مقالات تخصصی و پژوهشی ایران پمپ

کاربرد کمپرسور باد در صنایع آرایشی و بهداشتی

کاربرد کمپرسور در صنایع آرایشی و بهداشتی: تأمین هوای فشرده به منظور تغذیه ماشین آلات و تجهیزات، بهره گیری از کمپرسورها جهت راه اندازی دستگاه های پنوماتیک وپرس های هیدرولیکی– تامین هوای فشرده دستگاههای پرکن و کوره ها و … از جمله موارد کاربرد کمپرسورها ی هوای فشرده در این صنایع می باشند. کمپرسورها، دستگاه های تصفیه گاز و هوای فشرده، مولدهای نیتروژن و دی اکسید کربن و فیلتر های استریل و تجهیزات و ادوات مربوطه به آنها کاربردهای گسترده و متنوعی در صنایع آرایشی و بهداشتی دارند.

کاربرد کمپرسور در صنایع آرایشی و بهداشتی

کارخانجات و شرکت های تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی دارای فرآیندهای بسیار حساسی در تمامی مراحل تولید، بسته بندی و نگهداری تولیدات مذبور می باشند. کاربردهای گوناگون و گسترده ای در هر دو صنعت برای گازهای مورد استفاده در این صنایع با کیفیت بسیار بالا از نظر خلوص و عاری بودن از هر گونه آلودگی و هوای فشرده پاک و بدون رطوبت و خالص وجود دارد. تأمین هوای فشرده پاک و همچنین گازهای مورد استفاده با خلوص بالا، از جمله اساسی ترین نیازها در کارخانجات می باشد.

برخی از کاربرد کمپرسور در صنایع آرایشی و بهداشتی عبارتند از:

■ هوا و یا گاز استریل
■ هوای فشرده مورد نیاز در فرآیند تولید مواد خام برای محصولات آرایشی، بهداشتی، شوینده ها و محصولات دیگر
■ تأمین دی اکسید کربن و نیتروژن برای تجهیزات و ماشین آلات تولید، پرکردن، بسته بندی، نگهداری و حمل و جابجائی محصولات آرایشی، داروئی، بهداشتی و شیمیائی
■ بازیابی دی اکسید کربن از گازهای پسماند
■ تولید دی اکسید کربن با استفاده از سوخت های فسیلی و یا مولد های دی اکسید کربن
■ بازیابی گازهای بکارگرفته شده در فرآیند تولید از هوای پایه حلّال فرآیند، به عنوان مثال در چرخه های بسته فرآیند
■ تأمین هوای فشرده برای سوزاندن رسوبات ناشی از تولید
■ هوای فشرده پاک عاری از روغن و آلودگی برای استفاده در عملیات فرآیند و دستگاه های نیوماتیک
■ سوپاپ ها و سیلندرهای کنترل
■ جابجائی مواد
■ تولید نیتروژن
■ پرده های هوای فشرده
■ خشک کردن محصولات

هوا و یا گاز استریل:

در صنایع آرایشی و بهداشتی هرکجای فرآیند تولید که گاز و یا هوا در تماس با محصولات باشند مانند مراحل انتقال و جابجائی مواد، پاکسازی مخازن بوسیله گازهای خنثی، گاز و یا هوای استریل مورد نیاز است.

بدون استریل کردن گاز و یا هوائی که در تماس مستقیم با مواد اولیه و یا محصول نهائی می باشند، گاز و یا هوای مذبور به آسانی می توانند موجب آلودگی میکروبی مواد اولیه و یا محصولات نهائی شوند.

دستگاه های هوای پاک و فیلترهای استریل برای الزامات و استانداردهای خاص مورد نیاز اینگونه صنایع برای حفظ کیفیت و انطباق محصولات با استانداردهای بهداشتی، مورد استفاده قرار می گیرند.

کمپرسورها:

از کمپرسورها برای تولید مواد خام و اولیۀ محصولات آرایشی، بهداشتی، شوینده ها و غیره به منظور تأمین هوای فشرده، گاز و یا مخلوطی از گازها بر اساس نیازهای خاص مشتریان و یا نیازهای خاص تولید محصولات مذبور، استفاده می شود.

مولد های دی اکسید کربن و یا نیتروژن:

در طول کل فرآیند تولید محصولات آرایشی، بهداشتی و شوینده ها، از این گازها استفاده های گوناگون و گسترده ای بعمل می آید. از این گازها در ماشین آلات تولید، تسمه نقاله ها و سایر تجهیزات انتقال مواد اولیه و محصولات نهائی، پرکردن ظروف، مخلوط کردن و همزدن مواد، بسته بندی و نگهداری استفاده می گردد.

بازیابی دی اکسید کربن:

از گازهای پسماند حاصل از فرآیند تولید در مراحل گوناگون، گاز دی اکسید کربن به منظور استفاده مجدد در تأمین محیط خنثی برای محصولات نهایی بوسیله تزریق و خارج سازی آن طی چندین بار، به منظور از بین بردن گاز اکسیژن درون بسته، بازیابی شده و به چرخه تولید بازگردانده می شود. خارج سازی اکسیژن موجود در بسته، موجب افزایش ماندگاری آن می شود.
تولید گاز دی اکسید کربن: برای تولید این گاز از روش سوزاندن سوخت های فسیلی و یا کمپرسورهای مخصوص تولید این گاز استفاده می شود. از این گاز در مراحل گوناگون صنایع تولید محصولات آرایشی، بهداشتی و شوینده ها، بهره گیری می شود.

بازیابی گازهای مورد استفاده در فرآیند تولید:

در کارخانجات تولید کننده محصولات آرایشی، بهداشتی و شوینده ها، گازهای گوناگونی در طی فرآیند تولید مورد استفاده قرار می گیرند. این گازها معمولاً به منظور استفاده مجدد در فرآیند تولید که شامل انتقال مواد و محصولات، ماشین آلات تولید، بسته بندی، نگهداری و… می باشند، به منظور کاهش هزینه های تولید و صرفه جویی در گازهای گران قیمت و پایین آوردن بهای تمام شده محصولات نهایی، بازیابی می شوند.

کمپرسورهای هوای فشرده:

از کمپرسورهای هوای فشرده به منظور تأمین هوای فشرده مورد نیاز برای سوزاندن رسوبات مواد تولید شده در طی فرآیندهای گوناگون تولید، استفاده می شود.
هوای فشرده عاری از روغن: بعد از فشرده شدن هوا به اندازه لازم، تجهیزات هوای پاک به منظور جداسازی روغن، رطوبت و سایر آلودگی های موجود در هوای فشرده مورد استفاده قرار گرفته تا هوای پاک مورد استفاده برای دستگاه ها و ادوات نیوماتیک، تأمین گردد.

هوای فشرده برای عملیات فرآیند:

هوای فشرده بطور مستقیم برای محصولاتی که می بایست پاکسازی شوند، جابجا شوند و یا انتقال یابند و یا هوا دهی شوند، بکار گرفته می شود.
سوپاپ ها و سیلندرهای کنترل: از جمله تجهیزاتی هستند که در طول فرآیند تولید بوسیله هوای فشرده کنترل می شوند.

جابجایی مواد:

پمپ های اِنتقال مایعات که با هوای فشرده کار می کنند، در محیط هائی که مواد فرّار قابل اشتعال وجود دارند، خطر انفجار را از بین می برند.

تولید نیتروژن:

هوای فشرده پس از فیلتر شدن توسط یک سامانه غشائی، نیتروژن تولید کرده که کاربردهای متفاوت و متنوعی در صنایع شیمیائی دارد.

پرده های هوای فشرده:

از هوای فشرده به عنوان یک پرده برای ایجاد یک فضای ایمن و پاک استفاده می شود.

خشک کردن محصولات:

هوای فشرده پاک با محصولات مخلوط شده تا در فرآیند خشک کردن محصول، تسریع بعمل آید.

نوشته های مشابه

‫14 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی ندارید؟