نماد سایت ایران پمپ

خشک کننده های هوای فشرده (میکروفیلتر)

وجود اب در هوای فشرده  یکی از مشکلات  سیستمهایی است که از هوای فشرده استفاده می کنند.البته معمولا از این مشکل غفلت می شود  و هزینه های زیادی از این بابت تلف می گردد.یکی از مشکلات حاصل از وجود اب در هوای فشرده زنگ زدن  قطعات  فولادی و سطوح داخل مخزن باد است. به علاوه اگر هوای فشرده حاوی رطوبت باشد مشکلات دیگری نظیر شسته شدن روغن از سطوح قطعات خراب شن حلقه های تاب بندی در شیرها و سیلندرها مات شدن سطوح رنگشده به روش اسپری چسبیدن  دانه های شن دستگاههای سند پلاست به هم و جمع شدن اب درون تایر خودروها وجود می اید.برای غلبه بر چنین مشکلاتی باید از دستگاه خشک کننده هوای فشرده استفاده کرد.

چرا اب در هوای فشرده وجود دارد؟این مسئله به وجود رطوبت در هوا و تغییرت دمایی بر می گردد.میزان رطوبت موجود در هوای ازاد بر حسب درصد رطوبت نسبی بیان می شود.هوای ازاد در یک دمای خاص می تواند  تاحد خاصی رطوبت را در خود نگه دارد.هرچه دمای هوا بالاتر باشد می تواند رطوبت بیشتری در خود نگه دارد ومثلا اگر دمای هوا 50F و رطوبت نسبی ان 100% باشد میزان رطوبت واقعی ان خیلی پایین تر از هوایی با دمای 100F و رطوبت نسبی 50% است.حال فرض کنید دمای هوای محیط 75F و رطوبت نسبی ان 75% است.

وقتی این هوا وارد کمپرسور باد می شود و توسط ان متراکم می شود حجم ان کاهش یافته و فشار و دمای ان افزایش خواهد یافت.افزایش یا کاهش فشار تاثیری بر میزان رطوبت قابل جذب هوا ندارد ولی افزایش و کاهش دما موثر است.

مقدار اب در هوای فشرده گاهی انقدر زیاد است که برای لحظاتی شیلنگ باد شبیه شیلنگ اب می شود.

 

انواع رطوبت گیر یا تله اب در کمپرسورباد

تله های اب اگر در محل مناسبی از سیستم لوله کشی هوای فشرده نصب شوند می توانند کارایی خوبی داشته باشند.

تله اب یک مخزن ساده است که لوله وروردی هوا به صورت عمودی به داخل ان وارد شده است.هوا پس از ورود به این مخزن مجبور است یک  دور 180 بزند تا بتواند از لوله خروجی  خارج گردد. بدین ترتیب  ذرات ریز اب از لوله ورودی به پایین تله اب می ریزند و در انجا جمع میشوند.تله اب را باید هر از چند گاهی  تخلیه کرد.بعضی استفاده کنندگان هوای فشرده خودشان این تله های اب را می سازد.عکس زیر نمونه ای ازیک تله اب را نشان می دهد. بدنه این تله اب از یک تکه لوله استاندارد سه اینچی و دو در پوش کروی کل در طرفین لوله درست  شده است.یک لوله با رزوه داخلی به زیر بدنه جوش داده شده تا اب جمع  شده در تله  از ان خارج گردد.یک لوله با رزوه داخلی ک نیز به عنوان ورودی هوا در بالای بدنه قرار گرفته است.خروج هوا نیز از دو لوله با رزوه داخلی که در دیواره بدنه نصب شده اند انجام می شود.

یک تله اب ساده

 

در شکل زیر نوع دیگری از تله اب نشان داده شده است که همه اجزای ان را اتصالات لوله کشی استاندارد تشکیل می دهد. بدنه این تله اب یک سه راهی زاویه دار 2 in است که به دهانه زیری ان یک مغزی و یک تبدیل بسته شده است.ورود هوا از بالا به داخل بدنه انجام می شود و یک شیر کوچک نیز در پایین تبدیل قرار می گیرد که از ان برای تخلیه آب استفاده شود.خروج هوای فشرده نیز از مسیر زاویه دار خواهد بود.

تله اب ساخته شده از اتصالات لوله کشی استاندارد

 

و در شکل زیر یک تله اب مجهز به شیر تخلیه اتوماتیک نشان داده می شود.در اغلب نشست های توزیع و مصرف هوای فشرده لازم است از تجهیزات ثانویه دیگری برای جدایش اب نیز استفاده شود تا هوای فشرده تا حد بیشتری خشک گردد .خطوط لوله کشی هوای فشرده ممکن است به دلایل  مختلف تغییر ارتفاع بدهد در بعضی قسمت ها به ارتفاع بالا برود و در بعضی قسمت ها به زیر  سطح زمین هدایت شوند.در این شرایط  به احتمال زیاد در بعضی  قسمتاهای کم ارتفاع رطوبت باقی مانده در هوا مجددا تقطیر  شده و اب جمع می شود به طوری که پس از مدتی ممکن است  داخل لوله با اب پر شود. با پیدا کردن این نقاط باید تله اب در آنجا نصب کرد.

            دستگاه تخلیه اتوماتیک اب

 

تله آب  با صفحات جدا کننده آب

در این نوع تله اب، هوای فشرده پس از ورود به تله مجبور است از بین صفحات  نازکی که با فاصله کمی نسبت به هم قرار گرفته اند عبور کند و در اثر تماس با این صفحات اب موجود در هوا جدا می شود و به پایین می ریزد.این نوع تله اب نیز شبیه تله های اب سیلیکون، ساختار نسبتا ساده ای دارد و ارزان قیمت است. بازدهی جداسازی تله های اب صفحات جداکننده نیز پایین است.فرم ظاهری این نوع تله اب شبیه تله های اب سیلیکونی است. و با دیدن فرم ظاهری نمی توان انها را از هم تشخیص داد.در این نوع تله اب نیز از اورینگ برای اب بندی بدنه استفاده شده است.

یک تله آب با صفحات جداکننده

 

فیلترهای صفحه ای مرکب

فیلتر های صفحه مرکب فرم دیگری از تله های آب با صفحات جداکننده هستند که در انها صدها صفحه نازک با فواصل خیلی کم بر روی هم قرار گرفته اند و هوای فشرده مجبور است از این فواصل کم عبور کند. مانند تله های آب صفحه ای در فیلتر های صفحه ای مرکب نیز هوای مرطوب پس از تماس با سطح صفحات رطوبت خود را به صورت ذرات ریز آب از دست می دهند با این تفاوت که بازدهی این فیلتر های صفحه ای در جداسازی اب نسبت به تله های آب به مراتب بیشتر است.

میکروفیلتر صفحه ای بالاترین بازدهی را در جداسازی آب از هوای فشرده دارد.صفحات جداکننده در این فیلتر نسبت به هم خیلی نزدیک هستند.البته این نوع فیلترها خیلی گران قیمت و ظریف و اسیب پذیراند.همچنین روغن موجود در هوای فشرده باعث الودگی و افت بازدهی فیلترهای صفحه ای ظریف می شوند.

میکروفیلتر صفحه ای کمپرسور

 

خنک کننده های خنک شونده با آب

همانطور که گفته شد خنک کننده ها برای دفع حرارت از هوای فشرده به کار می روند.ولی در شرایط خاصی اینگونه خنک کننده ها میتواند به طور موثری برای جدا کردن آب از هوای فشرده نیز عمل کنند.اگر یک دستگاه سرد کننده آب در کارگاه موجود باشد می توان از آن برای خنک کردن هوای فشرده استفاده کرد و بدین وسیله رطوبت معلق در هوای فشرده را نیز تقطیر کرده و از ان جدا نمود.اب رودخانه یا چاه و یا منابع اب طبیعی دیگر به اندازه کافی برای انجام این کار موثر هستند و می توان از انها برای خنک کردن هوای فشرده استفاده کرد.

البته لازم است میزان جریان اب خنک کننده براساس میزان گرمای هوای فشرده محاسبه شود تا عملکرد دستگاه مطلوب باشد.این نوع خنک کننده باید یک جدا کننده و جمع کننده اب تقطیر شده نیز داشته باشد.یکی از معایب این روش این است که نیاز به حجم زیادی اب خنک کننده دارد.البته این روش خشک کردن مزایایی هم دارد از جمله اینکه دستگاه خشک کننده ساده و جمع و جور است قطعات متحرک ندارد و قابلیت اطمینان بالایی دارد.

یک خنک کننده که با آب خشک می شود

 

نصب خشک کننده بر روی سیستمهای کمپرسور دوبل

کمپرسور های دوبل معمولا در مواردی به کار گرفته می شوند که در ساعات خاصی مصرف هوای فشرده خیلی بالا باشد و یا به عللی لازم باشد که ازدو کمپرسور موازی هم در سیستم استفاده گردد.سیستمهای کمپرسور دوبل  ممکن است یک سیستم واحد با دو کمپرسور و یا دو سیستم تولید هوای فشرده کاملا مجزای متصل به هم باشد. به هرحال نصب خشک کننده سیکل الیوت بر روی سیستم یکسان خواهد بود.

دو مجموعه موتور-پمپ باید  قادر باشند به تنهایی یا به همراه هم کار کنندعلاوه باید سیستم را طوری طراحی کرد که به هنگام سرویس یا تعمیر یک مجموعه کمپرسور مجموعه دیگر بتواند کار کند و نیاز هوای فشرده را تامین نماید.برای تحقق این هدف باید خشک کننده از طریق یک مانی فولد شده که دو شیر یک طرفه بر روی آن قرار گرفته است تغذیه شود.ظرفیت عبور هوای فشرده شیرهای یک طرفه باید متناسب با ظرفیت کمپرسور باشد.

برای کنترل عملکرد خشک کننده به جای یک واحد کنترل استاندارد از یک واحد کنترل دو کاناله استفاده شده است.اندازه خشک کننده باید مطابق با حداکثر میزان SCFM در سیستم  انتخاب شود .اگر این سیستم فقط برای جبران کمبود هوای فشرده در زمانهای اوج مصرف در نظر گرفته شده است. ظرفیت خشک کننده باید به اندازه خروجی پمپ سیستم باشد.در سیستم های مختلف ظرفیت کاری خشک کننده را باید با توجه به جمیع شرایط تعیین نمود تا علاوه به کسب بازدهی مطلوب از سیستم افزایش هزینه نیز اتفاق نیفتد.

کاربردهای بالاتر از SCFM 120

در سیستمهای تامین هوای فشرده با شدت جرین بالاتر از 120 SCFM از خشک کننده های مستقل استفاده می شود.این نوع خشک کننده ها بین کمپرسور و مخزن ذخیره باد نصب می گیرند.در این سیستمها نیازی به خنک کننده پس از کمپرسور نمی باشد. اگر این خشک کننده ها بر روی سیستم های دوبل نصب شده باشند ظرفیت انها باید  برابر با مجموع خروجی هر دو کمپرسور در نظر گرفته شود.در صورتی که یکی از کمپرسورهای سیستم به عنوان یدکی در نظر گرفته  شده باشد  ظرفیت خشک کننده باید براساس خروجی کمپرسور بزرگ تر انتخاب شود.

شکل بالا طریقه نصب اجزای یک سیستم با دو کمپرسور پیچی که یکی از انها کمپرسور یدکی است نشان داده شده است

 

سیستمهای تامین هوای فشرده برای  ادوات دقیق

در سیستمهای تامین هوای فشرده برای ادوات دقیق که باید کاملا بدون رطوبت باشد خشک کننده سیکل الیوت را بعد از کمپرسور و قبل از مخزن ابتدایی ذخیره باد نصب می کنند و یک خشک کننده جذبی بعد از مخزن قرار می گیرد.در صورتی که به مخزن ابتدایی نیازی نباشد خروجی خشک کننده سیکل الیوت مستقیما به ورودی خشک کننده جذبی متصل می شود.

در این گونه کاربردها استفاده خشک کننده های سیکل الیوت سه مزیت شاخص دارد. اولین مزیت این است که دمای هوای فشرده ای که وارد خشک کننده جذبی می شود به پایین تر از 55 F می رسد و به همین دلیل رطوبت هوای فشرده ورودی به خشک کننده نهایی خیلی کم خواهد بود.بنابراین مواد جاذب رطوبت  به سرعت اشباع نخواهد شد.مزیت دوم این است که خشک کننده ها این است که وجود روغن در سیستم  حذف می شود و عدم وجود این الودگی نیز به افزایش عمر ماده جاذب رطوبت(میکروفیلتر) منجر می گردد.ومزیت سوم این است که خشک کننده های سیکل الویت بادوام هستند و اسیب پذیری انها خیلی کم است و به همین دلیل  می توانند به عنوان یک خشک کننده ابتدایی برای مدت ها طولانی در یک سیستم کار کند.

خشک کننده های سیکل الیوت با اب نمک

بعضی انواع خشک کننده های سیکل الیوت به صورت خاص برا مناطق  دریایی طراحی می شوند که در انها از اب نمک دار استفاده می شود.البته استفاده از اب نمک دار در خشک کننده های استاندارد مناسب نیست.برای اینکه بتوان از اب نمک دار دراین خشک کننده ها استفاده کرد باید همه اجزای مبدل حرارتی از مواد مقاوم در برابر خوردگی ساخته شوند.سطوح داخلی بدنه و تله اب نیز باید با مواد مقاوم در برابر خوردگی پوشش داده شوند.هیچ قطعه متحرکی در این گونه خشک کننده ها به کار گرفته نمی شود و به طور خلاصه  کلیه قسمت هایی که با اب نمکدار در تماس هستند باید  در برابر خوردگی محافظت گردند.

شکل زیر نمای برش خورده یک خشک کننده سیکل ایوت که با اب نمک دار کار می کنئ نشان داده شده است و قسمتهای محافظت شده در برابر خوردگی در ان قابل مشاهده است.

  

   خشک کننده سیکل الیوت برای مناطق دریایی

 

خشک کننده های حمام یخ

نوع دیگری از خشک کننده های برودتی خشک کننده های حمام یخ هستند.این خشک کننده ها ساختار ساده ای دارند و به همان خوبی خشک کننده های CFc عمل می کنند ولی یک عیب مهم دارند. این خشک کننده ها برای هر چند ساعت عملکرد خود نیاز به مقداری یخ تازه دارند.تامین یخ برای  سیستم های هوای فشرده ای که به طور پیوسته کار می کنندعملی نیست.ولی در سیستمهایی که برای مدتی کار میکنند و سپس برای مدتی نسبتا طولانی خاموش می شوند خشک کننده های حمام یخ  می تواند یک  گزینه عالی و کم هزینه باشد. مثلا در سیستمهای تامین هوای فشرده خانگی و اموزشی و سیستم های سیار تعمیراتی می توان از انها به خوبی استفاده کرد.

طرز عملکرد خشک کننده های حمام یخ بسیار ساده است .یک لوله مارپیچ  برای عبور هوای فشرده در نظر گرفته می شود که درون یک مخزن حاوی اب و خرده های یخ غوطه ور شده است.در پایین لوله مارپیچ یک تله اب  نصب می شود که رطوبت تقطیر شده از هوای فشرده را جدا کند.هوا به هنگام عبورازاین لوله  تا دمای حمام یخ خنک می شود و بدین ترتیب بخار اب موجود در هوا تقطیر می گردد و به همواره جریان هوا به پایین لوله  مارپیچ حرکت میکند و به تله اب وارد نمی شود.هوای خشک شده نیز از یک لوله عمودی به طرف خارج  هدایت می گردد.

حمام یخ

 

خشک کننده  های حمام یخ کوچک و جمع جور هستند و معمولا به صورت یک مخزن استاندارد وعایق بندی  شده ساخته می شوند.می توان انها را با حدود 10 lbs  یخ شارژ کرد وازانها به عنوان خشک کننده هوای  مورد نیاز سه یا چهار دستگاه میخ کوب بادی برای یک شیفت کاری استفاده نمود. در پایان شیفت کاری باید اب گرم شده را درون مخزن خالی کرد و ان را مجددا با یخ پر نمود و یا ان را تا شیفت کاری  بعدی خالی  نگه داشت. میتوان خشک کننده های حمام یخ رابه گونه ای درست کرد که مجهز به یک مانی فولد چند راهه  باشد تا بتوان از ان به صورت همزمان برای چند دستگاه  مصرف کننده بهره برد.

اماده اسازی وبه کار گیری خشک کننده های حمام یخ بسیار ساده است. فقط کافی است که  درون مخزن ان را با مخلوط اب و یخ  پر کرده و سپس ان را در محل خود در کنار کمپرسور قرار دهید و اتصالات باد را به ان وصل کنید.معمولا برای اتصال خروجی کمپرسور به ورودی خشک کننده از شیلنگ استفاده می شود.قطر داخلی این شیلنگ باید حداقل 8/3 باشد و طول ان باید حدالمقدور کوتاه انتخاب شود .مخزن تله اب باید هر از چند گاهی تخلیه شود.وضعیت حمام یخ را نیز باید هردو ساعت کنترل کرد.

کمپرسور پیستونی و یک خشک کننده حمام یخ

خشک کننده های جذبی کمپرسور باد

 

برای دستگاه هایی که نیاز به هوای فشرده خیلی خشک دارند باید در سیستم تامین هوای فشرده از یک خشک کننده ثانویه نیز استفاده کرد که معمولا یک خشک کننده جذبی است. در این خشک کننده ها یک ماده جاذب ریخته می شود که می تواند رطوبت موجود در هوای عبوری از مجاورت خود را جذب نماید.

شکل بالا نمای شماتیک یک شخک کننده جذبی را شنان می دهد.هوای فشرده مرطوب پس از ورود به خشک کننده توسط یک لوله به پایین منتقل می شود.هوای فشرده پس از رسیدن به پایین مخزن مجبور می شود به طرف بالا تغییرمسیرداده وازمیان توده مواد جاذب عبور کند.وقتی هوا  به بالای مخزن می رسد رطوبت خود را از دست داده و می تواند از خشک کننده خارج شود. ماده جاذب  به تدریج از پایین به بالا ازرطوبت اشباع می شود به طوری که ابتدا ماده جاذب که در پایین مخزن قرار گرفته است اشباع شده و مواد قرار گرفته در سطوح بالاتر دیرتر اشباع خواهد شد.این ماده در اثر جذب رطوبت تغییررنگ داده و به رنگ صورتی در می اید.در بالای بدنه نوع خشک کننده یک پنجره شیشه ای نصب شده که از طریق ان می توان مواد جاذب داخل را مشاهده کرد. وقتی که ماده جاذب رطوبت قابل مشاهده از این پنجره به رنگ صورتی در اید زمان ان فرارسیده که مواد داخل مخزن را تعویض نمود.معمولا مواد جاذب رطوبت را می توان با پهن کردن بر روی یک بستر گرم بازاریابی نمود و رطوبت ان را تبخیر کرد.

 

    خشک کننده جذبی یک مرحله ای

 

خشک کننده های نمکی ذوب شونده

خشک کننده های نمکی سهم  کوچکی در بین خشک کننده های هوای فشرده دارند .این خشک کننده ها یک مخزن تحت فشار بزرگ هستند که داخل انها با نمک پرشده است. نمک تمایل زیادی به جذب و حل شدن در اب دارد بنابراین می توان ازان در خشک کردن هوای فشرده استفاده نمود.در این خشک کننده های هوای فشرده مرطوب از پایین وارد می شود و به سمت بالا حرکت می کند ودر این حرکت از بین توده نمک رد می شوند.بخار اب موجود در هوا درتماس با نمک را در خود حل می کند و به نوعی نمک ذوب شده و به صورت اب نمک به زیر مخزن می ریزد.

عیب اصلی این خشک کننده ها خورندگی خیلی زیاد اب نمک است.و عیب دیگر انها بزرگ بودن انها است.علاوه در فواصل زمانی خاصی لازم است مخزن با نمک پر شود.خشک کننده های نمکی در محیط های  گرم خوب کار نمیکنند.وقتی هوای فشرده ورودی به این خشک کننده گرم باشد نمک سریع تر حل می شود.خشک کننده های نمکی نیز باید بعد از یک خشک کننده اولیه به کار گرفته شود تا بتواند به خوبی کار کند.خشک کننده های نمکی ظاهری ساده و اندازه بزرگی دارند به طوری که اغلب افراد برای اولین بار به ان نگاه می کنند انها را با مخزن ذخیره هوای فشرده اشتباه می گیرند.

خشک کننده نمکی

 

کارایی و کاربرد خشک کننده ها

شاخص کارایی خشک کننده ها شاخصی به نام نقطه شنم است.نقطه شبنم دمایی است که رطوبت موجود در هوا شروع به تقطیر می کند.برای درک ساده این شاخص فرض کنید هوای مورد بررسی بر روی یک قطعه شیشه تخت دمیده شود و دمای شیشه به تدریج پایین اورده شود.وقتی این شیشه سرد می شود در یک دمای خاص لایه ای از بخار قابل رویت بر روی شیشه تشکیل می شود.اگر مثلا دمای شیشه در این لحظه 70 F باشد گفته می شود که نقطه شبنم این هوا 70 F است.این ازمایش را معمولا در یک بازده دمایی 38-110 F انجام می دهند.

خشک کننده های غشایی

یکی دیگر از انواع خشک کننده های هوای فشرده خشک کننده غشایی می باشد.این نوع خشک کننده ها معمولا در محیط های ازمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرند.

در شکل بالا نمای شماتیک یک خشک کننده غشایی نشان داده شده است.هوای فشرده پس از ورود به خشک کننده بر روی یک غشای جاذب حرکت می کند.با ادامه این کار قطرات ریز اب بر روی غشاء تشکیل می شود و با نفوذ از داخل ان اب به طرف دیگر ان می رود.مقدار کمی هوای خشک بر روی غشای خارجی خیس شده عبور داده می شود و با تبخیر  اب از این سطح ان را به صورت بخار اب با خود می برد.این هوای خشک وظیفه گاز پوششی را انجام می دهد و بخار اب همراه خود را به خارج از خشک کننده هدایت می کند.

خشک کننده غشایی

 

خشک کننده با سیال جاذب

نوع دیگری از خشک کننده های هوای فشرده خشک کننده با سیال جاذب است . به کارگیری این نوع خشک کننده در صنعت هوای فشرده  زیاد  رایج نیست.ولی گاهی اوقات برای خشک کردن حجم زیادی از گاز طبیعی از این روش استفاده میشود.

خشک کننده با سیال جاذب کار کرد ساده ای دارد. مخزن بزرگ حاوی یک سیال به شدت جاذب اب مثلا اتیلن گلیکول با یک لوله سوراخدار ورودی وظیفه رطوبت زدایی را انجام می دهد.هوای فشرده مرطوب از طریق لوله سوراخدار به درون سیال جاذب وارد می شود و به صورت حبابهایی به طرف بالا حرکت می کند.در این جابه جایی رطوبت موجود در هوا جذب سیال درون مخزن می شود و هوای خشک از بالای مخزن خارج خواهد شد.سیال اشباع شده از اب به یک مخزن جدایش گاز منتقل می شود و در انجا در اثر گرما اب جذب شده را به صورت  بخار اب از دست می دهد.سیال تمیز شده و سپس توسط یک پمپ به مخزن اصلی منتقل می گردد.

 

سخن پایانی :

هوای فشرده، نیروی بسیار ارزشمندی است پس ضروری است که از آن و منبع تولید آن به خوبی مراقبت شود.

هوای فشرده مرطوب باعث افت کیفیت محصولات شما شده و سلامتی ابزارهای شما را تحت شعاع قرار می‌دهد. همچنین در طولانی مدت نیز باعث ایجاد زنگار و رسوب درون خطوط انتقال شده که به غیر از مشکلات آن برای لوله‌ها، افت فشار داخل لوله‌ها را افزایش می‌دهد.

همانطور که مشاهده کردید هوای فشرده مرطوب می‌تواند مشکلات زیادی برای سیستم هوای فشرده و کسب و کارمان بوجود بیاورد که هزینه‌های زیادی را نیز به دنبال دارد. با نصب یک خشک کن مناسب می‌توان از تمامی این مسائل جلوگیری نمود.

خروج از نسخه موبایل