راهنما

سندبلاست چیست؟راهنمای 0 تا 100 خرید کمپرسور باد مناسب سندبلاست

آپدیت شده در: 09 اردیبهشت 1402

سندبلاست‌ها یکی از تجهیزات بسیار کارا جهت تمیز کردن قطعات و سطوح عموما فلزی از زنگ‌ زدگی، رسوب و رنگ می‌باشند. درواقع سندبلاست می‌تواند کار سنباده زنی و جلا دادن سطوح بزرگ و عظیم را به شکل شگفت‌انگیزی برای شما ساده و سریع گرداند.

یکی از مهم‌ترین نکات جهت استفاده از سندبلاست، استفاده از کمپرسور باد مناسب می‌باشد. اگر هوای فشرده‌ای که کمپرسور باد شما تولید می‌کند برای راه‌اندازی و استفاده از سندبلاست شما کافی نباشد، کارایی سندبلاست شدیدا افت کرده و سرعت و کیفیت کار شما کاهش شدیدی پیدا می‌کند.

حتی در موادی که بین هوای فشرده تولید شده با تقاضای هوای فشرده سندبلاست، اختلاف فاحشی باشد، سندبلاست شما راه‌اندازی نمی‌شود. ازهمین‌رو انتخاب یک کمپرسور باد مناسب برای سندبلاست از اهمیت بسزایی برخوردار می‌باشد. در این مقاله راهنمای کاملی برای خرید کمپرسور باد مناسب سندبلاست آماده کرده‌ایم تا بتوانید انتخاب آگاهانه‌تری داشته باشید.

Array

چه مدل کمپرسور بادی برای سندبلاست مناسب‌تر است؟

یکی از پرسش‌هایی که هنگام انتخاب کمپرسور باد مناسب برای سندبلاست پیش می‌آید این است که چه مدل کمپرسور بادی برای سندبلاست مناسب‌تر است؟

به پرسش بالا نمی‌توان پاسخ مشخصی داد چراکه پاسخ به این پرسش به نوع استفاده شما از سندبلاست و همچنین اندازه شیلنگ یا نازل سندبلاست شما دارد. بطور کل سندبلاست‌ها براساس نازل‌ آن‌ها به 8 سایز مختلف طبقه‌بندی می‌شوند. همچنین سندبلاست‌ها را می‌توان به سه دسته زیر طبقه‌بندی کرد:

1 – سندبلاست گرانشی: این نوع از سندبلاست‌ها از یک تفنگ باد و یک قیف در بالای آن تشکیل شده‌اند. زمانی‌که ماشه تفنگ کشیده می‌شود، هوای پرفشار از تفنگ خارج شده و قیف را باز می‌کند. سپس ماسه نیز با خلا موضعی که جریان هوا ایجاد کرده‌است به جریان درآمده و با هوای فشرده از تفنگ خارج می‌شود.

2 – سندبلاست فشاری: در این مدل از سندبلاست‌ها، هوای فشرده مستقیما وارد مخزن ماسه‌ها شده و همراه با ماسه از تفنگ جریان پیدا می‌کنند.

3 – سندبلاست سیفون: در این سندبلاست تو شیلنگ وجود دارد که یکی از آن‌ها به مخزن هوای فشرده متصل بوده و دیگری به مخزن ماسه‌ متصل است. با جریان یافتن هوای فشرده، ماسه نیز از طریق شیلنگ دوم جریان پیدا کرده و با همراه هوای فشرده از تفنگ پرتاب می‌شوند.

سندبلاست‌ها بسیار متکی به هوای فشرده می‌باشند و کمبود هوای فشرده بر روی کیفیت سنباده‌ زنی شما تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت. به همین دلیل لازم است تا از کمپرسور بادی استفاده نمایید که در حین تامین هوای فشرده مورد نیاز، فشار و جریان پایداری را برای شما ایجاد نماید.

برای نازل‌های کوچک می‌توان از کمپرسورهای پیستونی تک مرحله‌ای استفاده نمود و اما برای نازل‌های بزرگ‌تر، استفاده از کمپرسورهای پیستونی دو مرحله‌ای و کمپرسور روتاری توصیه می‌شود.

Array

مشخصات کمپرسور باد مناسب برای سندبلاست:

پیدا کردن مشخصات مورد نیاز یک کمپرسور باد مناسب برای سندبلاست ممکن است کمی پیچیده بنظر برسد. با این‌حال با شناخت میزان تقاضای خود به هوای فشرده می‌توانید انتخاب را برای خودتان آسان‌تر کرده و کمپرسور باد مناسب سندبلاست خود را به سادگی بیابید.

Array

1 – جریان مورد نیاز:

یکی از مهم‌ترین مواردی که جهت خرید کمپرسور باد مناسب برای سندبلاست خود می‌بایست بررسی نمایید، جریان مورد نیازتان می‌باشد. اگر کمپرسور باد شما قادر به تولید جریان مورد نیازتان نباشد، عملیات سندبلاستینگ شما با مشکلات فراوانی روبرو خواهد شد. برای پیدا کردن مقدار جریان مورد نیاز سندبلاست خود لازم است تا در ابتدا اندازه نازل سندبلاست خود را پیدا کنید.

دقت داشته باشید که مقدار جریان مورد نیاز سندبلاست تابعی از فشار کمپرسور باد شما می‌باشد، به این معنا که هرچه فشار هوای فشرده شما بیشتر باشد، به جریان هوای فشرده کمتری نیاز دارید. در این قسمت با فرض فشار 100 psi برای هوای فشرده، جریان حدودی مورد نیاز سندبلاست‌ها را براساس سایر نازل‌ آن‌ها آورده‌ایم.

  • نازل 1/8 اینچ: 20 CFM هوای فشرده
  • نازل 3/16 اینچ: 45 CFM هوای فشرده
  • نازل 1/4 اینچ: 81 CFM  هوای فشرده
  • نازل 5/16 اینچ: 137 CFM هوای فشرده
  • نازل 3/8 اینچ: 196 CFM هوای فشرده
  • نازل 7/16 اینچ: 254 CFM هوای فشرده
  • نازل 1/2 اینچ: 338 CFM هوای فشرده

بسته به سایر نازل شما، کمپرسور باد انتخابی می‌بایست حداقل 1.2 برابر جریان مورد نیاز سندبلاست‌تان را تولید نماید. دقت داشته باشید که جریان هوای فشرده یکی از کلیدی‌ترین نیازهای سندبلاست‌ها می‌باشد، به همین جهت ضروری است که کمپرسور باد شما توانایی پاسخ‌گویی به جریان مورد نیازتان را داشته باشد.

Array

2 – فشار مورد نیاز:

فشار کمپرسور باد یکی دیگر از مشخصه‌هایی است که باید درخصوص آن تصمیم‌گیری نمایید. همانطور که پیش‌تر بیان شد، با افزایش فشار کمپرسور باد مناسب برای سندبلاست، جریان هوای مورد نیاز شما کاهش پیدا می‌کند. راه‌اندازی سندبلاست با فشار 50 psi نیز مقدور است اما در صورتی‌که فشار هوای فشرده شما 50 psi باشد، به هوای فشرده به مراتب بیشتری نسبت به زمانی‌که فشار کمپرسور باد شما 100 psi است، نیاز دارید.

بهتر است تا کمپرسور باد شما قادر به تامین حداقل 90 psi هوای فشرده باشد. همچنین به یاد داشته باشید که کمپرسور باد شما باید حداقل 1.2 برابر فشار برآوردی شما را برای راه‌اندازی سندبلاسـت تولید نماید.

Array

3 – حجم مخزن مورد نیاز:

حجم مخزن مورد نیاز شما به زمان شیفت‌هایی که از سندبلاست خود استفاده می‌کنید بستگی دارد. اگر از سندبلاست خود در شیفت‌های طولانی مدت استفاده می‌کنید، قائدتا به مخزن بزرگی نیاز دارید اما اگر سندبلاست برای قطعات کوچک و در دوره‌های زمانی کوتاه استفاده می‌کنید، یک مخزن کوچک نیز می‌تواند کار شما را راه بیندازد.

همچنین به این موضوع نیز دقت داشته باشید که حجم مخزن خیلی بزرگ الزاما یک امتیاز نیست، چراکه هرچقدر که حجم مخزن شما بزرگ‌تر باشد، هربار پرشدن آن زمان زیادتری به طول خواهد انجامید.

Array

4 – چرخه وظیفه مناسب:

چرخه وظیفه نشان‌ دهنده زمان فعالیت کمپرسور در هر 10 دقیقه زمان می‌باشد. برای مثال اگر کمپرسور باد شما در هر 10 دقیقه، 7 دقیقه فعالیت کرده و 3 دقیقه استراحت کند، چرخه وظیفه کمپرسور باد شما 70 درصد خواهد بود. چرخه وظیفه در عملیات‌های بلاستینگ کوتاه مدت اهمیت چندانی ندارد اما اگر از سندبلاست برای بلاستینگ و سنباده‌ زدن قطعات بسیار بزرگ مانند لوله‌های سایز بزرگ استفاده می‌کنید و امکان استفاده از مخازن بسیار بزرگ را ندارید، چرخه وظیفه کمپرسور باد اهمیت پیدا می‌کند.

توصیه می‌شود تا برای بلاستینگ‌های طولانی از کمپرسورهای باد با چرخه وظیفه 100 درصد استفاده نمایید تا به دلیل خالی شدن مخزن و یا استراحت کمپرسور باد خود، کار شما با معطلی‌های پی‌ در پی همراه نگردد.

Array

جدول جریان مورد نیاز سندبلاست براساس فشارهای مختلف:

شما برای سادگی بیشتر می‌توانید از مشخصات جدول زیر برای تصمیم‌گیری درخصوص مشخصات کمپرسور باد مورد نیازتان استفاده نمایید.

Array

در این جدول سندبلاست‌ براساس سایز نازل در ستون سمت چپ طبقه‌بندی شده و فشارهای 50 psi تا 140 psi در سطر بالای جدول نمایش داده شده است. در هر ستون نیز میزان جریان مورد نیاز برحسب CFM یا فوت مکعب بر دقیقه براساس سایز نازل و فشار آورده شده است.

جمع بندی:

انتخاب کمپرسور باد مناسب برای سندبلاست کمی پیچیده بنظر می‌رسد اما با کمی حوصله و تحقیق می‌توانید به سادگی هرچه تمام، کمپرسور باد مناسب برای عملیات سندبلاست خود را بیابید.

دقت داشته باشید که کمپرسور بادی برای سندبلاستینگ‌های طولانی مناسب است که قادر به تولید جریان و فشار به صورت پیوسته باشد. شما بسته به سایز سندبلاست خود می‌توانید از کمپرسورهای پیستونی تک مرحله‌ای یا دومرحله‌ای و یا کمپرسورهای باد روتاری استفاده نمایید.

در این مقاله راهنمای جامع و کاملی برای انتخاب و خریداری کمپرسور باد مناسب برای سندبلاست خدمت شما دوستان عزیز ارائه کردیم. کافیست تا تقاضای سندبلاست خود به هوای فشرده را یافته و اقدام به یافتن و خریداری کمپرسوری که توانایی پاسخ‌ دادن به نیازهای هوای فشرده‌تان را داشته باشد، نمایید.

سندبلاست چیست؟راهنمای 0 تا 100 خرید کمپرسور باد مناسب سندبلاست

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟