راهنما

5 اشتباه بزرگ در انتخاب کمپرسور باد صنعتی

آپدیت شده در: 08 اردیبهشت 1401

انتخاب یک کمپرسور باد صنعتی مناسب می‌تواند کار بسیار دشواری باشد. مواردی چون فشار کمپرسور باد و میزان هوادهی آن را می‌توان با توجه به ابزارهای مورد استفاده تخمین زد، اما مواردی چون مکانیزم فشرده‌سازی، اندازه و کیفیت هوای خروجی کمپرسور باد می‌تواند انتخاب کمپرسور باد صنعتی را تا حد زیادی دشوار سازد. در این مقاله به 5 اشتباه در انتخاب کمپرسور باد میپردازیم.

 

Array

1 – انتخاب اشتباه مکانیزم فشرده‌سازی:

امروزه کمپرسورهای باد در انواع و اقسام مختلفی تولید می‌شوند و مکانیزم فشرده‌سازی متفاوتی از یکدیگر دارند. همانطور که می‌دانید وظیفه اصلی هر کمپرسور بادی، فشرده‌سازی هوا می‌باشد و برای این فشرده‌سازی هوا، از مکانیزم‌های فشرده‌سازی متفاوتی استفاده می‌شود. یکی از شایع‌ترین اشتباهات در انتخاب کمپرسور باد صنعتی، انتخاب کمپرسور بادی با مکانیزم فشرده‌سازی اشتباه می‌باشد.

کمپرسورهای باد صنعتی را از نظر مکانیزم فشرده‌سازی می‌توان به سه دسته کمپرسور باد اسکرو، پیستونی و اسکرال تقیسم‌بندی نمود.
– کمپرسور باد اسکرو: کمپرسور باد اسکرو یکی از محبوب‌ترین انواع کمپرسورهای باد صنعتی می‌باشد. کمپرسور باد اسکرو صدای بسیار کمی تولید کرده و بازدهی بالایی دارند. همچنین کمپرسورهای اسکرو نیاز کمتری به نگهداری و تعمیرات داشته و می‌توان از آن‌ها در شیفت‌های کاری طولانی استفاده کرد. چراکه کمپرسورهای باد اسکرو برای تقاضاهای طولانی مدت ساخته شده‌اند.

– کمپرسور باد پیستونی: کمپرسور باد پیستونی برای صنایعی که تقاضای کمی به هوای فشرده دارند یکی از بهترین گزینه‌های ممکن می‌باشد. بطور معمول کمپرسورهای پیستونی قیمت پایین‌تری داشته و هزینه نگهداری و تعمیرات آن‌ها کم می‌باشد اما فراموش نکنید که کمپرسورهای پیستونی برای تقاضاهای کوتاه‌مدت به هوای فشرده مناسب می‌باشند. کمپرسور باد پیستونی به فضای کمی نیاز داشته و برای کسب و کارهایی که با محدودیت مکان روبرو هستند گزینه بسیار مناسبی است.

– کمپرسور باد اسکرال: کمپرسور باد اسکرال برای صنایع و کاربردهایی چون صنایع تحقیقاتی، بیمارستان‌ها، صنایع دارویی و غذایی مناسب بوده و هیچ صدایی از خود تولید نمی‌کنند. هوای فشرده تولید شده توسط کمپرسورهای باد اسکرال بدون روغن می‌باشد.

Array

2 – انتخاب اشتباه اندازه کمپرسور باد:

یکی از مهم‌ترین اشتباهاتی که در انتخاب کمپرسور باد صنعتی صورت می‌گیرد، انتخاب اشتباه اندازه کمپرسور باد می‌باشد. برای اینکه از اندازه کمپرسور باد مناسب برای صنعت خود مطلع شوید، لازم است تا نوع و میزان نیاز خود به هوای فشرده را بررسی کنید.

انتخاب کمپرسور باد کوچک باعث می‌شود تا کمپرسور باد شما برای تامین هوای فشرده مورد نیاز به صورت مکرر روشن و خاموش شده و دچار فرسایش زودرس شود. همچنین با روشن و خاموش شدن‌های پی‌درپی کمپرسور باد، هزینه برق شما افزایش یافته و کیفیت کار شما کاهش می‌یابد.

از طرفی انتخاب کمپرسور باد صنعتی بزرگ نیز باعث افزایش هزینه‌های عملیاتی شما خواهد شد.
پس برای جلوگیری از چنین پیش‌آمدهایی، پیش از خرید کمپرسور باد صنعتی، نوع و مقدار نیاز صنعت خود به هوای فشرده را یافته و بسته به آن، اندازه کمپرسور باد خود را انتخاب نمایید.

Array

3 – عدم توجه به الزامات کیفیت هوا:

در برخی از کاربردها مانند صنایع داروسازی یا غذایی، هوای فشرده کاملا پاک و عاری از روغن مورد نیاز است. درحالی‌که در برخی از صنایع دیگر، وجود مقدار کمی روغن در هوای فشرده مشکلی نداشته و اجباری به استفاده از هوای فشرده عاری از روغن نیست.

یکی از اشتباهات شایعی که در انتخاب کمپرسور باد صنعتی مشاهده می‌شود، بی‌ دقتی به الزامات هوای فشرده می‌باشد. برای مثال استفاده از کمپرسور باد پیستونی روغنی در صنایع غذایی کاملا ممنوع می‌باشد، چراکه ذرات روغن موجود در هوای فشرده باعث فساد مواد غذایی خواهد شد. به همین دلیل پیش از اقدام به انتخاب کمپرسور باد صنعتی، الزامات کیفیت هوای صنعت خود را مطالعه کرده و بسته به آن الزامات، اقدام به خرید کمپرسور باد کنید.

Array

4 – عدم توجه به هزینه‌های عملیاتی کمپرسور باد:

بطور معمول تنها 20 درصد از هزینه‌هایی که کمپرسور باد در طول عمر خودش ایجاد می‌کند مربوط به هزینه خرید آن می‌باشد. این موضوع بدان معناست که هر کمپرسور بادی طی عمر مفید خود، چیزی در حدود 4 تا 5 برابر قیمت خود، هزینه‌های عملیاتی ایجاد می‌کند. این هزینه‌ها شامل هزینه برق مصرفی کمپرسور باد و هزینه‌های مربوط به نگهداری و تعمیرات آن می‌شود.

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در هنگام انتخاب کمپرسور باد صنعتی باید در نظر گرفته شود، هزینه‌های عملیاتی کمپرسور می‌باشد. می‌توان اینگونه استنباط کرد که هرچقدر بازده کمپرسور باد شما بالاتر باشد، هزینه‌های عملیاتی آن کمتر می‌باشد، چراکه برق کمتری برای تولید یک مقدار مشخص هوای فشرده استفاده خواهد شد.

انتخاب کمپرسور بادی با هزینه‌های عملیاتی بالا، سود شما را کاهش داده و هزینه‌های نامتعارفی برای شما ایجاد خواهد کرد. پس هزینه‌های مربوط به مصرف برق و نگهداری و تعمیرات کمپرسورهای باد را بررسی کرده و بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

Array

5 – ارائه دهنده خدمات کمپرسور باد:

کمپرسورهای باد تجهیزات سرسختی هستند اما این به معنای خراب نشدن کمپرسورهای باد نمی‌باشد. کمپرسورهای باد نیز مانند هر تجهیز مکانیکی دیگری در معرض آسیب‌ها و خرابی‌های مختلف می‌باشند. چنانچه کمپرسور باد صنعتی خریداری شده از خدمات پس از فروش مناسبی برخوردار نباشد، با مشکلات بسیار زیادی روبرو خواهید شد.

همانطور که می‌دانید کمپرسورهای باد قلب تپنده صنایع فراوانی در سرتاسر دنیا می‌باشند و شاید در کسب و کار شما هم چنین باشد. حال تصور کنید که کمپرسور باد شما دچار خرابی شده و نیاز به تعمیر و یا تعویض قطعه خاصی دارد. در این هنگام است که به ارائه دهنده خدمات کمپرسور باد خود مراجعه می‌کنید و درصورتی‌که خدمات ارائه شده ضعیف باشد، کسب و کار شما دچار توقف خواهد شد.

درصورتی‌که ارائه دهنده خدمات شما قادر به رفع خرابی کمپرسور باد شما نبوده و یا قادر به تامین قطعه مورد نیاز نباشد، باید از کمپرسور باد خود گذشته و کمپرسور باد جدیدی خریداری نمایید.برای جلوگیری از چنین مشکلاتی اکیدا توصیه می‌کنیم که کمپرسور باد خود را از شرکتی تهیه کنید که خدمات پس از فروش خوبی داشته باشد.

جمع بندی:

خرید کمپرسور باد صنعتی مناسب با توجه به گزینه‌های فراوان موجود کاری دشوار و گیج‌کننده می‌باشد. برای خرید یک کمپرسور باد صنعتی نیاز به بررسی موارد زیادی می‌باشد اما برخی از این موارد معمولا از چشم خریداران دور می‌مانند. در این مقاله به بررسی اشتباهات رایجی که خریداران کمپرسورهای باد صنعتی مرتکب می‌شوند اشاره کرده و آن‌ها را توضیح دادیم.

هر یک از این اشتباه بیان شده جزو مواردی هستند که در هنگام خرید کمپرسور باد صنعتی می‌بایست مورد بررسی قرار گیرند.
با در نظر داشتن این 5 مورد در کنار مواردی با اهمیتی چون فشار و دبی مورد نیاز، اندازه مخزن، توان خروجی کمپرسور و این‌ دست موارد می‌توانید مناسب‌ترین کمپرسور باد را برای صنعت خود انتخاب نمایید.

5 اشتباه بزرگ در انتخاب کمپرسور باد صنعتی

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫14 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟