Onliner دوشنبه ، 17 آگوست ، 2020 | 6:41 بازدید: 409 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

 

مقدمه

در ماشین‌های سنگین علاوه بر ترمز اصلی، عواملی دیگری در کاهش سرعت ماشین تاثیر گذار است. به عوامل کاهنده سرعت ماشین در اصطلاح ریتاردر گفته می‌شود. ترمز‌های بادی که نام دیگر آن‌ها پنوماتیک است برای ماشین‌های سنگین مورد لستفاده قرار می‌گیرید. این نوع ترمز‌ها با فشار‌ هوا کار می‌کنند. کیفیت ترمز‌های بادی تا حد زیادی به کیفیت کمپرسور و پمپ متراکم کننده هوا بستگی دارد. ماشین‌های سنگین از جمله کامیون‌ها در سراشیبی‌ها با خطرات مختلفی از جمله بریدن و خالی کردن ترمز روبه‌رو هستند، از این رو در کامیون‌های سیستم ترمز بادی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است تا بتوان به وسیله‌ی آن ایمنی خودرو را تا حد زیادی افزایش داد. از این رو خرید پمپ باد کامیون برای افزایش کیفیت ترمز‌های پنوماتیکی بسیار مهم و ضروری است.

در ترمز‌های روغنی وظیفه‌ی اصلی روغن‌ها تبدیل نیروی مکانیکی به نیروی هیدرولیکی است. اما در ترمز‌های بادی با فرایند دیگری روبه‌رو هستیم در این ترمز‌ها به جای نیروی هیدرولیکی از نیروی باد استفاده می‌شود. در این سیستم ترمز گیری، عملیات انتقال دهی نیرو به وسیله‌ی گاز انجام می‌شود. اما در ترمز روغنی این عمل توسط مایع انجام می‌پذیرد. از این رو می‌توان گفت که گاز‌ها نقش بسیار مهمی در ترمز بادی دارند و باید در خرید پمپ باد کامیون و یا ماشین‌های سنگین دیگر، دقت بسیار زیادی را به خرج داد.

سایت‌های مختلفی در زمینه فروش پمپ باد و کمپرسور فعالیت دارند و از آن‌ها می‌توانید لوازم و تجهیزات مورد نیاز خود را خریداری کنید. ایران پمپ نیز یکی از سایت‌ها معتبر و با تجربه در زمینه‌ی انواع مختلف پمپ باد و کمپرسور است که می‌توانید برای خرید لوازم و تجهیزات با کیفیت از آن بهره بگیرید.

به این مطلب هم سر بزنید :  کمپرسور چیست؟

دلیل خرید پمپ باد کامیون چیست؟

معمولا خطرات جاده‌ای برای ماشین‌های سنگین بسیار بیشتر از خودروهای سواری است. کنترل کردن ماشین‌های سنگین بسیار سخت بوده و برای این امر نیاز به کسب مهارت و تخصص است. در ماشین‌های سنگین برای جلوگیری از حادثه و تصادف، تمهیدات مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله‌ی این موارد وجود ترمز کمکی در کامیون‌ها است. با استفاده از ترمز‌های کمکی می‌توان امنیت کامیون‌ها را افزایش داد. کامیون‌ها معمولا در جاده‌های مختلف رفت و آمد‌ دارند و در اکثر روز‌های سرد و گرم سال نیز در جاده حرکت می‌کنند. همه‌ی این موارد دست به دست هم می‌دهد تا امنیت این وسیله‌ی نقلیه را نسبت به خودرو‌های معمولی افزایش دهیم.

ترمز‌های کمکی را می‌توان مهم‌ترین عامل برای افزایش امینت کامیون‌ها بدانیم. اما حال چرا خرید پمپ باد کامیون تا این حد مهم و ضروری است؟ ترمز‌های بادی همانطور که از نامش پیداست به وسیله‌ی باد و گاز کار می‌کنند؛ تامین گاز و فشار این نوع ترمز‌ها به وسیله پمپ و کمپرسور‌ها صورت می‌گیرد. از این رو کیفیت پمپ باد بسیار در کیفیت ترمز بادی تاثیر گذار است.

وظیفه پمپ باد در ترمز بادی کامیون‌ها چیست؟

ترمز بادی از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل می‌شود که همه‌ی آن‌ها در افزایش کیفیت محصول بسیار مهم و ضروری هستند. اما به دلیل اینکه این سیستم به وسیله‌ی گاز و فشار هوا کار می کند پمپ باد از اصلی‌ترین قطعات این نوع ترمز است. خرید پمپ باد کامیون مناسب، از نظر افزایش کیفیت ترمز بسیار حائز اهمیت است. در ادامه با سایر قطعات ترمز بادی بیشتر آشنا می‌شویم.

به این مطلب هم سر بزنید :  چگونه میزان هوای فشرده مناسب کمپرسور خود را محاسبه کنیم

تانک باد: برای ذخیره کردن هوا فشرده باید از تانک باد استفاده کنیم.

فیلتر خشک کن: فیلتر خشک کن مابین کمپرسور و تانک باد قرار می‌گیرد. هوای ورودی به سیستم ترمز اگر دچار ناخالصی باشد می‌تواند مشکلات را در هنگام ترمز گیری به وجود آورد. از این رو این هوا باید از رطوبت، روغن و آلودگی‌ها به طور کامل پاک شود. وظیفه‌ی تصفیه کردن هوای ورودی به سیستم ترمز توسط فیلتر خشک کن انجام می‌شود.

بوستر ترمز: بوستر ترمز نیز یکی از قطعات مهم و ضروری ترمز بادی است که از اجزای مختلفی نظیر دیافراگم، فنر، میل پیستون تشکیل می‌شود. هنگامی که راننده برای گرفتن ترمز پای خود را بر روی پدال ترمز می‌گذارد، فشار هوا سبب بالا رفتن دیافراگم می‌شود و به همین دلیل میل پیسون به بیرون رانده می‌شود.

جغجغه ترمز: جغجغه ترمز به وسیله‌ی قرقره به بوستر وصل می‌شود که تنظیم فاصله کفکشی‌ها با کاسه ترمز را به عهده دارد.

کمپرسور: کمپرسور یا پمپ باد هوای مورد نیاز سسیتم را تامین می‌کند و آن را وارد تانک باد می‌کند. می‌توان گفت که اگر هوا سیستم تامین نشود، سیستم ترمز گیری به طور کامل مختل می‌شود از این رو خرید پمپ باد کامیون مناسب و مرغوب بسیار مهم و ضروری است.

چه مواردی در قیمت خرید پمپ باد کامیون تاثیر گذار است؟

تمامی تجهیزات و لوازمی که تولید و روانه بازار می‌شوند کیفیت‌های مختلفی دارند. هر کدام از کیفیت‌ها دارای کارایی و قیمت خاص به خود هستند. در پمپ باد کامیون نیز به همین صورت است و عوامل مختلفی در کیفیت آن تاثیر گذار هستند. از جمله‌‌ی این موارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • قطعات مصرفی
  • اصلی و فابریک بودن پمپ باد
  • جنس کمپرسور
به این مطلب هم سر بزنید :  قطعات پمپ باد 50 لیتری که باعث افزایش عمر دستگاه می‌شوند

بنابراین قبل از خرید پمپ باد باید به موارد بالا توجه کنید تا دستگاهی باکیفیت و مناسب را خریداری کنید.

سخن پایانی

به طور کلی کنترل و رانندگی با ماشین‌های سنگین امری سخت و خطرناک است. از این رو برای استفاده از ماشین‌های سنگین باید به موارد ایمنی مختلف برای جلوگیری از هر گونه حادثه و آسیبی توجه کرد. از جمله مهم‌ترین موارد ایمنی تجهیزات و قطعات خودرو است که باید در بهترین حالت کارایی و عملکرد خود باشند. یکی از مهم‌ترین اجزای ماشین‌های سنگین که در عدم بروز حوادث و تصادف نقش پر رنگی دارد، سیستم ترمز آن‌ها است. سیستم ترمز کامیون و سایر وسایل نقلیه سنگین، ترمز بادی بوده که برای کار و عملکرد صحیح آن نیاز به کمپرسور و پمپ باد است. از این رو باید برای عملکرد درست و صحیح این سیستم در هنگام خرید پمپ باد کامیون بسیار دقت کرد.

ایران پمپ از جمله‌ سایت‌های ایرانی است که در واردات پمپ‌های مختلف به کشور فعالیت دارد. این سایت با توجه به سابقه کاری بالا و تجربه‌های زیادی که در زمینه انواع مختلف کمپرسور و پمپ باد کسب کرده‌ است توانسته تا دستگاه‌های مناسب و با کیفیتی را وارد بازار ایران کند. اگر سوالی دارید در قسمت نظرات میتوانید مطرح کنید تا سریعا پاسخ دهیم.

برچسب‌ها:,
مطالب مرتبط

کمپرسور در صنعت نفت چه کاربردی دارد؟

کمپرسورها نقش فشرده‌سازی هوا در هر سیستم تهویه را دارند و به‌ جرائت می‌توان گفت کمپرسور همانند قلب هر دستگاه عمل می‌کند. پس تا اینجا دریافتیم اگر کمپرسور دچار مشکل...

چگونه نشتی کمپرسور هوا را پیدا کرده و آن را تعمیر کنیم؟

زمانی که صدایی نامتعارف از یکی از قسمت‌های کمپرسور باد خود بشنوید ممکن است متوجه نشوید که چه مقدار صدمه به کمپرسور و خط انتقال شما وارد شده است. نشتی...

چگونه بهترین نوع کمپرسور باد را انتخاب کنیم؟

کمپرسورهای هوا دستگاه‌های اولیه‌ و ضروری در بسیاری از مشاغل هستند. آن‌ها قدرت و نیروی طیف گسترده‌ای از ابزارها و دستگاه‌هارا تامین کرده و کاربردهای بسیاری دارند. کاربرد و موارد...

آشنایی با کمپرسور اسکرو – کاربردها، قطعات و نکات طلایی در مورد آن

کمپرسور اسکرو یکی از انواع کمپرسورهای صنعتی است که کاربردهای زیادی را در صنایع مختلف دارد. عملکرد پایه این دستگاه به شکلی است که با استفاده از حرکت دورانی دو...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. مصطفی گفت:

    سلام وقت بخیر ، من یه مینی بوس اویکو دارم میخوام بادیش کنم لطفا راهنمایی بفرمایید، تشکر