راهنما

عیب یابی و تعمیر پمپ باد در مشهد

آپدیت شده در: 26 اسفند 1400

اگر پمپ باد شما هم دچار مشکل شده است حتما تا ادامه این مقاله همراه ما باشید. در این مقاله به تعمیر پمپ باد و علت های مختلف خرابی پمپ باد مانند داغ شدن بیش از حد پمپ باد ،بالا رفتن فشار پمپ باد ، کار نکردن کلید اتومات و مشکلات بعدی،عدم تنظیم میزان هوای فشرده شده پمپ باد و علت پر نکردن پمپ باد خواهیم پرداخت. پس تا ادلمه این مقاله با ایران پمپ همراه شوید.

تعمیر پمپ باد یکی از اصلی ترین چالش هایی است که دارندگان انواع پمپ باد یا کمپرسور باد با آن مواجه می‌شود. تعمیر کمپرسور باد بسته به علت خرابی آن انجام می‌شود، گاه ممکن است یک مشکل کوچک باشد و با اندکی سعی و تلاش آن را حل کرد و گاه ممکن است بسیار بزرگ و حیاتی باشد که آن را می‌باید به تعمیر کار آن سپرد.

Array

اگر شما در کارخانه، کارگاه یا حتی خانه خود از کمپرسور باد استفاده کرده باشید، می دانید که کار این دستگاه این است که هوا را بصورت فشرده برای شما ذخیره کند و آن را با استفاده از انرژی به بیرون بدمد! این دستگاه ها با انرژی مکانیکی فعالیت های خود را انجام می دهند و هر از چند گاهی ممکن است به مشکل بر بخورند.

ما امروز تصمیم گرفته ایم که یک مقاله جامع و کامل در زمینه عیب یابی و تعمیر پمپ باد برای شما آماده کنیم تا در صورت بروز مشکل های سطحی خودتان قادر به حل کردن آن ها باشید. در ادامه با بررسی عیب های مختلف و راه حل های پیشنهادی آن برای تعمیر کمپرسور باد با ما همراه باشید.

پیش نیاز های تعمیر پمپ باد

Array

معمولا برای تعمیر پمپ باد در اختیار داشتن یک سری تجهیزات به عنوان پیش نیاز می تواند کار را برای ما راحت تر نماید.

 • دستگاه جوش استیلن اکسی و یا پروپان اکسی برای کارهای کوچک مناسب است.
 • اتصال قلاب سیم برای چرخ همراه با آداپتور شما می توانید برای نگه داشتن چرخ در کنار هم استفاده کنید.
 • عینک ایمنی
 • آچار؛ سوکت یا آچار 13/16 ، آچار 9/16 ، آچار 2 ، ½ و 2 آچار قابل تنظیم
 • میله برنزی
 • میله جوشکاری
 • نوار تفلون
 • قطعات یدکی کمپرسور مانند: مانومتر- شیر خروجی هوا -کلید اتومات – شیر یکطرفه – سوپاپ اطمینان (این قطعات نقش بسیار مهمی را در هر کمپرسور بادی ایفا می کنند پس هرگز به فکر تعمیر آنها نباشید.)

هنگامی که در حال کار روی یک پروژه هستید و کمپرسور شما دچار مشکل میشود، شما قصد تعمیر کمپرسور باد را خواهید داشت، یک پمپ باد که دچار خرابی شده است می تواند فعالیت های شما را متوقف کند.معمولا افرادی که فعالیتشان با کمپرسور باد هست از یک دستگاه به عنوان زاپاس هم استفاده می کنند(مانند دندانپزشکان) زیرا در صورت خراب شدن کمپرسور باد فعالیتشان به کلی تعطیل میشود و تا زمانه تعمیر کمپرسور باد باید منتظر بمانند.در نتیجه باعث ضرر و زیان بسیار زیادی خواهند شد.بنابر اسن همیشه از پمپ باد یدکی استفاده میکنند.

یکی از دلایل عمده نقص پمپ باد در حال کار، نشتی هوا از قطعات مختلف نصب شده بر روی کمپرسور میباشد. اگر تشخیص داده اید که نشتی هوا از کجا و کدام قطعه میباشد، بهتر است قطعه مورد نظر را باز کرده مجددا تفلون زده و در جای خود نصب نمایید.(برای تشخیص نشتی بهتر است مخزن را پر از هوا نمایید سپس با استفاده از آب کف و مالیدن آن به تمام اتصالات متوجه خواهید شد که نشتی از کجاست) اما در صورتیکه هر قطعه ای ایراد داشت می توانید به راحتی توسط یک شرکت ارائه دهنده قطعات پمپ باد ، این قطعه را سفارش دهید و سریعا جایگزین کنید.

مشکلات بوجود آمده در کمپرسور باد

برای تست کردن کمپرسور باد ابتدا آن را روشن میکنیم تا ببینیم به خوبی کار می کند یا نه. اما در بعضی مواقع مشاهده می شود که مخزن دچار نشتی شده و مقداری هوا و مایعات داخل مخزن به بیرون ریخته میشود.دلیل این مشکل تخلیه نکردن به موقع مخزن پمپ باد میباشد که باعث پوسیده شدن مخزن و در نتیجه سوراخ شدن آن میشود.برای حل کردن این مشکل راه کار های مختلفی وجود دارد.

اولین راه حل جوشکاریه قسمت سوراخ شده مخزن میباشد.اما در اکثر مواقع به دلیل اینکه مایعات در کف مخزن ذخیره میشوند و باعث زنگ زدگی مخزن میشوند،به محض اینکه قسمت سوراخ شده را جوش بدهیم امکان دارد از کنار همان سوراخ مجددا سوراخ دیگری ایجاد شود(زیرا مخزن به طور کلی پوسیده شده است).در این صورت بهتر است که مخزن را تعویض نمایید.

اگر ورق مخزن کمپرسور باد نازک باشد ،توصیه میشود اصلا به فکر جوش دادن مخزن نباشید و سریعا مخزن را تعویض کنید.بسیار دیده شده که افراد با استفاده از چسب، اقدام به رفع نشتی می نمایند که اصلا کار درست و اصولی نیست. به محض اینکه مجددا هوا داخل مخزن فشرده شود، مخزن دچار نشتی میشود.اگر هر ماه یکبار شیر تخلیه مخزن را باز کنید به هیچ عنوان مخزن پوسیده و سوراخ نخواهد شد.

اگر فراموش میکید که مخزن را به صورت مرتب تخلیه کنید،توصیه میکنیم از قطعه ای به نام اتودرین (تخلیه اتومات مخزن) استفاده کنید.این قطعه به صورت زمانبندی شده ،شیر تخلیه مخزن را به صورت اتومات باز و بسته میکند.با وجود این قطعه هرگز مخزن دچار پوسیدگی نخواهد شد.

در هنگام خرید هر نوع کمپرسور باد، حتما از زخیم بودن ورق مخزن اطمینان حاصل کنید تا در آینده دچار مشکل نشوید.

Array

علت روغن دادن کمپرسور باد

روغن دادن کمپرسور باد یکی از مشکلات شایع کمپرسورهای هوا است که برای حل آن چند راه حل وجود دارد که می توانید از آن ها برای تعمیر کمپرسور باد استفاده کنید:

در مورد کمپرسور های صنعتی مانند انواع کمپرسور های اسکرو:

 • تنظیم mpv را دوباره انجام دهید چرا که در صورت پایین بودن mpv دستگاه روغن کم می کند.(در مدل های صنعتی مانند اسکرو)
 • فیلتر مخزن جدا کننده را بررسی کنید. در صورت بروز مشکل در این فیلتر بهتر است که هر چه سریعتر آن را مورد بررسی قرار دهید.
 • یکی از دلایل کم کردن روغن دستگاه می تواند، وجود گرفتگی در لاین scavenge باشد. این مشکل در این خط باعث کم کردن روغن توسط کمپرسور در حین کار می شود.
 • اگر تمامی راه حل های بالا را امتحان کرده اید و مشکل دستگاه شما هنوز حل نشده است، بهتر است که روغن را تعویض کنید. تعویض روغن یک راه حل پیشنهادی برای شما است که دستگاه به عملکرد عادی خود برگردد.
 • اگر در مخزن مشاهده می کنید که روغن اضافی وجود دارد، احتمالا مشکل در این قسمت است. برای حل مشکل بهتر است که حجم روغن موجود در دستگاه را کمی کم کنید و دوباره دستگاه را روشن کنید.
 • اگر مشکل شما با این موارد برطرف نشد، بهتر است که از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

در مورد سایر کمپرسور های باد:

زیاد بودن روغن داخل موتور کمپرسور باعث میشود که در هوای خروجی ،روغن هم همراه هوا خارج شود.بهتر است برای تعویض روغن ابتدا تمام روغن قبلی را خالی کنید و سپس روغن نو را به اندازه استاندارد داخل موتور دستگاه بریزید.

امکان دارد که موتور پمپ باد روغن پاش شده باشد.در این صورت فقط باید موتور تعمیر و قطعه ایراد دار تعویض شود.

صاف نبودن سطحی که کمپرسور بر روی آن قرار دارد باعث میشود تا روغن  داخل موتور به سمت لوله فشار جمع شود و با روش شدن موتور،تمامیه روغنن به بیرون هدایت شوند.

در مدل های سیلندری یا پیستونی احتمال ترک داشتن سیلندر و روغن ریزی وجود دارد که در این صورت هم باید سریعا دستگاه به تعمیرگاه برده شود.معمولا این مشکل برای سیلندر های ارزان قیمت اتفاق می افتد.به دلیل بی کیفیت بودن قطعات سیلندر این مشکل بوجود می آید.

داغ شدن بیش از حد پمپ باد

یکی دیگر از مشکلات شایع پمپ باد، گرم شدن بیش از حد آن است. شما برای حل این مشکل و تعمیر پمپ باد می توانید از راه حل های مختلفی در این زمینه کمک بگیرید. که در ادامه برای شما راه حل هایی را جمع آوری کرده ایم که در صورت سهلی بودن مشکل، حل خواهند شد:

 • اولین احتمال این است که روغن دستگاه کم است. برای حل این مشکل بهتر است از روغن بیشتری استفاده کنید.نکته مهم این است که حتما از روغن مخصوص  کمپرسور باد استفاده کنید.زیرا در غیر اینصورت به دلیل تفاوت در غلظت روغن ها احتمال گیری پاژ موتور وجود دارد.
 • در صورت کم نبودن میزان روغن دستگاه بهتر است خطوطی که روغن را منتقل می کنند، بررسی کنید. ممکن است آن ها مسدود شده باشند و باعث ایجاد گرمای بیش از حد در دستگاه شده باشند. شما می توانید با تمیز کردن این خطوط مشکل را حل کنید.
 • فیلتر روغن کثیف شده است. کثیف شدن، فیلتر روغن یکی دیگر از دلایلی است که ممکن است باعث تولید گرمای زیاد دستگاه شود. اگر می خواهید که مشکل دستگاه خود را حل کنید، بهتر است که فیلتر آن را تمیز یا تعویض نمایید.
 • سطح رادیات نیاز به سرویس دارد. مشکل می تواند از این موضوع باشد که سطح رادیات زیادی کثیف باشد یا مسیر آن با توحه به کثیفی بسته شده باشد.(مربوط به کمپرسور هایی که دارای رادیات هستند)
 • سیستم خنک کننده کارایی خود را از دست داده است. برای حل مشکل سیستم خنک کننده، دستگاه کمپرسور بهتر است که از یک فرد متخصص و یا شرکت سازنده کمک بخواهید.
 • روشن بودن دایمی کمپرسور باد.در این صورت موتور به شدت داغ خواهد شد و در صورتیکه چندین بار این مشل بوجود بیاید،موتور دستگاه خواهد سوخت.توصیه میکنیم بعد از اتمام کار حتما برق دستگاه را قطع کنید تا در صورتیکه کمپرسور نشتی داشت،ز شب تا صبح بی دلیل روشن نشود.توجه داشته باشید که حتما در بین کار به پمپ باد استراحت بدهید.
 • وجود نوسانات برقی باعث داغ شدن سیم پیچ و در نتیجه داغ شدن کل موتور میشود.سعی کنید حتما یک سیم برق به صورت مستقیم از کنتر برای پمپ باد بکشید .

Array

بالا رفتن فشار پمپ باد

در بعضی از دستگاه های کمپرسور هوا ممکن است که فشار باد دستگاه فشرده سازی هوا زیاد بالا برود و کلید اتومات عمل نکند که برای حل آن چند راه حل پیشنهادی در اختیار شما قرار می دهیم:

 • اولین احتمال برای فشار زیاد هوا در پمپ باد شما این است که پرشر سوییچ مشکل دار شده باشد که با تعویض مشکل آن معمولا حل می شود.
 • پرش سوییچ تنظیماتش بهم خورده است. با تنظیم مجدد پرش سوییچ فشار به حالت عادی یا دلخواه شما بازگردانده می شود.(مشورت با تکنسین)
 • یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث ایجاد فشار باد غیر عادی دستگاه شما شود، وجود مشکل و نقص در آنلودر است. برای حل مشکل آنلودر بهتر است که از یک متخصص در این زمینه کمک بخواهید تا دچار مشکل جدی تری نشوید!
 • از دیگر علت های این فشار غیر عادی می تواند از تنظیم خارج شدن PLC باشد. برای حل این مشکل می توانید از یک شرکت یا برقکار کمک بگیرد.

نکته مهم در این خصوص این است که چنانچه فشار از حد معین بیشتر شود،بر روی موتور فشار زیادی وارد خواهد شد که منجر به کم شدن طول عمر دستگاه خواهد شد.پس در صورت وجود چنین مشکلی سریعا مشکل را برطرف کنید تا عمر دستگاه کم نشود.

Array

عدم تنظیم میزان هوای فشرده شده پمپ باد

عدم تنظیم میزان هوای فشرده کمپرسور باد یکی از متداول ترین مشکلات است که ممکن است برای کمپرسور ها پیش بیاید، اگر مطمئن شدید که مشکل شما عدم تنظمیم میزان هوای پمپ باد است، باید دست به تعمیر پمپ باد خود بزنید.

اگر دستگاه شما دارای این مشکل شده است، برای حل آن از راهکار های زیر سعی کنید استفاده کنید. در صورت عدم حل مشکل با استفاده از راه حل های زیر بهتر است که با نمایندگی جهت تعمیر  تماس بگیرید و موضوع را با آن ها در میان بگذارید.

 • کثیف شدن و نیاز به تعویض فیلتر هوا از دلایل شایع بروز این مشکل است.
 • فیلتر separator به احتمال زیاد نیاز به تعویض یا سرویس دارد. سرویس یک فیلتر شامل تمیز کردن و شستن آن است!
 • مانند مشکل قبلی، ممکن است مشکل از آنلودر شما باشد که باید از یک فرد متخصص برای حل آن کمک بگیرید.
 • شیلنگ های هوای شما دچار نشتی شده اند. این نشتی باعث عدم ایجاد فشار کافی برای شما است که شما می توانید با گرفتن نشتی این مشکل را حل کنید.
 • تسمه های دستگاه شما به خوبی سفت نشده اند و محکم نیستند. اگر با این مشکل روبرو هستید، بهتر است که آن ها را سفت کنید.
 • موتور پمپ باد قدرت خود را از دست داده و ظعیف شده که یکی از مهمترین دلایل آن کم روغن بودن موتور میتواند باشد.

پر نشدن مخزن پمپ باد

پر نشدن مخزن کمپرسور یکی از شایع ترین مشکلاتی است که یک تکنسین یا فردی که کمپرسور دارد، با آن مواجه می‌شود. پر نشدن مخزن کمپرسور باد می‌تواند سه دلیل اصلی داشته باشد:

 • کاهش توان موتور کمپرسور
 •  نشتی مخزن کمپرسور باد
 • خرابی شیر یکطرفه کمپرسور

اگر با مشکل پر نشدن مخزن کمپرسور باد مواجه شدید، ابتدا باید علت آن را تشخیص داده و سپس اقدام به تعمیر آن کنید. برای تشخیص علت و تعمیر این مشکل می‌توانید مقاله پر نشدن مخزن کمپرسور باد را مطالعه نمایید.

تغییر صدای کمپرسور باد

یکی دیگر از مشکلات کمپرسور باد،تغییر ناگهانی صدای دستگاه میباشد که علت آن میتواند یکی از دلایل زیر باشد:

 • ریختن روغن بیش از حد معین.چنانچه روغن بیشتر از حد باشد،صدای موتور بیشنر خواهد شد.علاوه بر این، در هوای خروجی مقدار زیادی روغن وجود خواهد داشت.در چنین شرایطی بهتر است کل روغن را تخلیخ و سپس روغن را به میزان معین وارد موتور نمایید.
 • بوجود آمدن مشکل در دستک شاتون موتور و یا کج شدن یا شکستن این قطعه که باعث بوجود آمدن صدا خواهد شد.برای تعمیر پمپ هوا بهتر است به تعمیرگاه پمپ باد مراجعه نمایید.

 

اگر مشکل پمپ باد شما چیزی غیر از این موارد بود و یا با انجام این کار های باز هم کمپرسور شما تعمیر نشد، حتما با کارشناسان خبره ایران پمپ تماس برقرار کنید و از آن ها کمک و مشاوره بگیرید.

Array

امیدواریم از این مقاله کاربردی نهایت استفاده را برده باشید.اگر شما هم با مشکلاتی در خصوص تعمیر انواع کمپرسور باد روبه رو شدید لطفا در قسمت نظرات مطرح کنید تا سایرین هم از تجربیات شما استفاده کنند.

عیب یابی و تعمیر پمپ باد در مشهد

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

‫13 نظرها

 1. با سلام پمپ باد دارم ایستاده باد مخزن پر نمیشه یعنی تا درجه ۴ میاد از اون بیشتر نمیره موتور هم خاموش نمیشه یکسره داره کار میکنه میشه علت را بگین

  1. سلام وققت شما بخیر.این مشکل زمانی اتفاق می افته که موتور توانایی تولید هوای فشرده را نداشته باشه و چون فشار باد به حد معین نمیرسه،موتور دایمه در حال کار هست و بی دلیل کار میکنه.در چنین شرایطی از کمپرسور استفاده نکنید و دستگاه رو به تعمیر گاه ببرید ا قطعات معیوب تعویض بشوند تا مشکل شما حل بشه.

 2. سلام
  من۲۰روز پیش یه پمپ باد یخچالی ۲۵ لیتری خریدم
  امروز دیدم از قسمت اتصال خروجی متور به لوله ای انتهاش به منبع متصل هست نشتی داره بست شو باز کردم تا نوار تفلن بیشتری بزنم بعد که دوباره بستم
  پمپ رو که روشن میکنم متور اصلا منبع رو باد نمیکنه
  صدای متور هم کاملا تغییر کرده.
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 3. سلام.آیا تکنسین میفرستین برای تعمیر پمپ باد؟چون پمپ باد ما خیلی بزرگه و جابه جا کردنش خیلی سخته

  1. سلام دوست عزیز.برای تعمیر کمپرسور باد فقط در مشهد تکنسین داریم که میان و مشکل کمپرسور رو برطرف میکنن.در صورتیکه مشکل پمپ باد در محل رفع نشه،تکنسین کمپرسور رو با خودش میبره به محل تعمیرات شرکت و بعد از رفع عیب میتونید کمپرسور باد سال رو تحویل بگیرید.

 4. ممنونم از مطلب جالبتو درباره تعمیرات پمپ باد.آیا مجموعه شما تعمیر انواع پمپ باد رو هم انجام میده؟پمپ باد من چند روزی هست که خیلی صداش زیاد شده.مدلش از این صدا دار ها هستش

  1. سلام ممنونم از نظرتون.بله اگر قابل تعمیر باشه براتون تعمیرش میکنیم.لطفا با واحد تعمیرات تماس بگیرید.05138543311

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟