مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

جدیدترین اطلاعات و کاربرد انواع پمپ باد + خرید کمپرسور باد

آپدیت شده در: 21 آبان 1401

پمپ باد و کاربرد های آن نقش مهمی در صنعت دارند. از پمپ باد در شاخه‌های مختلفی از صنایع بسیار پیشرفته مثل معدن، خودروسازی و صنایع حمل و نقل استفاده می شود. امروز می خواهیم با شما در مورد پمپ باد و کاربردهای آن در صنایع مختلف بیشتر صحبت کنیم تا بتوانید اطلاعات مفیدی در این زمینه بدست آورید.

پمپ های باد مهمترین تامین کننده ی نیروی ابزارآلات بادی حساب می‌شوند. قبل از این که بصورت تخصصی و فنی در مورد این نوع از پمپ ها صحبت کنیم، در ابتدا توضیحات مختصری درباره ابزاهای بادی می‌دهیم تا با آن بیشتر آشنا شوید.

ابزار بادی چیست

ابزار بادی یا AIR Tools چیست؟

Air Tools یک سری از ابزارهای قدرتمند هستند که با استفاده از نیروی هوای فشرده میتوان از آنها استفاده کرد. این نوع از ابزارهای بادی بوسیله هوا فشرده شده در پمپ باد، کار می کنند. این تبدیل هوای فشرده به کار توسط پمپ های باد، مزیت های زیادی دارد که در ادامه بصورت دقیق آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

ابزار های بادی حتی برای مصارف پنوماتیک نیز کاربرد دارند. اگر بخواهینم بصورت ریشه ای واژه پنوماتیک را مورد بررسی قرار دهیم، ریشه این کلمه را در یونان پیدا می کنیم که به معنای پنوماتیک یا نیوماتیک است.

بازار پمپ باد

بازار پمپ باد

تا همین چند سال پیش ابزارآلات بادی مختلفی از کشورهای مختلف جهان وارد ایران می شود که بیشتر مورد استفاده های صنعتی و تخصصی قرار می گرفت اما در سال های اخیر که نیاز به این نوع از دستگاه ها، بسیار بیشتر از گذشته شده است، برای تقاضای عمومی تر هم ما شاهد دستگاه های پمپ باد با انواع قیمت و برند در بازار هستیم.

مانند دیگر محصولاتی که در بازار آن ها را می بینیم، شرکت های معتبر و با سابقه در زمینه تولید و فروش پمپ باد، محصولات خود را با ضمانت به فروش می رسانند. این خدمات و سرویس های پس از فروش بسیار مهم و حیاتی هستند و باید به هنگام خرید پمپ باد به آنها توجه داشته باشید.

سرویس و خدمات پس از فروش مناسب، یک برند تولید کننده پمپ باد می‌تواند به شما در این زمینه کمک شایسته ای بکند.

پمپ باد یا کمپرسور باد را بشناسید

پمپ باد یا Air Compressor را بهتر بشناسید

پمپ باد و کاربرد های آن در صنعت می‌تواند نقش مفید و پرکاربردی را ایفا کند. پمپ باد ها مزایای زیادی در این زمینه دارد. پمپ باد به راحتی می‌ تواند هوا یا باد فشرده مورد نیاز برخی از دستگاه های پرکاربرد صنعتی را تامین کند. برای انتخاب یک دستگاه پمپ باد مناسب باید به حجم مخزن آن توجه ويژه ای داشت.

معمولا برای رفع نیاز های مختلف، پمپ باد با ظرفیت های مختلف مورد نیاز است که باید به آن توجه داشته باشید. برای اندازه گیری میزان نیازتان به هوای فشرده و انتخاب یک پمپ باد مناسب بهتر است که از یک متخصص کمک بگیرید تا بعدا متضرر نشوید!

از اهمیت انتخاب یک دستگاه مناسب کمپرسور باد همین بس که اگر شما از یک دستگاه با حجم کمتر برای کار خود استفاده کنید، شما بصوت مداوم به قسمت موتور دستگاه فشار وارد می‌ کنید که موجب خراب شدن آن و از بین رفتن انرژی در آن می‌ شود.

از دیگر مواردی که در هنگام خرید پمپ باد باید به آن توجه داشته باشید، نوع، اندازه، قدرت و سرعت دستگاه انتخابی شماست که باید با انواع ویژگی هایی که به آن نیاز دارید از هر لحاظ متناسب باشد. این تناسب باعث افزایش راندمان کاری شما می‌ شود که خبر خوبی برای شما به حساب می آید.

مصارف پمپ باد

مصارف و کاربردهای پمپ باد

پمپ باد و کاربرد های آن در صنعت های بسیار مختلفی رایج است. به عنوان مثال از این دستگاه ها در صنایع و حوزه های مختلفی مثل پتروشیمی، استخراج معدن، ماشین سازی، صنایع دفاعی و … استفاده می شود.

شما بصورت روزمره ممکن است که از این دستگاه در درون وسایل روزانه خود استفاده کنید و شاید برایتان سوال باشد که از کمپرسور باد در چه دستگاههایی استفاده میشود؟ دستگاه هایی چون جاروبرقی، کولرگازی، یخچال و … که جزو لوازم ضروری هر خانه به حساب می‌آیند همه به نوعی پمپ باد هستند.

بصورت کلی از انواع کمپرسور های باد برای فشرده سازی یک سیال تراکم پذیر، استفاده می کنند. از سیالاتی که معمولا این دستگاه ها توانایی تراکم سازی آن را دارند می‌توان به نیتروژن، اکسیژن و … اشاره کرد.

شاید برایتان جالب باشد ک بدانید، هنگامی که هوا یا باد با سرعت زیادی آزاد می شود، انرژی جنبشی آزاد می کند که معمولا از آن برای اهداف مختلف صنعتی و تجاری استفاده می شود.

البته عملیات فشرده سازی هم آسان نیست و معمولا در هنگاه فشرده سازی با افزایش دما روبرو هستیم. افزایش دمای سریع و عدم کاهش آن می تواند به دستگاه آسیب برساند، برای همین از نوع دیگری کمپرسور استفاده می کنند که توانایی کاهش دما را داشته باشد.

این نوع از دستگاه ها، انواع بسیار مختلف و متنوعی دارند که هر کدام دارای کارایی مختلفی نیز هست. همانطور که در بالاتر از اهمیت انتخاب یک حجم مخزن مناسب برای دستگاه پمپ باد صحبت کردیم، شما باید یک حجم از بین 10 تا 80 لیتر و یا یک حجم از بین 100 تا 1200 لیتر برای کار خود استفاده کنید. ( این ظرفیت ها در واقع پر مصرف ترین سایز های مخزن کمپرسور باد هستند)

  • کمپرسور های باد از 10 لیتر تا 30 لیتر را کمپرسور های خانگی یا شخصی مینامند.
  • کمپرسور های 40 لیتر تا 250 لیتر را کمپرسور های نیمه صنعتی مینامند.
  • کمپرسور های 250 الی 2000 لیتر را کمپرسور های صنعتی مینامند.

همانطور که از نام این کمپرسور ها مشخص است، مصارف این دستگاهها نیز کاملا مشخص شده است. به طور مثال از کمپرسور های خانگی برای باد کردن لوازم بادی، باد کردن لاستیک وسایل نقلیه، بادگیری اتاق خودرو و….. استفاده میشود.

از کمپرسور های نیمه صنعتی در کارگاههای تولیدی کوچک، آپاراتیها و تعمیرگاههای خودرو، کارواش ها، تولید و تعمیرات مبلمان و…… استفاده میشود.

از کمپرسور های صنعتی نیز در کارخانه ها و کارگاههای بزرگ که نیاز به هوای فشرده دائمی دارند استفاده میکنند.

انواع پمپ باد

انواع پمپ باد

تا این جا احتمالا به خوبی با کاربرد پمپ باد و نحوه کار کرد آن، ابزارهای بادی و اهمیت انتخاب یک مخزن مناسب از پمپ باد برای کار خود آشنا شده اید! برای این که اطلاعات شما در این زمینه به بهترین شکل تکمیل شود، می خواهیم شما را با انواع پمپ باد، آشنا کنیم تا در این زمینه کمک بیشتری به شما بکند.پس با ما همراه باشید.

از انواع پمپ باد ها در کارگاه های کوچک و بزرگ استفاده های مختلفی می شود اما همه ی این دستگاه ها از یک نوع نیستند و از انواع مختلفی می توانند باشند که در ادامه شما را با لیستی از عناوین، انواع پمپ باد آشنا می کنیم که می تواند به شما در شناخت بیشتر انواع این دستگاه کمک بکند:

  • کمپرسور های یخچالی (بدون صدا و لرزش)
  • کمپرسور های اویل فری (بدون صدا و بدون روغن)
  • کمپرسور های سیلندری/ کوبله ای (صدا دار و روغنی)
  • کمپرسور های پیستونی / تسمه ای (صدا دار و روغنی)
  • کمپرسور های اسکرو (صنعتی و دائم کار)

خرید پمپ باد

خرید پمپ باد

در خرید پمپ باد شما می توانید پمپ باد و یا کمپرسور باد را با بهترین قیمت خریداری نمایید و کلیه متعلقات و انواع ابزارهای بادی را نیز مشاهده نمایید. البته به شرط اینکه از مراکز معتبر اقدام به خرید نمایید. همچنین از افراد متخصص مشاوره بگیرید تا در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

همچنین می توانید کلیه تعمیرات دستگاه باد یا پمپ باد کوچک یا پمپ باد خانگی، موتور باد، دستگاه پمپ باد و انواع کمپرسور هوا را با نمایندگی ها و خدمات پس از فروش تماس بگیرید و راهنمایی و مشاوره های لازم را دریافت نمایید.

حرف آخر

شما اگر نیاز به این نوع دستگاه دارید، بهتر است که از یک متخصص برای شناسایی نوع درست کمک بگیرید چرا که انواع مختلفی از آن در صنعت وجود دارد.

ارتباط با کارشناسان ما

نوشته های مشابه

‫12 نظرها

  1. من یه سوال فنی دارم.میشه شماره کارشناستون رو بدین تا باهاشون مشورت کنم؟ کارم خیلی گیر کرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟