسورهای روغنی از عمر بالاتری برخوردار هستند و صدای کمتری نیز ایجاد می‌کنند. البته به همان نسبت نیز به تعمیر و نگهداری بیشتری نیز نیاز دارند.

فاکتورهای قابل توجه در خرید کمپرسور هوا :

حال نوبت به آن رسیده تا فاکتورهای قابل توجه در خرید کمپرسور هوا را به شما معرفی کنیم.

1 – در چه مکان‌هایی از کمپرسور هوا استفاده می‌کنید :

برای خرید پمپ باد مناسب اولین سوالی که باید از خود بپرسید این است که از کمپرسور هوا در چه مکان‌هایی استفاده می‌کنید ؟
ممکن است کار شما به گونه‌ای باشد که نیازمند یک کمپرسور هوای قابل حمل و یا اینکه از کمپرسور هوای خود تنها در جایی ثابت استفاده کنید.
اگر نیازتان به کمپرسور هوا محدود به نقطه ثابتی نمی‌شود، شما نیاز به کمپرسور هوای قابل حمل دارید. از کمپرسورهای قابل حمل می‌توانید در هر گوشه و کناری استفاده نمایید. این کمپرسورها مخصوص حمل و نقل ساخته شده‌اند و معمولا وزن کمتری نیز دارند.
اما اگر به کمپرسور هوا تنها در مکانی خاص و ثابت نیاز دارید، یک کمپرسور هوای ثابت و اصطلاحا ایستگاهی تهیه کنید.

2 – به چه مقدار هوای فشرده‌ای نیاز دارید :

یکی از حیاتی‌ترین مسائل در زمان خرید کمپرسور هوا که باید در نظر داشته باشید، مقدار نیاز شما به هوای فشرده می‌باشد.
برای پیدا کردن این مقدار لازم است تا به ابزارهای پنوماتیک خود سری زده و میزان دبی حجمی یا CFM مورد نیاز آنها را بخوانید.(برای آشنایی بیشتر با اصطلاحات هوای فشرده اینجا کلیک کنید)

دبی حجمی که بر روی ابزارآلات شما قید شده است همان میزان هوای فشرده‌ای است که ابزارهای شما برای کارکردن صحیح نیاز دارند. اگر به هر دلیلی کمپرسوری خریداری کنید که قادر به تولید این حجم از دبی نباشد، ابزارهای شما به درستی کار نکرده و بازده و کیفیت کار شما را کاهش می‌دهند.
برای یافتن دبی حجمی مورد نیاز خود، دبی حجمی ابزارهایی که از آنها بطور همزمان استفاده می‌کنید را یادداشت کرده و کمپرسوری تهیه کنید که قادر باشد حداقل 1.2 برابر بیشتر از نیاز ابزارهایتان را ایجاد کند.

3 – به چند PSI فشار نیاز دارید :

PSI یا همان پوند بر اینچ مربع، واحدی برای اندازه گیری فشار می‌باشد. همانطور که ابزارهای مختلف برای عملکرد صحیح به دبی حجمی مشخصی نیاز دارند، به فشار خاص و معمولی نیز نیاز دارند. کم بودن فشار هوا به عملکرد ناصحیح و یا کار نکردن ابزار منتهی خواهد شد.
عوامل مختلفی از جمله نشتی، شیلنگ هوای بلند و نازک، معماری خطوط انتقال و موارد دیگر باعث ایجاد افت فشار در سیستم هوای فشرده ما خواهند شد. بنابراین در زمان خرید کمپرسور هوا باید این نکته را در نظر بگیریم و از خرید کمپرسوری که حداقل فشار مورد نیازمان را ایجاد می‌کند خودداری نماییم.
 طبق یک قائده کلی کمپرسوری خریداری کنید که قادر باشد 30 درصد بیش از فشار مورد نیاز شما را تامین کند. 

Array

4 – کمپرسور روغنی یا بدون روغن :

اینکه چه نوع کمپرسوری مناسب کار شما می‌باشد بستگی به نوع کار و نحوه استفاده شما از کمپرسور هوا می‌باشد. اگر از کمپرسور خود به صورت دوره‌ای استفاده می‌کنید و نمی‌خواهید برای تعمیرات و نگهداری کمپرسور خود زمانی زیادی صرف کنید، کمپرسور هوای بدون روغن برای شما مناسب‌تر است.
چنانچه از کمپرسور هوای خود استفاده سنگینی دارید، بهتر است از کمپرسور هوای روغنی استفاده نمایید.
کمپرسورهای هوای بدون روغن نیازی به تعویض روغن ندارند و اصطلاحا خشک کار می‌کنند. صدای این کمپرسورها بطور معمول بیشتر از کمپرسورهای روغنی بوده و طول عمر کمتری نیز دارند. اما کمپرسورهای روغنی اصطلاحا سخت ‌جان‌تر بوده و کمتر دچار خرابی می‌شوند. البته به شرطی که روغن این کمپرسورها را به صورت منظم تعویض کنید.

5 – کمپرسور پیستونی یا اسکرو :

کمپرسورهای پیستونی متداول‌ترین نوع کمپرسورهای هوا می‌باشند که خود به دو نوع تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای تقسیم بندی می‌شوند. کمپرسورهای تک مرحله‌ای بازده بالاتری دارند ولی فشار کمتری از کمپرسورهای دو مرحله‌ای تولید می‌کنند.
کمپرسورهای اسکرو نوع دیگری از کمپرسورهای هوا می‌باشند. این کمپرسورها برای صنایعی که نیاز شدیدی به هوای فشرده دارند مناسب است. کمپرسورهای اسکرو قادر هستند تا حجم زیادی از هوای فشرده با فشاری بسیار بالاتر از کمپرسورهای پیستونی تولید کنند. همچنین صدای کمپرسورهای اسکرو از کمپرسورهای پیستونی کمتر می‌باشد.

Array

6 – حجم مخزن چقدر باشد :

مخزن کمپرسور هوا کاری بجز ذخیره‌سازی هوای فشرده انجام نمی‌دهد. پس لازم نیست که روی حجم مخزن خود خیلی حساس شوید. البته لازم است تا از مخزنی استفاده نمایید تا حجم کافی در اختیار شما قرار دهد.
کمپرسورهای هوا بسته به سیکل کاری خود در زمان‌هایی وارد حالت استراحت شده و شما از هوای فشرده ذخیره‌سازی شده در مخزن کمپرسور استفاده خواهید کرد. حال اگر حجم مخزن شما کوچک باشد، ممکن است با کمبود هوای فشرده مواجه شده و مجبور شوید تا زمانی که مخزن پر نشده، کار خود را متوقف کنید.

7 – چرخه وظیفه کمپرسور چقدر است ؟

یکی از پارامترهای بسیار مهم در زمان خرید کمپرسور باد که کمتر کسی به آن توجه می‌کند، چرخه وظیفه کمپرسور است. چرخه وظیفه به شکل درصد بیان می‌شود که به نمایانگر زمان کار و استراحت کمپرسور است.
برای مثال کمپرسور هوایی که چرخه وظیفه‌ 75 درصد دارد، در هر 10 دقیقه 7.5 دقیقه کار کند و لازم است تا 2.5 دقیقه استراحت کند. اگر کمپرسور بیش از چرخه وظیفه خود کار کند، طول عمر آن پایین آمده و گارانتی آن نیز باطل می‌‌گردد.
اگر نیاز مستمر به هوای فشرده دارید و کمپرسوری خریداری کرده‌اید که چرخه وظیفه آن پایین 100 درصد است، لازم است تا از یک مخزن با حجم مناسب استفاده نمایید.

8 – توان خروجی کمپرسور چقدر است ؟

توان خروجی کمپرسورهای هوا بر حسب اسب بخار یا HP گزارش می‌شود. البته نکته مهمی که در این مورد وجود دارد آن است که در کمپرسورهای معمولی این عدد به صورت کاملا واقعی گزارش نمی‌شود.
برای مثال یک کمپرسور معمولی و خانگی با توان 5 اسب بخار(اسب بخار واحد اندازه گیری قدرت کمپرسور باد میباشد.برای اطلاعات بیشتر به سایت ویکی پدیا مراجه کنید) از یک کمپرسور صنعتی با توان 5 اسب بخار بسیار ضعیف‌تر است. پس نباید کمپرسور را تنها از روی توان آن قضاوت کنید.

Array

9 – گارانتی و خدمات پس از فروش کمپرسور را بررسی کنید :

گارانتی و خدمات پس از فروش یکی از پارامترهای مهمی است که لازم است آن را پیش از خرید کمپرسور هوا بررسی کنید.
اگر کمپرسوری تهیه کنید که خدمات پس از فروش مناسبی نداشته باشد، در صورت خراب شدن قطعات آن به مشکلات تامین قطعه بر خواهید خورد که این موضوع می‌تواند تاثیرات منفی زیادی بر روی کسب و کار شما داشته باشد.

جمع بندی :

خرید کمپرسور هوای مناسب کار نسبتا دشواری می‌باشد و لازم است تا موارد زیادی را بررسی کنید.
پس اگر تصمیم به خرید کمپرسور هوا دارید، برای خود یک چک لیست آماده کرده و طبق آن چک لیست، گزینه‌های پیش روی خود را محدود نمایید. سپس بین گزینه‌های باقی مانده یک مقایسه قیمتی انجام دهید و مناسب‌ترین مورد را انتخاب کنید.

راهنمای خرید پمپ باد | اطلاعاتی مورد نیاز خرید کمپرسور باد

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫13 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟