مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

قیمت و راهنمای خرید بهترین پمپ باد جهت رنگ کاری

آپدیت شده در: 12 تیر 1401

امروزه پمپ باد نقاشی یکی از متداول‌ترین ابزارهای کاری برای رنگ‌کاری در صنعت رنگرزی و دستگاه‌های پنوماتیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پمپ باد، پمپ هوا و کمپرسور هوا را نیز کمپرسور باد می‌نامند.

در این میان وظیفه کمپرسور باد، تولید باد با فشار بسیار بیشتر از هوای داخل محیط یا جو می‌باشد؛ که این عمل را از طریق مکش هوای خارج به داخل خود و سپس فشرده‌سازی باد انجام می‌دهد؛ در نهایت این هوای فشرده را در مخزن خود ذخیره می‌‌کند.

یکی از موارد مهمی که قبل از خرید و تهیه پمپ باد رنگ‌ کاری باید مدنظر داشته باشید، حجم بزرگی و کوچکی کمپرسور می‌باشد. هرچه حجم مخزن پمپ باد بزرگ‌تر باشد، حجم باد خروجی از کمپرسور هم بیشتر خواهد بود.

پمپ باد چه کاربردی دارد؟

پمپ باد چه کاربردی دارد؟

اول از اینکه به سراغ تعریف پمپ باد برویم، بهتر است تعریفی از آن داشته باشیم. پمپ باد یکی از متداول ترین و قوی ترین ابزار های بادی یه شمار می‌رود. این دستگاه ها بسته به نوع کارکرد و حجم کاری که دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. بعضی از آن ها در حجم های بزرگ برای صنایع و کارخانه های بزرگ و برخی دیگر برای مصارف کارگاهی مانند همین پمپ باد جهت رنگ ‌کاری که موضوع این مقاله نیز هست.

دو مدل پمپ باد وجود دارد. اولین مدل صنعتی که در کارخانه‌ها و صنایع بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد و مدل دیگر کمپرسورهای باد غیرصنعتی که برای مصارف خانگی جهت انجام کارهایی مانند باد کردن توپ چرمی، باد کردن تشک بادی، باد کردن تیوپ و تایرها لاستیک ماشین و… استفاده می‌گردد. مدل‌های صنعتی پمپ باد همان طور که پیش‌تر گفته شد، در کارخانه‌های صنعتی و ماشین‌آلات بزرگ جهت به حرکت درآوردن اجزا و سیستم‌های مکانیکی به کار می‌رود.

کاربرد کمپرسو باد غیر صنعتی

کاربرد پمپ باد غیر صنعتی

مهم ترین کاربر پمپ لاد های صنعتی، استفاده در کارگاه های خدماتی کوچک و متوسط است. تقریبا در بیشتر فعالیت های تولیدی و خدماتی از پمپ باد و کمپرسور هوا استفاده می‌شود. به طور مثال در صنایع رنگ آمیزی و نقاشی از پمپ باد جهت رنگ کاری استفاده می‌شود. استفاده از کمپرسور باد برای نقاشی ساختمان از جمله متداول ترین استفاده ها از کمپرسور در این حوزه است. اما از کمپرسور نقاشی برای مصارفی دیگر چون رنگ آمیزی ماشین، درب های خانه، دری های کابینت و … هم استفاده می‌شود.

لازم به ذکر است، ابزارهای بسیار زیادی وجود دارند که طراحی این ابزارها به گونه‌ای است که بجای استفاده از انرژی الکتریکی از انرژی باد استفاده می‌کنند. به عنوان مثال آچار بکس (که داخل تعمیرگاه‌های اتومبیل نیز نظیر آن یافت می‌شود)، بکس بادی، پستوله رنگ‌پاش از جمله وسایلی هستند که در مواقعی که به برق دسترسی وجود ندارد، با استفاده از گازوئیل و انرژی باد نیز می‌توانند کار کنند.

انواع پمپ باد

کمپرسور باد پیستونی برای نقاشی

کمپرسور باد پیستونی

کمپرسور باد پیستونی یکی از معمولی‌ترین انواع کمپرسور است که اغلب از این پمپ باد در صنایع و کارخانه‌ها استفاده می‌شود. البته پمپ باد در بیشتر سیستم‌های کاری قابل استفاده است. به همین علت با توجه به موقعیت قرارگیری کمپرسور باد، این پمپ در سایز‌های مختلفی مانند ۲۵ لیتری تا ۱۰۰۰ لیتری تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

همچنین جالب است بدانید که بیش‌ترین فشاری که از هوای خارجی توسط این نوع کمپرسور تولید می‌شود، ۸ تا ۱۰ بار می‌باشد. کمپرسور های باد در سایزها و حجم کمتر از ۲۵ لیتری و ۵۰ لیتری جز کوچک‌ترین انواع این مدل کمپرسور‌ می‌باشند. کمپرسور باد پیستونی در کارخانه و صنایع خدماتی مانند ساخت دکوراسیون داخلی منزل، رویه‌کوبی‌های مبلمان و صندلی‌های چوبی کاربرد بیشتری دارد.

پمپ باد اسکرو

در مواقعی که مصرف و ذخیره هوای فشرده در کارخانه‌های بزرگ به بیشتر از ۱۰۰۰ لیتر در دقیقه می‌رسد، از کمپرسور باد اسکرو استفاده می‌شود. نوع عملکرد کمپرسور اسکرو در پروسه فشرده‌سازی و ذخیره‌سازی آن در مخزن، بر اثر چرخش دو موتور به صورت مارپیچی و عبور هوا از میان این دو موتور صورت می‌پذیرد.

زمانی که قصد استفاده از کمپرسور اسکرو را دارید، موارد مهمی را باید در نظر داشته باشید، به عنوان مثال برای استفاده از کمپرسور پیستونی نیاز به مخزن ذخیره هوا دارید که باید از قبل تهیه شود. معمولاً قطعاتی که در پمپ باد اسکرو به کار می‌رود قیمت بالایی دارند. نوع ساختار کمپرسور اسکرو بر روی یک شاسی  و درون یک کاور مونتاژ می‌گردد.

کمپرسور باد فشار قوی

پمپ باد با فشار قوی

در برخی کارخانه‌های بزرگ مانند صنایع تولید بطری‌های آب معدنی، به فضا و هوای زیادی با فشار حدود ۳۰ الی ۴۰ بار مورد نیاز است. ساختار این نوع کمپرسورها از نوع سیلندر و پیستونی هستند، اما نوع شاتون‌ها و صفحه سوپاپ آن‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که قدرت بسیار بالایی دارند. در پمپ فشار قوی هوایی که وارد مخزن می‌شود را داخل مخزن به این فشار بالا می‌رساند. میزان فشار و هوادهی در این کمپرسورها بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر در دقیقه می‌باشد.

نکات مهم برای خرید پمپ باد رنگ‌ کاری

نکات مهم برای خرید پمپ باد جهت رنگ‌ کاری

در انتخاب پمپ باد با توجه به نوع کار خود. کمپرسور مناسب را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر برای موارد رنگ‌کاری به کمپرسور نیاز دارید، از کمپرسورهای مخصوصی که در سایت ایران پمپ تهیه دیده شده است، استفاده کنید. توان موتور کمپرسورهای باد بسیار مهم هستند، با توجه به نوع مصرف خود، آن‌ها را انتخاب کنید.

اگر برای رنگ‌کاری دائماً باید در رفت و آمد باشید، از کمپرسورهای چرخ‌دار استفاده کنید زیرا استفاده از پمپ هوای چرخ‌دار راحتی کارتان را چند برابر خواهد کرد. به این نوع کمپرسورها که دارای چرخ می‌باشند، کمپرسورهای باد متحرک یا چرخدار نامیده می‌شوند. قابلیت‌هایی دیگری مانند مقدار مصرف برق کمپرسور، از موارد مهمی هستند که باید به آن توجه داشته باشید.

پمپ باد رنگ ‌کاری با سیستم روان کننده

پمپ باد جهت رنگ ‌کاری با سیستم روان کننده

کمپرسور با سیستم روان کننده، نوع دیگری از پمپ باد می‌باشند که نوع فشار مخزن را معمولاً به صورت ثابت نگه می‌دارد. از این نوع کمپرسور در کارهای سنگین‌تر و پیچیده‌تر استفاده می‌شود. به عنوان مثال از این نوع کمپرسور باد در رنگ کردن دیوارها، طبقات ساختمان و همین طور در تعمیرگاه‌ها استفاده می‌شود. لازم است بدانید که این پمپ باد به علت حجم بالا و موتورهای قوی بهتر است که به صورت مستقیم به کنتور برق ساختمان متصل شود و از اتصال به پریزهای ساختمان خود داری نمایید.

پمپ باد نقاشی ایران پمپ

نتیجه گیری

از بررسی موارد مهمی مانند مقدار حجم موتور غافل نشوید، زیرا برای تهیه کمپرسور ابتدا باید نوع کارتان و میزان استفاده از کمپرسورها را در نظر داشته باشید، سپس اقدام به خرید پمپ باد با توجه به مقدار مصرفتان کنید.

حتماً از سایت‌های معتبر پمپ باد جهت رنگ‌ کاری را خریداری کنید تا در آینده به مشکلاتی مانند خرابی یا از کار افتادگی پمپ باد برخورد نکنید. ایران پمپ از جمله سایت‌های معتبر و دارای نماد اعتماد می‌باشد که شما عزیزان می‌توانید انواع پمپ باد را با اطمینان خاطر و بدون هیچ نگرانی و دغدغه‌ای از آن خریداری کنید.

ایران پمپ

ایران پمپ ⭐ مرجع معرفی انواع کمپرسور و پمپ باد

نوشته های مشابه

‫15 نظرها

  1. سلام وقت بخیر،یک پمپ باد دارم که تسمه ای هستش و صداش زیاده-میخواستم تعویضش کنم و یک کمپرسور باد بدون صدا بگیرم .چی پیشنهاد میدین؟

    1. سلام وقت شما بخیر.بسته به نوع کارتون کمپرسورهای باد متفاوتی وجود داره.برای اینکه کمپرسور بدون صدا تهیه کنید 2تا پیشنهاد دارم،یکی کمپرسورهای باد یخچالی و دیگری کمپرسور های باد اویل فری.
      هر دو نمونه بدون صدا هستند ولی کمپرسور های یخچالی نیاز به تعویض روغن دارند اما کمپرسور اویل فری بدون روغن کار می کنند.لطفا تماس بگیرید تا ببینیم کارتون چقدر هست آیا زیاده یا نه بعدش میتونیم بهترین گزینه رو بهتون پیشنهاد بدیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟