user1h سه شنبه ، ۱۶ مهر ، ۱۳۹۸ | 5:15 بازدید: 150 زمان مورد نیاز برای مطالعه : 10 دقیقه

اگر تحصیل کرده رشته های مهندسی بوده باشید، احتمالا اسم کمپرسور (Compressor) یا متراکم کننده را شنیده اید! در واقع کمپرسور یک دستگاهی است که با یک سری فعالیت مکانیکی قادر است، هوا یا هر ماده تراکم پذیر دیگری را متراکم کند و به بخشی به نام احتراق بفرستد.

استفاده از کمپرسور ها

معمولا استفاده اصلی که از کمپرسورها و متراکم کننده ها می‌ شود این است که با استفاده از آن ها و انرژی مکانیکی که طی فعالیت دستگاه بوجود می آید، با مکش سیالات به سمت خود آن ها را متراکم و فشرده می کنند. در طی عملیات فشرده سازی، دمای گازی که فشرده می شود، افزایش پیدا می کند! این افزایش دما خیلی برای کاری که گاز برای آن فشرده شده است، درست نیست به همین علت قبل از خروج گاز آن را از یک خنک کننده عبور می دهند تا دمای آن دوباره کاهش یابد!

متراکم کننده هایی که در بازار وجود دارند، انواع بسیار متفاوتی دارند و در همه نوع موجود هستند! این که شما کدام متراکم کننده را برای کار خود استفاده کنید بستگی به نیاز شما دارد. اگر می خواهید با انواع متراکم کننده ها آشنا شوید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

کاربرد انواع کمپرسور 

متراکم کننده های گاز از انواع مختلفی تشکیل شده اند که در ادامه بعضی از مهم ترین آن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

کمپرسور های گریز از مرکز

کمپرسور های گریز از مرکز

کمپرسور متراکم کننده های گریز از مرکز که به آن ها، متراکم کننده های سانتریفیوژ هم می گویند برای افزایش سرعت سیالی که آن را فشرده می کنند معمولا مورد استفاده قرار می گیرد! متراکم کننده های سانتریفیوژ برای مصارف صنعتی معمولا کاربردهای زیادی دارند که از آن ها می توان به پالایشگاه های نفتی، کارخانه های شیمایی و … اشاره کرد.

به این مطلب هم سر بزنید :  نقش کمپرسور در صنایع الکتریکی ، الکترونیکی و دیجیتالی

یکی از کاربرد انواع کمپرسور این است که اگر شما صاحب یکی از موارد صنعتی باشید و بخواهید که از کمپرسورهای گریز از مرکز استفاده کنید، احتمالا می دانید که محدوده کاری این سیستم ها از 100 اسب بخار تا 1000 اسب بخار متغیر است و با توجه به نیاز شما این توان قابل تغییر است! نکته جالبی که در مورد این کمپرسورها است، این است که برای ساخت برف های زمین های اسکی از همین نوع متراکم کننده استفاده می کنند.

این متراکم کننده ها، انواع مختلفی دارند که باید به آن ها توجه ویژه ای داشت. سوپرشارژ ها و توربو شارژها از انواع بسیار مهم این کمپرسورها محسوب می شود.

متراکم کننده های جریان مختلط

این متراکم کننده ها در عمل و شیوه کار تفاوت چندانی با متراکم کننده های گریز از مرکز ندارند! در این کمپرسورها علاوه بر سرعت شعاعی، سرعت محوری هم در خروجی از روتو دارند!

این نوع از متراکم کننده ها در مصارف خاص صنعتی بکار برده می شوند که شما با جست و جوی نام آن در اینترنت، می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست آورید.

متراکم کننده های جریان محوری

یکی از جالب ترین انواع کمپرسور های گاز، کمپرسورهای جریان محوری است. نکته جالب در مورد این متراکم کننده ها این است که از یک تیغه که در درون این متراکم کننده ها وجود دارد برای فشرده سازی یک سیال یا گاز استفاده می شود.

تیغه هایی که این کمپرسور ها دارند با انتقال جریان گاز از یک قسمت به قسمت دیگر باعث هدایت گاز به سمت فشرده سازی می شوند. این کار تا جایی که گاز فشرده شود، ادامه پیدا می کند. البته فرآیند این نوع از متراکم کننده ها به همین سادگی نیست و به چند بخش تقسیم می شود.

به این مطلب هم سر بزنید :  نقش کمپرسور در لوازم خانگی

کمپرسورهای رفت و برگشتی

کمپرسورهای رفت و برگشتی

این نوع از متراکم کنند ها برای فعالیت فشرده سازی خود از یک پیستون متحرک استفاده می کنند. در مهندسی به این پیستون متحرک میل لنگ می گویند. این نوع از متراکم کننده ها می توانند در انواع مختلفی ساخته شوند و مورد استفاده قرار بگیرند. از انواع این متراکم کننده ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • متراکم کننده های رفت و برگشتی ثابت
  • متراکم کننده های رفت و برگشتی پرتابل یا قابل حمل
  • متراکم کننده های رفت و برگشتی تک مرحله ای
  • متراکم کننده های رفت و برگشتی چند مرحله ای
  • و …

این کمپرسورها در انواع مختلف قابل ساخت هستند. نوع کوچک این کمپرسورها از 30 اسب بخار و نوع بزرگ این نوع از کمپرسورها تا 1000 اسب بخار می تواند قدرت داشته باشد. برای خرید این نوع از کمپرسورها حتما باید با یک متخصص مشورت کنید چرا که این نوع از کمپرسور از انواع بسیار مختلف و متنوعی ساخته شده است.

متراکم کننده های پیچی

این کمپرسورها که از 3 تا 500 اسب بخار می توانند قدرت داشته باشند و فعالیت کنند معمولا برای تامین هوای برخی از تجهیزات خاص استفاده می شوند. خوبی این نوع از متراکم کننده ها این است که به راحتی قابل تنظیم هستند و فعالیت دقیقی دارند.

یکی از مصارف متراکم کننده های پیچی در خودروهای سوپر شارژ است که در آن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

متراکم کننده های مارپیچ

یکی از کاربرد انواع کمپرسورها که به راحتی و با صدای کم فعالیت می کنند، این نوع هستند که به مارپیچ در صنعت معروف هستند. با چرخیدن تیغه ها بر روی هم این نوع از متراکم کننده ها اقدام به فشرده سازی سیالی می کنند این نوع از کمپرسور برای مایعات و گازها با توجه به نوع سیستم فنی خود قابل استفاده است!

به این مطلب هم سر بزنید :  نقش کمپرسور در صنعت ساختمان و تاسیسات

متراکم کننده ها چه کاربردی دارند؟

اگر می خواهید بدانید که متراکم کننده ها چه کاربردی دارند و در چه موارد از آن ها استفاده می شود، می توانید به موارد زیر نگاه کنید:

  • در پالایشگاه ها از متراکم کننده ها برای انتقال گازهای تولید شده به خطوط توزیع استفاده می شود.
  • در فعالیت های شیمیایی که برای تولید بنزین یا گاز استفاده می شود، گازهایی تولید می شود که باید آن ها را از محیط دور کرد، این وظیفه متراکم کننده هاست.
  • در برخی از کارهای صنعتی خاص از Compressor برای انتقال گرما و حرارت استفاده می شود.
  • در برخی از صنایع قدرت داشتن ابزار پنوماتیکی از اهیمت بالایی برخوردار است که بوسیله استفاده از متراکم کننده ها، قدرت این ابزار می تواند تامین شود.
  • و …

کاربرد انواع کمپرسور و ارتباط با کارشناسان

مطالب مرتبط

پمپ باد کوچک

پمپ باد کوچک و کاربردهای آن پمپ باد کوچک یکی از وسایل پرکاربرد در مصارف مختلف می باشد. در واقع زمانی که ما از انواع کمپرسور باد کوچک یا پمپ...

بهترین ویژگی های یک کمپرسور باد ایده آل

کمپرسور های باد می توانند کارهای مختلفی را انجام دهند، از باد کردن لاستیک گرفته تا کار با دستگاه کاشت ناخن، فعالیت های صنعتی برگ و صنایع رنگ آمیزی قطعات...

راهنمای انتخاب پمپ آب

ایران پمپ یکی از برندهای تولید پمپ در ایران است که با توجه به کیفیت بی نظیر محصولاتش در بازار ایران جایگاه خوبی پیدا کرده است. معمولا افرادی که به...

پمپ باد و تقسیم بندی انواع آن

پمپ باد دستگاهی است برای متراکم کردن هوا و محصور کردن آن در یک محفظه و به کارگیری آن برای انجام کارهای خاص که به هوای محصور شده ی داخل...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *