مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

روش های تشخیص سوختن موتور یخچال

آپدیت شده در: 07 بهمن 1402

یکی از مهم ترین اجزای یخچال فریزرها موتور یا کمپرسور آن است. این قطعه با تنظیم سرما و خنک نگه داشتن فضای داخل آن از فساد مواد غذایی جلوگیری می کند. اما وقتی این دستگاه به درستی کار نمی کند، این احتمال وجود دارد که موتور آن سوخته باشد. با توجه به اینکه این فاکتور تنها علت کار نکردن یخچال یا کارکرد نامطلوب این دستگاه نیست، شناخت علائم یا هشدارها برای تشخیص سوختن موتور یخچال ضرورت دارد. برخی از این علائم شامل افزایش دمای یخچال، وجود صدای نا متعارف از آن و پریدن فیوز است.

علائم سوختن موتور یخچال

روش های مختلفی برای تشخیص علائم سوختن موتور یخچال فریزر وجود دارد. به طور معمول این مشکل با یک نشانه همراه نیست و گاهی ممکن است دستگاهی چند نشانه را با هم نشان دهد. شناخت این نشانه ها می تواند هشداری باشد تا پیش از آسیب جدی به این قطعه یا سایر قطعات یخچال برای تعمیر یا تعویض آن اقدام کرد.

قطع شدن صدای موتور

موتور یخچال فریزرها صدای خاصی دارند که به گوش همه ما آشناست. قطع شدن این صدا و شنیدن صدایی شبیه تیک تاک ساعت می تواند از علائم سوختن موتور یخچال باشد. البته در این شرایط باید ابتدا عملکرد درست خازن، رله استارت یخچال و سیکل گردش گاز را بررسی کرد. با اطمینان از عملکرد درست این قطعات، احتمال بالایی برای سوختن موتور دستگاه وجود دارد.

افزایش دمای داخل یخچال

زمانی که دمای یخچال به صورت نرمال نیست، سرمای معمول خود را ندارد و مواد غذایی منجمد آن در حال ذوب شدن هستند، همگی می توانند نشانه هایی دال بر خرابی موتور باشند.گرچه ممکن است این تغییر دمایی به دلیل نقص در انتقال گاز نیز باشد، اما در بیشتر اوقات اولین دلیل آن به عملکرد موتور مربوط می شود. در این شرایط باید سوختن موتور یخچال را بررسی کرد.

وجود صدایی نامتعارف و زیاد در زمان روشن کردن

سر و صدای نامتعارف در زمان روشن کردن یکی دیگر از نشانه های هشدار دهنده برای تشخیص سوختن موتور یخچال است. شنیدن این صدای نامعمول می تواند به دلیل سوختن کمپرسور یخچال باشد. علت ایجاد این سر و صدای زیاد این است که موتور دستگاه قادر به تامین توان مورد نیاز جهت رسیدن به دمای تعیین شده از طریق ترموستات نیست؛ در  نتیجه به فن فشار وارد می کند و متعاقبا سر و صدایی نامتعارف به گوش می رسد. تراز نبودن یخچال و صدای ناشی از برخورد رپه های فن به بدنه و موتور هم می توانند از دلایل شنیدن این صدای نامتعارف باشند. اگر این علامت مشاهده شده به دلیل سوختگی موتور باشد، باید با توجه به میزان صدمه وارد شده به این قطعه برای تعمیر و یا تعویض آن اقدام کرد.

داغ شدن بیش از حد بدنه خارجی موتور

Array

داغ شدن موتور یخچال به دلایل مختلفی چون عدم رعایت فاصله استاندارد یخچال با دیوار پشتی، عملکرد نادرست فن و کندانسور  رخ می دهد. در شرایطی که موتور دستگاه داغ می شود، قدرت لازم برای به گردش در آمدن گاز مبرد در مدار آن وجود نخواهد داشت. به همین دلیل است که یخچال سرمای مورد نیاز را ندارد. در این شرایط برد دستگاه قادر به ارسال دستور قطع کار کمپرسور نیست. در نتیجه این قطعه کارکردی نامتعارف و بیش از حد دارد که منجر به داغ شدن آن می شود.

داغ شدن موتور می تواند یکی دیگر از علائم هشدار دهنده برای تشخیص سوختن موتور یخچال فریزرها باشد. برای بررسی داغ شدن این قطعه باید بدنه خارجی و فلزی آن را تست کرد. با قرار دادن نوک انگشتان در بدنه قطعه چنانچه داغی بیش از حد آن را متوجه شدید، باید این احتمال را بدهید که موتور یخچال سوخته است.

پریدن فیوز به صورت مکرر

اگر در زمان به برق زدن این دستگاه سرمایشی فیوز اصلی مکان بپرد و این رویداد چند بار پشت سر هم تکرار شود، به احتمال زیاد قطعه موتور یخچال دچار سوختگی شده است. در این شرایط بهتر است ابتدا برای تعمیر موتور اقدام کنید و سپس فیوز مکان را تعمیر نمایید.

انتشار بوی غیر معمول روغن یا سوختگی

بوی سوختگی در زمان باز کردن یخچال ممکن است به دلیل سوختگی در قطعات الکترونیکی مختلف آن باشد. کارکرد ناصحیح هر یک از این قطعات می تواند منجر به تولید گرمای بیش از حد شود و بوی سوختگی سیم ها به مشام برسد.

 برای تشخیص سوختن موتور یخچال می توانید بینی خود را به این بخش نزدیک کنید. چنانچه بوی غیر معمول روغن یا سوختگی در این بخش احساس شود می تواند یکی دیگر از علائم سوختن قطعه مورد نظر باشد.

روشن نشدن یخچال

زمانی که یخچال روشن نمی شود، این احتمال وجود دارد که موتور آن سوخته باشد. در چنین شرایطی باید سالم بودن مواردی چون برد الکترونیکی، ترموستات، اورلود، دو شاخه و سیم رابط را بررسی کرد. در صورت اطمینان از عملکرد درست این قطعات به احتمال زیاد موتور دستگاه سوخته است.

خاموش شدن سریع دستگاه پس از روشن شدن

بروز این علامت یکی از مهم ترین روش های تشخیص سوختن موتور یخچال است. البته خاموش شدن یخچال فریزرها بلافاصله بعد از روشن شدن آنها به دلایل دیگری چون عملکرد نامناسب ترموستات، معیوب بودن برد و رله استارت نیز رخ می دهد. برای جلوگیری از مشکلات جدی تر بهتر است به محض رویت این نشانه از طریق یک تعمیرکار برای رفع مشکل اقدام کنید.

گرمای نامعمول در پشت یخچال

اگر گرمایی بیش از حد و نامعمول در بخش پشتی یخچال احساس شود، باید احتمال سوختگی موتور را در نظر گرفت. مواردی چون کثیفی کندانسور، ایراد در سیستم تهویه و سیم پیچ ها از مهم ترین دلایل ایجاد گرمای زیاد پشت یخچال هستند. اگر رفع هر یک از این ایرادها منتج به برطرف شدن گرمای یخچال نشود، به احتمال زیاد موتور سوخته است.

روش های تست سالم بودن موتور

Array

برای تشخیص سالم بودن یا سوختن موتور یخچال می توان از روش های زیر استفاده کرد:

 • یخچال فریزر را برای مدتی از برق بکشید و با استفاده از یک خازن آن را برای چند ثانیه به برق وصل کنید. در صورت شروع به کار می توان از سالم بودن آن اطمینان پیدا کرد.
 • از برق مستقیم برای بررسی سلامت قطعه استفاده کنید. در این روش:
 • رله اورلود موتور را خارج کنید.
 • با آزاد کردن دو سر سیم برق، یک سر آن را به حرف C روی رله و سر دیگر را به حرف R وصل کنید.
 • در نهایت R را به حرف S وصل کنید. در این وضعیت چنانچه موتور شروع به کار کند، سالم است.

سایر روش ها:

 • تست فیزیکی موتور
 • استفاده از اهم متر
 • تست جریان موتور (کمپرسور)

مهم ترین دلایل سوختن موتور یخچال فریزر

سوختن کمپرسور یخچال ها به دلایل مختلفی رخ می دهد. برخی از مهم ترین دلایل عبارتند از:

 • کثیف بودن کندانسور
 • معیوب بودن فن موتور
 • نشتی مبرد
 • ایراد ترموستات و یا برد الکترونیکی دستگاه
 • خرابی رله اورلود کمپرسور
 • اشکال در سیم پیچی داخل موتور

راهکارهایی برای افزایش عمر موتور یخچال

 • برای اتصال دستگاه به برق از یک محافظ قوی استفاده کنید.
 • فاصله استاندارد یخچال و دیوار پشتی آن (10-8 سانتی متر) را رعایت کنید.
 • از بسته شدن درب یخچال اطمینان حاصل کنید.
 • عملکرد درست فن و نشت گاز را بررسی نمایید.
 • کندانسور را مرتب تمیز کنید

در پایان، بعد از تشخیص سوختن موتور یخچال چه باید کرد؟

سوختن موتور یکی از مشکلات جدی یخچال فریزرهاست که عملکرد این دستگاه سرمایشی را مختل می کند. با شناخت علائم سوختن موتور یخچال شاید بتوان از طریق تعمیر این قطعه مشکل را برطرف کرد و نیازی به تعویض آن و پرداخت هزینه بالا نباشد.

در صورت مشاهده هر یک از علائم هشدار دهنده سوختن موتور یخچال، به صورت سرخود برای تعمیر یا تعویض قطعه مورد نظر اقدام نکنید؛ به ویژه اگر دانش فنی لازم را در این باره ندارید. هر گونه اقدام ناآگاهانه شما علاه بر احتمال آسیب به خودتان، می تواند مشکلاتی جدی تر در دستگاه تان ایجاد کند و در نتیجه متحمل پرداخت هزینه های بیشتری شوید.

 پس از تشخیص سوختن موتور یخچال بهتر است از یک تکنسین تعمیرکار برای رفع مشکل ایجاد شده کمک بگیرید. گرچه تعمیر موتور یخچال فریزرها امکان پذیر است، اما هیچ ضمانتی برای کارکرد درست آن وجود ندارد. به همین دلیل توصیه می شود که قطعه ای جدید را جایگزین آن کنید. در این صورت هم طول عمر دستگاه بیشتر می شود و هم هزینه های کمتری در بلند مدت پرداخت خواهید کرد. ایران پمپ با عرضه بهترین کمپرسورهای (موتور) برودتی با کیفیتی تضمین شده این هدف را برای شما فراهم می کند.

 

روش های تشخیص سوختن موتور یخچال

من متخصص و پژوهشگر در زمینه هوای فشرده و انواع کمپرسور باد هستم و سعی می کنم تا جدیدترین و کارامدترین اطلاعات را در خصوص صنعت هوای فشرده با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟